11 zasad kulturalnego biegania

1 komentarze
Autor: Karolina Gołoś

Kultura biegacza to pojęcie, z którym powinien zapoznać się każdy, kto zamierza rozpocząć przygodę z bieganiem. Dlaczego? Dlatego, że społeczność biegaczy ceni sobie podobne wartości i zawsze przestrzega zasad fair play. O czym powinien więc pamiętać kulturalny biegacz?

Kulturalny biegacz nie biega po ścieżkach rowerowych i trzyma się zasad fair-play

11 zasad kulturalnego biegania

Kultura biegacza, czyli kodeks zasad obowiązujących podczas treningów oraz w czasie zorganizowanych zawodów masowych, do niedawna dotyczył tylko wąskiej grupy pasjonatów. Popularyzacja biegania i moda na startowanie w maratonach sprawiły, że coraz więcej osób pokonuje kilometry w biegu, zupełnie nie zdając sobie sprawy z istnienia niepisanego kodeksu biegaczy.

Osoby biegające od lat, dla których głównym motywatorem do uprawiania aktywności fizycznej jest wewnętrzna potrzeba ruchu, a nie moda, traktują bieganie z pewnym namaszczeniem. Mimo iż sport ten uprawiany jest głównie w samotności, biegacze, jako grupa społeczna, są ze sobą mocno związani. Widać to choćby w sytuacjach bezinteresownej pomocy słabszym zawodnikom podczas biegów masowych. Prawdziwy (kulturalny) biegacz podczas startów masowych przestrzega zasad dobrego wychowania, stanowiących podstawę fair play - tak istotnych podczas zawodów.

To ci się przyda

To ci się przyda

Biegacze chętnie angażują się w działania charytatywne. Do najpopularniejszych biegów w szczytnym celu należą m.in.: Policz się z cukrzycą, Bieg Serca, Poland Business Run czy Przegonić raka. Oprócz tego, co roku w wielu miastach Polski organizowane są biegi, które mają na celu wsparcie finansowe konkretnych potrzebujących osób lub instytucji.

Jak biegać kulturalnie?

Zasady kulturalnego biegania obowiązują wszystkich biegaczy, zarówno zawodowców jak i biegających rekreacyjnie. Jedną z nich jest pozdrawianie się unoszeniem ręki w czasie treningów. Gest ten ma symbolizować wzajemne wsparcie i życzenie pomyślności w realizacji założonych celów. Niestety, coraz mniej biegaczy, szczególnie tych trenujących od niedawna, kultywuje tradycję pozdrawiania się na trasach. A przecież nawet jeśli wykonanie pierwszego ruchu na początku może być krępujące, to odpowiedź na pozdrowienia innych powinna być obowiązkowa.

W czasie treningów należy pamiętać też o tym, że nie wolno biegać po ścieżkach rowerowych (jest to nie tylko niekulturalne, ale i niebezpieczne) i ułatwieniu wyprzedzania się przez szybszych biegaczy.

Problem

Problem

Czy bieganie ze słuchawkami jest kulturalne?

Bieganie ze słuchawkami lub bez nich zależy od upodobań biegacza. Jedni wolą skupiać się na rytmie biegu, oddechu, własnych myślach, inni nie wyobrażają sobie joggingu bez energetycznej muzyki uprzyjemniającej trening. Bieganie ze słuchawkami może stanowić jednak problem podczas imprez masowych, kiedy to głośna muzyka przeszkadza współbiegaczom lub zagłusza ich prośby o np. ustąpienie miejsca, dlatego startując w imprezach masowych słuchawki lepiej zostawić w domu.

Zasady kulturalnego biegania podczas zawodów

Start w biegu masowym wymaga już zdecydowanie większej wrażliwości na potrzeby innych niż samotne bieganie rekreacyjne. Ma to na celu usprawnienie przebiegu imprezy, uszanowanie osiągnięć lepszych od nas oraz rywalizację w duchu fair play. Biorąc udział w zawodach warto przestrzegać kilku zasad:

Startujmy według własnych możliwości – podczas dużych imprez biegowych obowiązuje zasada startów strefami, które określane są według wyników biegaczy. Niestety cześć biegaczy z premedytacją zawyża swoje „życiówki”, żeby wystartować z lepszej pozycji. Skutkiem tego jest spowalnianie współbiegaczy, którzy muszą takie osoby wyprzedzać.

Ustępujmy miejsca – biegi w grupie albo uparte trzymanie się lewej strony trasy mimo słabego tempa także blokuje szybszych biegaczy. Jeśli nie osiągasz jeszcze wymarzonych wyników uszanuj pracę i wyniki innych – pozwól im spokojnie poprawiać rekordy.

Szanujmy porządek – powstrzymanie się od zanieczyszczania trasy biegu dotyczy nie tylko zużytych kubeczków po wodzie ale i … wydzielin z gardła czy nosa. Szanujmy współbiegaczy – kubeczków, ale i smarków czy śliny pozbywajmy się na skraju trasy, tak aby w nikogo nie trafić.

Bądźmy empatyczni – zbliżając się do wolontariuszy z wodą czy jedzeniem pamiętajmy o osobach wokół nas i zabierajmy tylko porcje nam przysługujące. Dodatkowo starajmy się pamiętać, że wolontariuszy jest wielu i nie musimy „atakować” pierwszego z brzegu blokując drogę innym biegaczom.

Rywalizujmy sprawiedliwie – nic tak nie znieważa prawdziwego biegacza jak oszustwo. Biorąc udział w zawodach nie skracajmy i nie ścinajmy zakrętów po chodnikach. Kilka dodatkowych sekund nie jest wartych utraty szacunku innych biegaczy.

Biegajmy z psem wyłącznie na smyczy – niektórzy biegacze decydują się udział w biegu masowym w towarzystwie psa. Jeśli tobie też się to zdarza, nie zapominaj o krótkiej smyczy. Trzeba też mieć świadomość, że mimo wszystko innym biegaczom mijanie psa, czasami z konieczności w odległości kilkunastu centymetrów, może sprawiać spory dyskomfort.

Mimo mety biegnijmy dalej – nigdy po przebiegnięciu linii mety nie zatrzymujmy się od razu. Nie jest to ani dobre dla organizmu ani uprzejme wobec współbiegaczy, którym utrudnia to finiszowanie.

Polecamy
Zasady oddychania w trakcie biegania

Zasady oddychania w trakcie biegania

Prawidłowe oddychanie w czasie biegania ma wpływ na jakość treningu. Konsekwencje złej techniki oddychania, czyli szybsze zmęczenie, uczucie kłucia w ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 04.05.2016

Komentarze (1 - 1 z 1)
adam, 05.09.2015 13.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
chyba w niektorych punktach trochę przesadziliście, wszyscy raczej biegają ze słuchawkami, nawet na zawodach i nie jest to niekulturalne.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając? Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając?

Jak biegać, żeby schudnąć? Podstawowa zasada brzmi: biegaj regularnie i w odpowiednim tempie. Nie...

więcej

159

Triathlon: 6-tygodniowy plan treningowy dla początkujących amatorów Triathlon: 6-tygodniowy plan treningowy dla początkujących amatorów

6-tygodniowy plan treningowy do triathlonu na dystansie sprint dla początkującego zawodnika-amatora...

więcej

123

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Niektórzy zawodowi sportowcy dzień...

więcej

113

Testy na wydolność – 6 najpopularniejszych metod pomiaru wydolności fizycznej Testy na wydolność – 6 najpopularniejszych metod pomiaru wydolności fizycznej

Testy na wydolność służą ocenie kondycji fizycznej, czyli przystosowania organizmu do intensywnego...

więcej

98

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Czerwiec 27, 2017

Stosowałem largomasas przez 3 miesiace, Efekt był lepszy jak to co osiągnąłem przez rok na samej siłowni bez suplementacji

data

Czerwiec 26, 2017

Ja mam płaściejszy brzuch dzięki diecie sportowej oraz odpowiedniemu planu treningowemu . Ogólnie czuję sie świetnie . Z tym ,ze ja najpierw udałam się do trenera personalnego , a dokłądniej pani Katarzyny Gryko z Białegostoku . dzięki niej , jej motywcjom , na prawde udało mi się...

data

Czerwiec 25, 2017

najważniejsze żeby zachować czujność, do tego właśnie jakiś dodatek typu gaz, paralizator i mozna czuć się o niebo bezpieczniej. ja kupowałam gaz i też taki zwykły i samej mi się po oczach dostało na szczęście przy próbnym strzale. myślę że to naprawdę powszechny problem - teraz mam...

data

Czerwiec 23, 2017

Ja tez lubię spędzać aktywnie wakacje, w ogóle lubię sport i nie wyobrażam sobie bez niego życia. W tym roku wyjeżdżam na obóz taneczny do Kołobrzego, na royal dance camp. Cały czas trwaja zapisy, więc jak ktoś jest chętny to warto. bedą codziennie zajęcia z tańca.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.