Badania dla biegaczy: badania dla osób początkujących i startujących w zawodach biegowych

2 komentarze
Autor: Aleksandra Urbaniak

Biegacze powinni wykonywać badania lekarskie co najmniej 2 razy w roku, maratończycy przygotowujący się do zawodów – nawet co kilka tygodni. Regularne badania pozwalają dowiedzieć się między innymi, czy nasze serce i układ krążenia funkcjonują prawidłowo oraz sprawdzić, jak wysiłek wpływa na nasz organizm. Wymagane są także przez organizatorów maratonów i półmaratonów. Sprawdź, jakie badania wykonać przed starem w zawodach oraz przed rozpoczęciem treningów biegowych.

Biegacze powinni regularnie badać krew i mocz oraz robić badanie EKG.

Badania dla biegaczy: badania dla osób początkujących i startujących w zawodach biegowych

Aby biegać bezpiecznie oraz zminimalizować ryzyko kontuzji, konieczne jest częste wykonywanie badań lekarskich, najlepiej co 3-4 miesiące. Szczególnie osoby, które dotąd nie uprawiały żadnego sportu i chcą rozpocząć treningi, powinny sprawdzić, czy nie mają przeciwwskazań do biegania. Przejście od siedzącego trybu życia do treningów 3 razy w tygodniu to duża zmiana dla organizmu – podczas wysiłku mogą dać o sobie znać schorzenia, które dotąd nie zdradzały żadnych objawów. Ważne, aby w porę je zdiagnozować i uniknąć nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Podstawowe badania lekarskie należy wykonać również przed startem w zawodach biegowych. Organizatorzy biegów długodystansowych zazwyczaj wymagają od zawodników posiadania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do startu. Takie zaświadczenie może wydać lekarz rodzinny lub sportowy na podstawie pozytywnych wyników badań krwi, moczu i EKG.

Podstawowe badania biegacza

Pakiet podstawowych badań dla biegaczy zarówno początkujących, jak i zaawansowanych, składa się z:

 • badania krwi (m.in. morfologia krwi obwodowej, żelazo, cholesterol, glukoza, próby wątrobowe, sód, magnez, potas);
 • badania ogólnego moczu;
 • EKG spoczynkowego.

Nie wystarczy badać się tylko przed rozpoczęciem treningów lub udziałem w zawodach. Osoby narażone na niedobory oraz biegacze w trakcie intensywnych przygotowań do maratonu powinni wykonywać badania nawet co dwa tygodnie – dotyczy to przede wszystkim morfologii. Amatorzy mogą odwiedzać lekarza 2-4 razy do roku. Najbardziej wiarygodne wyniki dają badania przeprowadzane w okresach przejściowych, tj. wtedy gdy biegamy rzadziej lub w ogóle (intensywny wysiłek ma wpływ na zmiany w stężeniach poszczególnych substancji). Z tego powodu warto badać się w okresie roztrenowania.

Czytaj też: Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Badania krwi dla biegaczy

Wśród parametrów krwi, które są szczególnie istotne dla osób początkujących jak i regularnie biegających, jest morfologia, czyli badanie jakości i ilości elementów morfotycznych występujących w osoczu. Najważniejsze to:

 • hematokryt, czyli stosunek czerwonych krwinek do objętości krwi. Ich niedobór u osób nie uprawiających regularnie sportów wskazuje na anemię, natomiast u biegaczy może oznaczać szczególny rodzaj tzw. anemii sportowej. Jest to naturalne zjawisko i oznacza, że organizm przystosował się do stałego wysiłku poprzez rozrzedzenie krwi (stąd maleje stosunek erytrocytów do objętości osocza)
 • hemoglobina i erytrocyty – odpowiedzialne za transport tlenu. Ich niski poziom u osób o przeciętnej kondycji także może wskazywać na anemię. Podwyższone wartości hemoglobiny i erytrocytów to częste zjawisko u intensywnie trenujących biegaczy. Oprócz morfologii, lekarz powinien wystawić skierowanie na badanie stężenia:
 • żelazo – ważne, aby przed rozpoczęciem treningów jego poziom był w normie, natomiast u zaawansowanych biegaczy był wysoki. Żelazo bierze udział w tworzeniu hemoglobiny, która transportuje tlen, a więc ma duże przełożenie na efektywność treningu i prawidłowe funkcjonowanie organizmu w trakcie wysiłku.
 • cholesterol – podwyższony cholesterol to objaw, którego nie należy lekceważyć. Jeśli jego stężenie jest znacznie powyżej normy, zwiększa się ryzyko wystąpienia zawału. Niewielkie podwyższenie złego cholesterolu może zostać obniżone dzięki regularnemu bieganiu.
 • glukoza – odbiegający od normy poziom glukozy może wskazywać na cukrzycę. Choć bieganie jest polecane w profilaktyce cukrzycy, chorzy cierpiący na tę chorobę powinni skonsultować się z lekarzem i ustalić razem z nim optymalny poziom wysiłku.
 • próby wątrobowe – wyniki enzymów wątrobowych odbiegające od normy także są wskazaniem do uzgodnienia możliwego poziomu aktywności fizycznej ze swoim lekarzem.
 • sód – pierwiastek ten ma duże znaczenie w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Niedobory tego składnika zdarzają się dziś rzadko, natomiast u sportowców mogą występować przejściowo – wówczas można uzupełnić niedobór pijąc napoje zawierające sole mineralne i elektrolity.
 • magnez – to najważniejszy minerał z punktu widzenia sportowców, ponieważ bierze udział w procesach przewodzenia impulsów nerwowych do mięśni. Niedobór magnezu może mieć wpływ na zmniejszenie efektów treningu, powodować skurcze i zaburzać pracę układu mięśniowego.
 • potas – podobnie jak magnez, odgrywa ważną rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych, odpowiada też za inicjowanie skurczów mięśni. Przy częstych, wyczerpujących treningach trzeba często kontrolować jego stężenie we krwi.

Czytaj też: MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik?

EKG i badanie moczu

U intensywnie trenujących biegaczy w moczu może się pojawić śladowa ilość białka, co w przypadku sportowców nie jest powodem do niepokoju. Jednak u osób, które dotąd nie ćwiczyły intensywnie, badanie moczu nie powinno wykazać żadnych zmian.

Czytaj też: ANALIZA ogólna MOCZU - jak interpretować wyniki badań moczu

EKG spoczynkowe pozwala określić rytm i częstość bicia serca, uchwycić ewentualne zmiany w jego budowie oraz nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego. Do najczęstszych należą: zaburzenia rytmu serca, nieprawidłowe ukrwienie, zmiany wywołane np. przebytym zawałem. Podstawowe badanie EKG może pomóc wykryć utajoną wadę mięśnia sercowego i zapobiec wystąpieniu poważnych schorzeń, włącznie z zawałem wywołanym zbyt dużym wysiłkiem.

To ci się przyda

To ci się przyda

Do wydania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do udziału w maratonie wystarczy EKG spoczynkowe. Jednak raz na jakiś czas warto wykonać EKG wysiłkowe, które pokazuje pracę serca obciążonego wysiłkiem fizycznym. Pacjent objęty badaniem maszeruje, a potem biegnie po ruchomej bieżni i stopniowo zwiększa tempo biegu do momentu, aż rytm serca osiągnie maksymalną częstotliwość.

EKG wysiłkowe pozwala ocenić wydolność serca w czasie wzmożonej aktywności fizycznej i wykryć zaburzenia w jego pracy.

Polecamy
Badania dla sportowców - jakie badania sportowe powinni wykonywać zawodowcy, a jakie amatorzy?

Badania dla sportowców - jakie badania sportowe powinni wykonywać zawodowcy, a jakie amatorzy?

Badania sportowe to specjalistyczne i bardzo precyzyjne badania lekarskie, które mają potwierdzić stan zdrowia osób trenujących wyczynowo. Dzięki pomyślnemu przejściu ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 29.12.2016

Komentarze (1 - 2 z 2)
J88, 23.04.2017 21.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Podstawa to echo serca wraz z ekg wysilkowym. Badanie poziomu omegi3 Ferryny. Insuliny na czczo. Ludzie! 2017 rok i takie kocopoly... Aha. Pamiętajcie o badaniu włosa, pod względem pierwiastków. Jest bardziej miarodajne.
 
Mariola, 27.03.2015 09.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sportowcy powinni zwrócić uwagę na swój stan zdrowia i kondycję regularnie. Stres, infekcje czy przetrenowanie mają ogromne znaczenie dla dalszego sensu trenowania. Często zapominamy o regeneracji organizmu, która jest wręcz potrzebna do pełnego zadowolenia i zdrowia. Poczytajcie http://www.dihydroquercetin.pl/2015/03/uprawiasz-sport-stosuj-koniecznie-taksyfoline/
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając? Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając?

Jak biegać, żeby schudnąć? Podstawowa zasada brzmi: biegaj regularnie i w odpowiednim tempie. Nie...

więcej

22

Trening na bieżni - jak ćwiczyć na bieżni, żeby schudnąć? Trening na bieżni - jak ćwiczyć na bieżni, żeby schudnąć?

Trening na bieżni to nie tylko dobra alternatywa dla tych, których niesprzyjająca pogoda przekonała...

więcej

19

Trening interwałowy - bieganie dla kobiet Trening interwałowy - bieganie dla kobiet

Biegowy trening interwałowy jest przeznaczony dla każdego, a zwłaszcza dla kobiet zmagających się...

więcej

18

Jak prawidłowo biegać? Technika biegu, przyspieszenie, podbiegi [WIDEO] Jak prawidłowo biegać? Technika biegu, przyspieszenie, podbiegi [WIDEO]

Jak biegać dobrze technicznie, chroniąc ciało przed kontuzjami i naciągnięciami mięśni? Jak...

więcej

16

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Kwiecień 29, 2017

Ja z tą dietą online schudłam 9 kg w ciągu 2 miesięcy i ładnie wyrzeźbiłam ciało ,dieta połączona jest z ćwiczeniami i ułożona jest przez dietetyków i trenerów ,można uzyskać dobre efekty w krótkim czasie :) http://dieta-lux.pl/44535

data

Kwiecień 29, 2017

Ja z tą dietą online schudłam 9 kg w ciągu 2 miesięcy i ładnie wyrzeźbiłam ciało ,dieta połączona jest z ćwiczeniami i ułożona jest przez dietetyków i trenerów ,można uzyskać dobre efekty w krótkim czasie :) http://dieta-lux.pl/44535

data

Kwiecień 29, 2017

Ja z tą dietą online schudłam 9 kg w ciągu 2 miesięcy i ładnie wyrzeźbiłam ciało ,dieta połączona jest z ćwiczeniami i ułożona jest przez dietetyków i trenerów ,można uzyskać dobre efekty w krótkim czasie :) http://dieta-lux.pl/44535

data

Kwiecień 29, 2017

Ja tam z efektu jaki uzyskałem po zastosowaniu Largomass jestem bardzo zadowolony. W końcu uzyskałem taką sylwetkę o którą walczyłem na siłowni od roku

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.