Badania dla biegaczy: badania dla osób początkujących i startujących w zawodach biegowych

1 komentarze
Autor: Aleksandra Urbaniak

Biegacze powinni wykonywać badania lekarskie co najmniej 2 razy w roku, maratończycy przygotowujący się do zawodów – nawet co kilka tygodni. Regularne badania pozwalają dowiedzieć się między innymi, czy nasze serce i układ krążenia funkcjonują prawidłowo oraz sprawdzić, jak wysiłek wpływa na nasz organizm. Wymagane są także przez organizatorów maratonów i półmaratonów. Sprawdź, jakie badania wykonać przed starem w zawodach oraz przed rozpoczęciem treningów biegowych.

Biegacze powinni regularnie badać krew i mocz oraz robić badanie EKG.

Badania dla biegaczy: badania dla osób początkujących i startujących w zawodach biegowych

Aby biegać bezpiecznie oraz zminimalizować ryzyko kontuzji, konieczne jest częste wykonywanie badań lekarskich, najlepiej co 3-4 miesiące. Szczególnie osoby, które dotąd nie uprawiały żadnego sportu i chcą rozpocząć treningi, powinny sprawdzić, czy nie mają przeciwwskazań do biegania. Przejście od siedzącego trybu życia do treningów 3 razy w tygodniu to duża zmiana dla organizmu – podczas wysiłku mogą dać o sobie znać schorzenia, które dotąd nie zdradzały żadnych objawów. Ważne, aby w porę je zdiagnozować i uniknąć nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Podstawowe badania lekarskie należy wykonać również przed startem w zawodach biegowych. Organizatorzy biegów długodystansowych zazwyczaj wymagają od zawodników posiadania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do startu. Takie zaświadczenie może wydać lekarz rodzinny lub sportowy na podstawie pozytywnych wyników badań krwi, moczu i EKG.

Podstawowe badania biegacza

Pakiet podstawowych badań dla biegaczy zarówno początkujących, jak i zaawansowanych, składa się z:

 • badania krwi (m.in. morfologia krwi obwodowej, żelazo, cholesterol, glukoza, próby wątrobowe, sód, magnez, potas);
 • badania ogólnego moczu;
 • EKG spoczynkowego.

Nie wystarczy badać się tylko przed rozpoczęciem treningów lub udziałem w zawodach. Osoby narażone na niedobory oraz biegacze w trakcie intensywnych przygotowań do maratonu powinni wykonywać badania nawet co dwa tygodnie – dotyczy to przede wszystkim morfologii. Amatorzy mogą odwiedzać lekarza 2-4 razy do roku. Najbardziej wiarygodne wyniki dają badania przeprowadzane w okresach przejściowych, tj. wtedy gdy biegamy rzadziej lub w ogóle (intensywny wysiłek ma wpływ na zmiany w stężeniach poszczególnych substancji). Z tego powodu warto badać się w okresie roztrenowania.

Czytaj też: Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Badania krwi dla biegaczy

Wśród parametrów krwi, które są szczególnie istotne dla osób początkujących jak i regularnie biegających, jest morfologia, czyli badanie jakości i ilości elementów morfotycznych występujących w osoczu. Najważniejsze to:

 • hematokryt, czyli stosunek czerwonych krwinek do objętości krwi. Ich niedobór u osób nie uprawiających regularnie sportów wskazuje na anemię, natomiast u biegaczy może oznaczać szczególny rodzaj tzw. anemii sportowej. Jest to naturalne zjawisko i oznacza, że organizm przystosował się do stałego wysiłku poprzez rozrzedzenie krwi (stąd maleje stosunek erytrocytów do objętości osocza)
 • hemoglobina i erytrocyty – odpowiedzialne za transport tlenu. Ich niski poziom u osób o przeciętnej kondycji także może wskazywać na anemię. Podwyższone wartości hemoglobiny i erytrocytów to częste zjawisko u intensywnie trenujących biegaczy. Oprócz morfologii, lekarz powinien wystawić skierowanie na badanie stężenia:
 • żelazo – ważne, aby przed rozpoczęciem treningów jego poziom był w normie, natomiast u zaawansowanych biegaczy był wysoki. Żelazo bierze udział w tworzeniu hemoglobiny, która transportuje tlen, a więc ma duże przełożenie na efektywność treningu i prawidłowe funkcjonowanie organizmu w trakcie wysiłku.
 • cholesterol – podwyższony cholesterol to objaw, którego nie należy lekceważyć. Jeśli jego stężenie jest znacznie powyżej normy, zwiększa się ryzyko wystąpienia zawału. Niewielkie podwyższenie złego cholesterolu może zostać obniżone dzięki regularnemu bieganiu.
 • glukoza – odbiegający od normy poziom glukozy może wskazywać na cukrzycę. Choć bieganie jest polecane w profilaktyce cukrzycy, chorzy cierpiący na tę chorobę powinni skonsultować się z lekarzem i ustalić razem z nim optymalny poziom wysiłku.
 • próby wątrobowe – wyniki enzymów wątrobowych odbiegające od normy także są wskazaniem do uzgodnienia możliwego poziomu aktywności fizycznej ze swoim lekarzem.
 • sód – pierwiastek ten ma duże znaczenie w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Niedobory tego składnika zdarzają się dziś rzadko, natomiast u sportowców mogą występować przejściowo – wówczas można uzupełnić niedobór pijąc napoje zawierające sole mineralne i elektrolity.
 • magnez – to najważniejszy minerał z punktu widzenia sportowców, ponieważ bierze udział w procesach przewodzenia impulsów nerwowych do mięśni. Niedobór magnezu może mieć wpływ na zmniejszenie efektów treningu, powodować skurcze i zaburzać pracę układu mięśniowego.
 • potas – podobnie jak magnez, odgrywa ważną rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych, odpowiada też za inicjowanie skurczów mięśni. Przy częstych, wyczerpujących treningach trzeba często kontrolować jego stężenie we krwi.

Czytaj też: MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik?

EKG i badanie moczu

U intensywnie trenujących biegaczy w moczu może się pojawić śladowa ilość białka, co w przypadku sportowców nie jest powodem do niepokoju. Jednak u osób, które dotąd nie ćwiczyły intensywnie, badanie moczu nie powinno wykazać żadnych zmian.

Czytaj też: ANALIZA ogólna MOCZU - jak interpretować wyniki badań moczu

EKG spoczynkowe pozwala określić rytm i częstość bicia serca, uchwycić ewentualne zmiany w jego budowie oraz nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego. Do najczęstszych należą: zaburzenia rytmu serca, nieprawidłowe ukrwienie, zmiany wywołane np. przebytym zawałem. Podstawowe badanie EKG może pomóc wykryć utajoną wadę mięśnia sercowego i zapobiec wystąpieniu poważnych schorzeń, włącznie z zawałem wywołanym zbyt dużym wysiłkiem.

To ci się przyda

To ci się przyda

Do wydania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do udziału w maratonie wystarczy EKG spoczynkowe. Jednak raz na jakiś czas warto wykonać EKG wysiłkowe, które pokazuje pracę serca obciążonego wysiłkiem fizycznym. Pacjent objęty badaniem maszeruje, a potem biegnie po ruchomej bieżni i stopniowo zwiększa tempo biegu do momentu, aż rytm serca osiągnie maksymalną częstotliwość.

EKG wysiłkowe pozwala ocenić wydolność serca w czasie wzmożonej aktywności fizycznej i wykryć zaburzenia w jego pracy.

Polecamy
Badania dla sportowców - jakie badania sportowe powinni wykonywać zawodowcy, a jakie amatorzy?

Badania dla sportowców - jakie badania sportowe powinni wykonywać zawodowcy, a jakie amatorzy?

Badania sportowe to specjalistyczne i bardzo precyzyjne badania lekarskie, które mają potwierdzić stan zdrowia osób trenujących wyczynowo. Dzięki pomyślnemu przejściu ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 29.12.2016

Komentarze (1 - 1 z 1)
Mariola, 27.03.2015 09.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sportowcy powinni zwrócić uwagę na swój stan zdrowia i kondycję regularnie. Stres, infekcje czy przetrenowanie mają ogromne znaczenie dla dalszego sensu trenowania. Często zapominamy o regeneracji organizmu, która jest wręcz potrzebna do pełnego zadowolenia i zdrowia. Poczytajcie http://www.dihydroquercetin.pl/2015/03/uprawiasz-sport-stosuj-koniecznie-taksyfoline/
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając? Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając?

Jak biegać, żeby schudnąć? Podstawowa zasada brzmi: biegaj regularnie i w odpowiednim tempie. Nie...

więcej

229

Bieganie zimą: jak biegać na mrozie, żeby nie zachorować? Bieganie zimą: jak biegać na mrozie, żeby nie zachorować?

Bieganie zimą to prawdziwe wyzwanie. Kiedy szybko zapada zmrok, na zewnątrz prószy mokry śnieg albo...

więcej

87

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Niektórzy zawodowi sportowcy dzień...

więcej

86

Trening interwałowy - bieganie dla kobiet Trening interwałowy - bieganie dla kobiet

Biegowy trening interwałowy jest przeznaczony dla każdego, a zwłaszcza dla kobiet zmagających się...

więcej

76

Eksperci

Bardzo skutecznym i przynoszącym szybkie efekty sposobem na ujędrnienie dla osób w każdym wieku, jest trening siłowy. Pierwsze rezultaty są widoczne od razu po prawidłowo wykonanym treningu. Co...

Strach przed tym, co nowe, to naturalna ludzka reakcja. Aby zminimalizować obawy, dobrze przygotuj się do pierwszej wizyty na siłowni. Odwiedź stronę internetową siłowni, sprawdź ofertę i cennik,...

Bardzo cieszę się, że poruszyłaś ten temat. Są 3 sposoby na podniesienie piersi, które najlepiej stosować jednocześnie: 1) zadbanie o jędrność skóry poprzez nawilżenie od środka i od zewnątrz, 2)...

Forum
data

Luty 26, 2017

Całkowicie sie zgadzam z opiniami co do Largomass. Również uważam, ze nie ma lepszego środka wspomagającego w przypadku ćwiczeń.

data

Luty 25, 2017

tak, witamina d to chyba najlepsza witamina jeśli prowadzisz bardzo aktywny tryb życia, jak pracujesz, ćwiczysz, wyjeżdżasz, jeździsz i zajmujesz się zajawkami to witamina d najbardziej Ci się przyda, sam tak mam i biorę vita d express, pomaga mi to gdy czuję zmęczenie i zniechęcenie...

data

Luty 22, 2017

jeżeli zrobisz tylko raz 6weidera, a później wrócisz to zwykłego trybu życia to na pewno tłuszcz wróci :) codziennie uprawiaj sport ! :)

data

Luty 22, 2017

Osobiście zaczęłam biegać po prostu z dnia na dzień. Najlepiej jest robić to po prostu stopniowo, zwiększać dystans co kilka dni. Ja osobiście biegam głównie na siłowniach, gdzie korzystają z http://www.vimuz.pl/jaka-bieznia-do-biegania-elektryczna-czy-magnetyczna-ranking-top5 dobrych...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.