Bieganie po plaży – czy jest zdrowe? Wady i zalety biegania po piasku

Autor: Anna Sierant

Bieganie po plaży to kusząca alternatywa dla miłośników aktywności fizycznej przebywających na wakacjach. Bieganie po piasku umożliwia bowiem wprowadzenie urozmaicenia do swoich treningów i obcowania z pięknymi okolicznościami przyrody. Czy jednak bieganie po plaży jest zdrowe: jakie ma wady i zalety i czy tak naprawdę warto się na nie zdecydować?

Bieganie po plaży uaktywnia mięśnie, których nie nie pracują tak intensywnie podczas biegania po asfaltowej nawierzchni.

Bieganie po plaży – czy jest zdrowe? Wady i zalety biegania po piasku

Bieganie po plaży to pomysł, który przychodzi do głowy większości biegaczy podczas letniego wypoczynku. Jako że tego wypoczynku jest dla nich często aż za dużo, a bieganie po piasku, przynajmniej w wyobraźni, rysuje się niemal romantycznie, chcą spróbować. Pojawiają się jednak obawy: czy to dobry pomysł, czy bardziej sobie nie zaszkodzę niż pomogę? Może lepiej z tego pomysłu zrezygnować i wybrać drogi asfaltowe w letniskowych miejscowościach? Uspokajamy, bieganie po plaży możesz włączyć do swojego wakacyjnego terminarza, jednak pod warunkiem, że będziesz pamiętać, z czym się ono wiąże.

Czy bieganie po plaży jest zdrowe?

Bieganie po plaży - zalety i korzyści dla zdrowia

1. Angażowanie rzadko używanych mięśni

Bieganie po piasku ma swoje zalety, zwłaszcza jeśli biegasz boso (z tego faktu wynikają też wady, ale o tym niżej). Biegnąc boso po piasku angażujemy mięśnie poprzeczne i podłużne stóp, mięśnie podudzia, wzmacniamy też mięśnie odpowiadające za stabilizację stawów skokowych i stopy. Biegnąc po plaży wykorzystujemy je w znacznie większym zakresie niż podczas biegu po asfalcie czy w lesie.

2. Piasek – naturalna amortyzacja

Im twardsza nawierzchnia, z którą styka się stopa, tym gorsza amortyzacja i tym mocniejszych butów potrzebujemy. Piasek, zwłaszcza suchy, jest jak wiadomo miękki, stanowi więc dla stopy naturalną i bardzo dobrą amortyzację. Po plaży możemy więc, przynajmniej pod tym względem, śmiało biegać boso. Ryzyko urazu kręgosłupa i obciążeń kolan jest minimalne.

Godzina biegania na plaży to 450 kcal mniej.

3. Peeling dla stóp

Podczas biegania po piasku "gratis" otrzymujemy peeling stóp i usuwanie zrogowaciałego naskórka, a nasze tkanki miękkie stają się lepiej ukrwione.

4. Jod

Nie bez przyczyny osobom mającym kłopoty ze zdrowiem zaleca się nadmorskie wycieczki, by uzupełnić niedobory jodu. Pierwiastek nie tylko jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy: tyroksyny i trójjodotyroniny – jej aktywnej formy, ale wpływa na stan naszej skóry, paznokci, na to, że nie czujemy się zmęczeni. A czy można sobie wyobrazić łatwiejszy sposób uzupełniania niedoborów jodu niż poprzez pobyt na plaży?

5. Równowaga i prawidłowa postawa

Kiedy biegniemy po piasku, chcąc nie chcąc, zachowujemy wyprostowaną – a więc prawidłową – postawę. Piaskowe podłoże niejako wymusza jej przyjęcie. Podobnie z treningiem równowagi, zwłaszcza w miejscu tuż przy brzegu, które podmywają fale.

Tak przedstawiają się korzyści, jakie nasz organizm wyniesie z biegania po piasku, warto jednak też zwrócić uwagę na negatywne aspekty tej formy treningu.

Bieganie po plaży - wady

1. Kontuzjogenność

Bieganie po plaży aktywuje mięśnie, które zazwyczaj tak intensywnie nie pracują, ma ono też jednak swoje wady. Przede wszystkim, jeśli biegamy tuż przy brzegu, na mokrym piasku podmywanym przez fale, jedna nasza noga znajduje się wyżej, druga niżej. To z kolei może powodować ból ud i pośladków, które pracują, by tę nierówność ustabilizować. Odczuwają to również biodra, kręgosłup, miednica, ścięgno Achillesa. Dlatego biegającym po plaży zaleca się, by swój trening podzielili tak, aby w jedną i drugą stronę pokonywali taki sam dystans.

Najczęstszymi kontuzjami występującymi wśród osób biegających po plaży są: tzw. kolano biegacza i zespół mięśnia piszczelowego tylnego.

2. Groźne kamienie i muszelki

Biegając boso po plaży możemy sobie zafundować peeling stóp, ale niestety również i groźne skaleczenia. Uważaj na muszelki, szkło, większe kamienie, psie odchody. Choć bieganie w tak pięknych okolicznościach przyrody kusi, by rozglądać się naokoło, lepiej skupiać wzrok przed sobą.

3. Podrażnienia spowodowane piaskiem

Zarówno bieganie po plaży boso, jak i w butach może prowadzić do podrażnień. Bieganie bez obuwia powoduje tarcia, a w konsekwencji i ból, podobnie jak stąpanie po gorącym piasku. Z drugiej strony, biegając w butach musimy liczyć się z tym, że wleci do nich piasek, a czasem nawet jedno ziarenko może bardzo przeszkadzać i powodować obtarcia, zwłaszcza jeśli buty wcześniej zostaną zmoczone morską wodą. Dlatego też biegi po piasku, szczególnie te początkowe, powinny być krótsze od tych wykonywanych na co dzień.

To ci się przyda

To ci się przyda

Najlepsze plaże do biegania

Najlepszymi plażami do biegania są oczywiście te, na których znajdziemy jak największą ilość "czystego" piasku, a jak najmniej kamieni, szkła czy śmieci. Wśród ulubionych nadmorskich plaż polskich biegaczy znajdują się:

  • Plaża w Międzyzdrojach
  • Plaża w Jarosławcu
  • Plaża w Świnoujściu
  • Plaża w Mielnie
  • Plaża w Dąbkach
  • Plaża w Grzybowie
  • Plaża w Trzęsaczu
  • Plaża w Pobierowie
  • Plaża w Darłowie

Jak biegać po piasku – najważniejsze zasady

Bieganie po piasku jest dobrym pomysłem, o ile będzie stanowiło urozmaicenie treningu, a nie jego główną formę, i o ile będziemy pamiętać o odpowiedniej ostrożności. Oprócz wiedzy o tym, jak – pozytywnie i negatywnie – bieganie po piasku wpływa na zdrowie przydadzą ci się również najważniejsze zasady każdego biegacza nadmorskiego. Oto one:

1. Bieganie po suchym piasku jest trudniejsze, dlatego treningi rozpocznij od biegania tuż przy wodzie. Biegnij 4-5 minut na piasku ubitym, a następnie przez 3 po suchym i tak na przemian. Suchy piasek to lepsze miejsce na treningi siłowe i sprawnościowe.

2. Nad wodą możesz biegać tylko w stroju kąpielowym, czapeczce i okularach słonecznych. Jeśli jednak wolisz postawić na strój sportowy, wybierz ubrania termiczne, odprowadzające pot.

3. Podczas biegania po plaży opalamy się bardzo szybko. Dlatego konieczne jest wysmarowanie ciała wodoodpornymi kremami z filtrem, i to najlepiej jak największym – SPF 30-50.

4. Nawadnianie podczas biegania po plaży to podstawa, dlatego zawsze miej przy sobie butelkę wody.

5. Nigdy nie zapominaj o rozgrzewce przed treningiem i rozciąganiu po nim.

6. Na czas treningu wybierz albo wczesne godziny poranne, albo wieczór. Nie tylko nie przeszkodzisz bawiącym się tłumom, zwłaszcza dzieciom, które i dla ciebie będą stanowiły przeszkodę – w końcu nie chcesz im nasypać piasku do oczu lub przypadkowo kopnąć – ale i nie narazisz się na oparzenia słoneczne w godzinach ich największej intensywności.

7. Bieg po piasku jest trudniejszy niż po asfalcie – nie próbuj więc bić swoich rekordów, biegnij wolniej.

8. W nagrodę po treningu na plaży pozwól sobie na morską kąpiel!

Warto wiedzieć

Ważne

Jakie buty do biegania po plaży?

Część biegaczy obawia się, że podczas biegania po plaży ich ukochane buty treningowe zostaną zniszczone. Woda i piasek mogą zrobić swoje, ale i tak (zazwyczaj) je czyścimy, więc możemy zabrać je i na plażę. Z drugiej strony, mogą się one okazać za ciężkie, a że podczas biegania na piasku nie jest potrzebna aż tak duża amortyzacja, warto wybrać lżejsze obuwie.

Polecamy
Aqua jogging, czyli bieganie w wodzie: na czym polega i jakie daje efekty?

Aqua jogging, czyli bieganie w wodzie: na czym polega i jakie daje efekty?

Aqua jogging to świetny sposób na utrzymanie formy polecany zwłaszcza regularnie trenującym biegaczom (także w czasie leczenia kontuzji). To również ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 10.07.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając? Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając?

Jak biegać, żeby schudnąć? Podstawowa zasada brzmi: biegaj regularnie i w odpowiednim tempie. Nie...

więcej

65

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Niektórzy zawodowi sportowcy dzień...

więcej

56

Jakie efekty daje bieganie? Po jakim czasie widać zmiany w wyglądzie i samopoczuciu? Jakie efekty daje bieganie? Po jakim czasie widać zmiany w wyglądzie i samopoczuciu?

Wyraźne efekty biegania dostrzeżesz po miesiącu regularnych treningów. Za to codziennie bieganie...

więcej

51

Trening na bieżni - jak ćwiczyć na bieżni, żeby schudnąć? Trening na bieżni - jak ćwiczyć na bieżni, żeby schudnąć?

Trening na bieżni to nie tylko dobra alternatywa dla tych, których niesprzyjająca pogoda przekonała...

więcej

40

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Lipiec 20, 2017

Z tych , które ja tak jeszcze pamiętam to była l-karnityna , to były takie tabletki do ssania ? Miały taki fajny cytrynowy smak . A tak to ja mam osobiście trenera personalnego ,a dokładniej pani Katarzyna Gryko z Białegostoku , świetny trener personalny ;) http://katarzynagryko.pl

data

Lipiec 20, 2017

Ja też zdecydowałem się na zastosowanie Largomass i jestem bardzo zadowolony z efektu jaki udało mi się osiągnąc. W końcu sukces i mam odpowiednio zbudowany sześciopak

data

Lipiec 19, 2017

Co do motywacji i biegów z drugą osobą to osobiście odradzam. Sam mam z tym problem i dużo bardziej wolę biegać sam przy dobrej nastrajającej muzyce

data

Lipiec 18, 2017

Nikt nie napisal, ze dosc intensywna jazda rowerem zwieksza ryzyko powstawania tzw hemoroidow (zylakow jelita grubego) - niektore analizy wskazuja nawet jako jedna z przyczyn powstawania wlasnie jazde rowerem; co jest plaga wsrod obecnie zyjacych (zla dieta, siedzacy tryb pracy), a...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.