Jak czerpać więcej korzyści z biegania?

Kiedy zaczynamy uprawiać jakąkolwiek dyscyplinę sportową, zastanawiamy się od czego powinniśmy zacząć i jak się przygotować. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: poznaj możliwości swojego organizmu i jego ograniczenia. W końcu nawet podczas rozpoczynania swojej przygody ze sportem, priorytetem powinno być zdrowie. W lepszym zrozumieniu tego, jak działa twoje ciało i dobraniu odpowiedniego planu treningowego pomogą ci badania funkcjonalne. Przeczytaj, na czym one polegają!

CMC

Badania funkcjonalne to nieinwazyjna metoda oceny organizmu, pomagająca określić przyczyny problemów ortopedycznych, zidentyfikować czynniki zapobiegające kontuzjom oraz ocenić nasz potencjał. Badanie odbywa się w warunkach zbliżonych do tych, w których uprawiamy sport. W jaki sposób diagnostyka funkcjonalna może pomóc biegaczom?

W czym pomogą biegaczowi badania funkcjonalne?

Badania funkcjonalne przeznaczone są dla każdej grupy biegaczy niezależnie od zaawansowania. W przypadku osób, które rozpoczynają treningi albo chcą do nich powrócić, badania pomogą odpowiedzieć na pytanie o to, jak uniknąć kontuzji. Znając słabe punkty naszego organizmu, wykwalifikowany trener będzie w stanie przygotować specjalny trening wzmacniający określone mięśnie. Badania funkcjonalne są przydatne w szczególności dla osób, które regularnie biegają i są narażane na ból związany z przeciążeniami różnych partii ciała. W szczególności dotyczy to osób biegających długie dystanse jak np. ORLEN Warsaw Marathon. Analiza ciała pozwala wykryć i określić dysfunkcje i słabości organizmu biegacza, co może pomóc w poprawie wyników biegowych (np. czasowych), a to umożliwi przede wszystkim poprawna amortyzacja ciała.

Na wyniki biegowe ogromny wpływ ma amortyzacja ciała, czyli zdolność do prawidłowego rozkładania energii płynącej z masy ciała na poszczególne jego części.

Poprawna amortyzacja ciała wynika z równomiernej pracy stawów i mięśni, z właściwego rozkładu obciążeń stóp na różnych rodzajach podłoża, a także ze stabilności ruchowej. Każda osoba, która biega powinna dbać o poprawne ustawienie miednicy, kolan i stóp. Niewłaściwe ich ułożenie nie dość, że osłabia amortyzacje to dodatkowo zwiększa ich obciążenie, a to z kolei prowadzi do kontuzji. Problem w tym, że sami nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy ustawienie naszego organizmu jest prawidłowe. Zaburzenia w postawie ciała najlepiej widoczne są dopiero podczas analizy wideo.

Rodzaje badań funkcjonalnych dla biegaczy

Badania funkcjonalne mogą nam pomóc w uniknięciu urazów niezależnie od tego jaki sport uprawiamy.

W Carolina Medical Center jest specjalna oferta badań dla biegaczy – PAKIET ZDROWEGO BIEGACZA, który składa się z czterech badań oraz konsultacji z trenerem przygotowania motorycznego:

  • Analiza wideo chodu i biegu na bieżni z wykorzystaniem nowoczesnych kamer szybkoklatkowych – badanie pozwala określić nieprawidłowości związane z nierównomierną pracą miednicy oraz koślawym ustawieniem kolan i stóp. Obserwacja ciała pozwoli ustalić czy nasza stopa ma tendencje do pronacji czy supinacji. Badanie jest pomocne także w dobraniu odpowiednich butów i wkładek.

  • Analiza chodu i biegu na ścieżce podometrycznejbadanie identyfikuje miejsca zwiększonego nacisku w okolicach stóp, które narażone są na powstanie zmian przeciążeniowych. Nacisk ten może powodować też złamania zmęczeniowe kości stopy.

  • Pomiar momentów sił mięśni stawu kolanowego to kolejne ważne badanie określające, które mięśnie powinniśmy wzmocnić, aby poprawić biomechanikę ruchu i skuteczność treningu.

  • Badanie stabilograficzne sprawdza równowagę i kontrolę nerwowo-mięśniową mające bezpośredni wpływ na stabilność ciała. Stabilność jest ważna w fazie podporu jednonóż podczas biegu.

  • Konsultacja z trenerem przygotowania motorycznego – pomoże nam ułożyć plan treningowy i nauczy przede wszystkim biegać zdrowo z wykorzystaniem naszego potencjału.

Jeśli biegamy długie dystanse, np. ponad 42 km podczas ORLEN Warsaw Marathon powinniśmy szczególnie o siebie zadbać. Nie zapominajmy, że nawet mała kontuzja może doprowadzić do poważnych komplikacji, dlatego nie powinniśmy jej lekceważyć. Odpowiednie badania pomogą nam zadbać o nasz organizm. Warto być świadomym biegaczem. Badania funkcjonalne umożliwią nam również osiągniecie lepszych wyników biegowych, a może nawet pokonanie słabości i pobicie swojego rekordu życiowego.

To ci się przyda

To ci się przyda

Najczęstsze kontuzje występujące u biegaczy

1. Skurcze mięśni

Biegamy dla zdrowia, ale trzeba pamiętać, że każda dyscyplina sportowa wiąże się z urazami. W końcu kto nie doznał skurczów mięśni? Jeśli chodzi o bieganie, skurcze te związane są z różnymi patologiami, chorobami centralnego, jak i obwodowego układu nerwowego, a nawet możemy je dziedziczyć. Skurcze mogą wynikać także z zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Utrata mikroelementów, takich jak: potas i sód są zazwyczaj wskazywane jako najczęstsza przyczyna ich występowania. Na skurcze mięśni narażeni są zwłaszcza biegacze długodystansowi. Aż 40% maratończyków przynajmniej raz w życiu doznało skurczu mięśni.

2. Shin splints

Drugim urazem u biegaczy długodystansowych jest tzw. shin splints – ból z przodu piszczeli, zazwyczaj przednich, mniej więcej w połowie ich długości. Istnieją różne przyczyny tej dolegliwości. Najczęstszą z nich jest patologia kości. Dochodzi do niej podczas treningów na skutek powstania mikrouszkodzeń w jej obrębie. Dodatkowo przyczynia się do tego budowa anatomiczna kości piszczelowej – ma ona słabe ukrwienie w połowie długości. W końcowym etapie uszkodzenia dochodzi nawet do tzw. załamania zmęczeniowego.

Skąd ta nazwa? Nie jest to złamanie powstałe w skutek jednorazowego urazu, lecz kilku nakładających się urazów. Jak zauważa Magdalena Syrek z Carolina Medical Center, specjalizująca się w rehabilitacji zachowawczej oraz pooperacyjnej po urazach więzadłowych i złamaniach, shin splints zdarza się zazwyczaj u osób, które biegają z pięty, ze względu na to, że siła reakcji podłoża przekłada się wprost na kość piszczelową.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zdjęcia: materiały prasowe

Aktualizacja: 21.04.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając? Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając?

Jak biegać, żeby schudnąć? Podstawowa zasada brzmi: biegaj regularnie i w odpowiednim tempie. Nie...

więcej

14

Trening interwałowy - bieganie dla kobiet Trening interwałowy - bieganie dla kobiet

Biegowy trening interwałowy jest przeznaczony dla każdego, a zwłaszcza dla kobiet zmagających się...

więcej

12

Trening na bieżni - jak ćwiczyć na bieżni, żeby schudnąć? Trening na bieżni - jak ćwiczyć na bieżni, żeby schudnąć?

Trening na bieżni to nie tylko dobra alternatywa dla tych, których niesprzyjająca pogoda przekonała...

więcej

11

Pułap tlenowy (VO2max) – czym jest? Normy VO2max dla mężczyzn i kobiet Pułap tlenowy (VO2max) – czym jest? Normy VO2max dla mężczyzn i kobiet

Pułap tlenowy (VO2 max) to uniwersalny wskaźnik wydolności fizycznej. Określa on maksymalną ilość...

więcej

11

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Kwiecień 29, 2017

Ja z tą dietą online schudłam 9 kg w ciągu 2 miesięcy i ładnie wyrzeźbiłam ciało ,dieta połączona jest z ćwiczeniami i ułożona jest przez dietetyków i trenerów ,można uzyskać dobre efekty w krótkim czasie :) http://dieta-lux.pl/44535

data

Kwiecień 28, 2017

Ja akurat jestem bardzo zadowolony z efektu jaki udało mi się uzyskać po zastosowaniu largomass. Moim zdaniem to jeden z najlepszych środków wspomagających budowę masy mięśniowej

data

Kwiecień 27, 2017

Ja też lubię jeździć na rowerze. Nawet sobie postanowiłem, że zrealizuję te trasy: http://www.menshealth.pl/wyzwania/5-najlepszych-tras-rowerowych-w-Polsce,9956,1

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.