Jak poprawić technikę biegu i nie stracić przyjemności z biegania?

2 komentarze
Autor: Ewa Witek-Piotrowska, Klinika Rehabilitacji Sportowej „Ortoreh”

Technika biegowa zależy od danego okresu w historii, mody, predyspozycji biegacza. Dowiedz się, jak poprawić technikę biegu, żeby sobie nie zaszkodzić oraz kiedy warto biegać intuicyjnie, bez nadmiernego skupiania się na szczegółach technicznych.

Technika biegu zależy m.in. od tego, jaki cel do osiągnięcia wyznaczył sobie biegacz

Jak poprawić technikę biegu i mieć przyjemność z biegania?

O technice biegowej pisało już wielu trenerów czy zawodników. A odmienne zdania, które czasem mają oni na ten temat wynika  z aktualnej... mody. Była moda na obuwie mocno amortyzowane, na obuwie bez amortyzacji, czyli tzw. minimalistyczne, a nawet na buty, które wyglądały jak skarpetki (z każdym palcem oddzielnie). Zawsze znajdowali się zwolennicy i przeciwnicy takiego obuwia, a kontuzje zdarzały się zarówno w jednym obuwiu jak i drugim.

Najważniejszy był zdrowy rozsądek, intuicja i dopasowanie obuwia do własnego stylu biegania czy budowy ciała. Najlepsze były te buty, w których zawodnik czuł się najlepiej. W technice biegowej jest podobnie. Tam też są mody. Podyktowane są przez rozwój biomechaniki, ale także przez wyniki najlepszych biegaczy.

Dawniej mówiono, że pięta musi uderzać pierwsza o podłoże, stopa musi się przetaczać i do wybicia dochodzi z palucha. Do tego jeszcze grzebnięcie stopą, lekkie pochylenie ciała do przodu.

Na fali sukcesów czarnoskórych biegaczy technika zmieniła się na odchylenie do tyłu, mocne pociąganie kolan przed siebie i bieganie ze śródstopia.

Czytaj też: Taping sportowy - kiedy stosować plastrowanie statyczne?

Jeśli obejrzymy stare jeszcze czarno-białe filmy z olimpiad, zobaczymy jak bardzo styl biegania różnił się od tego współczesnego. To nie tylko strój, buty, ale można zauważyć, że biegacze poruszali się jednak w troszkę inny sposób.

Myślę, że oprócz rozwoju fizjologii wysiłku, dietetyki, wspomagania suplementami, to właśnie poprawa motoryki i techniki doprowadziła nas do takich wyników jak obecnie. Przecież zastanawiamy się, kiedy zostanie pokonana magiczna dwójka z przodu podczas maratonu. Może już niedługo.

O nauce techniki słyszą już młodzi adepci biegania, ale czy bieganie nie jest po prostu intuicyjne? Przecież biegamy tak naprawdę od dziecka. Dla malucha to przecież bieganie jest najprostszą i najlepszą formą przemieszczania się.

Muszę powiedzieć, że jako mama trójki (najstarsza córka ma 5 lat, średnia 4 i najmłodszy 2 lata), obserwuję dzieci w podobnym przedziale wiekowym i stwierdzam, że to wcale nie jest takie oczywiste i wiele zależy od predyspozycji, budowy, a także koordynacji ruchowej.

Słaba technika biegowa nie musi oznaczać, że biega się wolniej

Nie zawsze słaba technika biegowa musi oznaczać, że zawodnik jest wolny. Pamiętacie może czarnoskórą zawodniczkę, która wygrała maraton w Nowym Yorku w 2013 r.? Wyglądała tak, jakby za chwilę miała się przewrócić, nogi wykonywały przedziwne „wywijańce” (z pewnością nie był to ładny bieg). A jednak wygrała.

Kolejnym przykładem są biegacze kenijscy. Zazwyczaj ci, którzy występują na międzynarodowej arenie, biegają technicznie i z gracją. Kiedyś oglądając takich zawodników, porównywałam ich do pięknego spektaklu tanecznego - biegali lądując na śródstopiu, wysoko podnosząc nogi, robiąc długie kroki, a do tego mieli zawsze piękne sylwetki - wypiętą pierś. Wyglądali jak ptaki unoszące się nad ziemią.

Kilka lat temu obejrzałam film, w którym czarnoskórzy biegacze trenowali w swoich rodzinnych miejscowościach. Byli to rdzenni mieszkańcy, którzy czekali na managera, który by ich odkrył. I tu zaskoczenie: większość z nich biegła z pięty, mocno ją koślawiąc. Ich sylwetkom też można by wiele zarzucić. Wielu z nich nie należy do światowej ligi biegowej.

Technika biegowa zależy od celu, który biegacz chce zrealizować

Zdecydowanie o innej technice biegowej będziemy też mówić w przypadku sprinterów maratończyków, a nawet ultramaratończyków. Inna jest budowa każdego z nich, ale też w zupełnie inny sposób się poruszają, bo mają zupełnie coś innego do zrealizowania.

Podczas wielu obozów biegowych prowadzi się zajęcia z techniki biegowej. Uczestnicy są nagrywani i analizują błędy z trenerami. Potem albo mówi się o specjalnych zaleceniach dla nich, albo na zbiorowych zajęciach z techniki biegowej omawiane są najczęstsze błędy. Do czego to prowadzi? Niestety najczęściej do niczego.

Ogólne uwagi do wszystkich: czyli wyprostuj się, ręce trzymaj blisko siebie, miednica do przodu, nogi wyżej, biegnij ze śródstopia, po prostu nie skutkują. Najczęściej taki zawodnik nie jest w stanie poprawić niczego. To nie tylko kwestia świadomości, ale najczęściej zmiany motoryki: rozciągnięcia pewnych mięśni i rozwinięcia innych.

Co więcej, jako fizjoterapeutka sportowców, obserwuję wzrost liczby pacjentów, którym taka „zmiana techniki” po prostu szkodzi. Ich mięśnie nie są przygotowane na takie zmiany, więc pojawiają się kontuzje.

Technika biegowa czy bieganie intuicyjne?

Myślę, że przygotowując się do rozpoczęcia przygody biegowej nie powinniśmy zbyt wiele miejsca poświęcać technice biegowej. Na początku bieganie ma być przyjemnością. Trzeba wejść w takie objętości, żeby nie czuć „bólu istnienia”, ale żeby ten sport  dawał odpowiednie do zapotrzebowania zmęczenie i satysfakcję. Myśląc cały czas o tym, że kolana powinny być wyżej, pięty skierowane do góry, nie doświadczymy radości biegania, a raczej będziemy toczyć ciągłą walkę z organizmem. Na początek więc wystarczy marszobieg i ćwiczenia ogólnorozwojowe. Ogólna poprawa sprawności może poprawić nam technikę biegową i to nawet nie specjalnie o tym myśląc.

Jeśli widzimy progres biegowy, biegamy coraz więcej, szybciej i najważniejsze - nie „łapiemy” kontuzji, pozostawmy ten stan samemu sobie.

Może w takim wypadku zadziała intuicja i taki biegacz, bez specjalnych zmian, będzie osiągał dobre efekty. Jeśli  jednak doznajemy kontuzji, oznacza to, że coś jest nie tak albo z biomechaniką albo może intensywność  treningowa nie jest dostosowana do organizmu. Wtedy najlepiej poprosić specjalistę, żeby przyjrzał się naszej biomechanice. Może okaże się, że gdzieś w jakiejś partii ciała są jakieś zaburzenie: może miednica jest zrotowana, kończyna krótsza, koślawa pięta, zbyt napięte jedne partie mięśniowe, a antagonistyczne (czyli działające przeciwstawnie), praktycznie nie istnieją.

Warto wtedy także spojrzeć na technikę biegową. Może okazać się u kogoś z bolącą wewnętrzną częścią kolana „gęsią stopką”, że udo jest zbyt mocno skręcone do wewnątrz, a goleń zbyt mocno na zewnątrz i dlatego dochodzi do przeciążenia zginaczy kolana, które przyczepiają się właśnie po stronie przyśrodkowej.

Mając takie informacje nie zaczynamy od poprawy techniki, ale od próby naprawienia biomechaniki. Uczymy takiego biegacza ćwiczeń, których wykonywanie pomoże mu w zlikwidowaniu problemu. Tutaj uczuliłabym wszystkich, którzy chcą nauczyć się z internetu lub od kolegów ćwiczeń przy pewnych kontuzjach czy dysfunkcjach. Wielu z was nie może tego zrozumieć, ale tak się zwyczajnie nie da. Każdy z nas jest inny i ćwiczenie, które pozornie wydaje się łatwe, może być po pierwsze w różny sposób wykonane technicznie, a po drugie, być może dla naszego kolegi będzie musiało być zrealizowane  w inny sposób. Oczywiście w tym wypadku same ćwiczenia nie pomogą. Potrzebna jest świadomość i uzmysłowienie sobie tych rzeczy. Nie da się jednak biegać cały czas myśląc o ustawieniu nogi czy ręki.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 23.09.2015

Komentarze (1 - 2 z 2)
BLA BLA BLA , 06.11.2015 10.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ze śródstopia, ale nie koniecznie, z pięty ale nie bardzo... O co cohdzi w tym całym SEO artykule? O nabicie 2000 znaków dla Googla? Pierniczone SEO blogi, nabijacie liczniki, nic nie pisząc - ani w lewo, ani w prawo. Po środku, bo bezpiecznie?? Macie jakąś wiedzę? To ją przekażcie! Nie macie ? To po co lać wodę?
 
kasia, 18.07.2015 20.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oprócz techniki biegu bardzo duże znaczenie mają odpowiednie buty do biegania bo bez nich na nic nasze wysiłki i próby prawidłowego biegania, problemy ze stopami i kontuzje mogą zacząć się głównie od złych butów.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając? Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając?

Jak biegać, żeby schudnąć? Podstawowa zasada brzmi: biegaj regularnie i w odpowiednim tempie. Nie...

więcej

599

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Niektórzy zawodowi sportowcy dzień...

więcej

196

Trening interwałowy - bieganie dla kobiet Trening interwałowy - bieganie dla kobiet

Biegowy trening interwałowy jest przeznaczony dla każdego, a zwłaszcza dla kobiet zmagających się...

więcej

174

Testy na wydolność – 6 najpopularniejszych metod pomiaru wydolności fizycznej Testy na wydolność – 6 najpopularniejszych metod pomiaru wydolności fizycznej

Testy na wydolność służą ocenie kondycji fizycznej, czyli przystosowania organizmu do intensywnego...

więcej

163

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 28, 2017

Ja jestem bardzo zadowolony z efektu jaki uzyskałem po zastosowaniu Largomass, w końcu mam pięciopak

data

Marzec 28, 2017

a ja polecam Bigup (Instoya), naturalny suplement zawierający wyciągi roślinne, fajnie działa razem z ćwiczeniami, tzn. ujędrnia, likwiduje cellulit, i skóra robi się fajnie napięta brzmi interesująco, stosujesz ten bigup?? możesz coś więcej napisać?

data

Marzec 25, 2017

duży wpływ na bóle mięśni, stawów, zmeczenie, stres ma brak magnezu w organizmie dlatego trzeba go uzupełniać. Ja polecić mogę ten preparat http://biowitalni.pl/sport/434-olejek-magnezowy-sport-spray-100ml.html szczególnie sportowcom którzy często trenują i odczuwają właśnie dolegliwości...

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.