Jak ubrać się na Runmageddon?

2016-04-20 13:39

Na Runmageddon wcale nie musimy kupować nowych, drogich ubrań - wprost przeciwnie! Lepiej wybrać używaną, ale dobrej jakości odzież sportową, która zachowała swoje oddychające i wodoszczelne właściwości. To dlatego, że podczas Runmageddonu ubrania bardzo łatwo się niszczą i na mecie może się okazać, że strój nie nadaje się do ponownego użytku. Sprawdź o czym pamiętać, ubierając się na ekstremalny bieg z przeszkodami.

Jak ubrać się na Runmageddon?
Autor: thinkstockphotos.com Po przekroczeniu mety Runmageddonu ubranie zazwyczaj nie nadaje się do ponownego użytku - jest brudne, postrzępione, przetarte. Dlatego warto założyć coś, czego nie szkoda nam zniszczyć.

Spis treści

  1. Jakie buty założyć na Runmageddon?
  2. Jakie spodnie założyć na Runmageddon?
  3. Jaką koszulkę założyć na Runmageddon?
  4. Dodatkowe elementy stroju na Runmageddon

Skompletowanie odpowiedniego stroju to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką trzeba zrobić przed startem w Runmageddonie. Od tego, w co się ubierzemy, w dużym stopniu zależy komfort naszego biegu i szybkość pokonywania kolejnych przeszkód. Przez niewłaściwy dobór stroju nasz start może okazać się jeszcze trudniejszy, niż obiecuje organizator. Pozdzierane ręce i kolana, przemokłe, rozlatujące się buty, przesiąknięta wodą i zamarznięta koszulka – oto, co może czekać uczestników na trasie Runmageddonu.

Zobacz na co zwrócić uwagę przy wyborze stroju, aby uniknąć kłopotliwych sytuacji i jak najszybciej dotrzeć do mety.

Jakie buty założyć na Runmageddon?

Wybór butów na Runmageddon zależy od tego, w ilu biegach planujemy wziąć udział. Jeśli to nasz pierwszy raz, zdecydowanie nie warto kupować nowego obuwia – może się okazać, że ten typ zawodów wcale nie przypadnie nam do gustu i niepotrzebnie wydamy pieniądze.

Dla nowicjuszy najlepsze będą używane, ale dobrej jakości buty do biegania. Ważne, aby mimo zużycia były w stosunkowo dobrym stanie – tzn. aby cholewka się nie pruła, wciąż dobrze trzymała stopę i żeby nie było pęknięć w podeszwie. Należy przy tym podkreślić, że muszą to być buty sportowe, przeznaczone do biegania, a nie miejskie tenisówki czy trampki. Te ostatnie nie mają wzmocnień, odpowiedniej amortyzacji i wentylacji, a ich podeszwa jest zbyt cienka.

Osoby, które planują startować w więcej niż jednym Runmageddonie, mogą zainwestować w nowe obuwie. W ich przypadku sprawdzą się buty do biegów terenowych, które powinny przetrwać co najmniej 2-3 starty. Najtańsze modele można kupić już za ok. 70-80 zł. Istotne jest, aby spełniały następujące cechy:

  • były lekkie – to ważne, bo noga podczas biegania się męczy;
  • szybko schły – but w czasie biegu przesiąka wodą i brudzi się w błocie, co zwiększa jego ciężar. Istotne więc, aby woda łatwo z niego wypływała i szybko sechł;
  • miały dobrą amortyzację – na trasie na zawodników czeka wiele przeszkód, z których trzeba zeskoczyć, często z dużej wysokości. Dobra amortyzacja zmniejsza ryzyko kontuzji i zwiększa komfort stopy;
  • miały dobrą przyczepność – oznacza to, że buty muszą posiadać wyraźne żłobienia w gumowej podeszwie, które zwiększają przyczepność. Ta cecha jest szczególnie użyteczna przy wspinaniu się na przeszkody;
  • miały dobrze trzymającą cholewkę – powinna być na tyle wytrzymała, aby uniemożliwiać stopie chwianie się na boki.
To ci się przyda

Sprawdzonym trikiem, który stosują weterani Runmageddonów jest oklejanie butów srebrną taśmą. Zapobiega to spadaniu butów podczas chodzenia w wodzie i rozwiązywaniu się sznurówek. But należy okręcić kilkakrotnie taśmą na wysokości podbicia.

Jakie spodnie założyć na Runmageddon?

Wybór spodni na Runmageddon zależy od pory roku. W biegach letnich i wiosennych, gdy temperatury są wyższe, niektórzy preferują krótkie spodenki, które są bardziej przewiewne, ale z drugiej strony nie chronią kolan przed otarciami. A o te bardzo łatwo, bo wyścig obejmuje m.in. czołganie się pod drutem kolczastym po nawierzchni pełnej małych, ostrych kamyczków. Optymalnym wyborem na ciepłą porę są więc legginsy za kolana wykonane z materiałów technicznych odprowadzających pot. Tak jak w przypadku butów, mogą to być spodenki używane, których nie będzie nam szkoda zniszczyć. Bardzo prawdopodobne, że gdzieś na trasie zahaczymy nimi o wystającą deskę, kawałek drutu czy porwiemy podczas czołgania się.

Do zimowych Runmageddonów trzeba przygotować co najmniej dwie pary spodni – długie, grubsze, wykonane z oddychających materiałów, i krótsze, które warto założyć na wierzch. Na łydki jako dodatkową ochronę można założyć getry – zapobiegną one przemoczeniu głębszych warstw odzieży podczas brodzenia w zimnej wodzie.

Ważne

Wszystkie elementy stroju na Runmageddon powinny przylegać do ciała. Należy unikać luźnych, odstających spodni i koszulek, bo istnieje większe prawdopodobieństwo, że zaczepimy ubraniem o wystającą przeszkodę. Najlepsze są stroje z termicznych materiałów o wysokiej elastyczności, które dopasowują się do kształtu ciała.

Jaką koszulkę założyć na Runmageddon?

Koszulka na Runmageddon powinna być wykonana z oddychających materiałów, które łatwo odparowują wilgoć. Bawełna jest raczej niewskazana – bardzo łatwo przesiąka wodą, przez co przyczynia się do wychłodzenia organizmu. Poza tym noszenie na sobie przez kilka godzin przemokniętego t-shirtu, nawet w ciepłą pogodę, jest po prostu niewygodne.

Jeśli zawody odbywają się zimą, skutecznym sposobem na utrzymanie ciepła jest ubiór na cebulkę. Wówczas pierwszą warstwą powinna być bielizna termiczna z krótkim rękawem, następnie koszulka z długim rękawem, a na wierzch techniczny dres biegowy z membraną wiatroszczelną. Tańsza opcja to przylegająca kurtka ortalionowa, która co prawda nie ma tak dobrych właściwości oddychających, ale skutecznie chroni przed przenikaniem wilgoci do głębszych warstw stroju.

Dodatkowe elementy stroju na Runmageddon

rękawiczki – rękawiczki są niezbędne podczas Runmageddonu niezależnie od pory roku. Zwiększają przyczepność, zapobiegają otarciom i odgnieceniom. Bez nich trudno wyobrazić sobie pokonywanie przeszkód zbudowanych z chropowatych desek pełnych drzazg, wspinania się po linach czy metalowych łańcuchach. W zależności od pory roku, mogą to być albo grubsze rękawiczki zimowe ze wzmocnieniami, albo najtańsze rękawiczki robocze z antypoślizgową powłoką.

czapka – przyda się podczas zawodów zimowych. Może to być najtańsza czapka akrylowa, ważne jednak, aby miała ścisły splot, który dobrze ochroni przed wiatrem.

skarpetki – koniecznie muszą być uszyte z materiałów technicznych, aby nie zatrzymywały wody w butach. Skarpety wełniane i bawełniane nie są dobrym wyborem, ponieważ bardzo łatwo przesiąkają i zimą mogą spowodować wychłodzenie stóp.

bandamka – ten wielofunkcyjny element stroju przyda się zarówno latem, jak i zimą. Cieplejszą porą może służyć za chustkę chroniącą głowę przed palącym słońcem, a podczas chłodniejszych temperatur za szalik chroniący przed zimnem.