Triathlon: 6-tygodniowy plan treningowy dla sportowców-amatorów

Autor: Miłosz Kuszczak, trener triathlonu, były zawodnik kadry narodowej, uczestnik MŚ oraz ME. Obecnie współpracuje z zawodnikami startującymi na różnych dystansach, od sprinterskiego po half iron aż do dystansu pełnego (tzw. ironman).

6-tygodniowy plan treningowy dla triathlonistów, którzy pierwszy start w zawodach mają już za sobą. Treningi zgodne z poniższym harmonogramem pomogą w stopniowym zwiększaniu tempa i uzyskaniu lepszego wyniku na mecie. Zobacz gotowy plan treningowy do triathlonu na dystansie sprint (0,75-20-5).

6-tygodniowy plan treningowy do triathlonu przygotowany został przez trenera, zawodnika ME i MŚ w triathlonie - Miłosza Kuszczaka. Plan kierowany jest do osób, które chcą przygotować się do pierwszych zawodów lub start w triathlonie mają już za sobą, ale nie są jeszcze zadowolone z osiągniętych wyników.

Harmonogram treningów ułożony został z myślą o sportowcach-amatorach, czyli osobach, które zawsze znajdą czas na trening, regularnie biegają, jeżdżą na rowerze lub pływają.

6-tygodniowy plan treningowy do triathlonu dla sportowców-amatorów

Pierwsze tygodnie treningu mają wdrożyć zawodnika w tryb treningu i zaznajomić go ze sprzętem oraz metodami treningowymi. W kolejnych tygodniach w trening wplecione zostają treningi zakładkowe, czyli wykonywanie po sobie dwóch jednostek treningowych w małym odstępie czasu. Trening kolarski, a po nim biegowy mają na celu stworzenie symulacji i odczucia tego, co zawodnik będzie odczuwał na zawodach po zakończonej części kolarskiej.

Poniżej znajdziesz wyjaśnienia terminów, użytych w planie treningowym.

Ważne

Ważne

Triathlon: przydatne terminy treningowe

Pływanie:

  • kraul z rotacją ciała - zwracaj uwagę na rotowanie ciała z jednego boku na drugi podczas ruchów rąk;
  • kraul łapki - kraul z założonymi łapkami oporowymi na rękach;

Bieganie:

  • WB1 - wycieczka biegowa w 1 zakresie intensywności, tzw. wybieganie;
  • HR - heart rate, ilość uderzeń serca w ciągu minuty;

Rower:

  • kadencja – ilość obrotów korby w ciągu minuty;
  • jazda na rowerze z akcentami - jest to jazda na niskich intensywnościach z realizacją wyznaczonych zadań;
  • duża tarcza z przodu - przerzucenie przerzutki w rowerze na większą zębatkę z przodu (zwykle ma 52 ząbki)
  • mała tarcza z przodu - przerzucenie przerzutki w rowerze na mniejszą zębatkę z przodu (zwykle ma 39-42 ząbki)

Na następnej stronie >>Plan treningowy do triathlonu dla średniozaawansowanych<<

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 21.10.2014

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając? Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając?

Jak biegać, żeby schudnąć? Podstawowa zasada brzmi: biegaj regularnie i w odpowiednim tempie. Nie...

więcej

193

Jakie efekty daje bieganie? Po jakim czasie widać zmiany w wyglądzie i samopoczuciu? Jakie efekty daje bieganie? Po jakim czasie widać zmiany w wyglądzie i samopoczuciu?

Wyraźne efekty biegania dostrzeżesz po miesiącu regularnych treningów. Za to codziennie bieganie...

więcej

160

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Niektórzy zawodowi sportowcy dzień...

więcej

138

Trening na bieżni - jak ćwiczyć na bieżni, żeby schudnąć? Trening na bieżni - jak ćwiczyć na bieżni, żeby schudnąć?

Trening na bieżni to nie tylko dobra alternatywa dla tych, których niesprzyjająca pogoda przekonała...

więcej

127

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Lipiec 27, 2017

możliwości ćwiczeń poza siłownią jest bardzo dużo, wystarczy tylko trochę kreatywności - ja lubię rower

data

Lipiec 26, 2017

ja też zdecydowąłem się na largomass i jestem bardzo zadowolony z efektu, bo w końcu widać sens chodzenia na siłownię

data

Lipiec 24, 2017

a co myślicie o tym, żeby zacząć od biegów na bieżni stacjonarnej., np ppoczątkowo tempo 6km/h - 10 minut, a kolejne 10 tempo 9km/h? Czy to dobre rozwiązanie??

data

Lipiec 20, 2017

Z tych , które ja tak jeszcze pamiętam to była l-karnityna , to były takie tabletki do ssania ? Miały taki fajny cytrynowy smak . A tak to ja mam osobiście trenera personalnego ,a dokładniej pani Katarzyna Gryko z Białegostoku , świetny trener personalny ;) http://katarzynagryko.pl

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.