Triathlon – co to jest? Jak uprawiać trójbój?

Autor: Anna Jakimiuk

Triathlon, czyli trójbój to stosunkowo młoda dyscyplina, łącząca pływanie, kolarstwo i bieganie na czas, która w roku 2000 doczekała się wpisania na listę sportów olimpijskich. Triathlon jest wymagający i wszechstronny, bo angażuje wszystkie grupy mięśni zawodnika. Zobacz na czym polega triathlon i jakie dystanse zawodnicy wybierają najczęściej.

Po raz pierwszy triathlon odbył się w 1974 roku w San Diego w Kaliforni. W zawodach tych na trasie 500 yardów pływania, 5 mil jazdy na rowerze i 6 mil biegu wystartowało 46 osób.

Dziś najpopularniejsze zawody na świecie (IronMan) odbywają się co roku na Hawajach, a zawodnik, który zwycięża dostaje tytuł Żelaznego Człowieka. W Polsce najwięcej zawodników bierze udział w turniejach organizowanych w Gdyni, Poznaniu i Suszu, ale każdego roku do kalendarza imprez triathlonowych dopisuje się kolejne wydarzenia.

Triathlon: zasady

Dyscyplina składa się z trzech etapów: pływania, jazdy na rowerze i biegu. Wygrywa ten zawodnik, która pokona wyznaczony dystans najszybciej. Czas mierzony jest od momentu startu do przekroczenia linii mety, wliczając minuty potrzebne na zmianę stroju między poszczególnymi etapami.

W strefach zmian, które rozmieszczone są na trasie w miejscach kończących poszczególne etapy, zawodnicy mogą przygotować się startu w kolejnej dyscyplinie, czyli np. zamienić czepek pływacki na kask rowerowy, lub założyć buty do biegania. W tym miejscu zawodnicy muszą się zaadaptować do rozpoczęcia kolejnego etapu.

Zasady udziału w triathlonie są restrykcyjne i łatwo o dyskwalifikację. Z urządzeń elektronicznych dozwolone są tylko zegarki, a na większości dystansów zabronione jest uciekanie się do praktyk zespołowych, np. draftu, czyli jazdy na rowerze w tunelu powietrznym tworzonym przez zawodnika jadącego z przodu.

Triathlon: pływanie

Etap pływacki odbywa się na otwartych akwenach wodnych (rzece, oceanie, jeziorze, morzu). Zawodnicy płyną po trasie wyznaczonej przez boje. Na tym etapie niedozwolony jest jakikolwiek sprzęt pływacki, taki jak płetwy czy rurki. W przypadkach, gdy temperatura wody spada poniżej 25 st.C, zawodnicy mogą startować w kombinezonach z pianki.

Triathlon: jazda na rowerze

Odcinek kolarski jest najdłuższy. W tym etapie startuje się na rowerach szosowych lub triathlonowycvh (tzw. czasówkach), na których można jechać szybciej, ale są mniej bezpieczne, bo klamki hamulców i przerzutki umieszczone są oddzielnie i nie można używać ich jednocześnie. Szybkość podobną do jazdy na rowerze triathlonowym uzyskuje się montując lemondkę na kierownicy roweru szosowego. Wadą takiego rozwiązania jest pozycja ciała, utrudniająca swobodne oddychanie, co może być przyczyną szybszego opadania z sił. Warto o tym pamiętać, bo zaletą wygodniejszej pozycji rowerowej, jest łatwiejsze przejście do części biegowej zawodów i uzyskanie lepszych rezultatów w dalszej części zawodów.

Triatlon: bieganie

Ostatni etap zawodów zawodnik może pokonać biegnąc do przodu lub do tyłu. Zakazane jest pokonywanie trasy bez butów.

Na następnej stronie >>Najpopularniejsze dystanse i odmiany triathlonu<<

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 16.10.2014

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając? Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając?

Jak biegać, żeby schudnąć? Podstawowa zasada brzmi: biegaj regularnie i w odpowiednim tempie. Nie...

więcej

161

Triathlon: 6-tygodniowy plan treningowy dla początkujących amatorów Triathlon: 6-tygodniowy plan treningowy dla początkujących amatorów

6-tygodniowy plan treningowy do triathlonu na dystansie sprint dla początkującego zawodnika-amatora...

więcej

115

Jakie efekty daje bieganie? Po jakim czasie widać zmiany w wyglądzie i samopoczuciu? Jakie efekty daje bieganie? Po jakim czasie widać zmiany w wyglądzie i samopoczuciu?

Wyraźne efekty biegania dostrzeżesz po miesiącu regularnych treningów. Za to codziennie bieganie...

więcej

113

Trening na bieżni - jak ćwiczyć na bieżni, żeby schudnąć? Trening na bieżni - jak ćwiczyć na bieżni, żeby schudnąć?

Trening na bieżni to nie tylko dobra alternatywa dla tych, których niesprzyjająca pogoda przekonała...

więcej

109

Eksperci

Niestety, nie da się zrzucić tkanki tłuszczowej wyłącznie z jednego miejsca na ciele. Będzie ona schodzić równomiernie. Najwolniej tam, gdzie jest jej najwięcej. Będą to prawdopodobnie właśnie uda...

Forum
data

Sierpień 22, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 22, 2017

Dobrym pomysłem może być zerknięcie na strony dla biegaczy, coś pokroju runners-world.pl, bo oni często mają problemy ze stawami. Ewentualnie poszukałabym porad na jakichś kobiecych stronkach, może womenshealth.pl ?

data

Sierpień 22, 2017

Już od kilu miesięcy robię plany z menshealth.pl (pisałam o tym) i muszę wam powiedzieć, ze dają radę! Szczególnie polecam te: http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/barki,1 http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/biceps,1 http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/triceps,1

data

Sierpień 21, 2017

ten zestaw ćwiczeń to jedynie dodatek do zbilansowanej diety.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.