SZÓSTKA WEIDERA czyli A6W. Aerobiczna 6 WEIDERA na płaski brzuch

173 komentarze
Autor: Anna Jakimiuk, olza

Zestaw ćwiczeń szóstka Weidera w ciągu sześciu tygodni wyrzeźbi mięśnie brzucha i niesamowicie poprawi kondycję. Brzmi fantastycznie? Wypróbuj A6W, czyli Szóstkę Weidera. Ci, którzy zastosowali ten zestaw ćwiczeń, twierdzą, że 6 Weidera czyni cuda i daje szansę na płaski brzuch.

Szóstka Weidera sama w sobie nie spali tłuszczu - żeby była skuteczna, trzeba połączyć ją z aerobami.

SZÓSTKA WEIDERA - aerobiczna SZÓSTKA WEIDERA na płaski brzuch

Aerobiczna Szóstka Weidera (A6W) to jeden z najpopularniejszych zestawów ćwiczeń na mięśnie brrzucha. Ćwiczyć możesz w domu lub innym dowolnym miejscu, bo do ich wykonania wystarczy mata fitnessowa. Warunek jest jeden - konsekwencja i wytrwałość!

Szóstka Weidera – efekty

Słysząc "Szóstka Weidera", myślisz – zestaw ćwiczeń na płaski brzuch. Tak mocno przekonanie to weszło do powszechnej świadomości, że trudno je dziś zmienić. Każdy jednak, kto podjął mordercze wyzwanie wie, że ćwiczenia te tylko wzmacniają, budują i rzeźbią mięśnie brzucha. Nie mają jednak działania spalającego tłuszcz, a to oznacza, że oponka nawet po 42 dniu treningu będzie wyglądała podobnie jak pierwszego dnia.

Szóstkę Weidera stworzył w latach 80. Josesph E. (Joe) Weider (86 l.), słynny kanadyjski kulturysta, współzałożyciel Międzynarodowej Federacji Kulturystki, guru Arnolda Schwarzeneggera.

Dlatego nie można mówić o Szóstce Weidera jako ćwiczeniach odchudzających. Schudnąć można tylko wykonując trening aerobowy. Oznacza to, że 6 Weidera da widoczne efekty, ale tylko u tych, którzy dodatkowo uprawiają np. spinning, aerobik czy skaczą na skakance. Bez dodatkowego treningu spalającego tłuszcz nie zauważysz spektakularnych efektów, bo nawet najpiękniej wyrzeźbione mięśnie nie będą widoczne pod warstwą tłuszczyku. Z pewnością jednak 6 Weidera to zestaw ćwiczeń poprawiających wytrzymałość i kondycję.

Szóstka Weidera - zasady ćwiczeń

Szóstka Weidera składa się z serii następujących po sobie sześciu ćwiczeń. To podstawa programu. Najlepiej wykonywać je na płaskim i dość twardym podłożu, np. na dywanie albo macie. Podłoże nie może być jednak zbyt twarde, bo nie będziesz czuć się komfortowo ani zbyt miękkie, bo źle je wykonasz i nie dadzą oczekiwanego efektu. Ćwiczenia należy robić dokładnie przez 42 dni. Zgodnie z harmonogramem trzeba zwiększać ilość serii i powtórzeń danego ćwiczenia. Tajemnica skuteczności tkwi w wytrzymaniu napięcia mięśni przez 2-3 sekundy i nie pozwoleniu im na odpoczynek.

Przerwy

Pomiędzy serami możesz robić przerwy o długości 30-60 sekund. To czas na króciutki relaks, złapanie oddechu i rozciąganie (przykładowe ćwiczenie: połóż się na brzuchu, dłonie oprzyj o podłogę, podnieś tors i maksymalnie wygnij się do tyłu. Nie odrywaj lędźwi od podłogi. Wytrzymaj w tej pozycji 3 sekundy).

Ile czasu zajmuje 6 Weidera?

Jednorazowo ćwicz nie dłużej niż 40 minut. Jeśli trening zajmuje ci więcej czasu, a wciąż nie dotarłaś do 42-go dnia, skup i spróbuj szybciej robić powtórzenia.

6 Weidera a odżywianie

Nie rób ćwiczeń bezpośrednio po posiłku. Ucisk na wypełniony żołądek może spowodować problemy trawienne i ból brzucha. Optymalnie zaleca się trening 1-2 godziny po jedzeniu.

6 Weidera a przetrenowanie

Uważaj na przetrenowanie – nadmierne forsowanie organizmu może doprowadzić do przewlekłego zmęczenia, utraty przyjemności z treningów i problemów zdrowotnych. Jeśli czujesz, że potrzebujesz odpoczynku, a sama myśl o 6 Weidera jest dla ciebie torturą, zrób sobie wolne na 1-2 dni. Niektórzy trenerzy zalecają nawet, aby co 6 dni ćwiczeń robić dzień przerwy na regenerację. Cały plan treningowy będziesz realizować dłużej, ale nie będziesz tak bardzo zmęczona po zakończeniu harmonogramu.

6 Weidera – co jeśli nie daję rady?

Chcesz się poddać, bo nie dajesz rady zrobić tylu powtórzeń, ile jest w planie treningowym? Nie przejmuj się i rób tyle serii i powtórzeń, ile dasz radę. Nie poddawaj się i nie rezygnuj! Następnego dnia postaraj się wykonać plan. Jeśli się nie uda, zrób dzień przerwy i... próbuj do skutku. Pamiętaj też, aby nie ćwiczyć byle jak. Technika jest bardzo ważna, dlatego mniej powtórzeń da lepsze efekty, niż wykonanie planu w całości, ale bez dbałości o mocne napinanie mięśni.

6 Weidera - skuteczność zależy od determinacji

Musisz skrupulatnie przestrzegać całego programu, czyli ile serii i powtórzeń każdego ćwiczenia należy wykonać danego dnia. Nie pozwól sobie na zbyt długie przerwy, inaczej trening nie da spodziewanego rezultatu. Jeśli chcesz cieszyć się z rewelacyjnych efektów musisz ćwiczyć! Przygotuj się, że będzie bolało. Mięśnie będą dawały o sobie znać. Nie porzucaj jednak ćwiczeń, pomyśl o rezultatach i idealnym brzuchu, którym będziesz mogła pochwalić się na plaży. Żeby wspomóc trening, przez sześć tygodni powstrzymaj się od wielkiego obżarstwa, fast foodów i słodyczy. Pij dużo wody. Trzymaj się programu, a za sześć tygodni nie uwierzysz, że brzuch może być taki płaski.

Szóstka Weidera – wady

Szóstka Weidera ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników co przeciwników. Część trenerów zarzuca tym ćwiczeniom, że są przestarzałe. O jakich jeszcze wadach 6 Weidera mówi się najczęściej?

Monotonia – identyczny zestaw wykonywany przez 42 dni może skutecznie zanudzić nawet najwytrwalszego zawodnika.

Ból pleców – w większości z tych 6-ciu ćwiczeń odrywa się stopy od podłoża i unosi nogi. Powoduje to też oderwanie odcinka lędźwiowego, co niekorzystnie wpływa szczególnie na osoby z lordozą i dyskopatiami.

Trenujesz tylko jedną partię ciała – poświęcasz każdego dnia czas na trening, a po sześciu tygodniach zauważysz efekty wyłącznie na brzuchu. Ani uda, ani pośladki czy ramiona nie zmienią wyglądu. Wybierając inny trening ogólnorozwojowy możesz pracować nad kilkoma partiami jednocześnie.

Ćwiczysz tylko 1 mięsień – ćwiczenia pomijają mięśnie poprzeczne i skośne brzucha, co nie jest najzdrowszym rozwiązaniem. Najważniejsza jest równowaga i równomierna praca nad daną partią ciała. A trening izolowany, bo tak nazywają się ćwiczenia na jedną partię mięśni, jest przeznaczony raczej dla zawodowców, niż początkujących adeptów fitnessu.

Trudne do wykonania – szczególnie dla osób, które do tej pory nie ćwiczyły mięśni brzucha problematyczne będzie wykonanie wszystkich powtórzeń. Prawdopodobnie ucierpi więc technika ćwiczeń, bo brzuszki będą robione niedbale. W efekcie może to spowodować niebezpieczne dla zdrowia napięcia w plecach i karku. Dlatego początkującym poleca się mniej wymagające zestawy ćwiczeń.

Szóstka Weidera = 6 ćwiczeń:

A6W ćwiczenie 1

Połóż się na płaskim podłożu, ręce leżą wzdłuż tułowia. Podnoś najpierw jedną nogę, potem drugą (nie ma znaczenia lewą czy prawą) w taki sposób, żeby kolano i biodro były ugięte pod kątem 90 st. Jednocześnie unoś barki, tułów zostaje na podłożu. W takiej pozycji wytrzymaj 3 sekundy napinając mięśnie. Nie przytrzymuj rękami kolan, możesz je jedynie objąć.

A6W ćwiczenie 2

Wykonujesz je podobnie do pierwszego ćwiczenia, ale jednocześnie unosisz dwie nogi a nie jedną. W tej pozycji też musisz wytrzymać 3 sekundy.

A6W ćwiczenie 3

To ćwiczenie wykonujesz tak samo jak pierwsze (nogi podnosisz zamiennie), ale ręce splatasz za karkiem. Wytrzymujesz 3 sekundy.

A6W ćwiczenie 4

Czwarte ćwiczenie wykonujesz tak samo jak drugie, ale ręce splatasz za karkiem. I znowu wytrzymujesz 3 sekundy.

A6W ćwiczenie 5

Podnosisz bark, tułów leży na podłożu. Mięśnie brzucha są napięte, naprzemiennie podnosisz nogi zgięte w kolanie po czym prostujesz je w powietrzu (jak najszybciej).

A6W ćwiczenie 6

Uff! To już ostatnie ćwiczenie. Unieś jednocześnie bark (tułów zostaje na podłożu) i obie, wyprostowane nogi, policz do trzech.

Szóstka Weidera - program treningu:

Dzień:
1 - 1 seria ćwiczeń, każde powtarzasz 6 razy 
2, 3 - 2 serie ćwiczeń, każde powtarzasz 6 razy 
4, 5, 6 - 3 serie ćwiczeń, każde powtarzasz 6 razy 
7, 8, 9, 10 - 3 serie ćwiczeń, każde powtarzasz 8 razy 
11, 12, 13, 14 - 3 serie ćwiczeń, każde powtarzasz 10 razy 
15, 16, 17, 18 - 3 serie ćwiczeń, każde powtarzasz 12 razy 
19, 20, 21, 22 - 3 serie ćwiczeń, każde powtarzasz 14 razy 
23, 24, 25, 26 - 3 serie ćwiczeń, każde powtarzasz 16 razy 
27, 28, 29, 30 - 3 serie ćwiczeń, każde powtarzasz 18 razy 
31, 32, 33, 34 - 3 serie ćwiczeń, każde powtarzasz 20 razy 
35, 36, 37, 38 - 3 serie ćwiczeń, każde powtarzasz 22 razy 
39, 40, 41, 42 - 3 serie ćwiczeń, każde powtarzasz 24 razy

Trening Oli Żelazo na mięśnie brzucha

Polecamy
Wyzwanie: płaski brzuch w 30 dni

Wyzwanie: płaski brzuch w 30 dni

Dzięki temu wyzwaniu uzyskasz mocny, płaski brzuch w 30 dni. Codzienny trening składa się z od 3 do 5 ćwiczeń ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 24.11.2016

Komentarze (1 - 10 z 173)
Darekosa, 19.09.2016 23.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do końca został mi jeden dzień. Ćwiczenia robię sumiennie i w dodatku z metronomem, żeby nie oszukiwać samego siebie. Denerwują mnie wytyczne- wytrzymaj 3 sekundy, sekunda na zmianę 24 powtórzenia i nie więcej niż 40 minut- jak to zrobić? Gdyby to robić ciągiem bez żadnych przerw to ok 36 minut (bez rowerków-bo trudno wyczaić ile właściwie mają trwać). Powiedzmy że to oleję. Po 6 tygodniach nie schudłem ani jednego grama, mojego brzucha nadal nie widać, może i jest wyrzeźbiony gdzieś tam w środku, ale nie to się szumnie zapowiada. Boli mnie kręgosłup, mięśnie szyi i głowa, mata przemokła potem i trzeba ją będzie wyrzucić. To jest jakaś masakra, a ktoś napisał że można spokojnie zwiększać nadal ilość powtórzeń. Do pracy przestanę chodzić bo dobówkę weidera ćwiczę. Kretynizm.
 
Intru$, 03.09.2015 22.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uwielbiam te ćwiczenia. Nudne jak cholera, ale skuteczne. Aktualnie robię drugi raz, rok temu musiałam przerwać po 25. dniu, ale efekty już były! Oczywiście robię źle i tych 3 sekund nie trzymam. Chwilę tak, może 2 sekundy, ale na pewno nie zalecane 3. Więc jakie wyniki muszą być u tych, którzy robią poprawnie...? Stanowczo polecam. Komentarze są różne, ale ja wiem po sobie!
 
mfq, 03.12.2014 23.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
po sesji a6w należy się porozciągać w odcinku lędźwiowym, najlepiej będzie się rozgrzać "przed"
 
xxxx6 weidera, 12.11.2014 20.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
potwierdzam, uwazajcie na kregoslup, sama sobie uszkodzilam, a jego juz nie wymienimy. do dzisiaj nie moge glowy utrzymac prosto zbyt dlugo odrazu mnie boli
 
radek, 01.10.2014 12.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aby mieć płaski brzuszek to potrzebna jest dieta dopiero dieta i ćwiczenia dają efekty:)
 
Monika, 11.08.2014 11.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie lubię. Efektów specjalnie nie widziałam, a do tego bolały mnie plecy, więc musiałam przestać.
 
anna, 11.07.2014 11.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ty sama z siebie jesteś tak głupia?
 
misslisic, 17.01.2014 16.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Te ćwiczenia oczywiście wyrabiają mięśnie ale prócz tego trzeba i inne ćwiczenia wykonywać, te które spalają tkankę tłuszczową. Bez dodatkowych ćwiczeń nie będzie oczekiwanego efektu.
 
Malpa, 04.09.2013 10.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To działa, ale sama 6 weidera nic nie da, jak nie biega się min. 2 razy na tydzień, a bóle kręgosłupa przechodzą szybko kiedy skończysz te 6 tygodni. Potem jak się wraca do ćwiczeń, to w ogóle nie boli kręgosłup przez pierwsze 3 tygodnie. Im silniejsze mięśnie brzucha, tym bardziej człowiek może się zginać i obciążać mięśnie, coś wiem o tym, na martwym ciągu przed 6 weidera miałem problemy ze 110 a teraz 140 kg i nie boli juz aż tak. Pozdro dla wytrwałych
 
bari, 15.04.2013 10.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ćwiczenia są dla osób bardzo zaawansowanych z mocnymi już mięśniami brzucha i pleców (zwłaszcza w odcinku lędźwiowym) nie polecam dla osób mających problemy z jakimkolwiek bólem pleców (przy wykonywaniu niektórych ćwiczeń - brak podparcia dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa). Sam zatrzymałem się w połowie ze względu na "chrupanie" i ból kręgosłupa. moim zdaniem ćwiczenia do d..y. osobiście polecam 3 razy w tygodniu brzuszki z P90X (bez nożyc). pozdr
 
następne »
strona 1 z 18
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup? Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie i zapobiegają bólom pleców. Ćwiczenia...

więcej

1693

Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal

Marzysz o efekcie „kaloryfera” na brzuchu? Poznaj 7 najlepszych ćwiczeń, które pomogą ci wyrzeźbić...

więcej

1497

10 ćwiczeń odchudzających uda [trening w domu] 10 ćwiczeń odchudzających uda [trening w domu]

Chcesz schudnąć, pozbyć się tłuszczu z ud? Oto 10 prostych ćwiczeń odchudzających uda, które pomogą...

więcej

1300

Sposoby na zakwasy: jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na zakwasy: jak pozbyć się zakwasów?

Sposoby na zakwasy pozwolą ci pozbyć się specyficznego bólu, który zwykle pojawia się dzień po...

więcej

1136

Eksperci

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Bardzo skutecznym i przynoszącym szybkie efekty sposobem na ujędrnienie dla osób w każdym wieku, jest trening siłowy. Pierwsze rezultaty są widoczne od razu po prawidłowo wykonanym treningu. Co...

Strach przed tym, co nowe, to naturalna ludzka reakcja. Aby zminimalizować obawy, dobrze przygotuj się do pierwszej wizyty na siłowni. Odwiedź stronę internetową siłowni, sprawdź ofertę i cennik,...

Forum
data

Marzec 01, 2017

Tutaj są bardzo dobre porady, jak wrócić do biegania w przypadku choroby, kontuzji, lenistwa itp: http://www.runners-world.pl/trening/Przerwany-plan-treningowy-Jak-wrocic-do-biegania-po-przerwie,8328,1

data

Marzec 01, 2017

Ja, odkąd zaczęłam regularnie czytać runnersworld.pl, to przerzuciłam się z roweru na bieganie. Trochę treningu (no i więcej czasu) i też można naprawdę daleko dobiec. No i efekty lepsze :D

data

Marzec 01, 2017

Ja mam straszne problemy ogólnie z regularnymi ćwiczeniami, a lubię biegać w amatorskich zawodach :D Ostatnio znalazłam fajny artykuł na temat wracania do regularnych biegów, może wam pomoże:...

data

Luty 28, 2017

Ja tak szczerze mówiąc to teraz nie wyobrażam sobie życia bez sportu. I nawet jeżdżąc na wakacje wybieram takie hotele w których mam możliwosć aktywności fizycznej nawet w niepogodę :D I tak na przykład w zeszłe wakacje byłam w Grand Lubiczu w Ustce: http://www.grandlubicz.pl/. Mają tam...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.