Burpees: 10 efektów, które da ci regularne ćwiczenie burpees

2018-01-17 16:40

Burpees uchodzi za zabójczo trudne ćwiczenie, ale jednocześnie daje zabójcze efekty: płaski brzuch, silne ramiona, smukłe uda, jędrne pośladki. Do tego stanowi doskonały trening kardio, który pozwala spalić ok. 100 kalorii w ciągu 10 minut. Jedyny warunek uzyskania tak spektakularnych efektów systematyczna praca i dokładna dbałość o technikę ćwiczenia.

Burpees: 10 efektów, które da ci regularne ćwiczenie burpees
Autor: thinkstockphotos.com Trenując burpees wzmocnisz ramiona i wyszczuplisz nogi

Spis treści

  1. 1. Efekty burpees: szybkie spalanie tkanki tłuszczowej
  2. 2. Efekty burpees: podkręcenie metabolizmu
  3. 3. Efekty burpees: twardy, płaski brzuch
  4. 4. Efekty burpees: silne ramiona
  5. 5. Efekty burpees: smukłe nogi
  6. 6. Efekty burpees: jędrne pośladki
  7. 7. Efekty burpees: żelazna kondycja
  8. 8. Efekty burpees: mocne, proste plecy
  9. 9. Efekty burpees: siła i wytrzymałość
  10. 10. Efekty burpees: zwinność i lepsza koordynacja ruchowa

Ćwicząc burpees możesz liczyć na wszechstronne efekty: począwszy od wzmocnienia i wysmuklenia wszystkich części ciała, w tym ud, pośladków, ramion, brzucha i pleców, poprzez utratę znacznej ilości kalorii, kończąc na poprawie ogólnej wytrzymałości i siły. Mimo swojej wysokiej skuteczności, burpees są bardzo łatwe do opanowania - składają się na nie ćwiczenia, które każdy zna ze szkoły, czyli przysiad, deska, pompka i wyskok. Kolejną zaletą burpees jest to, że możesz robić je wszędzie o dowolnej porze dnia i nie potrzebujesz do tego dodatkowych przyrządów.

Żeby uzyskać najlepsze efekty, ćwicz codziennie za każdym razem zwiększając liczbę powtórzeń o 2-3. Możesz ułożyć własny plan treningowy lub podjąć 30-dniowe wyzwanie - wówczas ściśle trzymasz się miesięcznego planu, w którym na każdy dzień przypada określona liczba burpees.

Czytaj też: Jak prawidłowo zrobić burpees

1. Efekty burpees: szybkie spalanie tkanki tłuszczowej

Burpees łączą w sobie cechy treningu siłowego i kardio, a to oznacza, że skuteczniej pobudzają organizm do spalania tkanki tłuszczowej niż ćwiczenia siłowe i kondycyjne wykonywane oddzielnie. W ciągu 10 minut wykonywania burpees można spalić ok. 100 kalorii, co daje wynik lepszy niż 10 minut joggingu lub jazdy na rowerze.

2. Efekty burpees: podkręcenie metabolizmu

10 szybkich powtórzeń burpees pozwala na takie samo podkręcenie metabolizmu jak 30-sekundowy sprint. Metabolizm wpływa na przyspieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej, który zachodzi nie tylko w czasie wykonywania ćwiczenia, ale także przez kilka do kilkunastu godzin po treningu. Dzieje się tak dlatego, że zmęczone mięśnie pobierają energię do regeneracji ze zgromadzonych zapasów tłuszczu. Dzięki temu chudniesz odpoczywając na kanapie, oglądając telewizję, a nawet śpiąc!

3. Efekty burpees: twardy, płaski brzuch

Podczas wykonywania burpees intensywnie pracują mięśnie brzucha, szczególnie w trakcie robienia planku i pompki. Żeby dodatkowo zwiększyć efekty ich pracy staraj się w trakcie całego ćwiczenia utrzymywać stałe napięcie brzucha, nie rozluźniając ani na chwilę mięśni. Taka technika sprawi, że po kilku tygodniach regularnych treningów nie tylko wyrzeźbisz tę część ciała, ale także stracisz kilka centymetrów w pasie.

Czytaj też: Skuteczne ćwiczenia na płaski brzuch

4. Efekty burpees: silne ramiona

Burpees doskonale kształtują mięśnie rąk. Po miesiącu codziennych treningów zauważysz lekkie zarysowanie bicepsów i ujędrnienie skóry w okolicach ramion. Zyskasz też siłę w rękach. Jeśli zależy ci na pogłębieniu tych efektów ćwicz burpees z dodatkowym obciążeniem, np. hantlami.

5. Efekty burpees: smukłe nogi

Burpees wymagają stałego napięcia mięśni nóg - zarówno przysiad, plank, pompka jak i wyskok bardzo mocno aktywizują tę partię ciała. Dzięki nim wysmuklisz i ujędrnisz uda oraz nadasz ładny kształt łydkom.

Czytaj też: Ćwiczenia na smukłe łydki

6. Efekty burpees: jędrne pośladki

Sprężysta, jędrna pupa to kolejny efekt, jaki mogą dać ci burpees. Podczas ich wykonywania mięśnie pośladkowe pracują praktycznie cały czas. Żeby dodatkowo zwiększyć udział pośladków w ćwiczeniu spinaj je mocniej przy wyskoku i ani na chwilę nie rozluźniaj.

Czytaj też: Ćwiczenia na seksowne pośladki

7. Efekty burpees: żelazna kondycja

Każdy, kto kiedykolwiek wykonał chociaż jeden burpee doskonale wie, że przy tym ćwiczeniu tętno momentalnie skacze do góry. Wystarczy kilka powtórzeń, aby serce pracowało na najwyższych obrotach. Nie jest to jednak wada tego ćwiczenia, lecz jedna z jego głównych zalet. Ekstremalny wysiłek wzmacnia serce, poprawia funkcjonowanie układu krążenia i pozwala wydajniej transportować tlen do wszystkich tkanek. Dzięki temu rzadziej odczuwamy zmęczenie i mamy więcej energii.

8. Efekty burpees: mocne, proste plecy

Burpees to ćwiczenie aktywizujące do pracy mięśnie głębokie, które odpowiadają za trzymanie prawidłowej postawy. Dodatkowo wzmacnia cały gorset mięśni przykręgosłupowych, od których zależy kondycja naszego kręgosłupa.

Czytaj też: Ćwiczenia na piękne plecy

9. Efekty burpees: siła i wytrzymałość

Konieczność szybkiej zmainy pozycji z pionowej na poziomą wymaga od organizmu sporej dawki wysiłku. Choć mniej wysportowane osoby mogą odczuwać zmęczenie już po trzech, czterech burpees, to nie należy się poddawać, bo ciało męcząc się stopniowo przyzwyczaja się do coraz większych obciążeń. Dzięki temu zwiększamy naszą ogólną siłę oraz wytrzymałość.

10. Efekty burpees: zwinność i lepsza koordynacja ruchowa

Burpees to tak naprawdę sekwencja kilku następujących po sobie ruchów wykonywanych naprzemiennie w różnych płaszczyznach (przysiad, czyli ruch w pionie, plank - ruch w poziomie, pompka - ruch w pionie itd.). Żeby każdy element ćwiczenia wykonać prawidłowo, trzeba zsynchronizować pracę różnych części ciała oraz stale dbać o utrzymanie równowagi. Wpływa to na poprawę koordynacji, zwinności i balansu.