Co ćwiczyć? Wybierz rodzaj SPORTU najodpowiedniejszy dla siebie

2015-02-27 11:45

Zastanawiasz się, co ćwiczyć, żeby czuć się dobrze i widzieć efekty? Przyjemność odczujesz, jeśli ćwiczenia dobierzesz do wieku, upodobań, temperamentu i możliwości. A te zmieniają się z czasem. Podpowiadamy, jak dobrać aktywność fizyczną do wieku.

Co ćwiczyć? Wybierz rodzaj SPORTU najodpowiedniejszy dla siebie
Autor: thinkstockphotos.com Warto w każdym wieku dbać o kondycję fizyczną, trzeba tylko dobrać rodzaj aktywności do swoich potrzeb.

Spis treści

  1. Co ćwiczyć  w wieku 20 lat? Ruch mnie bawi!
  2. Co ćwiczyć w wieku 30 lat? Dbam o formę!
  3. Co ćwiczyć w wieku 40 lat? Kontroluję swój wysiłek
  4. Co ćwiczyć w wieku 50 lat? Ciągle jestem aktywna

Co ćwiczyć  w wieku 20 lat? Ruch mnie bawi!

Jeżeli jesteś zdrową dwudziestolatką, możesz sobie pozwolić na każdy rodzaj gimnastyki i aktywności fizycznej. Twoje ciało jest sprężyste, raczej szczupłe. Jeśli będziesz regularnie ćwiczyć, zachowasz dobrą formę przez długie lata. Ważne, aby trening wzmacniał układ krążenia i oddechowy, a także poprawiał kondycję. Dziś bardzo popularne są dynamiczne zajęcia w klubach fitness, najlepiej z elementami tańca i podskoków. Układy o skomplikowanej choreografii, w połączeniu z ćwiczeniami na różne partie mięśni, pozwalają się dobrze zmęczyć, a przy okazji pobawić. Ujędrniają ciało i spalają zbędne kalorie. Nawet jeśli regularnie ćwiczysz w klubie sportowym, nie rezygnuj z ruchu na świeżym powietrzu. Dużo biegaj, pedałuj na rowerze, skacz na skakance, graj także w piłkę.

Obejrzyj wideo: Kroki ZUMBY dla początkujących

Polecamy:

  • Zajęcia aerobowe w klubie fitness wykonywane w szybkim tempie, w rytm muzyki - dance interwal, funk, hi-lo. Poprawiają kondycję, dotleniają.
  • Jazdę na rolkach. Wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, pozwala zachować zgrabną sylwetkę. To znakomity sposób na relaks i zabawę.
  • Jogging. Wzmacnia pracę serca, układ krążenia i ogólną kondycję fizyczną. Kontakt z przyrodą poprawia nastrój i pozytywnie nastawia do życia.

Co ćwiczyć w wieku 30 lat? Dbam o formę!

Nadal jesteś młoda i silna, ale już nie tak sprawna jak kilka lat temu. W biodrach i talii przybyło parę centymetrów, szybciej się męczysz. Trzydziestolatki często zostają matkami, więc maleje ich aktywność fizyczna, a ciąża często kończy się nadwagą. Zmniejsza się tempo przemiany materii, dlatego coraz trudniej utrzymać szczupłą sylwetkę. Powrót do dobrej formy zacznij na siłowni. W ciągu 2-3 miesięcy poprawisz wydolność organizmu i rozruszasz mięśnie. Dopiero potem zapisz się na zajęcia do klubu fitness. W ten sposób unikniesz kontuzji. Ćwicząc regularnie, masz szansę wymodelować ciało, spalić zbędną tkankę tłuszczową, a przy okazji poprawić przemianę materii i samopoczucie.

Polecamy:

  • Zajęcia na siłowni na przyrządach. Pozwalają dobrać tempo treningu i obciążenia. Poprawiają ogólną kondycję, wzmacniają i kształtują mięśnie.
  • ABT i TBC w klubie fitness. Te ćwiczenia ujędrniają dolne partie ciała. TBC natomiast wzmacnia mięśnie całego ciała i dotlenia organizm.
  • Pływanie. Poprawia wydolność organizmu i sprawność ruchową.
  • Jazdę na rowerze i wspinaczkę wysokogórską lub skałkową. Wzmacniają mięśnie nóg, zwiększają sprawność i dotleniają organizm.

Co ćwiczyć w wieku 40 lat? Kontroluję swój wysiłek

Pamiętaj o ruchu. Tylko dzięki niemu zachowasz zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Chociaż wykonywanie niektórych ćwiczeń sprawia trudność, nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Wzmocnisz układ sercowo-naczyniowy i oddechowy oraz zapobiegniesz osteoporozie. Ruch jest też najlepszym sposobem na spowolnioną przemianę materii. Po konsultacji z lekarzem zapisz się na siłownię albo do klubu fitness. Ćwicz pod okiem trenera personalnego. Na siłowni możesz poprosić o ułożenie specjalnego programu zajęć, uwzględniającego twoją sprawność. Jeśli masz dobrą kondycję i nie dokuczają ci stawy, uprawiaj jogging. Jak najczęściej spaceruj, tańcz i rób wycieczki rowerowe.

Polecamy:

  • Fat burning. To ćwiczenia wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej.
  • Pilates. Trening rozciągający i ujędrniający mięśnie brzucha, kręgosłupa oraz miednicy.
  • Jogę. Poprawia wydolność organizmu oraz krążenie krwi, wzmacnia mięśnie kręgosłupa, relaksuje.

Co ćwiczyć w wieku 50 lat? Ciągle jestem aktywna

W tym wieku aktywność fizyczna zmniejsza się, mięśnie nie są już tak mocne jak dawniej, podobnie jak układ kostny. Powinnaś unikać szybkich zrywów, podskoków, zbyt intensywnych ćwiczeń i dużego wysiłku. Nie możesz jednak całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej. Gimnastyka łagodzi objawy różnych schorzeń, niektórym zapobiega. Wzmacniając układ mięśniowy, zwiększa się masę kości i oddala tym samym ryzyko osteoporozy. Wysiłek fizyczny wyrównuje poziom cholesterolu i zmniejsza nadciśnienie tętnicze, przeciwdziała więc chorobom układu krążenia. Z kolei ćwiczenia na kręgosłup minimalizują ryzyko kontuzji, a przy okazji łagodzą bóle pleców. Jeśli lekarz nie będzie miał nic przeciwko temu, wybierz się na siłownię i poproś trenera o indywidualny program zajęć. Wykonuj tylko proste układy, najlepiej w pozycji siedzącej lub na leżąco. Całkowicie bezpieczne są ćwiczenia w wodzie i długie spacery.

Polecamy:

  • Jogę i stretching. Ćwiczenia relaksujące w klubie fitness, wykonywane w wolnym tempie, poprawiają sprawność fizyczną i koordynację ruchową.
  • Aqua aerobik. Ćwiczenia w wodzie nie obciążają stawów i są całkowicie bezpieczne dla osób mających kłopoty z układem krążenia czy cierpiących na dolegliwości kręgosłupa.
  • Piesze wędrówki i rekreacyjną jazdę na rowerze. Dotleniają organizm, poprawiają ogólną kondycję i samopoczucie.
miesięcznik "Zdrowie"