ĆWICZENIA, które możesz wykonać w ŁAZIENCE

2015-11-27 12:32

Fitness w łazience nie wymaga drogich urządzeń ani pomieszczeń wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Ćwiczenia nie są skomplikowane, wiele z nich wykonujesz bezwiednie. Od dziś rób je świadomie i systematycznie, szybciej przyniosą efekty.

ĆWICZENIA, które możesz wykonać w ŁAZIENCE
Autor: thinkstockphotos.com Brak czasu nie może być wymówką dla braku ruchu. Przecież możesz ćwiczyć podczas codziennych czynności, np. kąpieli.

Spis treści

  1. Ćwiczenia pod prysznicem
  2. Ćwiczenia w wannie
  3. Ćwiczenia z ręcznikiem
  4. Ćwiczenia podczas nacierania się balsamem
  5. Ćwiczenia podczas nakładania kremu na twarz
  6. Ćwiczenia podczas robienia makijażu

Gdy jesteśmy zdenerwowani i spięci, organizm wytwarza więcej hormonów i innych substancji, które nazywamy produktami stresu. Ćwiczenia i ruch przyspieszają procesy chemiczne, które prowadzą do ich rozkładu. To dlatego ćwicząc, doświadczasz uczucia głębokiego fizycznego i emocjonalnego odprężenia. W tym czasie twój organizm produkuje też endorfiny, rodzaj naturalnych narkotyków, które neutralizują ból i stres. Dlatego porcja porannej gimnastyki w łazience pomoże ci łatwiej zaczynać każdy dzień.

Gimnastykować się można także podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności: kąpieli, zmywania naczyń, przygotowywania obiadu, prasowania, sprzątania pokoju dzieci albo mycia schodów. Zysk podwójny, bo w tym samym czasie robimy dwie rzeczy – obowiązkową i tę dla przyjemności. Rutynowe zajęcia mogą więc stać się miłą chwilą poświęconą wyłącznie sobie. Każdy, nawet niewielki wysiłek fizyczny poprawia krążenie krwi, uelastycznia stawy i pozwala szybciej spalić kalorie. Na początek proponujemy ćwiczenia w... łazience.

Ćwiczenia pod prysznicem

Weź w prawą rękę myjkę, gąbkę lub mydło. Rękę przełóż nad głową tak, by dłoń znalazła się między łopatkami. Przedramię zgiętej ręki przyciśnij do ucha. Następnie lewą rękę przełóż za biodro i staraj się od dołu chwycić gąbkę trzymaną w prawej ręce. Policz wolno do pięciu. Teraz zmień ręce. Powtórz dwa razy. To jedno z ćwiczeń jogi, które niezwykle wzmacnia mięśnie pleców i kręgosłupa. Na pewno robiłaś je wiele razy, próbując np. samodzielnie umyć plecy.

Zdaniem eksperta
Mariola Bojarska-Ferenc,znana prezenterka i propagatorka zdrowego ruchu, autorka książki "Zatrzymaj czas"

Brak czasu na ćwiczenia to wymówka wielu pań. Ćwiczyć można prawie w każdej sytuacji i w każdym wieku. Jeśli nie lubisz lub nie możesz chodzić do siłowni czy na grupowe zajęcie do fitness klubu, wybierz ćwiczenia izometryczne. Nie wymagają żadnego specjalnego sprzętu ani dużej przestrzeni.

Taka gimnastyka polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Przez 30–50 sekund napinasz je, potem rozluźniasz i ćwiczenie powtarzasz 12 razy. Łazienka to dobre miejsce do ćwiczenia “kobiecych” mięśni, metodą Kegla. Tu nie musisz martwić się, że ktoś cię widzi, możesz czuć się swobodnie. Pamiętaj też, by wykonywać ćwiczenia rozciągające. Za “sprężynę” posłuży ci np. zwykły ręcznik. W lustrze obserwuj, jak pracują twoje mięśnie.

Ćwiczenia w wannie

Usiądź po turecku. Wyprostuj plecy i zamknij oczy. Weź głęboki wdech, wstrzymaj powietrze, a następnie wypuść. Staraj się w pełni rozluźnić. Poruszaj kilka razy ramionami – w przód i w tył. Namydl dłonie i wolno rozprowadź mydło na skórze. Zacznij od brzucha i przesuwaj się w górę aż do barków, zwiększając nacisk rąk na ciało. Barki ściśnij dłońmi 10 razy, najsilniej jak możesz. Ćwiczenie doskonałe ujędrnia biust, więc powtórz je pięć razy.

Ćwiczenia z ręcznikiem

  1. Stań prosto, chwyć w dłonie końce ręcznika i podnieś go tak, by środek znalazł się pod brodą. Z całej siły naciskaj brodą na ręcznik. Wytrzymaj 40 sekund. Powtórz trzy razy. To ćwiczenie wspaniale modeluje mięśnie karku i szyi.
  2. Teraz wzmacniamy barki i mięśnie pleców. Chwyć ręcznik w obie dłonie, przerzuć go przez plecy (jedną ręką nad głową, drugą za plecami) i energicznie przesuwaj ręcznik wzdłuż pleców przez 20 sekund. Zmień rękę. Powtórz ćwiczenie 4 razy.
  3. Chcesz mieć płaski brzuch i jędrne pośladki? Ujmij ręcznik w obie dłonie i przełóż przez kark. Mocno odchylaj głowę do tyłu i równocześnie ciągnij ręcznik do przodu. Wytrzymaj tak pięć sekund. Następnie zegnij prawą nogę, podnieś kolano i przyciśnij je do klatki piersiowej. Wycieraj najpierw stopy, potem łydki. Wyprostuj nogę i w tej pozycji wytrzyj udo. W ten sam sposób osusz drugą nogę.
  4. Po osuszeniu ciała stań przed wanną, dłonie oprzyj na krawędzi i naciskaj na nią z całej siły. Powtórz trzy razy. To ćwiczenie izometryczne wzmacniające mięśnie ramion.

Ćwiczenia podczas nacierania się balsamem

  1. Na dłoń nałóż balsam. Zegnij jedną nogę w kolanie, a stopę oprzyj o brzeg wanny. Kiedy będziesz wcierała balsam, kołysz się na drugiej, lekko tylko ugiętej nodze. Jednocześnie spinaj pośladki. Zmień nogę. To jedna z form ćwiczenia Kegla – wzmacnia mięśnie w obrębie miednicy mniejszej, zapobiega nietrzymaniu moczu, sprzyja lepszym doznaniom seksualnym.
  2. Ćwiczenie tych mięśni możesz też wykonać podczas pierwszej porannej wizyty w toalecie. Spinaj mięśnie pochwy tak, jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu. Wytrzymaj przez 5-20 sekund i rozluźnij mięśnie. Z każdym dniem zwiększaj siłę napinania mięśni i liczbę powtórzeń.
  3. Oprzyj nogę o ścianę tak wysoko jak możesz. Lekko ugnij ją w kolanie i podczas wcierania balsamu sprężynuj, aż będziesz czuć napięcie w podudziu. Po czterech razach zmień nogę. Takie rozciąganie pozwala zlikwidować przykurcze nóg.

Ćwiczenia podczas nakładania kremu na twarz

Na ujędrnienie mięśni twarzy. Stań prosto przed lustrem. Zrób ustami “dziubek”, wytrzymaj pięć sekund. Rozluźnij i rozciągnij usta w szeroki, “dentystyczny” uśmiech, bez otwierania ust. Wytrzymaj 5 sekund. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenia podczas robienia makijażu

To ćwiczenie świetnie poprawia elastyczność szyi. Kiedy czekasz na wyschniecie podkładu, pochyl głowę w bok i spróbuj dotknąć uchem ramienia. Poruszając głową raz w lewą, raz w prawą stronę, ćwicz przez 10 sekund. Kiedy malujesz rzęsy, mocno wciągaj i rozluźniaj pośladki oraz brzuch. Na każdy etap ćwiczenia przeznacz ok. 15 sekund.

miesięcznik "Zdrowie"