Ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową - jakie pomogą, a jakich unikać?

2019-11-14 10:31

Ćwiczenia na dyskopatię mogą odciążyć kręgosłup i zmniejszyć ból, jeśli są odpowiednio dobrane. Jednak ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową można zacząć wykonywać dopiero po ustąpieniu stanu ostrego i najlepiej po konsultacji ze specjalistą. Poznaj rady fizjoterapeuty Damiana Danielskiego z kliniki rehabilitacji Columna Medica.

Ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową - jakie pomogą, a jakich unikać?
Autor: thinkstockphotos.com Przy dyskopatii wskazane są ćwiczenia rozciągające i stabilizujące kręgosłup.

Spis treści

  1. Ćwiczenia na dyskopatię - czy samodzielne ćwiczenia w domu mogą pomóc?
  2. Ćwiczenia na dyskopatię - jakie ćwiczenia wykonywać?
  3. Dyskopatia a ćwiczenia na siłowni - czy są bezpieczne?
  4. Ćwiczenia na dyskopatię - jaki rodzaj ćwiczeń jest korzystny przy dyskopatii?
  5. Kiedy potrzebna jest specjalistyczna rehabilitacja?
  6. Ćwiczenia na dyskopatię - jak dbać o kręgosłup na co dzień?

Jakie ćwiczenia na dyskopatię wybrać, żeby sobie nie zaszkodzić? Czy ćwiczenia na siłowni są wskazane przy dyskopatii? Jakie dyscypliny sportu warto uprawiać przy tym schorzeniu? Przeczytaj porady eksperta.

Ćwiczenia na dyskopatię - czy samodzielne ćwiczenia w domu mogą pomóc?

"Oczywiście, samodzielne ćwiczenia są bardzo pomocne przy powrocie do sprawności fizycznej po przebytej dyskopatii, jednak należy pamiętać, że ćwiczenia powinny być indywidualnie dobrane pod kątem dolegliwości pacjenta" - mówi Damian Danielski, fizjoterapeuta z kliniki rehabilitacji Columna Medica. Dlatego tak ważną rolę odgrywa szczegółowa diagnostyka, konsultacja lekarska i fizjoterapeutyczna. Dopiero po przeanalizowaniu wyników badań obrazowych i przeprowadzeniu badania manualnego, fizjoterapeuta może dobrać indywidualne ćwiczenia odpowiednie dla danego pacjenta.

Ćwiczenia na dyskopatię - jakie ćwiczenia wykonywać?

Pamiętajmy, że dobór ćwiczeń jest uzależniony od okresu dyskopatii. W stanach ostrych (do 5 dni) zalecane jest jak najczęstsze leżenie w tzw. „pozycji krzesełkowej” (nogi zgięte w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem 90 stopni) i zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Ćwiczenia rozciągające

Z czasem można wdrażać delikatne ćwiczenia rozciągające, np. naprzemienne prostowanie nóg w kolanach z naciąganiem stopy, naprzemienne przyciąganie zgiętej nogi w kierunku klatki piersiowej. Takie ćwiczenie wykonujemy w 3 seriach, z których każda liczy 30 powtórzeń.

Ćwiczenia wzmacniające

W miarę powrotu do sprawności można wdrożyć ćwiczenia wzmacniające mięśnie stabilizujące kręgosłup, aktywizujące mięsień poprzeczny brzucha, np. leżąc na plecach z ugiętymi nogami podnosimy je do góry, utrzymując kręgosłup lędźwiowy dociśnięty do podłoża. Staramy się utrzymać pozycję 10 sekund, nie wstrzymując oddechu. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy w 3 seriach. W miarę postępu możemy wydłużać czas napięcia lub zwiększać liczbę powtórzeń.

To oczywiście tylko przykłady, wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty, aby można było wyeliminować błędy i w odpowiednim czasie stopniować ich trudność.

Zobacz: Zestaw ćwiczeń na ból kręgosłupa lędźwiowego [ZDJĘCIA]

Dyskopatia a ćwiczenia na siłowni - czy są bezpieczne?

Czy osoby z dyskopatią mogą chodzić na siłownię i ćwiczyć z ciężarami? Jakie ćwiczenia są szczególnie niewskazane?

"Generalnie aktywność związana z podnoszeniem ciężaru może doprowadzić do dyskopatii, w związku z czym jej podejmowanie po przebytym problemie z krążkiem międzykręgowym nie jest zalecane" - tłumaczy Damian Danielski. "Należy unikać tego typu ćwiczeń połączonych z ruchami skrętnymi tułowia i wymagającymi od osoby ćwiczącej znacznego pochylania się. Zamiast tego zaleca się ćwiczenia nakierowane na stabilizację kręgosłupa – mniej obciążenia, a więcej powtórzeń lub dłuższy czas trwania ćwiczenia" - dodaje ekspert.

Ćwiczenia na dyskopatię - jaki rodzaj ćwiczeń jest korzystny przy dyskopatii?

Przy dolegliwościach krążka międzykręgowego zaleca się ćwiczenia angażujące symetrycznie obie strony ciała. Wszelkie formy ruchu, począwszy od spacerów, po nordic walking będą miały dobroczynny wpływ na kręgosłup. Zalecane jest również pływanie, zwłaszcza stylem grzbietowym. Dobrym pomysłem jest trening funkcjonalny przeprowadzony pod okiem fizjoterapeuty, który będzie łączył aktywność fizyczną z prozdrowotnym wpływem na nasz organizm.

Czytaj też: Na czym polega trening funkcjonalny i jakie daje korzyści?

Zdaniem eksperta
Damian Danielski, fizjoterapeuta z kliniki rehabilitacyjnej Columna Medica

Kiedy potrzebna jest specjalistyczna rehabilitacja?

W przypadku dyskopatii profesjonalna rehabilitacja zawsze będzie miała pozytywne efekty. Dla pacjentów z niewielkim problemem konsultacja z fizjoterapeutą będzie możliwością uniknięcia przewlekłego problemu. W przypadku właściwie przeprowadzonej rehabilitacji prawdopodobieństwo nawrotu dolegliwości przy zdyscyplinowanej postawie pacjenta jest niewielkie.

Przy bardziej zaawansowanych problemach rehabilitacja pozwala pacjentom uniknąć zabiegów operacyjnych. Oczywiście wymaga to od nich większego zaangażowania i samodyscypliny, jednak korzyści z tego płynące są współmierne do stopnia ich zaangażowania.

Ćwiczenia na dyskopatię - jak dbać o kręgosłup na co dzień?

Dyskopatia to dolegliwość, do której trzeba się dostosować wprowadzając zmiany w wielu aspektach życia codziennego. Inwestycja w dobry materac będzie skutkowała brakiem porannego bólu pleców. Sam sen powinien przebiegać w komfortowej pozycji, tak aby zapewnić maksymalne rozluźnienie dla mięśni. Przykładowo, podczas spania na boku, warto podłożyć poduszkę między kolana.

Problem przewlekłych dolegliwości kręgosłupa wymaga także odpowiedniej organizacji stanowiska pracy. Jeśli znaczną część dnia spędzamy w pozycji siedzącej, warto zadbać o wygodny fotel z podparciem dla pleców, odpowiednie ustawienie blatu biurka czy właściwą orientację ekranu komputera. Nie zapominajmy, że nawet najlepsze stanowisko pracy nie zastąpi ruchu, w związku z czym przerwy w pracy na szybką gimnastykę kręgosłupa są kluczowe.

Czytaj też: Ćwiczenia w pracy na kręgosłup - przy biurku też możesz się gimnastykować!

Wykonując codzienne prace domowe, takie jak sprzątanie, prasowanie, zmywanie, noszenie zakupów, warto zadbać o ergonomię. Schylanie się poprzez ugięcie kolan, używanie podstawek pod stopy, symetryczne rozkładanie ciężaru zakupów na obie ręce to tylko przykłady zachowań, które muszą stać się nawykami dla osób zmagających się z dyskopatią.

Dowiedz się więcej: