Ćwiczenia na łokieć tenisisty i łokieć golfisty [WIDEO]

Autor: Anna Sierant

Obejrzyj wideo z ćwiczeniami na tzw. łokieć tenisisty i łokieć golfisty, czyli najczęstsze dolegliwości w obrębie stawu łokciowego. Ćwiczenia pokazywane przez fizjoterapeutę Adama Skowrońskiego pozwolą skutecznie złagodzić ból spowodowany np. zbyt długą pracą przy komputerze. Wystarczy wykonywać je kilka razy dziennie po kilka minut, np. w domu czy w pracy, a szybko poczujemy ulgę i zwiększymy ruchomość przeciążonych stawów.

Ćwiczenia na łokieć tenisisty i łokieć golfisty pomagają zwalczyć dolegliwości spowodowane m.in. zbyt długą pracą przy komputerze.

Ćwiczenia na ból łokcia: 10 ćwiczeń rozciągających

Ćwiczenia na ból łokcia nie wymagają wielkiego wysiłku czy szczególnych umiejętności, a przynoszą zdecydowane efekty - pomagają pozbyć się istniejącego już bólu łokcia i działają profilaktycznie.

Ćwiczenia na ból łokcia zadziałają w przypadku najczęstszych przyczyn bólu stawu łokciowego. Są to:

  • tzw. łokieć tenisisty (rodzaj entezopatii), czyli ból łokcia od strony bocznej, związany z mięśniami prostowników nadgarstka. Przyczyna jego wystąpienia może być różna i, wbrew nazwie, występować nie tylko u zawodowych sportowców, ale i tych, którzy zajmują się sportem rekreacyjnie bądź spędzają długie godziny przy komputerze, sprzątając lub wykonując powtarzalne ruchy (np. w przypadku dentystów, kierowców). Do niedawna uważano, że przyczyną łokcia tenisisty jest stan zapalny, jednak obecnie przyjmuje się, że bardzo ważną rolę odgrywają zmiany degeneracyjne w strukturze kolagenu i nieprawidłowe ukrwienie, czyli tzw. neowaskularyzacja. Zmiany degeneracyjne i nieprawidłowości w ukrwieniu powodują czynniki zupełnie niezwiązane z zapaleniem - częste mikrourazy i przeciążenia;
  • tzw. łokieć golfisty (również rodzaj entezopatii), czyli ból łokcia od strony przyśrodkowej. W tym przypadku przeciążenie i stan zapalny dotyczą mięśni zginaczy stawu nadgarstkowego, co utrudnia np. ruchy podczas dokręcania śrubokrętem;
  • ból mięśnia dwugłowego i trójgłowego ramienia, czyli bicepsa i tricepsa. Najczęściej jest spowodowany zbyt forsownymi ćwiczeniami, ale nie tylko. Może też się pojawić na skutek pojedynczych bądź częstych urazów lub wykonywania czynności, do których konieczne jest trzymanie łokcia przed klatką piersiową, np. robienia na drutach, pracy przy taśmie produkcyjnej.

Prezentujemy również ćwiczenia na ruchomość stawów łokciowych - pozwalające na utrzymanie we właściwej formie każdego z 3 stawów łokciowych: ramienno-łokciowego, ramienno-promieniowego i promieniowo-łokciowego bliższego.

Obejrzyj wideo z ćwiczeniami na łokieć tenisisty i łokieć golfisty, które proponuje fizjoterapeuta Adam Skowroński:

Ćwiczenia na łokieć tenisisty

1. Uciskanie łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty objawia się bólem w postaci punktowego kłucia i związany jest z przeciążeniem prostowników nadgarstka. Wystarczy wyczuć wokół łokcia punkt kostny, którego ból odczuwamy i zacząć go uciskać palcem wskazującym. Uciskanie spowoduje ból, ale należy przyciskać punkt aż do momentu, w którym on ustąpi. Jeśli uciskanie zwiększa intensywność bólu, należy szybko go zaprzestać.

Ćwiczenia można wykonywać zarówno profilaktycznie, jak i już w sytuacji, gdy chcemy pozbyć się bólu.

2. Unoszenie nadgarstka

Wyprostuj rękę w łokciu i unieś ją przed siebie, dłoń zaciśniętą w pięść skieruj ku dołowi. Drugą ręką chwyć dłoń i delikatnie ją zginaj, a jednocześnie rozciągaj nadgarstek uniesionej ręki. Zatrzymaj się w momencie, w którym poczujesz, że rozciągasz dłoń. Wytrzymaj w tej pozycji na długość jednego wdechu i wydechu i powtórz ćwiczenie 3 razy.

3. Zginanie i prostowanie nadgarstka

Ćwiczenie proste i skuteczne - polega na powolnym naprzemiennym zginaniu i prostowaniu nadgarstka. Jeśli odczujesz duży ból, nie kontynuuj ćwiczenia, ale staraj się zginać nadgarstek jak najbardziej - w miarę możliwości. Wykonaj 5 powtórzeń w 3 seriach na każdą z rąk.

Warto wiedzieć

Ważne

Jak zapobiegać pojawieniu się łokcia tenisisty?

  • pracując przy komputerze, utrzymuj nadgarstek na takiej samej wysokości, na jakiej znajduje się myszka, a nie niżej - najlepiej umieść dłoń na podkładce;
  • pisząc na klawiaturze, pracuj palcami, a nie nadgarstkiem, podobnie podczas operowania np. nożyczkami;
  • podczas pracy na komputerze nie umieszczaj klawiatury na podwyższeniu, powinna stać ona na poziomej powierzchni;
  • wykonuj ćwiczenia na łokieć tenisisty zanim pojawi się ból.

Ćwiczenia na łokieć golfisty

4. Rozciąganie nadgarstka

Wyprostuj rękę w łokciu i unieś ją przed sobą w taki sposób, by grzbiet dłoni był skierowany do góry. Złap dłoń drugą ręką i nieznacznie zginaj nadgarstek uniesionej ręki. Wykonuj ćwiczenie aż do momentu, w którym poczujesz rozciąganie. Wytrzymaj w tej pozycji na długość jednego wdechu i wydechu, a następnie powtórz je jeszcze 3 razy.

5. Zginanie ręki w leżeniu na boku

Połóż się na boku - po stronie tej ręki, w której pojawił się łokieć golfisty. Wyprostuj bolącą rękę nad głową, a następnie zegnij ją w łokciu i rozciągaj do tyłu, pomagając sobie dłonią drugiej ręki - dotykając rozciąganej ręki w okolicy nadgarstka. Wytrzymaj w tej pozycji na długość wdechu i wydechu, a następnie spróbuj jeszcze bardziej rozciągnąć rękę, wyginając ją ku tyłowi. Ćwiczenie powtórz 3-krotnie.

Ćwiczenia na łokieć tenisisty i łokieć golfisty można wykonywać wymiennie - zadziałają na obie przypadłości.

6. Prostowanie rąk leżąc

Połóż się na macie, z nogami zgiętymi w kolanach. Ramiona wyrzuć na boki, a następnie zegnij je w łokciach pod kątem 90 stopni. Dociskając plecy do podłoża, wyprostuj ręce, jednocześnie unosząc je do góry. Wróć do pozycji wyjściowej i powtarzaj ćwiczenie 5-krotnie.

Ćwiczenia na ból bicepsa i tricepsa

7. Rozciąganie mięśnia dwugłowego ramienia

Usiądź na krawędzi krzesła z wyprostowanymi plecami i wyprostowaną w stawie łokciowym ręką złap oparcie krzesła. Napnij biceps tak, jak byś chciał zgiąć rękę w łokciu (ale nie rób tego). Użyj do tego ćwiczenia jedynie 10 procent swojej siły. Opuść rękę, weź głęboki wdech i powtórz ćwiczenie, używając do rozciągania większego nakładu sił. Ważne, by odczuwać napięcie mięśnia dwugłowego ramienia.

8. Rozciąganie mięśnia trójgłowego ramienia

Zegnij rękę w łokciu, a następnie unieś ją do góry i za siebie - tak, aby zgięta znajdowała się za głową. Złap dłonią drugiej ręki wyrostek łokciowy (miejsce, w którym zginasz rękę w łokciu) i pomagaj ćwiczonej ręce jak najdalej rozciągnąć się wzdłuż pleców, rozciągając mięsień trójgłowy ramienia. Pozostań w tej pozycji na długość wdechu i wydechu, a następnie rozciągnij rękę jeszcze dalej wzdłuż pleców. Pozostań w tej pozycji. Ćwiczenie powtórz od 3 do 5 razy.

Ćwiczenia na ruchomość w stawach łokciowych

9. Obroty na zewnątrz i do środka

Zegnij ręce w łokciach i obracaj dłońmi na zewnątrz i do środka - najpierw ich powierzchnia ma się kierować ku dołowi, a następnie - ku górze. Szczególną uwagę zwróć na ruchy na zewnątrz, ponieważ najczęściej pracujemy, kierując dłonie do wewnątrz. Wykonuj to ćwiczenie aż poczujesz (lekkie) zmęczenie.

10. Obroty rękoma

Zegnij ręce w stawach łokciowych, dłonie zaciśnij w pięści, z kciukami skierowanymi do środka. Rozpocznij obroty ramionami ze zgiętymi łokciami - w lewą stronę (ku sobie) i w prawą stronę (na zewnątrz). To ćwiczenie również wykonuj do pojawienia się uczucia zmęczenia.

Polecamy
Ćwiczenia na nadgarstki pomogą zlikwidować ból i wzmocnić nadgarstki

Ćwiczenia na nadgarstki pomogą zlikwidować ból i wzmocnić nadgarstki

Ćwiczenia na nadgarstki niwelują dolegliwości bólowe i przeciwdziałają poważniejszym kontuzjom. Ból nadgarstków to powszechna przypadłość, którą powodują niektóre aktywności sportowe ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 08.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych) Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych)

Podejmiesz miesięczne wyzwanie PLANK? Codzienny trening zajmie od 15 sekund do 5 minut - to bardzo...

więcej

1721

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup? Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie i zapobiegają bólom pleców. Ćwiczenia...

więcej

1311

Co daje PLANK - efekty systematycznego ćwiczenia deski Co daje PLANK - efekty systematycznego ćwiczenia deski

Ćwiczenie deski (plank) przynosi szybkie i niesamowite efekty wizualne, z tego względu, że do pracy...

więcej

1234

Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal

Marzysz o efekcie „kaloryfera” na brzuchu? Poznaj 7 najlepszych ćwiczeń, które pomogą ci wyrzeźbić...

więcej

1072

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 28, 2017

Ja jestem bardzo zadowolony z efektu jaki uzyskałem po zastosowaniu Largomass, w końcu mam pięciopak

data

Marzec 28, 2017

a ja polecam Bigup (Instoya), naturalny suplement zawierający wyciągi roślinne, fajnie działa razem z ćwiczeniami, tzn. ujędrnia, likwiduje cellulit, i skóra robi się fajnie napięta brzmi interesująco, stosujesz ten bigup?? możesz coś więcej napisać?

data

Marzec 25, 2017

duży wpływ na bóle mięśni, stawów, zmeczenie, stres ma brak magnezu w organizmie dlatego trzeba go uzupełniać. Ja polecić mogę ten preparat http://biowitalni.pl/sport/434-olejek-magnezowy-sport-spray-100ml.html szczególnie sportowcom którzy często trenują i odczuwają właśnie dolegliwości...

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.