Ćwiczenia na płaski brzuch i boczki [WIDEO]

8 komentarze
Autor: Aleksandra Urbaniak, ap

Ćwiczenia na płaski brzuch i na boczki przyspieszają odchudzanie i działanie każdej diety odchudzającej. Dzięki ćwiczeniom na brzuch uzyskasz szczupłą talię i pozbędziesz się również boczków. Poznaj ćwiczenia, które  skutecznie zlikwidują boczki i pomogą ci uzyskać płaski brzuch

Ćwiczenia na płaski brzuch i na boczki polegają na napinaniu wszystkich mięśni brzucha, co powoduje ich przyrost przy równoczesnym spalaniu tłuszczu. Podstawową zasadą ćwiczeń na brzuch jest wydychanie powietrza podczas największego wysiłku i wdychanie w czasie powrotu do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie na bezdechu nie przyniesie efektu, bo wtedy pracujesz nie mięśniami, a stawami. Aby ćwiczenia na brzuch były skuteczne, trzeba codziennie wykonywać po 3–4 serie, zaczynając od 12 powtórzeń i stopniowo zwiększając ich liczbę do 30.

Dowiedz się, jakie stosować ćwiczenia, jak często i w jaki sposób połączyć je z dietą, aby w krótkim czasie uzyskać płaski, wymodelowany brzuch.

Ćwiczenia na płaski brzuch - ćwiczenia wzmacniające

Poniższe ćwiczenia służą wzmocnieniu mięśni brzucha i uzyskaniu jego ładnej rzeźby. W bardzo małym stopniu przyczyniają się do spalania tkanki tłuszczowej - do tego służą treningi kardio, które trzeba wykonywać razem z podanymi ćwiczeniami. Takie połączenie gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów w krótkim czasie.

1. Ćwiczenia na płaski brzuch: spinanie boczne

To ćwiczenie na brzuch wzmacnia mięśnie skośne. Jak je wykonać? Leżąc na plecach, nogi ugnij w kolanach pod kątem prostym i pochyl maksymalnie w prawą stronę, opierając stopy na podłodze. Napnij brzuch i wydychając powietrze, wykonaj skłon do lewego boku, dbając o to, by nogi pozostały w tej samej pozycji. Wdychając powietrze, wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 12 razy i wykonaj ćwiczenie z nogami pochylonymi w przeciwną stronę.

2. Ćwiczenia na płaski brzuch i na boczki: nie tylko tradycyjne brzuszki

Połóż się na podłodze, ugnij nogi w kolanach, dłonie oprzyj na karku, szeroko rozstawiając łokcie, zrób wdech, na wydechu unieś lekko głowę, jednocześnie spinając mięśnie brzucha (trenujesz mięsień prosty brzucha). Ćwicz codziennie, wykonując 3-4 serie po 10 powtórzeń.

To podstawowe ćwiczenie możesz modyfikować, np. unoś głowę ruchem skrętnym w kierunku kolana (wzmacniasz mięśnie skośne brzucha). Trenuj też dolny odcinek mięśnia prostego - rób tzw. brzuszki odwrotne: leżąc na plecach, unieś pionowo wyprostowane nogi i odrywaj biodra od podłogi.

Czytaj też: Brzuszki na 12 sposobów - skośne, na stojąco, na drążku

3. Ćwiczenia na płaski brzuch i na boczki: opuszczanie prostych nóg

Leżąc na plecach podnieś obie nogi wyprostowane do góry i ściśnij pomiędzy stopami piłkę. Ugięte ramiona zapleć za głową i podnieś tułów nad podłogę. Nieznacznie pochyl wyprostowane nogi w kierunku podłogi utrzymując odcinek lędźwiowy kręgosłupa przyklejony do podłogi.

4. Ćwiczenia na płaski brzuch i na boczki: napinanie mięśni brzucha w siadzie podpartym

Siedząc w podparciu, ugnij nogi w kolanach i ściśnij małą piłkę pomiędzy stopami. Przyciągnij kolana do klatki piersiowej i wróć do pozycji wyjściowej.

Polecamy
Ćwiczenia ABS 8 minut na mięśnie brzucha czyli szybkie brzuszki [WIDEO]

Ćwiczenia ABS 8 minut na mięśnie brzucha czyli szybkie brzuszki [WIDEO]

Ćwiczenia na brzuch "ABS 8 minut" to program treningowy dla tych, którzy chcą popracować nad wyglądem brzucha, ale nie mogą ...

Proste ćwiczenia na płaski brzuch

Jeśli na co dzień masz mało czasu, wystarczy, że będziesz wykonywać 5 prostych ćwiczeń na brzuch, które zajmą ci nie więcej niż 15 minut dziennie. Jedno z nich to rowerek – robi się go w pozycji leżącej, z ugiętymi nogami uniesionymi w górę. Przy spięciu mięśni brzucha należy sięgnąć na przemian 3 razy łokciem do przeciwległego kolana.

To ćwiczenie jest proste, ale bardzo wszechstronne, bo pozwala w tym samym czasie wzmacniać wszystkie partie mięśni w okolicach pasa. Więcej podobnych ćwiczeń znajdziesz poniżej.

Polecamy
Proste ćwiczenia na płaski brzuch [WIDEO]

Proste ćwiczenia na płaski brzuch [WIDEO]

Autorski zestaw prostych ćwiczeń na mięśnie brzucha opracowany został przez Kamilę, użytkowniczkę naszego serwisu. Zobacz wideo z 5 ćwiczeniami modelującymi ...

To ci się przyda

To ci się przyda

Ćwiczenia na płaski brzuch i na boczki: jak odsłonić mięśnie brzucha?

By odsłonić mięśnie brzucha mozolnie rzeźbione w czasie ćwiczeń, niezbędny jest trening aerobowy, wykonywany w umiarkowanym tempie, systematycznie 3-5 razy w tygodniu przez co najmniej 40-60 minut. Może to być jazda na rowerze, energiczny marsz w terenie, trening na stepperze lub bieżni, jazda na rolkach lub pływanie. Ważne jest to, aby wykonywać go we właściwej dla siebie intensywności. Po jego zakończeniu dobrze jest wykonać kilka ćwiczeń rozciągających i przejść do ćwiczeń wzmacniających.

Czytaj też: Ćwiczenia na sześciopak - jak w miesiąc wyrzeźbić mięśnie brzucha?

Skuteczne treningi na płaski brzuch

Podane powyżej ćwiczenia wzmacniają mięśnie brzucha, ale nie powodują spalania tkanki tłuszczowej. A podstawową bolączką osób, które skarżą się na odstający brzuch, jest właśnie nadmiar tłuszczu wokół pasa. Żeby go zgubić, trzeba połączyć ćwiczenia wzmacniające brzuch z treningiem przyspieszającym metabolizm. Jaki trening najlepiej nadaje się do tego celu?

Bardzo dobre rezultaty daje fat burning – zestaw ćwiczeń opracowany specjalnie z myślą o osobach odchudzających się. Składa się z bardzo szybkich spięć, które przyspieszają puls i jednocześnie rzeźbią brzuch.

Rewelacyjne efekty w spalaniu tkanki tłuszczowej z brzucha daje też trening interwałowy, który polega na przeplataniu umiarkowanych ćwiczeń kardio z wysiłkiem o maksymalnej intensywności na poziomie 80-90% HRmax. Szczególnym rodzajem interwałów jest protokół Tabaty, czyli ekspresowy, 4-minutowy trening metaboliczny. Żeby do niego przystąpić, trzeba mieć jednak dość dobrą kondycję, dlatego początkujący powinni wybrać nieco prostszy trening na rowerze lub stepperze (możesz skorzystać też z urządzeń do treningu kardio dostępnych na siłowniach). Jeśli chcesz ćwiczyć w domu, a nie masz specjalnych urządzeń, wystarczy ci zwykła skakanka albo schody (wbieganie po stopniach jest męczące, ale spala aż 900 kcal na godzinę!).

Czytaj też: Efekty robienia brzuszków. Czy brzuszki naprawdę odchudzają?

Polecamy
Trening kardio w domu: przykładowe ĆWICZENIA

Trening kardio w domu: przykładowe ĆWICZENIA

Trening kardio w domu jest tak samo efektywny jak trening na siłowni. Zaproponowany przez nas zestaw ćwiczeń pozwoli poprawić kondycję ...

Warto wiedzieć

Ważne

Aerobiczna 6 Weidera i program 300 brzuszków - czy są skuteczne?

Brzuszki uchodzą za jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na brzuch. Nic dziwnego, że na jego podstawie wymyślono co najmniej kilka programów treningowych, w tym bardzo popularną aerobiczną 6 Weidera oraz program 300 brzuszków. Oba polegają na wykonywaniu codziennie bardzo wielu spięć (zwykle kilkudziesięciu, a nawet kilkuset). Jednak czy taki schemat treningowy pozwoli pozbyć się wystającego brzucha i boczków?

Odpowiedź brzmi: nie. Te programy treningowe, choć wyglądają atrakcyjnie (w końcu kto nie chciałby w jeden dzień zrobić 300 brzuszków?), w bardzo ograniczony sposób oddziałują na mięśnie brzucha. Wzmacniają tylko mięśnie proste, a żeby brzuch naprawdę stał się płaski, trzeba wzmacniać także mięśnie skośne i poprzeczne.

Poza tym, A6W i 300 brzuszków wymagają dziennie nawet kilkudziesięciu powtórzeń spięć, a tak częste wykonywanie tego ćwiczenia bardzo obciąża kręgosłup szyjny. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że stosując te treningi nie spalisz kalorii, za to nadwyrężysz kark i nabawisz się bólu pleców.

Ćwiczenia na płaski brzuch – jak często ćwiczyć?

Wiesz już, jakie ćwiczenia i treningi są najskuteczniejsze w redukcji tłuszczu z brzucha, pozostaje więc ustalić częstotliwość ich wykonywania.

Ćwiczenia wzmacniające powtarzaj 3 razy w tygodniu, ale nigdy dzień po dniu (musisz zachować 24-godzinną przerwę na regenerację mięśni). Treningi kardio o umiarkowanej intensywności wykonuj w pozostałe dni 2-3 razy w tygodniu. Bardziej wyczerpujące, takie jak tabata, raz, maksymalnie dwa razy na tydzień.

Pamiętaj, że wysiłek aerobowy powinien trwać minimum pół godziny (najlepiej 40-60 min), bo dopiero po 20 minutach rozpoczyna się spalanie tkanki tłuszczowej. Żeby odnieść maksymalne korzyści z treningów, kontroluj swoje tętno – powinno wynosić 60-70% HRmax.

Czytaj też: Tętno - jak obliczyć tętno maksymalne (HRmax) i spoczynkowe? Tętno a strefy treningowe

Plan treningowy na płaski brzuch

Przykładowy plan treningowy na płaski brzuch może wyglądać następująco:

poniedziałek ćwiczenia wzmacniające na płaski brzuch
wtorek umiarkowany trening kardio (rower, stepper, skakanka itp.)
środa proste ćwiczenia na płaski brzuch
czwartek przerwa
piątek ćwiczenia wzmacniające na płaski brzuch
sobota trening interwałowy albo fat burning
niedziela przerwa

Niektórzy nawet mimo rozpisanego planu treningowego mają problemy z motywacją – jeśli i ty do nich należysz, spróbuj podjąć wyzwanie na płaski brzuch. Zasady są proste: masz przed sobą 30 dni treningów, w każdy wykonujesz określoną liczbę brzuszków w różnych wariantach. Taki plan treningowy jest prostszy, bardziej przejrzysty i lepiej mobilizuje do treningów, bo stawia jasno określony cel.

Polecamy
Wyzwanie hula hoop: smukła talia i mocny brzuch w 30 dni

Wyzwanie hula hoop: smukła talia i mocny brzuch w 30 dni

Wyzwanie hula hoop w 30 dni pozwoli ci wzmocnić mięśnie brzucha, wyszczuplić talię i pozbyć się niechcianych „boczków”. Codzienny trening ...

Dieta na płaski brzuch

Wysiłek fizyczny jest bardzo ważny w dążeniu do szczupłego brzucha, ale tak naprawdę decydujące znaczenie w procesie odchudzania ma dieta. Dlatego ćwiczeniom musi towarzyszyć ograniczenie kaloryczności spożywanych potraw – inaczej obwód w pasie, nawet przy najbardziej wyczerpujących treningach, nie zmniejszy się.

Najlepiej, jeśli posłużysz się gotowym jadłospisem na płaski brzuch. Pamiętaj jednak, że codzienne ćwiczenia zwiększają zapotrzebowanie twojego organizmu na białko i węglowodany, więc po każdym treningu spożywaj dodatkowo posiłek regeneracyjny. Dla osób chcących zrzucić oponkę najlepszy będzie jogurt naturalny z dodatkiem płatków owsianych i bakalii. Jogurt zawiera pożyteczne bakterie, które po dostaniu się do przewodu pokarmowego poprawiają perystaltykę jelit i tym samym zapobiegają wzdęciom. Płatki owsiane, suszone owoce i orzechy to bogactwo błonnika, który pozwala szybciej pozbywać się szkodliwych produktów przemiany materii. Oprócz tego zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3 i węglowodany złożone oraz proste, które pomagają odbudować zapasy energii w mięśniach.

Oprócz tego wyeliminuj ze swojego jadłospisu słodycze, tłuste potrawy, słone przekąski i słodkie gazowane napoje. To właśnie one sprawiają, że wokół brzucha gromadzi się tkanka tłuszczowa. Poza tym nadmierne spożycie cukru prowadzi do namnażania się w układzie pokarmowym bakterii candida albicans – w niewielkich ilościach są one potrzebne do trawienia węglowodanów, ale jedzenie słodyczy sprawia, że ich liczba zwiększa się w niekontrolowany sposób. To z kolei prowadzi do zaparć, wzdęć i nadmiernej produkcji gazów, co przekłada się na efekt odstającego brzucha.

Czytaj też: 9 ćwiczeń na wzdęcia i gazy

Polecamy
Dieta na brzuch dla kobiety. Jaka powinna być dieta na brzuch dla kobiety?

Dieta na brzuch dla kobiety. Jaka powinna być dieta na brzuch dla kobiety?

Dieta na brzuch dla kobiety różni się nieco od diety na brzuch dla płci przeciwnej. Przede wszystkim pojawiają się w ...

Błędy w ćwiczeniach na płaski brzuch

Ostatnią rzeczą, o jakiej musisz pamiętać, jest unikanie najczęściej powtarzanych błędów w ćwiczeniach na brzuch. Podstawowy, dotyczący większości początkujących osób błąd, to stosowanie zbyt monotonnych ćwiczeń angażujących stale te same partie mięśni. Nierzadko po wybraniu określonego planu treningowego trzymamy się go przez następne kilka miesięcy nie wprowadzając żadnych zmian. To ogromny błąd – po pierwsze dlatego, że mięśnie potrzebują cały czas nowych bodźców do wzrostu, a więc muszą być stymulowane na wiele sposobów. Po drugie, mięśnie przyzwyczajają się do wysiłku, więc trzeba co ok. 2 tygodnie zwiększać liczbę powtórzeń (albo serii), żeby stawały się coraz mocniejsze.

Polecamy
ĆWICZENIA NA BRZUCH: jakich błędów unikać przy ćwiczeniach na płaski brzuch?

ĆWICZENIA NA BRZUCH: jakich błędów unikać przy ćwiczeniach na płaski brzuch?

Ćwiczenia na płaski brzuch nie są skomplikowane, ale wystarczy kilka niewielkich błędów, żeby nie przynosiły oczekiwanych efektów. Dlaczego się tak ...

Ćwiczenia na płaski brzuch z Natalią Jakułą

Źródło: TVN Meteo Active/ x-news

Źródło: TVN Meteo Active/ x-news

CZY WIESZ, JAK WYSZCZUPLIĆ BRZUCH?

CZY WIESZ, JAK WYSZCZUPLIĆ BRZUCH?

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: BeActive / X-news

Aktualizacja: 13.12.2016

Komentarze (1 - 8 z 8)
D., 09.07.2016 23.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wszędzie się słyszy że prawidłowe, nie obciążające kręgosłupa robienie brzuszków polega na spięciach bezwzględnie bez odrywania kręgosłupa ledżwiowego od maty. A Pani na filmikach dosłownie siada przy tych brzuszkach...(zwł skośnych) wygląda to szalenie siłowo i jedyne co do maty przylega to kość ogonowa ;)
 
Karolin, 11.11.2015 16.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój chłopak trenował boks a teraz chodzi na Muay Thai i mówił że rozwaliła go nazwa "wykop bokserski" i sposób w jaki to się robi ale przyznał że ćwiczenie faktycznie będzie działać na brzuch z tym że nazwa jest bardzo myląca i błędna. Ja trenuję zumbe i tam też mamy podobne ruchy a po zumbie można zrobić sobie trening siłowy na maszynach bo zumba dla doświadczonych to bardzo dobra rozgrzewka.
 
Kra, 19.07.2015 10.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
najlepszy to jest taniec Zumba nie musisz wylewać siódmych potów żeby coś osiągnąć, to fajna społeczność jest, i organizują różne eventy teraz na przykład się wybieram 19 lipca do Gdańska na Zumba Maraton w Gdańsku, a nie żadne ławeczki siłownia i mordowanie
 
vivi, 12.06.2015 22.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
https://www.youtube.com/watch?v=XxjxvJCwtQw
 
karola, 11.06.2015 23.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Według mnie najlepsza na boczki jest rzymska ławka. Próbowałam odtworzyć ją w domu ale zajmuje sporo miejsca
 
k., 25.03.2015 17.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://www.diety.pl/category/cwiczenia/cwiczenia-na-faldki-pod-pachami/ udało mi się je w końcu "spalić... a walczyłam z nimi jak szalona, mam nadzieje, że się już więcej nie pojawią... Pozdrowionka Kasia Tarnecka
 
schudnijmy razem, 19.03.2015 13.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
schudnijmy razem. Ja już schudłam jakieś 3 kilo. Kupiłam sobie taką wyszczuplającą sukienkę efelina ale okazała się za mała o rozmiar. Postanowiłam, że już nie będę oddawać jej tylko schudnę...
 
Adam, 16.10.2014 15.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Podczas ćwiczeń powinno się szczególnie dbać o zasadowy odczyn organizmu. Wtedy nasze ćwiczenia mają większy sens i są skuteczniejsze. Ja właśnie dla tego codziennie jem łyżeczkę proszku zasadowego.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
7 ćwiczeń na barki z hantlami - trening w domu 7 ćwiczeń na barki z hantlami - trening w domu

Ćwiczenia na barki z hantlami z łatwością wykonasz w warunkach domowych. Nie ma tu wymagań...

więcej

344

Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych) Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych)

Podejmiesz miesięczne wyzwanie PLANK? Codzienny trening zajmie od 15 sekund do 5 minut - to bardzo...

więcej

287

Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal

Marzysz o efekcie „kaloryfera” na brzuchu? Poznaj 7 najlepszych ćwiczeń, które pomogą ci wyrzeźbić...

więcej

286

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup? Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie i zapobiegają bólom pleców. Ćwiczenia...

więcej

278

Eksperci

Przyczyny ziewania nie zostały jeszcze całkowicie przebadane. Najprawdopodobniej ma to jednak związek z regulacją temperatury. Tak, jak działa wentylator, odprowadzana jest zbyt ciepła krew z mózgu i...

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

Forum
data

Sierpień 16, 2017

sprawa dość prosta, nie biegaj po zmroku ani na opuszczonych terenach zwłaszcza. nie musisz przecież biegać po "infrastrukturze", zwykły chodnik tez się nada. jak ktoś zaczyna od strony kupna markowych ciuchów i biegania po ścieżynce to nie ma co się dziwić że nie ma efektów jak ty...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

Aktywna społeczność
widget_icon
KUP sprzęt treningowy
Dzia ZAKUPY na Wformie24.pl ju aktywny! Skorzystaj z naszej porwnywarki cen
Dział ZAKUPY na Wformie24.pl już akt...

W nowym dziale Zakupy znajdziesz wszystko, co potrzebne jest do treningu. Chcesz kupić nowy r...

widget_icon

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.