Efekty programu 300 brzuszków – wzmocnisz brzuch, ale nie spalisz kalorii

Autor: Aleksandra Urbaniak

Efektem programu 300 brzuszków ma być płaski, jędrny i umięśniony brzuch. Ile w tym prawdy? Wykonując program 300 brzuszków na pewno wzmocnisz swoje mięśnie brzucha, ale nie spalisz kalorii ani nie uzyskasz imponującego sześciopaka. Za to bardzo prawdopodobne, że nadwyrężysz kark oraz nabawisz się bólu kręgosłupa. Sprawdź, jakie efekty daje program 300 brzuszków i zobacz, jak wypada w porównaniu z innymi treningami na płaski brzuch, m.in. A6W i Fat burning.

Program 300 brzuszków, choć jest męczący, oprócz wzmocnienia mięśni prostych brzucha nie daje spektakularnych efektów.

Efekty programu 300 brzuszków – wzmocnisz brzuch, ale nie spalisz kalorii

Program 300 brzuszków reklamowany jest jako trening dający wszechstronne efekty: ma wyszczuplać brzuch i redukować oponkę, wzmacniać mięśnie w okolicach pasa, a także pomóc w uzyskaniu upragnionego sześciopaka. Rzekomych zalet programu jest tak wiele, że osobom chcącym schudnąć często przesłaniają one potencjalne szkody, które można sobie wyrządzić stosując go. A tych może być dużo, szczególnie wtedy, gdy cel zrobienia 300 brzuszków stawia sobie osoba, która ma bardzo słabe mięśnie i zaczyna kompletnie od zera.

Sprawdź, czy warto przystąpić do programu 300 brzuszków i na jakie efekty możesz liczyć.

Program 300 brzuszków – na czym polega?

Program 300 brzuszków polega na robieniu każdego dnia określonej liczby brzuszków przez ok. 20 tygodni. 6 dni w tygodniu przeznaczonych jest na treningi, a w ostatni, siódmy dzień sprawdzamy swoje postępy. Wtedy trzeba zrobić maksymalną ilość spięć, ile tylko damy radę. Jeśli w teście wykonaliśmy więcej brzuszków niż na koniec poprzedniego cyklu – możemy przejść do dalszego etapu programu. Ostatecznym celem jest zrobienie 300 brzuszków jednego dnia.

Program 300 brzuszków – efekty

W założeniu program 300 brzuszków ma:

  1. spalić tłuszcz na brzuchu;
  2. ujędrnić brzuch;
  3. wzmocnić mięśnie brzucha;
  4. wyrzeźbić mięśnie brzucha.

Każdemu z tych punktów warto przyjrzeć się oddzielnie.

Czy program 300 brzuszków odchudza?

NIE. Wykonując codziennie nawet 200 brzuszków spalisz minimalną ilość kalorii. Efekt odchudzający uzyskasz pod warunkiem, że będziesz stosować odpowiednią dietę oraz ćwiczyć aeroby. To dlatego, że spalanie tkanki tłuszczowej odbywa się dopiero wtedy, gdy twój dzienny bilans kaloryczny jest ujemny, więc organizm zmuszony jest pobierać energię ze zgromadzonych zapasów tłuszczu. Dodatkowym bodźcem przyspieszającym odchudzanie jest trening kardio, który pobudza metabolizm i dodatkowo nasila pobór energii z tłuszczów. Musi on jednak trwać co najmniej pół godziny dziennie, a w czasie jego wykonywania puls powinien oscylować w granicach 60-70% tętna maksymalnego (HRmax).

Czytaj też: Zasady treningu na spalanie tłuszczu

Czy program 300 brzuszków ujędrnia brzuch?

Brzuszki, tak jak inne ćwiczenia bazujące na skurczu mięśni, wzmagają produkcję kolagenu, a tym samym ujędrniają i uelastyczniają skórę. Stosując program 300 brzuszków pozbędziesz się trzęsącej się „galaretki”, ale efekt nie będzie tak dobry jak przy regularnym wykonywaniu ćwiczeń na różne partie mięśni brzucha, w tym mięśnie poprzeczne. To właśnie one w największym stopniu odpowiadają za wygląd okolic pasa sprawiając, że brzuch jest zwarty i płaski. Żeby je wzmocnić, należy wprowadzić do treningu więcej wariantów spięć.

Czy program 300 brzuszków wzmacnia mięśnie brzucha?

Brzuszki proste, na których opiera się program 300 brzuszków, istotnie wzmacniają mięśnie proste brzucha. Ale to tylko jedna z trzech partii mięśniowych w tych okolicach – są jeszcze skośne i poprzeczne. Te nie staną się silniejsze dzięki zwykłym spięciom. Żeby brzuch naprawdę stał się mocny i twardy, wszystkie mięśnie muszą być zaangażowane do pracy. Taki efekt mogą dać tylko wszechstronne ćwiczenia aktywujące skosy, mięśnie poprzeczne, proste i głębokie.

Czy program 300 brzuszków pomaga uzyskać sześciopak?

Ćwicząc według programu 300 brzuszków niestety nie uzyskasz sześciopaka. Mięśnie lekko się zarysują, ale żeby wyrzeźbić na brzuchu prawdziwy kaloryfer, potrzebne są bardziej różnorodne ćwiczenia. Poza tym, jeśli zmagasz się z oponką, najpierw musisz spalić tłuszcz przykrywający mięśnie. Dopiero potem można zabrać się z rzeźbę.

Czytaj też: Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal

Ważne

Ważne

Program 300 brzuszków – uważaj na kręgosłup!

Program 300 brzuszków wymaga robienia codziennie kilkudziesięciu spięć brzucha, a w końcowej fazie nawet kilkuset. Trzeba pamiętać, że to ćwiczenie w dużym stopniu obciąża odcinek szyjny kręgosłupa. Nawet jeśli jest wykonywane poprawnie, przy tak wielu powtórzeniach szyja będzie nadwyrężona.

Co gorsze, w programie nie ma ani jednego dnia na odpoczynek! Oznacza to, że przeciążony kręgosłup i mięśnie nie mają wystarczająco dużo czasu na regenerację. Efektem tak forsownych treningów może być ból, wyczerpanie i utrata motywacji do dalszych ćwiczeń.

Program 300 brzuszków – porównanie z innymi treningami na płaski brzuch

Poniżej znajdziesz inne przykłady treningów na brzuch, które mogą okazać się lepsze niż program 300 brzuszków. Większość z nich sprawdza się lepiej w rzeźbieniu i wzmacnianiu mięśni, a przy tym są bezpieczniejsze. Oto porównanie efektów, jakie możesz uzyskać wybierając poszczególne treningi:

spala tłuszcz wszechstronnie wzmacnia mięśnie brzucha modeluje i ujędrnia brzuch rzeźbi mięśnie brzucha wzmacnia mięśnie głębokie brzucha
300 brzuszków nie tylko mięśnie proste
tak tylko mięśnie proste
nie

ABS szybkie brzuszki

nie
tak
tak
tak
nie

Aerobiczna 6 Weidera (A6W)

nie
tylko mięśnie proste
tak
tylko mięśnie proste
nie

Wyzwanie: płaski brzuch w 30 dni

nie
tak
tak
tak
tak

Fat burning

tak
tak
tak
tak
tak

Trening na sześciopak

nie
tak
tak
tak
nie

Trening na mięśnie głębokie brzucha

nie
tak
tak
nie tak

Czy warto rozpoczynać program 300 brzuszków?

Zrobienie kilkuset spięć brzucha jednego dnia wydaje się imponującym osiągnięciem i prawdopodobnie dlatego tak wiele osób przystępuje do programu 300 brzuszków. Każdy myśli, że dochodząc do takiego poziomu będzie mógł pochwalić się płaskim, umięśnionym brzuchem bez ani jednej fałdki. Warto jednak uświadomić sobie, że choć nazwa programu brzmi atrakcyjnie, wykonywanie cały czas tylko jednego ćwiczenia nie przynosi tak naprawdę żadnych korzyści poza wzmocnieniem pojedynczej partii mięśniowej. A ciało składa się przecież z 500 mięśni! Ich praca się uzupełnia, dlatego nie da się dojść do zadowalającej formy, a tym bardziej schudnąć, pracując tylko nad jednym obszarem ciała. Żeby uzyskać płaski, jędrny brzuch, trzeba stosować i treningi aerobowe, które pobudzą do pracy całe ciało, i treningi wzmacniające na różne partie mięśni brzucha.

Z tego powodu program 300 brzuszków nie jest najlepszym treningiem dla osób chcących spalić tłuszcz i wymodelować brzuch. Może być ciekawym wyzwaniem dla kogoś, kto jest wysportowany i chce się sprawdzić, ale zupełnie początkującym nie przyniesie większych efektów.

Polecamy
20 najlepszych treningów na płaski brzuch

20 najlepszych treningów na płaski brzuch

Jaki trening na brzuch wybrać? To zależy od Twojego celu treningowego. Od tego, czy chcesz ujędrnić brzuch i pozbyć się ...

CZY WIESZ, JAK WYSZCZUPLIĆ BRZUCH?

CZY WIESZ, JAK WYSZCZUPLIĆ BRZUCH?

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 13.12.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup? Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie i zapobiegają bólom pleców. Ćwiczenia...

więcej

309

Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych) Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych)

Podejmiesz miesięczne wyzwanie PLANK? Codzienny trening zajmie od 15 sekund do 5 minut - to bardzo...

więcej

295

Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal

Marzysz o efekcie „kaloryfera” na brzuchu? Poznaj 7 najlepszych ćwiczeń, które pomogą ci wyrzeźbić...

więcej

271

10 ćwiczeń odchudzających uda [trening w domu] 10 ćwiczeń odchudzających uda [trening w domu]

Chcesz schudnąć, pozbyć się tłuszczu z ud? Oto 10 prostych ćwiczeń odchudzających uda, które pomogą...

więcej

257

Eksperci

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Forum
data

Maj 24, 2017

Ja z efektu jaki osiągnąłem przy zastosowaniou Largomass jestem bardzo zadowolony. W końcu moje mięśnie nabrały odpowiedniego kształtu i twardosci

data

Maj 23, 2017

Najlepiej coś energetycznego, ale jednocześnie nie dostarczającego tzw. pustych kalorii. U mnie jest to np. banan, ale ostatnio zdecydowanie częściej ciastka Irenki - bo w końcu mogę sobie pozwolić na słodycze. Ciastka są zdrową alternatywą dla klasycznych słodkości, nie zawierają mąki,...

data

Maj 22, 2017

Ja też miałem podobny przypadek. Biegałem dość intensywnie aż zaczęły bolec mnie stawy. Na szczęście skończyło się bez większych zabiegów, czy rehabilitacji. Mi akurat pomógł Artresan http://leki-na-zapalenie-stawow.sklep-outlet.pl/outlet-artresan-1-a-day-tabl-30-tabl-5904826010616.html....

Aktywna społeczność
widget_icon
KUP sprzęt treningowy
Dzia ZAKUPY na Wformie24.pl ju aktywny! Skorzystaj z naszej porwnywarki cen
Dział ZAKUPY na Wformie24.pl już akt...

W nowym dziale Zakupy znajdziesz wszystko, co potrzebne jest do treningu. Chcesz kupić nowy r...

widget_icon

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.