Frog stand – ćwiczenie kalisteniczne na równowagę

Autor: Aleksandra Urbaniak

Frog stand to ćwiczenie kalisteniczne, które przypomina figurę akrobatyczną. Polega na utrzymaniu ciężaru ciała jedynie na rękach, poprzez ugięcie nóg i oparcie kolan o łokcie. Frog stand dla osób trenujących kalistenikę często jest tylko ćwiczeniem pośrednim, pomagającym w nauce jeszcze trudniejszej figury – planche. Zobacz, jak zrobić frog stand i poznaj efekty tego ćwiczenia.

Frog stand to jedno z popularniejszych ćwiczeń kalistenicznych, czyli ćwiczeń z masą własnego ciała. Jego nauka może przebiegać szybciej lub wolniej, w zależności od indywidualnego poziomu wytrenowania. Frog stand może być trudny zwłaszcza dla tych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kalisteniką i nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego zmysłu równowagi – wówczas potrzebnych jest wiele podejść, aby przyjąć właściwą pozę i wytrzymać w niej dłuższą chwilę.

Doświadczone osoby, które już dobrze opanowały podstawowe ćwiczenia kalisteniczne, powinny łatwo poradzić sobie z wykonaniem frog stand. Dla nich często jest to tylko etap pośredni w nauce jeszcze trudniejszej figury gimnastycznej - planche, czyli deski na rękach.

Frog stand – jak zrobić? Nauka krok po kroku

Nauka frog stand przebiega w kilku krokach:

  1. Zrób głęboki przysiad (ukucnij) i odwiedź kolana na boki.
  2. Dłonie rozstaw na szerokość barków i połóż przed stopami (łokcie powinny stykać się z wewnętrzną stroną kolan).
  3. Pochyl tułów do przodu stopniowo przenosząc ciężar ciała na ręce.
  4. Powoli, opierając kolana o łokcie, odrywaj stopy od podłoża.
  5. Kiedy stopy oderwą się od ziemi, podwiń nogi i spróbuj utrzymać się w tej pozycji jak najdłużej.

Początkującym trudno będzie od razu przenieść cały ciężar ciała na ręce – powinni stopniowo odrywać stopy od podłoża i starać się utrzymać w tej pozycji jak najdłużej. Najpierw będzie to kilka sekund, ale w miarę robienia postępów czas ten wydłuży się nawet do minuty i więcej. Postępy może przyspieszyć wykonywanie innych, łatwiejszych ćwiczeń kalistenicznych, które rozwijają siłę rąk – pompek, pompek na poręczach, podciągnięć na drążku, mostka.

Ważne

Ważne

Niektóre osoby podczas pierwszych prób wykonania frog stand mogą odczuwać ból w nadgarstkach. Jest to częsty objaw, który powinien minąć po jakimś czasie. Pomóc może ćwiczenie frog stand na niskich poręczach i założenie na nadgarstki ochronnych taśm zabezpieczających przed nadwyrężeniami i kontuzjami.

Frog stand – efekty ćwiczenia

Frog stand, oprócz tego, że wygląda bardzo efektownie, świetnie rozwija siłę i równowagę. Utrzymanie się na rękach w takiej pozycji mocno angażuje nie tylko ramiona, ale praktycznie całe ciało. Zarówno nogi, brzuch jak i plecy muszą być maksymalnie napięte, aby sylwetka nie przechylała się i pozostawała w równowadze. Podczas frog stand pracuje więc cały gorset mięśniowy odpowiedzialny za stabilizację sylwetki. Dzięki temu ciało podczas codziennych aktywności jest mniej narażone na kontuzje i przeciążenia.

Obejrzyj film z pokazem różnych wariantów frog stand

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: youtube.com

Aktualizacja: 05.08.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup? Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie i zapobiegają bólom pleców. Ćwiczenia...

więcej

2170

Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal

Marzysz o efekcie „kaloryfera” na brzuchu? Poznaj 7 najlepszych ćwiczeń, które pomogą ci wyrzeźbić...

więcej

1944

10 ćwiczeń odchudzających uda [trening w domu] 10 ćwiczeń odchudzających uda [trening w domu]

Chcesz schudnąć, pozbyć się tłuszczu z ud? Oto 10 prostych ćwiczeń odchudzających uda, które pomogą...

więcej

1795

Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych) Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych)

Podejmiesz miesięczne wyzwanie PLANK? Codzienny trening zajmie od 15 sekund do 5 minut - to bardzo...

więcej

1457

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 22, 2017

polecam jedzenie galaretek i kiślu ;)

data

Marzec 21, 2017

to forum stao się etykietą sprzedawcy czegoś co się nazywa largomass. LIPA!

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

data

Marzec 17, 2017

Czy te ćwiczenia są dobre na pozbycie się nadmiaru stałego tłuszczu na brzuchu? Biorę Liporedium i mam pas do stymulacji mięśni brzucha ale to jak dla mnie zamało. Chciałbym rozpocząc ćwiczenie mięśni brzucha ale nie wiem czy akurat ten zestaw ćwiczeń. Jakie ćwiczenia sa najlepsze na...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.