Jak dobrać muzykę do ćwiczeń? Tempo muzyki a skuteczność treningu

Autor: Aleksandra Urbaniak

Muzyka podczas ćwiczeń zwiększa motywację i podnosi skuteczność treningu. O tym, czy dobrze nam się ćwiczy przy danej piosence, decyduje jej tempo wyrażane w BPM – uderzeniach na minutę. Sprawdź, jakie tempo muzyki wybrać, aby ćwiczyć mocniej, dłużej i efektywniej.

Muzyka podczas ćwiczeń zwiększa motywację i podnosi skuteczność treningu.

Jak dobrać muzykę do ćwiczeń? Tempo muzyki a skuteczność treningu

Najczęściej ćwiczymy przy muzyce, która po prostu nam się podoba i pokrywa się z rytmem naszego treningu. Jak to się jednak dzieje, że przy jednych piosenkach wysiłek jest przyjemnością, a przy innych, mimo że są miłe dla ucha, trudno jest ćwiczyć? Kluczem do rozwiązania tej zagadki jest tempo.

Tempo muzyki a ćwiczenia

Do ćwiczeń najlepiej nadają się te utwory, których tempo jest takie samo, jak rytm wykonywanych przez nas kroków. Wynika to z faktu, że mamy naturalną tendencję do poruszania się zgodnie z rytmem słyszanej melodii – można zaobserwować tę zależność, gdy nieświadomie stukamy palcem lub ruszamy stopą podczas słuchania ulubionej piosenki. Tak samo dzieje się w przypadku ćwiczeń: dynamiczny bit motywuje nasze ciało do nieprzerwanego, jednostajnego powtarzania danych sekwencji ruchów. W efekcie zaczynamy działać jak robot – zapominamy o zmęczeniu, koncentrujemy się tylko na liczbie powtórzeń, a to powoduje, że możemy trenować intensywniej, dłużej i skuteczniej.

Muzyka do ćwiczeń - jak sprawdzić tempo?

Zastanawiasz się, jak z ogromu dostępnej dziś muzyki wybrać utwory, które najlepiej będą nadawały się do ćwiczeń? Na początek ustal, jakie BPM ma muzyka, przy której dobrze ci się trenuje.

BPM to miara częstotliwości wyrażana w uderzeniach na minutę (z ang. beats per minute). Im większa wartość BPM, tym melodia jest szybsza. Należy rozpoznać, przy jakim tempie BPM ćwiczy nam się najlepiej. W tym celu:

  1. Zrób listę piosenek, przy których najczęściej trenujesz.
  2. Włącz dowolną piosenkę i wejdź na stronę, za pomocą której zmierzysz jej wartość BPM (na przykład www.beatsperminuteonline.com – po wejściu na stronę wciskaj klawisz lub klikaj zgodnie z rytmem słyszanej melodii, aż pojawi się stała wartość BPM; zapisz uzyskany wynik).
  3. To samo zrób z resztą piosenek z listy.
  4. Przedział między najmniejszym a największym uzyskanym BPM to optymalne tempo muzyki do twojego treningu.

Innym sposobem na zmierzenie BPM danej piosenki jest wejście na stronę zawierającą katalog utworów uszeregowanych według tempa i odszukanie ulubionego wykonawcy oraz tytułu (np. www.songbpm.com).

Gdy już znasz BPM, przy którym dobrze ci się ćwiczy, możesz łatwo wyszukiwać i tworzyć playlisty piosenek do swoich treningów.

Tempo muzyki a rodzaje treningów

Jak dowiodły badania naukowe przeprowadzone na Brunel University w Londynie, najlepsze wyniki sportowe można uzyskać trenując przy muzyce w tempie 120-140 uderzeń na minutę. Dotyczy to umiarkowanej aktywności fizycznej o charakterze kardio, jak i siłowym. Bardziej szczegółowe dane dotyczące najpopularniejszych dyscyplin znajdziesz w ramce poniżej.

To ci się przyda

To ci się przyda

dynamiczny marsz: ok. 137-139 BPM

bieganie: ok.147-169 BPM

jazda na rowerze: ok. 135-170 BPM

podnoszenie ciężarów: 130-140 BPM

Innym sposobem na dopasowanie tempa muzyki do treningu jest wyszukanie piosenek, których BPM jest takie samo jak nasz tętno w trakcie ćwiczeń. Na przykład jeśli chcesz trenować z tętnem ok. 130 uderzeń na minutę, wybierz utwory, których tempo będzie oscylowało wokół podobnych wartości.

Muzyka do ćwiczeń – pamiętaj o różnorodności

Jeśli przez dwa tygodnie w twoich słuchawkach wciąż gra ten sam zestaw hitów, jest bardzo prawdopodobne, że z czasem twój zapał do treningów zgaśnie i nie będziesz ćwiczyć już z taką ochotą jak wcześniej. Dlatego nie ustawaj w poszukiwaniach nowej muzyki i co pewien czas zmieniaj utwory na swojej playliście. Dzięki temu chwytliwy bit za każdym razem będzie dodawał ci energii i motywował do jeszcze większej pracy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 29.08.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup? Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie i zapobiegają bólom pleców. Ćwiczenia...

więcej

27

Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych) Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych)

Podejmiesz miesięczne wyzwanie PLANK? Codzienny trening zajmie od 15 sekund do 5 minut - to bardzo...

więcej

27

Uprawiasz sport? Oto 5 czynności, które podniosą jakość twojego treningu Uprawiasz sport? Oto 5 czynności, które podniosą jakość twojego treningu

Coraz więcej osób poświęca swój wolny czas na aktywność fizyczną. Najczęstszy wybór to jogging,...

więcej

26

Kalistenika - przykłady ćwiczeń i metody treningowe Kalistenika - przykłady ćwiczeń i metody treningowe

Aby ćwiczenia kalisteniczne były efektywne, należy zadbać o prawidłową technikę i optymalną...

więcej

24

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Kwiecień 29, 2017

Ja z tą dietą online schudłam 9 kg w ciągu 2 miesięcy i ładnie wyrzeźbiłam ciało ,dieta połączona jest z ćwiczeniami i ułożona jest przez dietetyków i trenerów ,można uzyskać dobre efekty w krótkim czasie :) http://dieta-lux.pl/44535

data

Kwiecień 28, 2017

Ja akurat jestem bardzo zadowolony z efektu jaki udało mi się uzyskać po zastosowaniu largomass. Moim zdaniem to jeden z najlepszych środków wspomagających budowę masy mięśniowej

data

Kwiecień 27, 2017

Ja też lubię jeździć na rowerze. Nawet sobie postanowiłem, że zrealizuję te trasy: http://www.menshealth.pl/wyzwania/5-najlepszych-tras-rowerowych-w-Polsce,9956,1

Aktywna społeczność
widget_icon
KUP sprzęt treningowy
Dzia ZAKUPY na Wformie24.pl ju aktywny! Skorzystaj z naszej porwnywarki cen
Dział ZAKUPY na Wformie24.pl już akt...

W nowym dziale Zakupy znajdziesz wszystko, co potrzebne jest do treningu. Chcesz kupić nowy r...

widget_icon

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.