Joga w ciąży: działanie i przeciwwskazania. Ćwiczenia jogi dla ciężarnych

Autor: Anna Sierant

Joga w ciąży może być uprawiana nie tylko przez kobiety, które już wcześniej ją praktykowały, ale i nowicjuszki w tej dziedzinie. Ćwiczenia jogi przynoszą przyszłym mamom wiele korzyści: pozwalają wyćwiczyć oddech, zrelaksować się, rozciągnąć mięśnie i odpowiednio przygotować do porodu. Przeczytaj, jakie korzyści przynosi joga w ciąży, które asany (pozycje) warto wykonywać oraz jakie są przeciwwskazania do jej praktykowania w tym szczególnym czasie.

Joga w ciąży rozciąga miednicę i minimalizuje bóle kręgosłupa.

Joga w ciąży: działanie i przeciwwskazania. Zestawy ćwiczeń

Uprawianie jogi w ciąży pozwala przyszłej mamie zachować nie tylko dobrą kondycję fizyczną, ale i psychiczną, a także odpowiednio przygotować się do porodu. Ciąża nie jest powodem, aby przerywać treningi jogi, nic nie szkodzi też na przeszkodzie, by przyszła mama, która nigdy jogi nie uprawiała, zaczęła z nią swoją przygodę właśnie w ciąży.

Zajęciom jogi w ciąży towarzyszy relaksacyjna muzyka, a konkretne asany można nieznacznie zmodyfikować, biorąc pod uwagę kondycję konkretnej kobiety.

Od którego tygodnia ciąży można ćwiczyć jogę?

Ćwiczenia jogiczne w ciąży, jeśli przebiega ona prawidłowo, są bezpieczne. Joga to aktywność fizyczna bardzo często polecana ciężarnym, ponieważ zajęcia przebiegają w spokojnym tempie, a w wykonywaniu poszczególnych asan (pozycji) ważniejsza niż liczba powtórzeń jest ich dokładność i umiejętność właściwego oddychania (ćwiczenia pranajama).

Od którego tygodnia ciąży zacząć ćwiczyć jogę? Mimo że zajęcia nie są bardzo wymagające, dla bezpieczeństwa zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Choć tak uporczywa dolegliwości jak zawroty głowy, mdłości, obniżony nastrój, bóle w okolicy miednicy, kręgosłupa, opuchnięte nogi dokuczają ciężarnym już w I trymestrze, a joga doskonale sobie z nimi radzi, jej praktyka nie jest wskazana na tak wczesnym etapie - zwłaszcza w przypadku kobiet, które nigdy wcześniej jej nie uprawiały.

Jogę w ciąży zaleca się uprawiać od II trymestru aż do rozwiązania. Dlaczego nie od pierwszych tygodni? Wynika to przede wszystkim z ostrożności: na początku ciąży rozwija się układ nerwowy dziecka, jego najważniejsze narządy, istnieje też większe ryzyko poronienia. Natomiast w przypadku kobiet mających już doświadczenia z jogą, istnieje możliwość praktykowania jogi w ciąży od samego jej początku, ale również pod stałą opieką lekarza.

Ćwiczyć można do samego końca ciąży, choć zależy to głównie od kondycji konkretnej kobiety. Pod koniec III trymestru największy nacisk kładzie się na asany relaksujące i pranajamy.

Ważne

Ważne

Joga w ciąży - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do uprawiania jogi w ciąży to:

 • ciąża zagrożona;
 • ciąża wielopłodowa;
 • przodujące łożysko;
 • nadciśnienie tętnicze spowodowane ciążą;
 • krwawienia w 2. i 3. trymestrze;
 • przedwczesny poród w przypadku poprzednich ciąż/zagrożenie przedwczesnym porodem w obecnej ciąży;
 • cukrzyca;
 • niewydolność cieśniowo-szyjkowa;
 • gestoza ciążowa;
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 • wielowodzie i małowodzie;
 • szew na szyjce macicy;
 • choroby krążenia.
Kobieta, która uprawia jogę w ciąży, lepiej poznaje swoje ciało i przygotowuje je do porodu. Wzmacnia mięśnie miednicy i poprawia krążenie krwi w jej okolicy, rozluźnia brzuch, czyni bardziej elastycznymi mięśnie przywodzicieli ud.

Działanie i efekty jogi w ciąży

Joga zapobiega nudnościom i zgadze

Wybrane pozycje stojące świetnie sprawdzą się jako remedium na nudności (które pojawiają się około 3.-6. miesiąca ciąży, ale mogą trwać aż do jej końca), a na zgagę zadziałają asany otwierające klatkę piersiową.

Joga łagodzi ból pleców

Wielu przyszłym mamom doskwiera ból pleców oraz pojawiające się ataki rwy kulszowej. Te objawy są związane z nieświadomym przyjmowaniem przez ciężarne niewłaściwej postawy - ich punkt ciężkości przesuwa się do przodu, więc odchylają ramiona do tyłu, co pomaga im zachować równowagę, ale powoduje ucisk na korzenie nerwu kulszowego. Dlatego podczas ćwiczenia jogi w ciąży wprowadza się asany wzmacniające kręgosłup i mięśnie grzbietu.

Joga zapobiega skurczom i żylakom

W czasie ciąży powiększająca się macica uciska na naczynia krwionośne w miednicy, co z kolei utrudnia przepływ krwi w nogach i prowadzi do niedotlenienia mięśni i gromadzenia kwasu mlekowego, a w konsekwencji - do skurczów mięśni w nogach. Ćwiczenie jogi w ciąży pozwala te mięśnie rozciągnąć, a co za tym idzie - poprawić krążenie krwi i przeciwdziałać skurczom. Z kolei zastój krwi w kończynach dolnych prowadzi do powstania żylaków - asany rozciągające nogi pozwolą zminimalizować ryzyko ich pojawienia się.

Joga przeciwdziała zaparciom i problemom z krążeniem

Progesteron, czyli ważny hormon pozwalający utrzymać ciążę, rozluźnia także mięśnie w ścianach jelit, co z kolei prowadzi do zaparć. Pomocą znów będą asany, podobnie jak w przypadku kołatania serca i zawrotów głowy. Joga wzmacnia ciało i pozwala pozbyć się z niego toksyn, reguluje ciśnienie krwi.

Joga wycisza umysł, relaksuje i poprawia nastrój

Warto dodać, że joga w ciąży działa nie tylko na ciało, ale i na umysł. Przyszłym mamom, zwłaszcza tym, które zostaną nimi po raz pierwszy, towarzyszy wiele obaw w związku z czekającą ich nową życiową rolą. Dni pełne nadziei i radosnego oczekiwania przeplatane są z tymi, które pełne są niepokoju. Joga w ciąży relaksuje kobiety, wycisza i, tak jak każda aktywność fizyczna, wprawia w pozytywny nastrój - podczas ćwiczeń wytwarzane są "hormony szczęścia" - endorfiny. W uzyskaniu psychicznej równowagi, oprócz asan, pomagają pranajamy, czyli praktykowanie oddechu.

Joga w ciąży - zestaw ćwiczeń w I trymestrze

Ćwiczenia przeznaczone są tylko dla kobiet, które już wcześniej praktykowały jogę.

 • tadasana (pozycja góry)

Stań prosto, w rozkroku na szerokość bioder. Pięty skieruj na zewnątrz, ciężar ciała powinien spoczywać na palcach. Ręce ułóż luźno wzdłuż tułowia, z dłońmi zwróconymi wnętrzem do ciała. Wytrzymaj w tej pozycji kilka minut.

Ćwiczenie wzmacnia ciało: otwiera klatkę piersiową, stabilizuje kolana i łokcie.

 • supta baddha konasana (leżenie z nogami pod kątem)

Usiądź z nogami wyciągniętymi do przodu i prostym tułowiem. Podłóż pod kość krzyżową złożony na 2-3 części koc i połóż się na nim powoli. Delikatnie ugnij kolana na zewnątrz, by połączyć podeszwy stóp. Następnie przyciągnij je w stronę pośladków. Spróbuj docisnąć tułów do podłogi, ręce swobodnie rozłóż wzdłuż tułowia, z dłońmi skierowanymi ku sufitowi, brodę skieruj ku mostkowi. Pozostań w tej pozycji kilka minut, oddychaj, relaksuj się, zamknij oczy.

Ćwiczenie rozciąga mięśnie ud, otwiera klatkę piersiową i biodra. Harmonizuje również oddech, poprawia trawienie i działanie narządów rozrodczych.

 • viparita karani (pozycja nóg uniesionych na ścianie)

Najpierw ułóż swoje pośladki jak najbliżej ściany. Aby móc wykonać tę pozycję, możesz najpierw usiąść bokiem do ściany, z pośladkami jak najbliżej niej, a potem obrócić się tak, by pośladki znajdowały się tak samo blisko ściany, a uniesione w górę nogi opierały się o nią. Nogi i tułów powinny utworzyć kąt 90 stopni. Aby było ci jak najwygodniej, połóż pod pośladki złożony na kilka części koc lub poduszkę. Jeśli doskwierają ci bóle w okolicy kręgosłupa szyjnego, również tam możesz sobie podłożyć koc/poduszkę. Trzymaj nogi uniesione do góry - wyprostowane bądź rozłożone na boki - jak ci najwygodniej. W tej pozycji możesz pozostać nawet 10-15 minut, a w międzyczasie czytać książkę, okryć się przygotowanym wcześniej kocem.

Ćwiczenie zapobiega bólom pleców, delikatnie rozciąga tylną część nóg. Przynosi ulgę nogom i stopom, pozwala pozbyć się powstałych na nich obrzęków. Minimalizuje bóle głowy i zwalcza bezsenność, relaksuje.

 • savasana na boku

Połóż się na macie na boku, ułóż złożony koc pod głową i pod szyją, a także koc lub wałek między udami. Ugnij kolana, zewnętrzną rękę umieść na boku tułowia, a dłoń na biodrze, aby nie zamykać klatki piersiowej. Pozostań w tej pozycji kilkanaście minut. Ćwiczenie najlepiej wykonywać pod koniec serii jogi w ciąży, ponieważ prowadzi do głębokiego relaksu, niektórym zdarza się nawet zasypiać.

Warto wiedzieć

Ważne

Czego nie wolno robić ćwicząc jogę w ciąży?

 • nie wykonuj żadnych asan w pozycji leżącej po 1. trymestrze ciąży, ponieważ mogą zmniejszyć przepływ krwi do macicy;
 • od 2. trymestru ciąży, gdy twój środek ciężkości zdecydowanie przesuwa się do przodu, zredukuj liczbę asan stojących, a jeśli je wykonujesz - najlepiej w oparciu o ścianę lub krzesło, co pomoże ci zachować równowagę;
 • w ciąży nie wykonuj skoków;
 • w ciąży nie wykonuj asan na brzuch, z mocnymi zgięciami i skrętami oraz wymagających balansowania;
 • w ciąży nie wykonuj pranajam: kapalaphati, bhastriki, kumbaki;
 • jeśli wcześniej nie wykonywałaś asan odwróconych, nie praktykuj ich w ciąży;
 • nie wykonuj ćwiczeń, które sprawiają ból lub powodują dyskomfort.

Joga w ciąży - zestaw ćwiczeń w II trymestrze

 • bharadvajasana (skręt)

Pozycja skrętu jest doskonała dla kobiet w ciąży, ponieważ nie uciska brzucha.

Usiądź na macie na kocu, następnie zegnij kolana i przełóż nogi na lewą stronę w taki sposób, by na kocu spoczywał tylko prawy pośladek. Prawą stopę ułóż nad lewą, a lewy staw skokowy ułóż na wewnętrznym łuku prawej stopy. Lewe podudzie i prawe udo mają być ułożone równolegle do siebie i do bocznych krawędzi koca. Następnie unieś prawe ramię do góry i umieść rękę na lekkim podwyższeniu, np. grubej książce. Unieś lewe ramię do góry, a na wydechu chwyć za prawe kolano. Następnie na wydechu unieś mostek i otwórz klatkę piersiową, a na wydechu wykonaj skręt, delikatnie odpychając się od prawego kolana. W ten sposób wyciągniesz kręgosłup. Wytrzymaj w tej pozycji 1 minutę. Następnie rozluźnij ramiona i na wydechu zmień stronę, Podczas ćwiczenia delikatnie oddychaj przez nos.

Ćwiczenie usuwa bóle barków, pleców i szyi.

 • uttanasana (rozciąganie w skłonie do przodu)

Stań na macie, zaczerpnij wdech i unieś wyprostowane ramiona nad głowę. Następnie weź wydech i pochyl się, by utworzyć kąt prosty z korpusu i nóg. Ręce rozłóż swobodnie na boki. Wykonaj skłon do nóg z prostymi plecami, umieść dłonie nie na podłożu, jak w tradycyjnej uttanasanie, ale na wysokich kostkach lub na siedzisku krzesła - by było ci wygodnie. Rozluźnij głowę i szyję, pozostań w tej pozycji kilka sekund i bardzo powoli wróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie pomaga poradzić sobie z bólami pleców i rwą kulszową, bezsennością i zawrotami głowy, obniża ciśnienie krwi.

 • upavistha konasana (pozycja kąta na siedząco)

Usiądź na macie w szerokim rozkroku, z wyprostowanymi nogami i stopami skierowanymi ku sufitowi. Mocno przyciskaj pośladki i nogi do podłogi, a dłonie umieść po obu stronach bioder. Wyciągnij kręgosłup, podnieś klatkę piersiową, wciągnij łopatki. Następnie dłońmi "powędruj" do przodu pomiędzy nogami, utrzymuj długie ramiona i długi przód tułowia. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund i powoli wróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie otwiera biodra, rozciąga wnętrza ud, pomaga na bóle pleców i rwę kulszową.

 • ardha uttanasana (rozciąganie w skłonie do przodu)

Stań przy ścianie lub przy drabinkach i ustaw stopy równolegle do siebie, nogi w rozkroku na szerokość ramion. Następnie na wydechu wykonaj skłon do przodu i oprzyj się o drabinkę/ścianę/krzesło tak, by twój korpus i nogi tworzyły kąt prosty. Wydłuż boki ciała i rozciągnij plecy, głowa powinna być w jednej linii z ramionami. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund i powoli wróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie regeneruje połączenia nerwowe i komórki kory mózgu, łagodzi zmęczenie, rozciąga ścięgna z tyłu nóg i biodra. Pomaga sobie poradzić z bezsennością.

 • parvatasana svastikasana (góra w siadzie skrzyżnym)

Usiądź w siadzie skrzyżnym, a następnie zapleć palce rąk, skieruj dłonie wnętrzami na zewnątrz i unieś ręce nad głowę powolnym ruchem. Rozpleć dłonie, wyciągnij nadgarstki do góry, a barki opuść w dół. Pozostań w tej pozycji kilka sekund, ciągnij ręką za rękę, wyprostuj całkowicie łokcie, otwórz barki i pachy. Powoli opuść ręce i znów unieś je do góry, ćwiczenie powtarzaj przez kilka minut. Ręce podnoś na wdechu, a opuszczaj na wydechu.

Ćwiczenie wzmacnia mięśnie boczne kręgosłupa i otwiera klatkę piersiową.

Warto wiedzieć

Ważne

Joga w ciąży wpływa pozytywnie nie tylko na matkę, ale i na płód. W 2005 na łamach nowojorskiego "Journal of Alternative and Complementary Medicine"1 opublikowano wyniki badań przeprowadzonych na 335 kobietach. Część z nich codziennie praktykowała jogę, a część spacerowała. Okazało się, że dzieci pań, które uprawiały jogę w ciąży rzadziej rodziły się z wagą mniejszą niż 2500 g. Mniej też było wcześniaków.

Joga w ciąży - zestaw ćwiczeń w III trymestrze

 • marjariasana (pozycja kota)

Uklęknij na macie, podeprzyj się rękoma, kolana rozstaw na szerokość ramion. Na wdechu zaokrąglij plecy, a głowę kieruj ku klatce piersiowej. Pozostań w tej pozycji kilka sekund i na wydechu powróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie wzmacnia elastyczność kręgosłupa, uwalnia od bólu pleców, poprawia trawienie.

 • baddha konasana (pozycja spętanego kąta)

Usiądź na macie przy ścianie, a następnie zegnij nogi w kolanach, złącz podeszwy stóp tak, by ich zewnętrzne krawędzie dotykały podłoża, a pięty krocza. Złap dłońmi palce stóp i wyciągnij plecy w górę. Kolana, łydki i uda również kieruj ku podłodze, brzuch ku górze, a czubek głowy - ku sufitowi. Pozostań w tej pozycji kilka minut, oddychaj swobodnie, zrelaksuj się.

Ćwiczenie rozluźnia mięśnie wewnętrznej strony ud, dna macicy i więzadła stawowe w miednicy, pomaga przy rwie kulszowej, przepuklinie i zaparciach.

 • virasana (siad ze stopami na zewnątrz)

Usiądź na macie i na jednym lub dwóch kocach, z lekko rozsuniętymi kolanami i stopami skierowanymi na zewnątrz pośladków. Kolana, łydka i pięta powinny stanowić jedną linię. Skieruj ramiona do tyłu i za plecami spleć dłonie, oprzyj je na kocu, na którym siedzisz. Otwórz klatkę piersiową, ściągnij barki w dół i spokojnie oddychaj. Pozostań w tej pozycji kilka minut.

Ćwiczenie usuwa zmęczenie z ramion, zapobiega żylakom, tonizuje mięśnie obręczy barkowej.

 • surja bhedana pranajama (ćwiczenie oddechowe)

Usiądź w siadzie japońskim z wyprostowanymi plecami. Następnie podnieś prawą dłoń ku twarzy i palcem serdecznym zatknij lewą dziurkę nosa. Wykonaj głęboki wdech prawą dziurką i policz do czterech, zatknij kciukiem prawą dziurkę i wstrzymaj oddech do 4 sekund. Następnie odetkaj lewą dziurkę i wykonaj kilkusekundowy wydech. Następnie tą samą lewą dziurką zaczerpnij 4-sekundowy wdech i ponownie zatknij ją palcem serdecznym, wytrzymując do 4 sekund. Zrób wydech prawą dziurką, również trwający kilka sekund. W ten sposób wykonasz oddychanie naprzemienne.

Ćwiczenie pomaga przy bezsenności, łagodzi ból głowy, uspokaja system nerwowy.

Źródło:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15865489 [dostęp z dn. 01.02.2017]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 13.02.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup? Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie i zapobiegają bólom pleców. Ćwiczenia...

więcej

27

Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych) Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych)

Podejmiesz miesięczne wyzwanie PLANK? Codzienny trening zajmie od 15 sekund do 5 minut - to bardzo...

więcej

27

Uprawiasz sport? Oto 5 czynności, które podniosą jakość twojego treningu Uprawiasz sport? Oto 5 czynności, które podniosą jakość twojego treningu

Coraz więcej osób poświęca swój wolny czas na aktywność fizyczną. Najczęstszy wybór to jogging,...

więcej

26

Kalistenika - przykłady ćwiczeń i metody treningowe Kalistenika - przykłady ćwiczeń i metody treningowe

Aby ćwiczenia kalisteniczne były efektywne, należy zadbać o prawidłową technikę i optymalną...

więcej

24

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Kwiecień 29, 2017

Ja z tą dietą online schudłam 9 kg w ciągu 2 miesięcy i ładnie wyrzeźbiłam ciało ,dieta połączona jest z ćwiczeniami i ułożona jest przez dietetyków i trenerów ,można uzyskać dobre efekty w krótkim czasie :) http://dieta-lux.pl/44535

data

Kwiecień 28, 2017

Ja akurat jestem bardzo zadowolony z efektu jaki udało mi się uzyskać po zastosowaniu largomass. Moim zdaniem to jeden z najlepszych środków wspomagających budowę masy mięśniowej

data

Kwiecień 27, 2017

Ja też lubię jeździć na rowerze. Nawet sobie postanowiłem, że zrealizuję te trasy: http://www.menshealth.pl/wyzwania/5-najlepszych-tras-rowerowych-w-Polsce,9956,1

Aktywna społeczność
widget_icon
KUP sprzęt treningowy
Dzia ZAKUPY na Wformie24.pl ju aktywny! Skorzystaj z naszej porwnywarki cen
Dział ZAKUPY na Wformie24.pl już akt...

W nowym dziale Zakupy znajdziesz wszystko, co potrzebne jest do treningu. Chcesz kupić nowy r...

widget_icon

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.