Kalistenika - trening siłowy z masą własnego ciała

1 komentarze
Autor: Aleksandra Urbaniak

Kalistenika to trening siłowy opierający się na ćwiczeniach z własną masą ciała. Stosowany już w starożytności przez Spartan i walczących gladiatorów, w XX wieku został niemal zupełnie wyparty przez modne siłownie i kluby fitness. Dziś znowu zyskuje popularność – jest bardziej naturalny i tańszy niż trening siłowy z użyciem dodatkowych przyrządów.

Kalistenika jest bezpieczniejsza niż trening z dodatkowym obciążeniem, ponieważ stwarza dużo mniejsze ryzyko kontuzji.

Kalistenika - trening siłowy z masą własnego ciała

Słowo „kalistenika” pochodzi z greki i znaczy tyle co „piękno i siła”. Była to podstawowa forma ćwiczeń stosowana przez starożytnych Greków i Rzymian, szeroko rozpowszechniona także w kolejnych wiekach – na kalistenice opierały się między innymi ćwiczenia średniowiecznych kandydatów na rycerzy czy metody szkoleniowe w armii Bliskiego Wschodu. Kres popularności kalisteniki położyła coraz większa popularność ćwiczeń w siłowniach w drugiej połowie XX wieku. Obecnie trening kalisteniczny wraca do łask, głównie za sprawą mody na street workout – ćwiczeń w przestrzeni miejskiej.

Kalistenika czy siłownia - co wybrać?

Zwolennicy kalisteniki wskazują na przewagę tego rodzaju treningu nad ćwiczeniami na siłowni. Argumentują, że jest to forma aktywności najbliższa naturze człowieka ze względu na stały kontakt z własnym ciałem i harmonijną współpracę wszystkich mięśni. Poprzez naśladowanie naturalnych, codziennych ruchów ćwiczenia kalisteniczne są bezpieczniejsze niż te z użyciem ciężkich sprzętów. Podczas ich wykonywania mięśnie, stawy i ścięgna nie są narażone na tak wysokie przeciążenia i uszkodzenia jak w przypadku treningu ze sztucznym obciążeniem.

Zobacz też: Zasady treningu funkcjonalnego

Co więcej, w przeciwieństwie do ćwiczeń z ciężarkami, kalistenika pomaga budować koordynację ruchową i ogólną sprawność. Podczas treningu na siłowni pracujemy tylko nad wybraną partią mięśni, przez co poszczególne części ciała nie współpracują ze sobą. Kalistenika uczy nas panować nad ciałem jako całością, w której każdy mięsień, staw i ścięgno stanowi jeden mechanizm. Dzięki temu zyskujemy większą świadomość ciała i poprawiamy ogólną sprawność.

Niekwestionowaną zaletą kalisteniki jest ponadto jej prostota i brak konieczności kupowania drogich przyrządów. Nie musisz płacić właścicielowi siłowni za możliwość korzystania z urządzeń, kupować specjalnych ławeczek, hantli, odżywek czy suplementów. Możesz trenować za darmo we własnym domu z użyciem prostych mebli i drążka lub – jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca – zdecydować się na trening z wykorzystaniem elementów zabudowy miejskiej, czyli tzw. street workout (trening uliczny).

Czytaj też: Zalety podciągania na drążku

Kalistenika – jak zacząć trenować?

Trening kalisteniczny możesz rozpocząć w każdym miejscu i o każdej porze. Wiek również nie ma znaczenia – liczą się tylko twój zapał i chęci.

Jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z żadnym sportem, zacznij od treningu ogólnorozwojowego, aby stopniowo przyzwyczajać stawy i ścięgna do większych obciążeń. Po około miesiącu możesz przejść do właściwych ćwiczeń kalistenicznych, przy czym ważne jest, abyś ustalił własny plan treningowy.

Zobacz też >>Kalistenika - przykłady ćwiczeń i metody treningowe<<

Zawsze zaczynaj od rozgrzewki – to pomoże ci zabezpieczyć się przed kontuzjami oraz przygotować się mentalnie do wysiłku. Warto, abyś w ustalaniu planu treningowego korzystał z dostępnych w internecie porad spisanych przez doświadczonych adeptów kalisteniki. Znajdź dla siebie najlepszą metodę treningu – może to być np. trening interwałowy, wysokiej intensywności, objętościowy itp. Podczas ćwiczeń musisz pamiętać o właściwym oddychaniu i prawidłowej technice, ponieważ źle wykonywane ćwiczenie może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Polecamy
Taping sportowy – kiedy stosować plastrowanie statyczne?

Taping sportowy – kiedy stosować plastrowanie statyczne?

Taping sportowy to oklejanie ciała taśmami ściśle w celu leczenia kontuzji i dysfunkcji narządów ruchu u sportowców. Wykorzystuje się w ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 26.05.2016

Komentarze (1 - 1 z 1)
Gothica, 02.04.2016 12.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trening funkcjonalny w domu z własnym ciężarem ciała to dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy nie dysponują środkami finansowymi i dużym zapleczem czasowym na regularne wizyty na siłowni. Odpowiedni zestaw ćwiczeń crossfit pomoże zbudować formę, pozbyć się zbędnych kilogramów, a także pomoże zbudować wymarzoną sylwetkę. Przykładowe ćwiczenia bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu: https://www.youtube.com/watch?v=ZJSITMXl8Qg
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup? Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie i zapobiegają bólom pleców. Ćwiczenia...

więcej

2170

Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal

Marzysz o efekcie „kaloryfera” na brzuchu? Poznaj 7 najlepszych ćwiczeń, które pomogą ci wyrzeźbić...

więcej

1944

10 ćwiczeń odchudzających uda [trening w domu] 10 ćwiczeń odchudzających uda [trening w domu]

Chcesz schudnąć, pozbyć się tłuszczu z ud? Oto 10 prostych ćwiczeń odchudzających uda, które pomogą...

więcej

1795

Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych) Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych)

Podejmiesz miesięczne wyzwanie PLANK? Codzienny trening zajmie od 15 sekund do 5 minut - to bardzo...

więcej

1457

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 22, 2017

polecam jedzenie galaretek i kiślu ;)

data

Marzec 21, 2017

to forum stao się etykietą sprzedawcy czegoś co się nazywa largomass. LIPA!

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

data

Marzec 17, 2017

Czy te ćwiczenia są dobre na pozbycie się nadmiaru stałego tłuszczu na brzuchu? Biorę Liporedium i mam pas do stymulacji mięśni brzucha ale to jak dla mnie zamało. Chciałbym rozpocząc ćwiczenie mięśni brzucha ale nie wiem czy akurat ten zestaw ćwiczeń. Jakie ćwiczenia sa najlepsze na...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.