O jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć? Kiedy ćwiczyć, żeby schudnąć, zwiększyć masę i wytrzymałość?

1 komentarze
Autor: Monika Majewska

O jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć? Każda pora dnia na aktywność fizyczną jest dobra. Najważniejsze jest to, by trenować regularnie. Jednak naukowcy wykazali, że osoby, które chcą m.in. pozbyć się zbędnych kilogramów, nabrać masy czy poprawić wytrzymałość organizmu, powinny ćwiczyć w konkretnych godzinach, by trening przyniósł lepsze efekty. Sprawdź, kiedy ćwiczyć, żeby schudnąć, zwiększyć masę mięśniową i wytrzymałość.

Osoby ćwiczące z obciążeniem powinny trenować w porze popołudniowej, po godzinie 16.

O jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć?

O jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć? Każda pora dnia na trening jest dobra. Ważne, żeby ćwiczyć regularnie. Badacze już dawno dowiedli, że systematyczne ćwiczenia nie tylko poprawiają ogólny stan zdrowia (m.in. zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru mózgu), lecz także zwiększają zadowolenie z seksu, podnoszą zdolność kreatywnego myślenia i mogą być kluczem do odwrócenia procesu starzenia się skóry. Wykazali także, że osoby, które chcą m.in. pozbyć się zbędnych kilogramów, nabrać masy mięśniowej czy poprawić wytrzymałość organizmu, powinny ćwiczyć w konkretnych godzinach, by trening przyniósł lepsze efekty.

Kiedy ćwiczyć, żeby schudnąć?

Najlepszą porą na ćwiczenia dla osób odchudzających się jest poranek. Rano metabolizm jest dość mocno pobudzony, dzięki czemu chroni organizm przed magazynowaniem zbędnego tłuszczyku i stymuluje go do szybszego spalania kalorii. W związku z tym ćwicząc rano, jeszcze bardziej pobudza się metabolizm, który działa na "turbodoładowaniu". W efekcie proces przemiany materii zostaje znacznie przyspieszony nie tylko w trakcie treningu, lecz także na kilka dobrych godzin po zakończeniu wysiłku, co pozwala na spalenie większej ilości kalorii w ciągu dnia. Ponadto w trakcie ćwiczeń zostają uwolnione endorfiny, które pobudzają bardziej niż filiżanka kawy i poprawiają nastrój.

Czytaj też: Jak schudnąć? Przegląd skutecznych ćwiczeń odchudzających

Jednak w przypadku porannych treningów pojawia się pytanie: ćwiczyć na czczo czy po śniadaniu? Badania opublikowane w "International Journal of Sports Medicine" wykazały, że osoby, które trenują na czczo, spalają więcej tkanki tłuszczowej niż te, które zjedzą przed treningiem lekki posiłek. Wszystko dlatego, że w nocy organizm zużył już rezerwy energetyczne w postaci glikogenu i ćwicząc z samego rana, od samego początku zaczyna spalać tłuszcze. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na trening na czczo, czy po śniadaniu, pamiętaj, że ćwiczenia, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, powinny być wykonywane w warunkach równowagi tlenowej. W związku z tym poranny trening powinien być wykonywany w umiarkowanym tempie - takim, by można było swobodnie oddychać i rozmawiać. Tłuszcz spala się bowiem w obecności tlenu, dlatego tak ważne jest oddychanie w trakcie tego typu ćwiczeń.

Ile powinien trwać poranny trening? Ten na czczo będzie efektywny, jeśli będzie trwał ok. 30 minut. Pamiętaj, że poranne ćwiczenia na pusty żołądek budzą zastrzeżenia w przypadku, gdy są zbyt intensywne lub trwają długo. Jeśli zdecydujesz się na trening na czczo, pamiętaj, żeby zaraz po jego zakończeniu zjeść posiłek, koniecznie bogaty w białko. W przeciwnym razie może dojść do katabolizmu mięśni, czyli degradacji tkanki mięśniowej.

Jeśli zdecydujesz się na trening po lekkim śniadaniu możesz ćwiczyć znacznie dłużej i intensywniej, ponieważ wówczas ma się więcej energii. Niektórzy twierdzą, że dzięki temu finalnie spala się tyle samo, a nawet więcej kcal niż w trakcie ćwiczeń na czczo.

Ważne

Ważne

Rano nie powinny ćwiczyć osoby starsze, gdyż o tej porze wzrasta ryzyko zawału serca. Rano, ze względu na większy opór powietrza w drogach oddechowych, z ćwiczeń powinny zrezygnować także osoby chore na astmę.

Z treningu na czczo powinny zrezygnować osoby stosujące kuracje odchudzające. Niskokaloryczne diety nie zawsze są w stanie w pełni zregenerować mięśnie, a kolejne ćwiczenia na pusty żołądek mogą ten problem jeszcze bardziej nasilić.

Należy pamiętać, że rano mięśnie nie są jeszcze wystarczająco rozgrzane, w związku z tym wzrasta ryzyko wystąpienia kontuzji. Dlatego rozgrzewka przed porannym treningiem jest obowiązkowa.

Kiedy ćwiczyć, żeby rozbudować masę mięśniową?

Jak wynika z badań, mięśnie są najsilniejsze we wczesnych godzinach popołudniowych, a konkretnie o godzinie 14. Właśnie o tej porze są największe szanse na osiągnięcie najlepszych efektów treningowych. Poza tym ciało jest rozgrzane, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia kontuzji i zwiększa jakość ćwiczeń. Naukowcy wykazali także, że ćwiczenia we wczesnych godzinach popołudniowych pozwalają zredukować apetyt. W związku z tym po ich zakończeniu chęć na podjadanie do kolacji jest mniejsza.

Czytaj też: Najlepsze zajęcia fitness dla mężczyzn

Kiedy jest najlepsza pora na ćwiczenia na siłę?

Badania wykazują, że szczyt wytrzymałości przypada na późne popołudnie (godzina 16-19). Wtedy ponownie uaktywnia się metabolizm (ale już nie tak silnie jak rano) - serce zaczyna pompować więcej krwi, poziom hormonów jest ustabilizowany, mięśnie reaktywują swoje siły i wzrasta wytrzymałość organizmu. Ponadto podnosi się temperatura ciała (najwyższa jest ok. godziny 18.), dzięki czemu maleje ryzyko kontuzji i przyspiesza się przewodzenie impulsów nerwowych. Jest to istotne dla osób, które wykonują ćwiczenia na siłę, ponieważ wymagają one największego wysiłku.

Zaletą późnopopołudniowych i wieczornych ćwiczeń jest także to, że pozwalają one pozbyć się stresu, odprężyć i zapewnić spokojny sen. Badania opublikowane w amerykańskim magazynie „Journal of Physiology” dowodzą, że wykonywanie ćwiczeń w godzinach popołudniowych pomaga regulować wewnętrzny zegar w organizmie poprzez wyciszenie, rozładowanie negatywnych emocji oraz całodziennego stresu. Nie należy jednak przesadzić z intensywnością treningu, ponieważ może to spowodować problemy ze snem.

Czytaj też: Wady i zalety domowego treningu

Warto wiedzieć, że trening wieczorny nie przyczynia się do spalania dużej ilości kalorii po zakończeniu ćwiczeń, ponieważ metabolizm spada dramatycznie po pójściu spać.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 01.09.2015

Komentarze (1 - 1 z 1)
srb, 15.01.2015 23.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kupiles buty nie wiedzac jakie i do czego? Brawo...
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup? Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie i zapobiegają bólom pleców. Ćwiczenia...

więcej

2170

Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal

Marzysz o efekcie „kaloryfera” na brzuchu? Poznaj 7 najlepszych ćwiczeń, które pomogą ci wyrzeźbić...

więcej

1944

10 ćwiczeń odchudzających uda [trening w domu] 10 ćwiczeń odchudzających uda [trening w domu]

Chcesz schudnąć, pozbyć się tłuszczu z ud? Oto 10 prostych ćwiczeń odchudzających uda, które pomogą...

więcej

1795

Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych) Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych)

Podejmiesz miesięczne wyzwanie PLANK? Codzienny trening zajmie od 15 sekund do 5 minut - to bardzo...

więcej

1457

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 22, 2017

polecam jedzenie galaretek i kiślu ;)

data

Marzec 21, 2017

to forum stao się etykietą sprzedawcy czegoś co się nazywa largomass. LIPA!

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

data

Marzec 17, 2017

Czy te ćwiczenia są dobre na pozbycie się nadmiaru stałego tłuszczu na brzuchu? Biorę Liporedium i mam pas do stymulacji mięśni brzucha ale to jak dla mnie zamało. Chciałbym rozpocząc ćwiczenie mięśni brzucha ale nie wiem czy akurat ten zestaw ćwiczeń. Jakie ćwiczenia sa najlepsze na...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.