Dieta na szczupłe nogi: co jeść, żeby odchudzić uda i łydki?

2018-11-06 10:47

Dieta pozwalająca zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej z nóg tak naprawdę nie istnieje, ponieważ nie ma produktów, które pomogłyby odchudzić tylko nogi. Ważne jest odpowiednie odżywanie, które przyczyni się do zrzucenia nadmiarów tłuszczu nie tylko z nóg, ale również z innych partii ciała. Zatem jak powinna wyglądać dieta osoby, która marzy o szczupłych nogach?

Dieta na szczupłe nogi: co jeść, żeby odchudzić uda i łydki?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zasady diety na szczupłe nogi
  2. Jadłospis dzienny na zgrabne nogi (1450 kcal)

Osoby, które chcą mieć szczupłe nogi powinny stosować dietę redukcyjną, która pomoże wyszczuplić ciało oraz wybrać ćwiczenia ukierunkowane na tę część ciała i przyczynią się do poprawy wyglądu ud i łydek.

Zasady diety na szczupłe nogi

Zastosuj się do 9 głównych zasad żywieniowych, by pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i cellulitu na nogach.

  1. Pamiętaj o regularnych posiłkach, jedz 4-5 razy dziennie.
  2. Ostatni posiłek zjadaj 2-3 godziny przed snem. Zadbaj, by kolacja była „lekka”, zrezygnuj z tłustych produktów, słodyczy. Możesz zjeść na przykład sałatkę warzywną z dodatkiem twarożku i oleju. Wyeliminuj słodycze, przekąski, fast-foody powodujące przyrost tkanki tłuszczowej.
Dieta na szczupłe nogi: co jeść, żeby odchudzić uda i łydki?
Autor: thinkstockphotos.com
  • Wybieraj chude mięsa, chude mleko i produkty mleczne.
  • Jedz tłuste ryby 2-3 razy w tygodniu, bo są one źródłem kwasów omega 3, przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej.
  • Włącz do diety produkty z pełnego ziarna: kasze, ryż brązowy, makarony brązowe, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, które są doskonałym źródłem błonnika, który wiąże nadmiar tłuszczu oraz zapobiega zaparciom.
  • Pamiętaj o warzywach i owocach, doskonałym źródle antyoksydantów (witaminy C i E): jedz kalafiory, brokuły, marchew, kapustę, mandarynki, kiwi, grapefruity, jabłka. Witamina C w nich zawarta bierze udział w odbudowie kolagenu, dzięki temu skóra nie traci jędrności. Oprócz tego warzywa i owoce są źródłem błonnika rozpuszczalnego w wodzie, dzięki temu przyspieszają spalanie tłuszczu.
  • Wypijaj co najmniej 1,5–2 litrów wody na dobę. Możesz też włączyć do diety herbatę zieloną, czerwoną czy białą, bo mają one właściwości oczyszczające i pomagające w spalaniu tkanki tłuszczowej. Wyklucz napoje gazowane, nektary, wody smakowe, które są źródłem cukru i wielu zupełnie zbędnych dla organizmu substancji dodatkowych.
  • Ogranicz ilość soli, pamiętaj, że sól występuje w produktach gotowych, staraj się wybierać produkty mało przetworzone. Nadmiary soli powodują zatrzymanie wody w organizmie i tworzenie się obrzęków. Natomiast wprowadź do diety produkty bogate w potas (pomidory, ziemniaki, pietruszkę, soję) zmniejszające obrzęki.
  • Nie pij kawy, mocnej herbaty, wyeliminuj używki: alkohol, papierosy. Palenie osłabia naczynia krwionośne, a na nogach mogą pojawić się obrzęki. Pamiętaj, aby osiągnąć efekty niezbędna jest długotrwała dieta połączona z ćwiczeniami na nogi.
Polecamy
jesz co lubisz sport

Autor: Time S.A

Pamiętaj, że efektywny trening zaczyna się już w kuchni. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego od Poradnika Zdrowie. Wybierz plan dla osób aktywnych i jedz adekwatnie do uprawianego sportu. Zwiększaj wydolność, wspieraj proces regeneracji organizmu i bądź zawsze pod stałą opieką doświadczonych dietetyków.

Jadłospis dzienny na zgrabne nogi (1450 kcal)

Śniadanie: jogurt naturalny z otrębami i owocami i herbata zielona bez cukru (436 kcal)

Składniki: jogurt naturalny 250g (1 szklanka), otręby owsiane 30g (3 łyżki), musli 30g (3 łyżki), wiśnie mrożone 70g (1/3 szklanki), morele suszone 30g (3 sztuki).

Sposób wykonania: Jogurt wymieszać z otrębami, wiśniami i suszonymi morelami.

Herbata zielona bez cukru.

II śniadanie: pomarańcza (110 kca)

Obiad: ryba duszona w warzywach z kaszą gryczaną  i surówką z kapusty pekińskiej (588 kcal)

Składniki: łosoś filety 100g, marchew 80g (1 sztuka), pietruszka 80g (1 sztuka), olej rzepakowy 12g (1 łyżka), majeranek, zielona pietruszka, kasza gryczana 50g (5 łyżek suchej), woda (2 razy objętość kaszy).

Sposób wykonania: Rozmrożone filety opłukać, osączyć z wody, natrzeć majerankiem. Warzywa obrane i opłukane pokroić w cienkie paski, włożyć do garnka z dodatkiem oleju, lekko podusić na małym ogniu, skrapiając wodą. Po kilku minutach włożyć rybę. Dusić około 20 min na małym ogniu. Przed podaniem posypać zieloną pietruszką.

Zagotować wodę. Do wrzątku wsypać kaszę. Gotować pod przykryciem, do miękkości ok 15 min.

Surówka z kapusty pekińskiej: kapusta pekińska 100g, 1 pomidor, olej rzepakowy (1 łyżka), bazylia, oregano.

Sposób wykonania: Kapustę pokroić. Pomidora pokroić w ósemki, dodać do kapusty. Olej połączyć z przyprawami, polać warzywa i wymieszać.

Do picia woda mineralna niegazowana

Podwieczorek: jabłko (69 kcal)

Kolacja: kanapka z polędwicą pieczoną i warzywami (402 kcal)

Składniki: chleb pełnoziarnisty 80g (2 kromki), margaryna 5g (1 łyżeczka), polędwica pieczona 2 plastry (40g), sałata 10g (2 liście), pomidor 4 plastry (60g).

Sposób wykonania: Chleb posmarować margaryną, położyć polędwicę i warzywa.

Do picia sok wyciskany z owoców.