Izotonik, hipertonik, hipotonik – czym różnią się napoje dla sportowców?

1 komentarze
Autor: Anna Kuliberda

Wchłanialność to najważniejsza dla sportowców różnica między izotonikami, hipertonikami i hopotonikami. Napoje te różnią się także ilością kalorii i minerałów. Zachowanie równowagi wodnej przed, po i w trakcie treningu wpływa na wyniki sportowe, warto więc widzieć, które napoje dla sportowców działają najlepiej.

Izotonik, hipertonik, hipotonik – czym różnią się napoje dla sportowców?

Wyróżniamy trzy rodzaje napojów dla sportowców napoje izotoniczne, napoje hipertoniczne i napoje hipotoniczne, które różnią się między sobą między innymi osmolalnością i zawartością soli mineralnych. Osmolalność wpływa na stopień zagęszczenia krwi i decyduje, jak szybko napój się wchłonie. Jeśli organizm traci wodę, w organizmie wzrasta ciśnienie osmotyczne, które powinien wyrównać odpowiedni napój.

Napoje dla sportowców – jakie jest zapotrzebowanie organizmu?

Ilość napoju, jaką powinien wypić sportowiec jest indywidualna i zależy od wielu czynników. Wpływa na to:

  • rodzaj uprawianej dyscypliny sportowej,
  • waga sportowca,
  • biochemia i fizjologia,
  • wartość utraty wagi podczas treningu,
  • intensywność treningu.

Dokładne wyliczenia zapotrzebowania na wodę należy pozostawić fachowcom, którzy biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, są w stanie opracować dokładny plan nawadniania. Mimo wszystko, bardzo ogólnie można określić, że minimalna wymagana ilość płynów podczas treningu to 0,5 l na każdą godzinę wysiłku fizycznego. Większa ilość płynów może utrudnić trening.

Pić trzeba małymi łyczkami, dzięki czemu organizm będzie lepiej przyswajał płyny i nie utrudni treningu.

Jeśli przed sobą mamy bieg lub wyścig, nawadnianie należy rozpocząć na dwie godziny przed startem. Wypicie 0,5 litra płynów pozwoli przebiec w dobrej kondycji pierwsze kilometry. Potem należy dbać o regularne picie na trasie i nie zapominać o nawodnieniu organizmu również po zakończonym biegu.

Płyny w diecie sportowców odgrywają szczególnie istotną rolę, dlatego powinny to być napoje specjalnie przeznaczone dla sportowców, które stymulują pragnienie, są szybko przyswajalne, efektownie nawadniają i dostarczają energii mięśniom.

Napoje dla sportowców – hipotoniki

Napoje hipotoniczne to np. zwykła woda lub bardzo rozcieńczone soki owocowe i warzywne. Zawierają one od 5 do 7% węglowodanów i są mniej wartościowe pod kątem zawartości minerałów i innych składników, niż płyny ustrojowe sportowca.

Napoje hipotoniczne charakteryzuje szybka wchłanialność z przewodu pokarmowego, ale jednocześnie szybko rozcieńczają osocze i obniżają ciśnienie osmotyczne krwi. Z jednej strony atutem tych napojów jest natychmiastowe gaszenie pragnienia, z drugiej strony - płyny te utrudniają efektywne nawodnienie. Nie zawierają też odpowiedniej ilości sodu, by uzupełnić jego niedobory w organizmie.

Napoje hipotoniczne nie są zalecane do picia w trakcie i po długotrwałym wysiłku fizycznym. Wartość kaloryczna tych napojów jest znikoma, więc płyny te nie uzupełnią braków energetycznych spowodowanych przez wyczerpujący trening. Jednak bardzo dobrze sprawdzają się w nawadnianiu organizmu podczas upałów.

Napoje dla sportowców – hipertoniki

Hipertoniki to np. 100% nierozcieńczone soki owocowe i warzywne, słodzone napoje i odżywki. Osmolalność napojów hipertoniznych jest większa, niż ta w płynach ustrojowych. Zawierają one ponad 10% węglowodanów i dość efektywnie uzupełniają braki elektrolitowe w organizmie podczas uprawiania sportu, choć odradza się je w przypadku bardzo intensywnego wysiłku, bo wówczas mogą skutkować zaburzeniami metabolizmu. Picie napojów hipertonicznych niesie ryzyko pogłębiania braków wody w komórkach, bo płyny te nasilają sekrecję i spowalniają proces wchłaniania wody w jelitach. Mimo wszystko to płyny dobre na uzupełnienie braków energetycznych w organizmie. Ich wadą jest jednak słaba nawodnialność organizmu.

Napoje dla sportowców - izotoniki

Największą zaletą napojów izotonicznych jest to, że osiągają osmolalność prawie taką samą, jak ciśnienie osmotyczne w płynach ustrojowych. Zawartość węglowodanów osiąga w nich poziom 6-10%. W napojach tych jest również duża ilość składników mineralnych, które uzupełniają braki w organizmie np. sód, potas, elektrolity czy witaminy.

Izotoniki najlepiej zaspokajają pragnienie podczas bardzo intensywnego treningu i jednocześnie dostarczają organizmowi brakującej energii.

Ciekawostką jest fakt, że w niskiej temperaturze napój izotoniczny może zgęstnieć, dlatego najlepiej jest pić te napoje w temperaturze od 15 do 21 stopni Celsjusza.

Polecamy
Naturalne izotoniki: 5 pomysłów na zdrowe zamienniki sztucznych napojów izotonicznych

Naturalne izotoniki: 5 pomysłów na zdrowe zamienniki sztucznych napojów izotonicznych

Naturalne izotoniki z powodzeniem zastąpią dostępne w sklepach i pełne sztucznych składników produkty o podobnym działaniu. Woda kokosowa, klonowa czy ...

Ważne

Ważne

Napoje izotoniczne i energetyczne – to nie jest to samo!

Dużym błędem jest porównywanie do siebie napojów energetycznych z izotonicznymi. To zupełnie dwa różne rodzaje płynów, choć niestety często są ze sobą mylone.

O ile zadaniem napojów izotonicznych jest:

  • nawodnienie organizmu sportowca,
  • uzupełnienie elektrolitów,
  • dostarczenie kalorii.
  • ugaszenie pragnienia,

o tyle napoje energetyczne mają przede wszystkim pobudzać organizm do pracy. Zawierają one solidne dawki kofeiny lub tauryny, które mają zażegnać zmęczenie i senność. Nie są to jednak napoje dla sportowców, bo ich wartość odżywcza jest znikoma. Prawie zawsze napoje energetyczne zawierają duże ilości cukru i są mocno gazowane, przez co trudno uznać je za zdrowe.

Ważne! Picie napoju energetycznego w trakcie treningu sportowego jest zatem bardzo złym pomysłem.

Bilans wodny u osób aktywnych fizycznie nabiera szczególnego znaczenia - podczas uprawiania sportu przyspiesza metabolizm, co powoduje utratę wody znacznie szybszą niż normalnie. Najwięcej wody sportowiec traci razem z potem. Pot to zresztą nie tylko woda, ale przede wszystkim elektrolity, więc utrata tych wartości może zachwiać równowagą elektrolitową organizmu. Wiąże się z tym m. in. wzrost ciśnienia osmotycznego, który ściąga na sportowca ryzyko odwodnienia.

Skutki odwodnienia dla sportowca są bardzo dotkliwe i odbijają się nie tylko na wynikach sportowych, ale przede wszystkim - na zdrowiu. Zbyt niskie nawodnienie organizmu przed rozpoczęciem wysiłku powoduje zwiększenie temperatury organizmu, przyspieszenie pracy serca, zmniejszenie podaży tlenu do mięśni, zużycie glikogenu oraz osłabienie funkcji umysłowych i poznawczych. A zmniejszenie objętości krwi w organizmie zmniejsza jego wydolność. Organizm sportowca nie jest w stanie pracować na dotychczasowym poziomie i zaczyna się męczyć. Zostają zakłócone procesy metaboliczne, pojawia się ryzyko wyczerpania oraz udaru cieplnego, który może skutkować nawet śmiercią.

Pierwsze objawy odwodnienia takie jak: osłabienie, ból głowy, senność, problemy z mową i orientacją powinny być natychmiastowym sygnałem do przerwania wysiłku i uzupełnienia płynów.

Polecamy
KOKTAJLE ENERGETYCZNE - przepisy na koktajle przed treningiem, na śniadanie, zamiast kawy

KOKTAJLE ENERGETYCZNE - przepisy na koktajle przed treningiem, na śniadanie, zamiast kawy

Koktajle energetyczne błyskawicznie dodadzą ci sił przed treningiem lub przed wyjściem do pracy. Można pić je zamiast kawy, ponieważ naturalnie ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 28.04.2017

Komentarze (1 - 1 z 1)
Martek z Marina Club, 09.09.2015 10.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wlasnie tego lata stanąl przed nami problem wyjazdu z psem... Przeciez to nie takie proste, zeby wszędzie przyjęto nas z czworonogiem. Nie wszystkie kwatery przyjmują takie rodzinki, a co dopiero hotele. Znalazł się hotel koło Olsztyna- małe zwierzaki sa mile widziane ( i dzieci tez) Spakowaliśmy sie i spędziliśmy ponad tydzień w hotelu marina na środku jezior. Dzięki Spa było wyśmienicie. Polecam szczerze wlascicielom małych czworonogów http://hotelmarinaclub.pl
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kwas alfa-liponowy (ALA): działanie, dawkowanie, skutki uboczne Kwas alfa-liponowy (ALA): działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Kwas alfa-liponowy (ALA) to suplement mający działanie podobne do witamin, jednak w przeciwieństwie...

więcej

37

Zatrzymanie wody w organizmie: skuteczne sposoby na pozbycie się nadmiaru wody Zatrzymanie wody w organizmie: skuteczne sposoby na pozbycie się nadmiaru wody

Z dnia na dzień twoja waga wzrosła o dwa kilogramy, czujesz się zmęczona i opuchnięta, a wokół...

więcej

35

Dieta na szczupłe nogi: co jeść, żeby odchudzić uda i łydki? Dieta na szczupłe nogi: co jeść, żeby odchudzić uda i łydki?

Dieta pozwalająca zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej z nóg tak naprawdę nie istnieje, ponieważ nie...

więcej

32

Kreatyna - dawkowanie, efekty i skutki uboczne stosowania suplementu Kreatyna - dawkowanie, efekty i skutki uboczne stosowania suplementu

Kreatyna uważana jest obecnie za jeden z najsilniej działających suplementów diety na masę....

więcej

32

Eksperci

Przyczyny ziewania nie zostały jeszcze całkowicie przebadane. Najprawdopodobniej ma to jednak związek z regulacją temperatury. Tak, jak działa wentylator, odprowadzana jest zbyt ciepła krew z mózgu i...

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

Forum
data

Sierpień 18, 2017

A czy my jako kobiety możemy stosować ten środek?

data

Sierpień 16, 2017

sprawa dość prosta, nie biegaj po zmroku ani na opuszczonych terenach zwłaszcza. nie musisz przecież biegać po "infrastrukturze", zwykły chodnik tez się nada. jak ktoś zaczyna od strony kupna markowych ciuchów i biegania po ścieżynce to nie ma co się dziwić że nie ma efektów jak ty...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.