Beskid Żywiecki: atrakcje turystyczne i opis trasy trekkingowej [3 dni]

1 komentarze
Autor: Jolanta Głodowska

Krajobrazy Beskidu Żywieckiego są niezwykłe i warte trudnej wspinaczki. Jednak nie tylko dla nich musisz się tu wybrać. Zobacz samą królową Beskidów, a na jej szczycie spotkaj się z... czarownicami. Zobacz opis trasy trekkingowej z Węgierskiej Górki do Zawoi przez Babią Górę.

Beskid Żywiecki to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Oj, potrafią nieźle dać w kość! Wabią wyniosłymi szczytami, malowniczymi halami, krystaliczną wodą i prastarą puszczą. Dominuje tu niewątpliwie królowa Beskidów, czyli Babia Góra, najwyższy poza Tatrami wierzchołek w Polsce. Grozę budzi Pilsko, z często zmieniającą się pogodą.

Nie ma tu zbyt wielu schronisk, ani kolei linowych, trasy są długie i wymagające. Wejście np. na Babią jako żywo przypomina tatrzańską wspinaczkę, a i droga na Pilsko też wymaga kondycji.

Ale to właśnie z wody tych gór „robi się” piwo Żywiec i jedną z pierwszych wód butelkowanych - Żywiec Zdrój. I na te tereny wróciła po latach arcyksiężna Maria Teresa Habsburg, a bracia Golcowie tęsknie śpiewają „ Do Milówki wróć!” (ich rodzinnej wsi nad Sołą).

Plan pieszej wędrówki po Beskidzie Żywieckim

Trasa: Węgierska Górka – Zawoja przez Pilsko i Babią Górę
Czas: 3 dni (dwie noce w schronisku)
Kasa: 240 zł (w tym dwa noclegi)
Stopień trudności: dla bardzo dobrego piechura (długie odcinki, trudne podejścia, łańcuchy i klamry)

Beskid Żywiecki plan wędrówki: dzień 1

 • Dzień 1: na Halę Miziową, pod Pilsko
 • Czas: ok. 7-8 godzin

Ruszasz z Węgierskiej Górki, drogą do wsi Żabnica (warto podjechać PKS-em, skróci nam to i tak długą trasę!). Za przystankiem wybierz szlak na Halę Rysiankę. Przed tobą ok. 5 godzin drogi. Podejścia najpierw strome, po pewnym czasie łagodnieją. Szlak przecina osiedle Sucha, Tokarnię, wciąż pnie się do stacji turystycznej na Słowiance. Tu możesz zrobić przerwę, byle nie za długą.

Po ok. godzinie dochodzisz do wielkiej atrakcji szlaku – ogromnej (jak na Beskidy oczywiście!) skały. W jej przejściu pomogą łańcuchy (prawie jak w Tatrach).

I znów ostro pod górę, z chwilami wypoczynku wędrując halami. Jeszcze tylko strome podejście na Halę Rysiankę i odpoczynek w schronisku.  Gdy staniesz przed schroniskiem na Hali ujrzysz Babią Górę, Pilsko i jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry Wysokie i Zachodnie.

Z Rysianki schodzisz grzbietem, który porasta wspaniały las bukowo-jodłowy (rezerwat "Pod Rysianką"). Pomiędzy ścianami lasu podchodzisz łagodnie na Trzy Kopce (1216m). W tym miejscu dołączy do ciebie granica państwowa. Przed punktem docelowym czeka cię jeszcze kilka malutkich podejść, mijasz Halę Cebulę i dochodzisz na rozległą Halę Miziową. Schronisko na Hali Miziowej jest właściwie sporym hotelem z restauracją, kawiarnią i salą telewizyjną. Niestety, jest bardzo drogie (cena za nocleg 90 zł, telefon: 033 488-72-54; 033 475-00-00). Na dziś koniec. Spać, spać, spać, ale przedtem warto wymoczyć nogi w strumieniu!

Beskid Żywiecki plan wędrówki: dzień 2

 • Dzień 2: pod Babią Górę
 • Czas: 8 godz.

Oj, ciężki dzień przed tobą! Więc najlepiej wstać rano i wyruszyć (bez plecaka!) na Pilsko (1557 m). Zajmie ci to ok. 40 min. Mijasz krzyż poświęcony żołnierzowi Korpusu Ochrony Pogranicza, który zginął tu we wrześniu 1939 r. Wierzchołek góry jest rozległy i płaski, a szczyt znajduje się po słowackiej stronie. Trzeba bardzo uważać na znaki, bo łatwo, zwłaszcza we mgle, zgubić drogę. Jednak nieziemskie widoki wynagradzają trud wejścia.

W drodze powrotnej zabierz plecak ze schroniska i rusz na szlak. Droga będzie długa i dość monotonna. Najpierw schodzisz na Przełęcz Glinne (przejście graniczne), a później mozolnie wdrapujesz się na Studenta, Jaworzynę i Przełęcz Głuchaczki. Tutaj, na przełęczy Głuchaczki, od wielu lat funkcjonuje studencka baza namiotowa. Jeżeli czujesz, że na dziś masz dosyć, warto tu zostać na noc. Można spać w namiotach wojskowych, a w kuchni samemu przygotować posiłek, jest wrzątek (cena: 8 zł za nocleg).

Jeżeli możesz iść dalej, maszeruj granicą. W pewnym momencie warto skrócić sobie drogę idąc ok. 30 minut przez Słowację. Szlaki są dobrze oznakowane. I tak, wieczorem dochodzisz do Markowych Szczawin pod Babią Górą (cena noclegu: 35 zł za pokoje wieloosobowe, tel. 033/8775 105).

Beskid Żywiecki plan wędrówki: dzień 3

 • Dzień 3: na Babią Górę i do Zawoi
 • Czas: ok. 4-5 godzin

Plecaki zostaw w Goprówce i w drogę. Na dzień dobry niespodzianka – bilety wstępu do parku (4 zł). Gdy dopisuje pogoda, możesz wybrać dwa warianty trasy, droga „zwyczajna”(ok. 2 godz.) lub Percią Akademików przeznaczoną wyłącznie dla doświadczonych turystów (szlak bardzo trudny i bardzo niebezpieczny, z łańcuchami i klamrami – ok. 1.5 godz.).

Wybierając szlak "zwyczajny” masz możliwość zajrzenia do jaskini, w których jeszcze sto lat temu kryli się zbójnicy. Ta droga też nie jest łatwa, bo prowadzi stromo w górę, chwilami krawędzią urwistych kotłów. Kopułę Babiej Góry pokrywa gołoborze. Drogę wśród kamieni wyznaczają tyczki. Trzeba bardzo uważać, aby nie zejść ze szlaku!

Perć Akademików z kolei prowadzi wąską ścieżką (droga jest jednokierunkowa – tylko w górę), najpierw wśród cudnej roślinności, później po nagich skałach. Nad urwiskami pomocą służą łańcuchy, jest też kilka klamer do wspinaczki na półki skalne. Trasa wyjątkowo trudna!

To ci się przyda

To ci się przyda

Węgierska Górka zasłynęła bohaterską obroną we wrześniu 1939 r. Przez 29 godzin jedna kompania stawiała opór niemieckiej dywizji. W miejscowości są 4 forty z tamtych czasów (Wędrowiec, Waligóra, Wąwóz i Włóczęga). W Wędrowcu przy drodze do Żabnicy, urządzono izbę pamięci.

Na Markowych Szczawinach dawnej była duża hala pastewna. Intensywny wypas owiec spowodował, że na wielkich połaciach wyrósł szczaw alpejski (jedyna roślina, która znosi duże stężenie azotu powstałe w odchodach zwierzęcych). Stąd też pochodzi nazwa hali. Dziś o szczaw trudno, ale można go wypatrzeć, tak samo jak np. bliźniaczą psią trawkę, czy śmiałka darniowego, których występowanie także jest skutkiem wypasu owiec.

Na Markowych Szczawinach działa Muzeum Turystyki Górskiej. Mieści się ono w niewielkim, stylizowanym budynku, tzw. kustoszówce, miniaturce pierwszego schroniska z 1906 r. Muzeum otwarto w 1966 r. Są tam stare mapy, sprzęt górski, makiety i, co robi spore wrażenie, dokumentacja wypraw ratowniczych.

Babia Góra (1725 m n.p.m.) to najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich, zaliczany jest do Korony Gór Polskich. Nazywana jest też Królową Beskidów oraz Matką Niepogód. Na wierzchołku Babiej (na którą podobno zlatują się czarownice) ułożono kamienny murek osłaniający od wiatrów. Jest też słowacka tablica poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II. Poprzednio w tym miejscu znajdowała się tablica upamiętniająca pobyt Lenina na Babiej Górze.

Teraz już będzie z górki! Schodzisz z powrotem na Markowe Szczawiny, bierzesz plecak i idziesz do Zawoi, najdłuższej wsi w Polsce. Ma 18 km. Centrum to Zawoja Jastrzębie, warto o tym wiedzieć wybierając szlak z Babiej.

Musisz się wdrapać:

 • na Babią Górę (bo jest tu najwyższa)
 • na Pilsko (bo dojrzysz Tatry)

Musisz zobaczyć:

 • alpejską roślinność porastającą zbocza Pilska i Babiej (bo w całych Beskidach takie rośliny spotkasz tylko tutaj)
 • zbójeckie jaskinie (bo może coś jeszcze w nich znajdziesz)

W Beskidzie Żywieckim warto:

 • napić się Żywca (wszak tu jest robiony)
 • zobaczyć forty w Węgierskiej Górce (bo są nieźle zachowane)

Te numery mogą ci się przydać:

Biuro Informacji Turystycznej

033 861 70 38

PTTK o/ Żywiec

033 861 26 34

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jolanta Głodowska

Aktualizacja: 24.07.2014

Komentarze (1 - 1 z 1)
wef, 15.07.2015 12.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
- brak oznakowań kolorów szlaków - na Hali Mizioiwej też są pokoje wielosobowe za jakies 30 złociszy + trasa długa i ciekawa + chyba sięjutro nią wybiore ;)
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ? ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ?

Zastanawiasz się, jak schudnąć, dobrze się bawiąc? Jeśli szukasz przyjemnego sposobu na...

więcej

138

Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach

Nordic walking to połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Sport na...

więcej

134

Dlaczego warto jeździć na rolkach? 10 zalet jazdy na rolkach Dlaczego warto jeździć na rolkach? 10 zalet jazdy na rolkach

Jazda na rolkach to jeden z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów. Wzmacnia mięśnie nóg i...

więcej

131

Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania

Chcesz wreszcie nauczyć się pływać, bo choć od miesięcy chodzisz na basen, to wciąż boisz się...

więcej

129

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Czerwiec 27, 2017

Stosowałem largomasas przez 3 miesiace, Efekt był lepszy jak to co osiągnąłem przez rok na samej siłowni bez suplementacji

data

Czerwiec 26, 2017

Ja mam płaściejszy brzuch dzięki diecie sportowej oraz odpowiedniemu planu treningowemu . Ogólnie czuję sie świetnie . Z tym ,ze ja najpierw udałam się do trenera personalnego , a dokłądniej pani Katarzyny Gryko z Białegostoku . dzięki niej , jej motywcjom , na prawde udało mi się...

data

Czerwiec 25, 2017

najważniejsze żeby zachować czujność, do tego właśnie jakiś dodatek typu gaz, paralizator i mozna czuć się o niebo bezpieczniej. ja kupowałam gaz i też taki zwykły i samej mi się po oczach dostało na szczęście przy próbnym strzale. myślę że to naprawdę powszechny problem - teraz mam...

data

Czerwiec 23, 2017

Ja tez lubię spędzać aktywnie wakacje, w ogóle lubię sport i nie wyobrażam sobie bez niego życia. W tym roku wyjeżdżam na obóz taneczny do Kołobrzego, na royal dance camp. Cały czas trwaja zapisy, więc jak ktoś jest chętny to warto. bedą codziennie zajęcia z tańca.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.