Dogtrekking, czyli trening z psem. Na czym polega i jak zacząć trenować [WIDEO]

2015-07-21 14:01

Dogtrekking to szybki spacer lub bieg z psem. Od klasycznego spaceru różni się tym, że pies przypięty jest do właściciela za pomocą specjalnej linki. Obejrzyj wideo o dogtrekkingu i dowiedz się, na czym dokładnie polega ten sport.

Dogtrekking, czyli trening z psem. Na czym polega i jak zacząć trenować [VIDEO]
Autor: Materiały prasowe Merrell Dogtrekking, czyli trening z psem. Na czym polega i jak zacząć trenować [VIDEO]

Spis treści

  1. Dogtrekking - jak trenować?
  2. Dogtrekking - wyposażenie dla psa
  3. Dogtrekking - umiejętności
  4. Czym dogtrekking różni się od zwykłego spaceru?

Jeśli codziennie chodzicie na spacery z psem, to tak naprawdę rozpoczęliście już treningi do dyscypliny sportowej o nazwie dogtrekking.

Jest to forma rekreacji dostępna dla każdej osoby posiadającej psa, ponieważ nie wymaga specjalnych umiejętności. Jest to po prostu dłuższy spacer z psem lub wyprawa terenowa na dystansie od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów.

Dogtrekking - jak trenować?

Treningi można rozpocząć od stopniowego wydłużania czasu codziennych spacerów. Już dwugodzinna przechadzka z psem kilka razy w tygodniu pozwoli poprawić formę i może być początkiem przygody z dogtrekkingiem.

Dodatkowo można co jakiś czas wybrać się na dłuższą wyprawę w góry lub w miejsce, gdzie są niewielkie pagórki. Pozwala to zwiększyć poziom trudności pokonywanej trasy i poprawić kondycję przyszłego uczestnika.

Na trasy marszu trzeba wybierać tylko naturalne ścieżki bez asfaltu. Najlepsze są leśne szlaki lub trasy w niskich górach. Podczas wypraw koniecznie trzeba zabrać ze sobą wodę dla siebie i psa oraz odpowiednie ubrania dostosowane do warunków pogodowych. Nie można zapomnieć również o wybraniu odpowiednich butów do trekkingu. Najlepiej by były one wygodne i posiadały odpowiednie technologie, poprawiające komfort chodzenia w urozmaiconym terenie.

Źródło: Dzień dobry TVN, X-news

Dogtrekking - wyposażenie dla psa

Zaleca się, aby pies miał na sobie szelki, do których zamiast smyczy przypina się amortyzującą linkę. Jej zadaniem jest niwelowanie nieprzyjemnych dla psa szarpnięć. Drugi koniec liny mocuje się do pasa na biodrach zawodnika (takiego, jak używa się do canicrossu).

Jeśli trasa wiedzie przez trudniejsze tereny górskie, przydatne będą buty dla psa, zapobiegające zranieniom łap.

Niezbędne jest także zaopatrzenie się w odpowiednią ilość wody i jedzenia dla zwierzaka.

Dogtrekking - umiejętności

Podstawową umiejętnością, konieczną do wzięcia udziału w dogtrekkingu jest minimum podstawowa znajomość mapy i obsługa kompasu, bo trasy nie zawsze są oznaczone (wiodą np. przez las).

Czym dogtrekking różni się od zwykłego spaceru?

Różnica tkwi przede wszystkim w długości trasy. Te krótsze - długości 15-20 km jest w stanie przejść praktycznie każdy zdrowy człowiek. Ale przebycie już 40 km wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego.

Pies, pod warunkiem, że nie jest typowym kanapowcem, z łatwością pokona wyznaczony dystans, jeśli regularnie będzie dostawał pożywienie. Polskie dogtrekkingi bez problemu pokonują nawet psy rasy chihuahua.

To ci się przyda

Osoby, które po treningach chciałyby wziąć udział w zawodach, zachęcamy do uczestnictwa w Pucharze Polski w Dogtrekkingu. Dla początkujących została przygotowana krótsza trasa na dystansie 15 km. Na tym szlaku nie ma dużych utrudnień i każdy zawodnik z psim towarzyszem bez problemu przejdzie wyznaczony odcinek w czasie od 2:30 do 6 godzin.

W artykule wykorzystano materiały prasowe firmy Merrell.

Materiały prasowe