Gry i zabawy na plaży – 11 pomysłów, jak aktywnie spędzić czas nad morzem

Autor: Aleksandra Urbaniak

Poznaj 11 ciekawych gier i zabaw na plaży dla dzieci i dla dorosłych, dzięki którym urozmaicisz swój pobyt nad morzem, a przy okazji spalisz trochę kalorii oraz poprawisz kondycję.

Na plaży można grać zarówno we dwójkę, jak i w dużej grupie osób - im więcej uczestników, tym zabawniej!

Gry i zabawy na plaży – 11 pomysłów, jak aktywnie spędzić czas nad morzem

Plaża to idealne miejsce do gier i zabaw z rodziną lub znajomymi. Na plaży możemy biegać, skakać, robić fikołki, a gdy się zmęczymy, szybko ochłodzić się w morskiej wodzie. Piaskowe podłoże jest miękkie i amortyzuje wstrząsy, dzięki czemu plażowe gry rzadko powodują kontuzje. Dodatkową korzyścią płynącą z zabawy na plaży jest bardziej intensywna praca mięśni niż na utwardzonych powierzchniach – przemieszczając się po piasku szybciej się męczymy, ale jednocześnie skuteczniej wzmacniamy mięśnie i spalamy więcej kalorii.

Jeśli latem odpoczywasz nad morzem, porzuć błogie lenistwo na leżaku i poznaj propozycje ciekawych gier plażowych dla dzieci i dorosłych.

1. Tenis plażowy

Tenis plażowy to połączenie tenisa ziemnego, siatkówki i badmintona. Zawodnicy grają na boisku przedzielonym siatką o wysokości 170 cm. Rakietki są mniejsze, nie posiadają strun, zwykle wykonane są z drewna, a piłeczki są miększe. W tenisa plażowego zawsze gra się w parach, a celem gry jest – tak jak w przypadku badmintona czy siatkówki – żeby piłka spadła na pole przeciwnika. Punkty liczy się tak jak w tenisie ziemnym.

W uproszczonej wersji, aby zagrać w tenisa plażowego nie trzeba mieć siatki ani boiska – wystarczy odbijać między sobą piłeczkę za pomocą rakietek. Zestaw do gry (2 paletki + piłka) kosztuje już od kilkunastu złotych.

2. Wyścig z wodą

Do tej zabawnej gry plażowej nie są potrzebne żadne dodatkowe przyrządy. Wystarczy narysować nad brzegiem morza, w miejscu do którego docierają fale, długą linię. Zawodnicy stają między linią a wodą. Cel gry to pozostać jak najdłużej w wyznaczonej strefie zanim nóg nie zaleje fala. Wygrywa ta osoba, która jako ostatnia przekroczy linię. Można w ten sposób rozegrać mini-turniej, np. do 10 punktów – zwycięzca rundy dostaje 1 punkt, ten kto pierwszy dobije do 10 punktów wygrywa całą grę.

3. Gra w bule (petanka)

Stalowe bule i świnkaPetanka (fr. pétanque) to francuska gra towarzyska wywodząca się z Prowansji, znana co najmniej od początku XX wieku. W grze do dyspozycji mamy 6 stalowych kul (fr. boule – kula) o średnicy 70,5 do 80 mm oraz drewnianą kuleczkę o średnicy 30 mm zwaną cochonnet, czyli "prosiaczek" (w Polsce nazywaną świnką). Zawodnicy rzucają bulami tak, aby ich kula znalazła się jak najbliżej świnki. Można grać w trzech konfiguracjach:

  • single – gra tylko dwóch zawodników, do dyspozycji mają po 3 bule;
  • dublety – gra po dwóch zawodników w każdej drużynie, każda osoba dysponuje 3 kulami;
  • triplety – gra po trzech zawodników w każdej drużynie, każdy ma po 2 kule.

Utrudnienie polega na tym, że do świnki zawodnicy rzucają z wyznaczonego wcześniej okręgu o średnicy ok. 40 cm. Kolejne rzuty wykonują zawodnicy tej drużyny, której bule są dalej od drewnianej kuleczki. Za rozgrywkę otrzymuje się tyle punktów, ile swoich kul umieściliśmy bliżej świnki. Cały mecz wygrywa osoba lub zespół, który jako pierwszy zgromadzi sumę 13 punktów.

Petanka nie jest grą tanią – komplet dobrej jakości stalowych bul kosztuje od 200 złotych wzwyż. Dostępne są też kule produkcji chińskiej, których zestaw można kupić za ok. 40 zł.

4. Rzucanie ringiem do celu

Kolejna gra, która dobrze sprawdzi się na plaży, to rzucanie ringiem do celu. Wystarczy, że weźmiemy dłuższy patyk i wsadzimy pionowo w piasek. Kilka metrów od patyka rysujemy linię, za którą stają zawodnicy i starają się tak rzucić ringiem, aby patyk znalazł się w środku obręczy. W sklepach sportowych dostępne są gotowe zestawy do tej gry, które składają się z drewnianych słupków i pierścieni (najczęściej plastikowych), którymi rzuca się do celu. Każdy słupek opatrzony jest inną punktacją. Koszt takiego zestawu to ok. 60 zł.

5. Frisbee

Frisbee to latający, plastikowy dysk. Gra polega na rzucaniu do siebie dyskiem i łapaniu go. Pewną trudność może sprawiać nadanie talerzowi takiego toru lotu, by trafił prosto w ręce drugiego gracza. Czasami, aby sięgnąć po nadlatujący dysk, trzeba szybko przebiec kilka metrów albo wręcz paść na piasek i przechwycić krążek w locie.

We frisbee można grać także stojąc po pas w morzu – opór wody sprawi dodatkowo, że gra będzie trudniejsza.

Gra we frisbee sprawia dużo frajdy, a przy tym jest dziecinnie prosta. Plastikowy talerz można kupić już za 30 zł i wziąć go wszędzie ze sobą. Rzucać dyskiem można jednak tylko w dni kiedy nie ma wiatru, ponieważ jest bardzo lekki i łatwo poddaje się podmuchom powietrza. Podczas bardziej niespokojnej pogody lepiej sprawdzi się gumowe ringo.

Polecamy
Frisbee: zasady i rodzaje gry. Jak rzucać frisbee?

Frisbee: zasady i rodzaje gry. Jak rzucać frisbee?

Gra we frisbee kojarzy nam się z letnim wypoczynkiem, relaksem i swobodnym rzucaniem plastikowego krążka, najczęściej w grupie dwóch lub ...

6. Ringo

Ringo to gumowa obręcz, która lata podobnie jak frisbee, tyle że jest cięższa i łatwiej nią rzucać. Gra w ringo polega na tym samym co rzut plastikowym dyskiem – podajemy obręcz do siebie wprawiając przedmiot w ruch wokół własnej osi.

Ringo to także rodzaj gry drużynowej rozgrywanej na boisku przedzielonym siatką. W jednej drużynie jest dwóch graczy, a ich celem jest taki rzut obręczą, żeby przedmiot spadł na pole przeciwnika. Gra wszechstronnie wzmacnia całe ciało, poprawia kondycję, zwinność i rozwija koordynację ruchową. Została wymyślona przez Polaka, szermierza Włodzimierza Strzyżewskiego. Jako sport drużynowy istnieje od 1973 roku.

7. Zbijak w wodzie

Chyba każdy w szkole grał w zbijaka – na plaży warto zagrać w zbijaka wodnego. Podobnie jak w grze na lądzie, dzielimy się na dwie drużyny i rzucamy w siebie piłką. Wygrywa ta, której członkowie jako pierwsi zbiją wszystkich przeciwników. Aby uniknąć zbicia, można nurkować, chować się w dowolny sposób pod wodą.

To ci się przyda

To ci się przyda

Granie na plaży to świetna okazja, żeby uzyskać równą, naturalną opaleniznę. W odróżnieniu od leżenia plackiem na ręczniku, gdy się ruszamy słońce opala nas ze wszystkich stron, dlatego skóra brązowieje równomiernie. Co więcej, w trakcie zabawy czas płynie szybciej, nie czujemy na skórze palenia, więc złocisty odcień pojawia się błyskawicznie.

Oczywiście tak szybkie opalanie się skóry niesie ze sobą większe ryzyko poparzeń, dlatego grając na plaży używaj wysokich filtrów przeciwsłonecznych (przynajmniej 30 SPF). Pamiętaj też o ponownej aplikacji kremu po każdym wejściu do wody.

8. Siatkówka plażowa

Na wielu plażach można spotkać gotowe boiska do gry w siatkówkę. Wtedy wystarczy jedynie zaopatrzyć się w dobrą piłkę. W odróżnieniu od siatkówki halowej, wersja plażowa zakłada udział mniejszej liczby uczestników (minimum 2 osoby w drużynie, ale tak naprawdę można grać i w 12 osób). Grając w siatkówkę na plaży można nieźle się spocić i nabiegać, zwłaszcza gdy gra się tylko z jednym partnerem.

Jeśli na plaży nie znajdziemy gotowego boiska, można kupić przenośny zestaw do gry w siatkówkę plażową. W jego skład wchodzą dwa słupki, rozwijana siatka, taśmy do wyznaczenia pola boiska i śledzie do ich przytwierdzenia. Montaż jest bardzo prosty, a siatka i pole do gry ma identyczne wymiary jak profesjonalne boisko. Taki zestaw można kupić już za ok. 320 zł.

9. Limbo

Limbo to gra towarzyska, w której może brać udział dowolna liczba zawodników. Dwie osoby trzymają między sobą, na pewnej wysokości kijek. Zadanie pozornie jest proste – chodzi o to, by przejść pod kijkiem schylając się do tyłu. W każdej rundzie prowadzący obniżają wysokość, na jakiej zawieszony jest kij. Ten kto upadnie – odpada z gry. Wygrywa jedna osoba, której uda się przejść pod przeszkodą na najniższej wysokości.

Żeby być dobrym w limbo, trzeba mieć bardzo silne nogi i pośladki, aby utrzymać równowagę i nie upaść do tyłu.

Polecamy
Ćwiczenia na nogi: trening 7-minutowy do zrobienia w domu [WIDEO]

Ćwiczenia na nogi: trening 7-minutowy do zrobienia w domu [WIDEO]

Jakie ćwiczenia najszybciej wymodelują nogi, a w szczególności uda? Krótki trening wyszczuplający i wzmacniający nogi prezentuje Ola Żelazo - trenerka personalna ...

10. Catch Ball (piłka z paletkami na rzepy)

Gra polega na rzucaniu i łapaniu piłeczki, która przykleja się do tarczy na rzepy. Zabawa jest łatwiejsza niż w przypadku tenisa plażowego czy frisbee, dlatego idealnie nadaje się dla dzieci. Do catach ball trzeba mieć jednak zestaw dwóch paletek i specjalną piłkę – koszt nie jest duży, wynosi kilkanaście złotych.

11. Piłka nożna plażowa (beach soccer)

Odpowiednik tradycyjnej piłki nożnej. Podobnie jak w przypadku siatkówki, do gry potrzebny jest dodatkowy sprzęt – dwie bramki i piłka. Mogą to być mini-bramki, aby łatwo można było je przenosić.

Oficjalne zasady gry mówią, że każda drużyna beach soccer powinna składać się z 4 graczy i bramkarza. Powierzchnia boiska to prostokąt o wymiarach 35-37 m długości i 26-28 m szerokości. Bramki do piłki nożnej plażowej są mniejsze niż w "tradycyjnym" futbolu - mają 2,2 m wysokości i 5,5 m szerokości. Brzegi placu gry oznaczane są liniami, zrobionymi z kolorowej taśmy. Cały mecz trwa 36 minut i dzieli się na tercje po 12 minut. Dozwolone jest dotykanie piłki każdą częścią ciała z wyjątkiem rąk.

Polecamy
Wakacyjne sporty wodne: zobacz czym różnią się flyboard, wakeboarding i windsurfing

Wakacyjne sporty wodne: zobacz czym różnią się flyboard, wakeboarding i windsurfing

Wakacje to idealny czas na uprawianie sportów wodnych. Szczególnie, że w ostatnich latach pojawiło się dużo nowych dyscyplin tego rodzaju ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 12.07.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ? ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ?

Zastanawiasz się, jak schudnąć, dobrze się bawiąc? Jeśli szukasz przyjemnego sposobu na...

więcej

65

Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach

Nordic walking to połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Sport na...

więcej

63

Dlaczego warto jeździć na rolkach? 10 zalet jazdy na rolkach Dlaczego warto jeździć na rolkach? 10 zalet jazdy na rolkach

Jazda na rolkach to jeden z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów. Wzmacnia mięśnie nóg i...

więcej

58

Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania

Chcesz wreszcie nauczyć się pływać, bo choć od miesięcy chodzisz na basen, to wciąż boisz się...

więcej

57

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Lipiec 20, 2017

Z tych , które ja tak jeszcze pamiętam to była l-karnityna , to były takie tabletki do ssania ? Miały taki fajny cytrynowy smak . A tak to ja mam osobiście trenera personalnego ,a dokładniej pani Katarzyna Gryko z Białegostoku , świetny trener personalny ;) http://katarzynagryko.pl

data

Lipiec 20, 2017

Ja też zdecydowałem się na zastosowanie Largomass i jestem bardzo zadowolony z efektu jaki udało mi się osiągnąc. W końcu sukces i mam odpowiednio zbudowany sześciopak

data

Lipiec 19, 2017

Co do motywacji i biegów z drugą osobą to osobiście odradzam. Sam mam z tym problem i dużo bardziej wolę biegać sam przy dobrej nastrajającej muzyce

data

Lipiec 18, 2017

Nikt nie napisal, ze dosc intensywna jazda rowerem zwieksza ryzyko powstawania tzw hemoroidow (zylakow jelita grubego) - niektore analizy wskazuja nawet jako jedna z przyczyn powstawania wlasnie jazde rowerem; co jest plaga wsrod obecnie zyjacych (zla dieta, siedzacy tryb pracy), a...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.