Hamowanie na rolkach: hamulcem, pługiem, T-stopem, przez obrót [WIDEO]

2 komentarze
Autor: Aleksandra Urbaniak

Hamowanie na rolkach to podstawowa umiejętność, którą powinniśmy opanować zanim udamy się na rolkowy rajd po ulicach. Hamować można na 4 sposoby: za pomocą hamulca, pługiem, sposobem „T” oraz przez obrót. Obejrzyj wideo, na którym instruktor Michał Machowski pokazuje prawidłową technikę hamowania na rolkach i udziela pomocnych wskazówek początkującym.

Hamowanie na rolkach to drugi, po jeździe do przodu, obowiązkowy punkt w nauce jazdy na rolkach. Nikogo nie trzeba przekonywać, że umiejętność ta znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy i pozwala swobodniej poruszać się po ulicach. Mimo to wiele początkujących osób próbuje nauczyć się hamowania intuicyjnie lub po prostu zatrzymuje się wjeżdżając na trawnik albo łapiąc się jakiegoś stabilnego obiektu, np. ogrodzenia – takie sposoby mogą być skuteczne, ale tylko do czasu, aż nie spowodują upadku. Żeby szybko, a przy tym bezpiecznie hamować, trzeba poznać kilka technicznych wskazówek, a następnie zastosować je w praktyce.

Obejrzyj filmiki, na których instruktor Michał Machowski pokazuje krok po kroku, jak prawidłowo hamować na rolkach czterema sposobami. Każdy kolejny wymaga nieco więcej wprawy w jeżdżeniu, ale warto przetestować wszystkie, żeby wybrać sposób najlepszy dla siebie.

Hamowanie na rolkach za pomocą hamulca

Hamulec dołączany jest do wszystkich modeli rolek rekreacyjnych. Montuje się go do prawego buta za pomocą śruby. Zaawansowani rolkarze na ogół decydują się na demontaż hamulca, ponieważ przeszkadza on w bardziej skomplikowanych ewolucjach. Osoby początkujące powinny spróbować takiego sposobu hamowania ze względu na prostą technikę.

Jak hamować za pomocą hamulca? Przyjmij pozycję równowagi, czyli ugnij kolana i lekko pochyl się do przodu tak, aby czubek buta, kolano i barki znajdowały się w jednej linii. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę, a prawą z hamulcem wysuń równolegle do przodu, zadzierając czubek rolki do góry. Obie nogi trzymaj w równej odległości siebie, mniej więcej na szerokość barków. Podczas hamowania nie pochylaj się zbytnio do przodu, aby nie stracić równowagi.

Hamowanie na rolkach pługiem

Hamowanie pługiem wymaga podobnego ułożenia rolek jak w przypadku hamowania na nartach. Jest to jeden z prostszych technicznie wariantów, jednak ma kilka wad. Między innymi wymaga dużo miejsca, a pełne zatrzymanie się następuje dopiero po pokonaniu sporej odległości.

Jak hamować pługiem? Zacznij od pozycji jodełki: złącz pięty, a palce skieruj do zewnątrz (stopy powinny przyjąć kształt litery V). Następnie nie uginając kolan zrób bardzo szeroki rozkrok – tak, aby wewnętrzne krawędzie rolek były nachylone do podłoża pod jak najmniejszym kątem. Im większy rozkrok, tym większe tarcie i szybsze hamowanie. Następnie ponownie złącz nogi kierując czubki butów do środka. W trakcie hamowania pozostawaj nisko na nogach pochylając tułów do przodu, a pośladki wypychając do tyłu.

Hamowanie na rolkach sposobem „T” (T-stopem)

Jest to najpopularniejszy sposób hamowania, wymaga jednak lepszej techniki niż hamowanie pługiem lub za pomocą hamulca. Nazwa „T-stop” wzięła się od charakterystycznego ułożenia nóg, które kształtem przypomina literę „T”.

Jak hamować sposobem „T”? Ugnij prawą (lub lewą, jeśli tak ci wygodniej) nogę w kolanie, wysuń ją do przodu i przenieś na nią cały ciężar ciała. Lewą nogę ustaw prostopadle do prawej i pochyl wewnętrzną krawędź w kierunku podłoża – tak jakbyś ciągnął stopę za sobą. Najważniejsze jest to, aby w trakcie hamowania noga wysunięta do przodu była cały czas ustawiona prosto, oraz żeby barki skierowane były do przodu. Tylną nogę staraj się trzymać w jak największej odległości za sobą.

Hamowanie na rolkach przez obrót

Jest to jedna z bardziej zaawansowanych odmian hamowania. Polega na wykonaniu niepełnego obrotu (270 stopni) i zatrzymaniu się bokiem do kierunku jazdy. Łatwiej nauczyć się tej wersji hamowania jeśli umiemy już skręcać na rolkach.

Jak hamować przez obrót? Wysuń prawą (lub lewą) nogę do przodu, ugnij ją lekko w kolanie i przenieś na nią cały ciężar ciała. Czubki butów skieruj na zewnątrz. Drugą nogę ustaw w jednej linii. Gdy zaczniesz się obracać, po wykonaniu ¼ obrotu (90 stopni) od razu przenieś ciężar ciała na lewą nogę. Wewnętrzne krawędzie rolek cały czas utrzymuj pochylone do środka (tak jak w pługu). Staraj się hamować będąc w jak największym rozkroku - w ten sposób poprawiasz swoją stabilność i utrzymujesz większą kontrolę nad ruchami.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Archiwum ZPR Media SA

Aktualizacja: 17.08.2015

Komentarze (1 - 2 z 2)
S, 29.05.2017 12.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
@Blocker Nie oceniaj tak kiepsko, tylko nagraj własny filmik i pokaż jak to powinno się robić. Chociaż rzeczywiście T-stop trochę nieszczęśliwie przedstawiono, a hamowanie hamulcem bez hamulca również jest dziwne i zupełnie nie oddaje tego sposobu. Same metody same w sobie są skuteczne.
 
Blocker , 05.06.2016 13.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Źle wykonane hamowanie "T" oceniam na 2 Hamowanie hamulcem oceniam na 3, jest nie praktyczne i okropnie wyglada Pozostałe dwa oceniam na 5- bo były wykonane całkiem dobrze
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania

Chcesz wreszcie nauczyć się pływać, bo choć od miesięcy chodzisz na basen, to wciąż boisz się...

więcej

125

ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ? ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ?

Zastanawiasz się, jak schudnąć, dobrze się bawiąc? Jeśli szukasz przyjemnego sposobu na...

więcej

124

Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach

Nordic walking to połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Sport na...

więcej

117

Style pływackie: 5 najpopularniejszych technik pływania Style pływackie: 5 najpopularniejszych technik pływania

Klasyczne style pływackie to kraul, styl klasyczny (żabka), grzbietowy i motylkowy. Wszystkie...

więcej

103

Eksperci

Niestety, nie da się zrzucić tkanki tłuszczowej wyłącznie z jednego miejsca na ciele. Będzie ona schodzić równomiernie. Najwolniej tam, gdzie jest jej najwięcej. Będą to prawdopodobnie właśnie uda...

Forum
data

Sierpień 22, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 22, 2017

Dobrym pomysłem może być zerknięcie na strony dla biegaczy, coś pokroju runners-world.pl, bo oni często mają problemy ze stawami. Ewentualnie poszukałabym porad na jakichś kobiecych stronkach, może womenshealth.pl ?

data

Sierpień 22, 2017

Już od kilu miesięcy robię plany z menshealth.pl (pisałam o tym) i muszę wam powiedzieć, ze dają radę! Szczególnie polecam te: http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/barki,1 http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/biceps,1 http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/triceps,1

data

Sierpień 21, 2017

ten zestaw ćwiczeń to jedynie dodatek do zbilansowanej diety.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.