Kotlina Kłodzka: atrakcje turystyczne i opis trasy trekkingowej [2 dni]

3 komentarze
Autor: Jolanta Głodowska

W Kotlinie Kłodzkiej odnajdą się nie tylko amatorzy trekkingów (Góry Stołowe), ale i ci, którzy wolą spokojniejszy odpoczynek. Dlaczego warto tu przyjechać? Spośród wielu atrakcji turystycznych regionu nie wolno przegapić jaskini niedźwiedziej ze szczątkami niedźwiedzia jaskiniowego, amerykańskiego kanionu i jednego z największych w Polsce wodospadów. A po drodze spotkać się można krasnoludkami maszerującymi ze… smerfami.

Kotlina Kłodzka jest cudna, jakby zagubiona we wszechświecie. Otoczona z trzech stron górami, ma tylko 40 km długości i 10-12 km szerokości. A mimo, że jest taka mała (zaledwie 1700 km kw), ma kilka twarzy. Jedno jej oblicze to Góry Stołowe ze Szczelińcem i labiryntem Błędnych Skał. Druga twarz nęci poszukiwaczy złota – nad Złotym Stokiem kruszec ten jest obecny w kilkunastu minerałach. A jej kolejne oblicze to Masyw Śnieżnika, potężna góra wystająca ponad wierzchołki lasów. O nieskażonej przyrodzie Śnieżnika świadczą… kozice, które przywędrowały tu z Moraw. Spotkać też można stada jeleni, dzików i saren, a także cietrzewi i głuszców.

Nie można przejść całej Kotliny Kłodzkiej za jednym zamachem, górami. Aby dostać się np. z Gór Stołowych do Masywu Śnieżnika, trzeba zejść w dolinę i przejść Kotlinę w poprzek (lepiej i wygodniej przejechać np. busem). Proponujemy więc wyprawę w najwyższe partie Kotliny – na Śnieżnik.

Kotlina Kłodzka: opis trasy turystycznej

Trasa: z Kletna do Międzygórza przez Śnieżnik
Czas: 2 dni (noc w schronisku)
Kasa: 120 zł (w tym nocleg w pokoju dwuosobowym, wejście do jaskini i do Ogrodu Bajek)
Stopień trudności: łatwa

Plan wędrówki: dzień 1

 • Dzień 1: na Śnieżnik
 • Czas: ok. 5 godz.

Wyruszasz z Kletna, z parkingu, koło marmurowych hałd. Do jaskini masz ok. 20 min. Przechodzisz przez bramę do rezerwatu ”Jaskinia Niedźwiedzia”. Mijasz wyrobiska, w których od 1838 r wydobywano marmury (różowe lub zielone). Dochodzisz do jaskini. Uwaga! Warto wcześniej zarezerwować bilet! Cena: lipiec-sierpień 19 zł, marzec 12 zł, pozostałe miesiące 17 zł (tel 074 814 12 50).

Od jaskini wzdłuż doliny Kleśnicy podchodzisz pod Halę pod Śnieżnikiem. Z hali do szczytu jest jeszcze 40 min. W schronisku zostań na noc, bo widoki są tego warte. W pogodne noce z jednej strony migocą światełka Wrocławia, a z drugiej… Pragi czeskiej. Również oglądanie wschodu słońca jest ogromnym przeżyciem.

Śnieżnik (1425 m.n.p.m) jest 17 górą co do wysokości w całych Sudetach. Jest jedyną górą w masywie Śnieżnika, która wystaje ponad górną granicę lasu. Śnieg leży tutaj przez 243 dni w roku, a pierwsze opady zdarzają się już w sierpniu! Schronisko na Śnieżniku jest najstarszym na ziemiach polskich. "Szwajcarkę” zbudowano w 1869r. Cena: 32 zł za pokój dwuosobowy (tel. 748135130, 501631134).

Plan wędrówki: dzień 2

 • Dzień 2: do Międzygórza
 • Czas: ok. 5 godz. (w tym wypad na Igliczną)

Rano zejdź wprost do Międzygórza (ok. 1.5 godziny). Stamtąd po krótkim odpoczynku i rozejrzeniu się po urokliwej miejscowości, ruszaj na Igliczną przez Ogród Bajek. Do ogrodu mamy ok. pół godziny. To niezwykłe miejsce powstało po I wojnie światowej. Jest dziełem Izydora Kriestena, pracownika leśnego, który przy swoim domu przez wiele lat tworzył bajkowe stwory, wykorzystując korę, szyszki, pnie drzew i gałęzie. Posadził również wiele roślin, w tym różaneczniki, nadające ogrodowi bajeczny wygląd.

Spotkamy tu m.in. Rumcajsa, trójgłowego smoka, Błędnego Rycerza, chatki Baby Jagi i Królewny Śnieżki. Jest Koszałek Opałek, są i smerfy. Obowiązkowym punktem wizyty jest napicie się wody ze Źródła Miłości i pocałowanie zaklętego w żabę królewicza. Cena biletu: 3.50 zł

Z ogrodu ruszamy na Igliczną. Pod koniec drogi czeka nas strome podejście na szczyt. Po ok. godzinie stoimy pod sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej.

To ci się przyda

To ci się przyda

Jaskinia Niedźwiedzia, odkryta w 1966 r podczas wydobywania marmuru , to najdłuższa jaskinia w polskiej części Sudetów.
Wejście jest na wysokości 800 m n.p.m., korytarze mają łączną długość ok. 3 km i znajdują się na 4 poziomach. W jaskini natrafiono na szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, stąd jej nazwa. Wewnątrz panuje temperatura ok. 6 st. (ciepłe okrycia są konieczne).

Igliczna (847 m n.p.m.) to stromy szczyt. Znajduje się na nim sanktuarium MB Śnieżnej i schronisko.
Początki sanktuarium sięgają 1750 r. Wówczas to pobożny stary kawaler Christoph Veit przyniósł z Mariazell w Styrii cudowną figurkę. Kościół powstał pod koniec XVIII w. Figury Madonny i Dzieciątka ubrane są w haftowane szatki, ich głowy wieńczą wysadzane rubinami i szafirami korony podarowane przez Jana Pawła II.
Schronisko Maria Śnieżna (tel. 074/135118) zbudowano w 1880 r. jako gospodę Pod Dobrym Widokiem (widoki są rzeczywiście cudne).

Po obiedzie w schronisku schodzisz do Międzygórza, tym razem wybierając drogę nad wodospad Wilczki. Ma on 22 m wysokości i jest drugim co do wielkości w polskich Sudetach (po wodospadzie Kamieńczyka). Przed wielką powodzią w 1997 r. wodospad był o 5 metrów wyższej. Powódź wymyła wtedy sztucznie wykonany próg z początków XIX w. Przed 1945 r. wysokość wodospadu sięgała nawet 30 m. Wody spadają z progu szerokości ok. 3 m do niewielkiego kotła. Wąwóz za wodospadem, o szerokość ok. 3 m, 20 m długości i 15 m głębokości, nazywany jest kanionem amerykańskim.

Po nacieszeniu oczu pięknym widokiem przejdź przez stalowy mostek przerzucony nad rwącą wodą i już po chwili znowu jesteś w Międzygórzu. Tu kończy się nasza wyprawa.

Musisz się wdrapać:

 • na Śnieżnik (bo to najwyższa tu góra z cudnymi widokami)
 • na Igliczną (bo to miejsce święte)

Musisz zobaczyć:

 • Jaskinię Niedźwiedzią (bo ujrzysz piękne stalagmity i stalaktyty)
 • Ogród Bajek w Międzygórzu (bo wrócisz do lat dziecięcych, a może odczarujesz zaklętego w żabę księcia)
 • wodospad Wilczki (bo jest strasznie duży!)

Warto zobaczyć:

 • sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej na Iglicznej

Ten numer może ci się przydać:

 • Informacja turystyczna, Kłodzko, tel. 074 865 46 00

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jolanta Głodowska

Aktualizacja: 22.07.2014

Komentarze (1 - 3 z 3)
Madzia, 29.12.2015 18.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja z Kotliny to najlepiej wspominam spływ kajakami. wspólny spacer ze znajomymi skończył się odwiedzeniem firmy ski-raft i popłynięciem kajakami którego nie zapomnimy do końca życia. zabawa świetna!
 
Survi, 28.12.2015 10.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wracając ze Snieżnika wpadłem do Bardo i sie zakochałem w spływie przełomem Nysy Kłodzkiej. Kapitalne widoki . Płynie sie pontonem i podziwia górki. Fajna sprawa tym bardziej, że spływ jest zorganizowany zawodowo. Firma nazywa sie Ski-Raft i trzeba znależć jej przystań. Naprawde atrakcyjna zabawa.
 
Student-turysta., 04.01.2010 12.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakiś tydzień temu byłem z moją dziewczyną w schronisku "Na Iglicznej". Pięknie wyremontowany, robiący naprawdę dobre wrażenie, aż chciało się wejść i odpocząć. Jedyne co mnie na początku zaniepokoiło to mała liczba stolików. Były zaledwie trzy stoliki i przy każdym mogło siąść około sześciu osób. Jeden był wolny, więc sobie spokojnie siedliśmy. Jako, że jesteśmy studentami, mieliśmy przygotowane kanapki, termosik z herbatką, aby zaoszczędzić nieco grosza. W momencie, gdy zaczeliśmy konsumować swoje rzeczy, Pani stojąca przy ladzie wyszła do kuchni. Potem wróciła, oczekując kolejnych klientów i tak kilka razy, czasami dziwnie na Nas patrząc. W pewnym momencie zrozumiałem o co jej chodzi. Pani chodziła tak w kółko mając nadzieje, że coś w końcu kupimy. Nie mieściło mi się w głowie, żeby w schronisku turysta "musiał" coś kupić, aby móc sobie odpocząć chwilę, więc nie przejmowałem się presją wywieraną przez tą miłą Panią. Kończyliśmy już spożywać drugie śniadanko, ustalając drogę powrotną do Międzygórza. W czasie, gdy zaczeliśmy się "bardzo powoli" zbierać, weszło około ośmiu osób, które zaczęły składać zamówienie. I po chwili pojawił się właściciel mówiąc do Nas: "Skoro już skończyliście, to możecie już pójść gdzie indziej." Cóż, kompletnie mnie zatkało. Nigdy się z czymś takim nie spotkałem. Ja wiem, że ciężko się zarabia z prowadzenia schroniska, ale schronisko jak sama nazwa wskazuje jest po to, żeby móc się schronić, zejść ze szlaku i odpocząć. Schronisko to nie hotel. Szkoda, bo tak ładnie wyglądało to schronisko z zewnątrz, wnętrze stanowczo zepsuło klimat. Przejdźmy nieco wyżej, a dokładnie do Sanktuarium, które znajduje się kilk metrów dalej. Wszystko pięknie; tabliczki w różnych językach, pięknie wyremontowany kościółek, cud, miód i orzeszki. Jednak bajeczka się kończy jak chce się wejść do środka. Kościółek jest otwierany tylko dla grup conajmniej dziesięcioosobowych, po uiszczeniu opłaty. Także, sanktuarium zobaczyć nie mogłem, mimo wielkich chęci. Wątpie, żeby często pojawiały się tam grupy conajmniej dziesięcioosobowe, więc braciszkowie mogą się spokojnie modlić o większe grupy turystów. Także okolica dla ludzi gór mało przyjazna, więc polecam udanie się w inne kierunki z Międzygórza, do schronisk, gdzie nikt nikogo nie wyrzuci za picie własnej herbaty.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ? ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ?

Zastanawiasz się, jak schudnąć, dobrze się bawiąc? Jeśli szukasz przyjemnego sposobu na...

więcej

185

Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach

Nordic walking to połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Sport na...

więcej

178

Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania

Chcesz wreszcie nauczyć się pływać, bo choć od miesięcy chodzisz na basen, to wciąż boisz się...

więcej

175

Dlaczego warto jeździć na rolkach? 10 zalet jazdy na rolkach Dlaczego warto jeździć na rolkach? 10 zalet jazdy na rolkach

Jazda na rolkach to jeden z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów. Wzmacnia mięśnie nóg i...

więcej

145

Eksperci

Przyczyny ziewania nie zostały jeszcze całkowicie przebadane. Najprawdopodobniej ma to jednak związek z regulacją temperatury. Tak, jak działa wentylator, odprowadzana jest zbyt ciepła krew z mózgu i...

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

Forum
data

Sierpień 16, 2017

sprawa dość prosta, nie biegaj po zmroku ani na opuszczonych terenach zwłaszcza. nie musisz przecież biegać po "infrastrukturze", zwykły chodnik tez się nada. jak ktoś zaczyna od strony kupna markowych ciuchów i biegania po ścieżynce to nie ma co się dziwić że nie ma efektów jak ty...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.