Nordic walking zimą: jak się ubrać i czym wyróżnia się trening zimowy

2021-12-28 9:36

Nordic walking, sport wywodzący się z północnych krajów Europy, to idealny sposób na aktywność fizyczną zimą. Kijki gwarantują stabilną postawę nawet wtedy, gdy chodzimy po oblodzonych chodnikach, a intensywny ruch poprawi krążenie i pomoże utrzymać ciepło w organizmie. Ale uwaga! Zanim wyruszysz z kijkami na śnieg zadbaj o kilka szczegółów.

Nordic walking zimą: jak się ubrać i czym wyróżnia się trening zimowy
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Strój do nordic walkingu zimą
  2. Buty do nordic walkingu zimą
  3. Jakie kijki do nordic walking zimą?
  4. Czym nordic walking zimą różni się od letniego treningu z kijkami?
W formie 24: naturalne sposoby na zwiększenie wydolności i poprawę wyników sportowych

Nordic walking to idealny sposób na utrzymanie odpowiedniej wagi zimą. Przy ujemnych temperaturach i krótszych dniach metabolizm zwalnia, a chęć bycia aktywnym fizycznie - spada. Chodzenie z kijkami jest jedną z pozornie najmniej angażujących metod pozbycia się zbędnych kalorii (nawet 400 kcal w godzinę), a przecież stymuluje 90% mięśni w organizmie, wzmacniając przy tym wytrzymałość i kondycję.

Chodzenie z kijkami zimą jest jedną z najprostszych form aktywności. Niezbyt szybkie tempo niweluje ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych tak dokuczliwych dla "zimowych" biegaczy. Jednocześnie stały wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na odporność, obniża ciśnienie i poziom złego cholesterolu, co zimą, przy zwykle nieco cięższej i uboższej w witaminy diecie, ma duże znaczenie.

Głównym problemem, z którym muszą sobie radzić osoby uprawiające nordic walking zimą są niskie temperatury i śliskie, oblodzone trasy. Dlatego też podstawowym warunkiem uprawiania tego sportu zimą jest odpowiedni ubiór, ze szczególnym uwzględnieniem obuwia. Trzy warstwy odzieży oraz nieprzemakalne buty z grubą trekingową podeszwą są obowiązkowym zimowym wyposażeniem każdego amatora spacerów z kijkami.

Strój do nordic walkingu zimą

Podczas treningu nordic walking przeciętny spacerowicz spędza na  świeżym powietrzu ponad godzinę. Temperatura jego ciała na początku treningu znacznie różni się od tej, którą osiąga na ostatnich metrach marszu, dlatego tak istotne jest dopasowanie ubioru do warunków atmosferycznych. Idealny stój na zimowy spacer z kijkami składa się z trzech warstw:

1. Pierwsza warstwa to przylegająca do ciała bielizna termoaktywna, której głównym zadaniem jest wchłanianie potu i jego izolacja, czyli ochrona przed wilgocią.

Zanim wyruszysz z kijkami na śnieg nałóż ciepłą i nieprzewiewną czapkę (odrzucamy wszystkie z luźnym splotem) chroniącą uszy i czoło, dzięki czemu unikniesz zapalenia zatok.

2. Warstwa druga powinna ogrzewać. W tej roli najlepiej sprawdzają się włókna poliestrowe, obecne np. w popularnych polarach.

3. Ostatnia z warstw pełni rolę bariery chroniącej przed wiatrem i opadami, dlatego powinna być wodoodporna i niezbyt luźna.

Częstym błędem popełnianym przez osoby uprawiające nordic walking zimą jest ograniczenie dolnej części stroju do jednej warstwy. Niestety przy ujemnych temperaturach sama bielizna termoaktywna czy dresy nie ochronią nóg przed chłodem i konieczne jest założenie dwóch warstw.

Ważnym elementem ubioru osoby uprawiającej nordic walking są rękawiczki, koniecznie z zaczepem do kijków. Zimą są one szczególnie istotne ze względu na dużą wrażliwość palców na ujemne temperatury. Rękawiczki powinny być na tyle grube, aby utrzymywać ciepło, ale jednocześnie posiadać warstwę zapobiegającą poceniu się dłoni.

Ważne

Jeśli zimą planujesz codzienne treningi nordic walking, zainwestuj w dwie pary butów i używaj ich na zmianę. Dzięki temu będziesz mieć na czas na ich dokładne wysuszenie. Pamiętaj też, żeby po każdym spacerze wyjąć wkładki z butów i pozostawić je do wysuszenia, ale unikaj kładzenia ich na kaloryfery, bo szybko się zniekształcą.

Buty do nordic walkingu zimą

Wiele osób, szczególnie osoby starsze, obawia się uprawiać nordic walking zimą ze względu na ryzyko pośliźnięcia i upadku. Jednak rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednie obuwie. Najlepiej sprawdzą się buty przeznaczone do zimowego trekingu, z grubą, stabilną podeszwą. Na rynku pojawia się też coraz większy wybór obuwia skierowanego bezpośrednio do amatorów spacerów z kijkami. Takie buty charakteryzują się podeszwą wzmocnioną w okolicach pięty. Co ważne, buty do nordic walkingu zimą powinny być nieprzemakalne i nieco luźniejsze, tak aby stopa mogła utrzymać odpowiednią temperaturę.

Jakie kijki do nordic walking zimą?

Dla osób, które boją się pośliźnięcia i upadku podczas spaceru z kijkami zimą, poleca się groty typu „nożyk”,  które będą wsparciem i gwarantem utrzymania równowagi. Nie zapomnij również o założeniu specjalnego "talerzyka" na zakończenie kijka, który uniemożliwi mu zapadanie się w śnieg, a tym samym zapewni większą stabilizację.

Jeśli używasz składanych kijków, to przed każdym wyjściem na trening sprawdź, czy są dokładnie skręcone, ponieważ zmiany temperatury mogą powodować rozluźnienie łączeń. Pamiętaj, że dobre kije to gwarancja stabilności i prawidłowej pracy rąk — niestety ich cena to około 200 złotych.

Czym nordic walking zimą różni się od letniego treningu z kijkami?

Warto pamiętać, że nordic walking powstał jako alternatywa dla biegów narciarskich. Chodzenie z kijkami nie obciąża stawów i kręgosłupa tak jak narty, ale wpływa na organizm zdecydowanie pozytywniej niż samo spacerowanie.

Uprawianie nordic walkingu zimą różni się nieco od treningu wiosennego czy letniego. Ten pierwszy jest bardziej wymagający, ponieważ w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała oraz przebrnięcia przez często ciężkie warunki (śnieg, lód, wiatr) wymaga wzmożonego wysiłku, ale zarazem gwarantuje większą liczbę spalonych kalorii. Jeśli spacerujemy po śniegu czy oblodzonych chodnikach, musimy baczniej stawiać kijki, krok zaś powinien być nieco cięższy (bardziej pewny). Jeśli boimy się upadku, pamiętajmy o odpowiednim obuwiu i zakończeniu kijków oraz zwolnijmy krok.

Zimą warto dostosowywać długość i tempo marszu do warunków panujących na dworze. Przy większych ochłodzeniach warto zmniejszyć pokonywaną odległość, a jeśli mimo wszystko decydujemy się na dłuższe dystanse, starajmy się wybrać trasę biegnącą nieopodal naszego domu i pokonać ją kilka razy — dzięki temu w razie nagłego pogorszenia warunków na dworze, będziemy mogli zrezygnować z kontynuowania treningu i schronić się w domowym zaciszu.