Podstawy jazdy na łyżwach: jak jechać do przodu, skręcać i hamować? [WIDEO]

Autor: Aleksandra Urbaniak

W nauce jazdy na łyżwach kluczowy jest balans ciała, dlatego każda początkująca osoba powinna zacząć od ćwiczeń wyrabiających równowagę. Kolejnym krokiem jest nauka jazdy do przodu, po kole i hamowania – te umiejętności są niezbędne, aby swobodnie poruszać się po lodowisku unikając kolizji. Obejrzyj wideo, na którym instruktorka Renata Aleksander ze szkoły ICE&FUN pokazuje, jak jeździć, skręcać i hamować na łyżwach.

Podstawowe umiejętności w jeździe na łyżwach to jazda do przodu, po kole i hamowanie. Jednak osobom, które nigdy wcześniej nie miały łyżew na nogach może być trudno nawet ustać na lodowisku bez trzymania się barierki. Dlatego pierwszą lekcję łyżwiarstwa warto zacząć od wyrobienia właściwej pozycji ciała, która pomoże z zachowaniu równowagi, a dopiero potem przejść do poruszania się po śliskim lodzie.

Obejrzyj 4 filmy wideo, na których instruktorka Renata Aleksander ze szkoły ICE&FUN pokazuje, jak krok po kroku nauczyć się jazdy na łyżwach.

1. Utrzymanie równowagi na łyżwach, bezpieczne upadanie i wstawanie z upadku

Zanim zaczniesz jeździć, musisz nauczyć się utrzymywać równowagę na łyżwach. Unikniesz wywrotki, jeśli zachowasz następującą pozycję: nogi blisko siebie, kolana lekko ugięte, ciężar ciała rozłożony na centralnej i przedniej części stóp, ręce rozpostarte. Czubki łyżew powinny być odchylone od siebie na zewnątrz, aby zapobiec „odjechaniu” nóg do przodu.

Większą pewność siebie na lodzie da ci też umiejętność bezpiecznego upadania i wstawania z tafli. Kiedy czujesz, że tracisz równowagę i zaraz przewrócisz się do tyłu, spróbuj jak najszybciej pochylić tułów w przód, zgiąć kolana i wyciągnąć ręce przed siebie. Jeśli nie jesteś w stanie uniknąć upadku, koniecznie ugnij kolana – dzięki temu zamortyzujesz uderzenie o twardy lód.

Ze względu na śliską taflę, wstanie z upadku może przysporzyć sporo trudności. Jest jednak na to sposób: podpierając się na rękach klęknij bokiem na kolanach, postaw jedną łyżwę obok ręki, unieś biodra do góry i dostaw drugą nogę. Z tej pozycji bezpiecznie się wyprostujesz.

2. Jazda na łyżwach do przodu

Kiedy poczujesz się już w miarę pewnie na tafli lodu, zacznij naukę jazdy do przodu. Pamiętaj przy tym, aby pozostawać na lekko ugiętych nogach i cały czas mieć rozpostarte ręce, dzięki czemu łatwiej utrzymasz równowagę.

Naukę rozpocznij od jechania „jodełką”: przenieś ciężar ciała na tylną nogę, odepchnij się nią lekko w bok, a następnie płynnie przenieś ciężar na nogę przednią, jadącą – drugą utrzymaj przez chwilę w górze, a potem dołącz. Następnie zmień nogę odpychającą i tak na zmianę.

3. Jazda na łyżwach po kole

Kolejna niezbędna umiejętność łyżwiarza to jazda po kole, czyli łagodne skręcanie. Żeby się jej nauczyć, trzeba zacząć od właściwego ustawienia – tym razem z łyżwami złączonymi równolegle. Z takiej pozycji (zachowując rozpostarte ramiona) odepchnij się nogą zewnętrzną i przenieś ciężar na wewnętrzną, czyli tą, która skręca. Utrzymaj przez chwilę zewnętrzną nogę w górze, a następnie dołącz do drugiej łyżwy i ponownie się odepchnij. Pamiętaj, że musisz nauczyć się skręcania w obie strony, więc trenuj obie nogi.

4. Hamowanie: pługiem i T-stopem

Osobom początkującym poleca się naukę hamowania pługiem. Na czym ono polega? Rusz powoli do przodu, a nogę odpychającą pozostaw na chwilę w górze. Potem dołącz ją do drugiej nogi (równolegle), a następnie wysuń do przodu pod kątem 45 stopni do jadącej łyżwy. W momencie gdy przednia noga dotknie tafli lodowiska, płynnie przenieś na nią ciężar ciała i dociskając płozą do podłoża wyhamuj.

Istnieje jeszcze jeden szybki sposób hamowania tzw. T-stopem. Polecany jest jednak bardziej zaawansowanym łyżwiarzom, więc przejdź do jego nauki gdy już dobrze opanujesz hamowanie pługiem. Aby zrobić T-stop, odepchnij się jak w zwykłej jeździe do przodu i tylną nogę ustaw pod kątem 90 stopni do jadącej. Następnie powoli wyprostuj nogi w kolanach i zbliż tylną łyżwę do tafli lodowiska, jakbyś chciał ciągnąć ją za sobą.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Fot. Archiwum

Aktualizacja: 04.11.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dlaczego warto jeździć na rolkach? 10 zalet jazdy na rolkach Dlaczego warto jeździć na rolkach? 10 zalet jazdy na rolkach

Jazda na rolkach to jeden z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów. Wzmacnia mięśnie nóg i...

więcej

256

Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach

Nordic walking to połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Sport na...

więcej

249

Odchudzanie na rolkach: ile kalorii można spalić jeżdżąc na rolkach? Odchudzanie na rolkach: ile kalorii można spalić jeżdżąc na rolkach?

Odchudzanie na rolkach to jeden z lepszych pomysłów na zrzucenie zbędnych kilogramów i poprawę...

więcej

173

ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ? ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ?

Zastanawiasz się, jak schudnąć, dobrze się bawiąc? Jeśli szukasz przyjemnego sposobu na...

więcej

170

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 26, 2017

Ja też stosowałem Largomass i jestem bardzo zadowolony z efektu jaki udało mi się osiągnąć. W końcu mam sześciopak

data

Marzec 25, 2017

duży wpływ na bóle mięśni, stawów, zmeczenie, stres ma brak magnezu w organizmie dlatego trzeba go uzupełniać. Ja polecić mogę ten preparat http://biowitalni.pl/sport/434-olejek-magnezowy-sport-spray-100ml.html szczególnie sportowcom którzy często trenują i odczuwają właśnie dolegliwości...

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

data

Marzec 17, 2017

Czy te ćwiczenia są dobre na pozbycie się nadmiaru stałego tłuszczu na brzuchu? Biorę Liporedium i mam pas do stymulacji mięśni brzucha ale to jak dla mnie zamało. Chciałbym rozpocząc ćwiczenie mięśni brzucha ale nie wiem czy akurat ten zestaw ćwiczeń. Jakie ćwiczenia sa najlepsze na...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.