Speed badminton: odmiany i zasady gry

Autor: Alicja Szkop

Speed badminton to dyscyplina sportowa, która nie wymaga drogiego sprzętu i intensywnych treningów. Grać można wszędzie - na plaży, w parku, w ogrodzie, czy na hali sportowej. Jeśli szukacie ze znajomymi ciekawego sposobu na aktywne spędzenie wolnego czasu, spróbujcie zagrać w speedmintona! Sprawdź tylko, jakie są zasady gry w speeda!

Zasady gry w speed badmintona są proste, a technika mało wymagająca. Do gry potrzebne są dwie osoby (mecz singlowy), lub cztery (mecz deblowy). Nowa forma zabawy jest bardzo zbliżona do znanej wszystkim gry w badmintona, czy tenisa. Punkty zdobywa się trafiając lotką w pole zawodnika a traci, kiedy lotka wyląduje poza polem. Różnica polega na tym, że mecze w speeda rozgrywa się szybciej i bez użycia siatki.

Do gry w speed badmintona zawodnikom potrzebne są jedynie odpowiednio wyważona lotka i specjalna rakietka. Co więcej, w speeda można grać wszędzie - wystarczy narysować na ziemi dwa pola w kształcie kwadratów (o wymiarach 5,5 x 5,5 metra) oddalone od siebie o około 13 metrów - i można zacząć grę!

Czym jest speed badminton?

Speed badminton to rodzaj sportu wymyślony przez sportowca niemieckiego pochodzenia - Billa Brandesa. Brandes postanowił urozmaicić i przyspieszyć grę w badmintona. Zamienił tradycyjną badmintonową lotkę na cięższą i bardziej aerodynamiczną i dodatkowo ustalił zasady gry, umożliwiające szybszą i bardziej żwawą grę.

Odmiany gry w speed badmintona

Freestyle - mecze rozgrywa się bez boiska, bez zasad i bez limitów punktowych.

Blackminton - mecz rozgrywany nocą, przy użyciu specjalnej fluorescencyjnej lotki i oświetlenia UV.

Fun Match - gra, w której bramki utworzone ze specjalnych, pomarańczowych znaczników. Szerokość bramek i ich odległość od siebie nie jest odgórnie ustalona. Ten rodzaj gry polega na obronie własnej bramki i zdobyciu bramki przeciwnika (punkty są przyznawane, kiedy lotka przeleci nad bramką przeciwnika).

Match - ten rodzaj meczu gra się według zasad turniejowych:

  1. Punkty zdobywa się trafiając lotką w pole przeciwnika. Jeżeli lotka wyląduje poza wyznaczonym polem, punkt otrzymuje przeciwnik.
  2. Aby nie stracić punktów lotka nie może spaść na ziemię pomiędzy polami i na pole zawodnika (linia też jest zaliczana do pola) oraz dotknąć zawodnika lub jego ubrania.
  3. Zawodnik nie może odbić lotki dwa razy z rzędu, ani odbić lotki, która spadła na ziemię (punkt na korzyść przeciwnika).

Zasady turniejowe meczu singlowego w speed badmintona:

  1. Mecz składa się z 2 setów rozgrywanych do 16 punktów.
  2. Zmiana serwującego następuje co 3 serwy (w przypadku remisu 15:15 co jeden serw).
  3. Po każdym secie zawodnicy zmieniają strony, a w trzecim secie po uzyskaniu 8 punktów przez jednego z zawodników.
  4. W speed badmintonie serw znad głowy jest zabroniony - lotkę wprowadzamy do gry serwując od dołu z 1/3 tylnej strefy boiska (najlepiej przed meczem odmierzyć  3 metry od linii przedniej i oznaczyć linię serwu taśmą na bocznych liniach).

Zasady turniejowe meczu deblowego w speed badmintona

Podczas meczu deblowego, każdy z zawodników jednej drużyny ustawiony jest w jednej strefie pola - w strefie przedniej lub w strefie tylnej. Zawodnik serwujący gra w strefie tylnej, a po każdym serwie następuje zamiana miejsc. Podczas gry tylna stopa zawodnika grającego w strefie położonej z tyłu, nie może znaleźć się przed tylną stopą zawodnika grającego w przedniej strefie.

Punktowanie, zmiana serwu oraz zmiana stron są takie same jak w meczu singlowym.

Sprzęt potrzebny do gry w speed badmintona

Oprócz rakiety z lotką i zwykłego sportowego obuwia nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych ubrań. Specjalne rakiety do gry w speed badmintona są lekkie i poręczne, nawet dla rakietowych laików - ważą około 170 g, kształtem przypominają rakiety do squasha, mają długość około 58 cm i bardzo mocny naciąg. Pole centralne rakiet do speed badmintona, czyli miejsce, w którym powinna odbić się lotka, znajduje się bardzo blisko dłoni.

Lotki do gry w speed badmintona to tak zwane Speedery. Są cięższe od standardowych lotek, ich struktura jest bardziej zwarta i dodatkowo na czubku umieszczone są specjalne wypukłości. Zastosowania w tym rodzaju lotek obniżają opór powietrza, dzięki czemu lotka może lecieć wyżej, dalej i szybciej. Istnieją trzy typy Speeder’ów:

1. Fun Speeder - jest to lotka dla początkujących,
2. Match Speeder - lotka przeznaczona do szybkiej gry w warunkach turniejowych, 
3. Night Speeder - lotka fluorescencyjna, którą można grać w ciemnościach.

Polecamy
Jazda na rolkach: 10 najczęściej popełnianych błędów

Jazda na rolkach: 10 najczęściej popełnianych błędów

Błędy w jeździe na rolkach popełniane przez początkujących często opóźniają postępy w nauce i powodują kontuzje. Sprawdź, jakich błędów unikać ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 02.09.2015

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ? ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ?

Zastanawiasz się, jak schudnąć, dobrze się bawiąc? Jeśli szukasz przyjemnego sposobu na...

więcej

29

Style pływackie: 5 najpopularniejszych technik pływania Style pływackie: 5 najpopularniejszych technik pływania

Klasyczne style pływackie to kraul, styl klasyczny (żabka), grzbietowy i motylkowy. Wszystkie...

więcej

27

Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania

Chcesz wreszcie nauczyć się pływać, bo choć od miesięcy chodzisz na basen, to wciąż boisz się...

więcej

27

Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach

Nordic walking to połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Sport na...

więcej

24

Eksperci

Przyczyny ziewania nie zostały jeszcze całkowicie przebadane. Najprawdopodobniej ma to jednak związek z regulacją temperatury. Tak, jak działa wentylator, odprowadzana jest zbyt ciepła krew z mózgu i...

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

Forum
data

Sierpień 18, 2017

A czy my jako kobiety możemy stosować ten środek?

data

Sierpień 16, 2017

sprawa dość prosta, nie biegaj po zmroku ani na opuszczonych terenach zwłaszcza. nie musisz przecież biegać po "infrastrukturze", zwykły chodnik tez się nada. jak ktoś zaczyna od strony kupna markowych ciuchów i biegania po ścieżynce to nie ma co się dziwić że nie ma efektów jak ty...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.