Speed badminton: odmiany i zasady gry

Autor: Alicja Szkop

Speed badminton to dyscyplina sportowa, która nie wymaga drogiego sprzętu i intensywnych treningów. Grać można wszędzie - na plaży, w parku, w ogrodzie, czy na hali sportowej. Jeśli szukacie ze znajomymi ciekawego sposobu na aktywne spędzenie wolnego czasu, spróbujcie zagrać w speedmintona! Sprawdź tylko, jakie są zasady gry w speeda!

Zasady gry w speed badmintona są proste, a technika mało wymagająca. Do gry potrzebne są dwie osoby (mecz singlowy), lub cztery (mecz deblowy). Nowa forma zabawy jest bardzo zbliżona do znanej wszystkim gry w badmintona, czy tenisa. Punkty zdobywa się trafiając lotką w pole zawodnika a traci, kiedy lotka wyląduje poza polem. Różnica polega na tym, że mecze w speeda rozgrywa się szybciej i bez użycia siatki.

Do gry w speed badmintona zawodnikom potrzebne są jedynie odpowiednio wyważona lotka i specjalna rakietka. Co więcej, w speeda można grać wszędzie - wystarczy narysować na ziemi dwa pola w kształcie kwadratów (o wymiarach 5,5 x 5,5 metra) oddalone od siebie o około 13 metrów - i można zacząć grę!

Czym jest speed badminton?

Speed badminton to rodzaj sportu wymyślony przez sportowca niemieckiego pochodzenia - Billa Brandesa. Brandes postanowił urozmaicić i przyspieszyć grę w badmintona. Zamienił tradycyjną badmintonową lotkę na cięższą i bardziej aerodynamiczną i dodatkowo ustalił zasady gry, umożliwiające szybszą i bardziej żwawą grę.

Odmiany gry w speed badmintona

Freestyle - mecze rozgrywa się bez boiska, bez zasad i bez limitów punktowych.

Blackminton - mecz rozgrywany nocą, przy użyciu specjalnej fluorescencyjnej lotki i oświetlenia UV.

Fun Match - gra, w której bramki utworzone ze specjalnych, pomarańczowych znaczników. Szerokość bramek i ich odległość od siebie nie jest odgórnie ustalona. Ten rodzaj gry polega na obronie własnej bramki i zdobyciu bramki przeciwnika (punkty są przyznawane, kiedy lotka przeleci nad bramką przeciwnika).

Match - ten rodzaj meczu gra się według zasad turniejowych:

  1. Punkty zdobywa się trafiając lotką w pole przeciwnika. Jeżeli lotka wyląduje poza wyznaczonym polem, punkt otrzymuje przeciwnik.
  2. Aby nie stracić punktów lotka nie może spaść na ziemię pomiędzy polami i na pole zawodnika (linia też jest zaliczana do pola) oraz dotknąć zawodnika lub jego ubrania.
  3. Zawodnik nie może odbić lotki dwa razy z rzędu, ani odbić lotki, która spadła na ziemię (punkt na korzyść przeciwnika).

Zasady turniejowe meczu singlowego w speed badmintona:

  1. Mecz składa się z 2 setów rozgrywanych do 16 punktów.
  2. Zmiana serwującego następuje co 3 serwy (w przypadku remisu 15:15 co jeden serw).
  3. Po każdym secie zawodnicy zmieniają strony, a w trzecim secie po uzyskaniu 8 punktów przez jednego z zawodników.
  4. W speed badmintonie serw znad głowy jest zabroniony - lotkę wprowadzamy do gry serwując od dołu z 1/3 tylnej strefy boiska (najlepiej przed meczem odmierzyć  3 metry od linii przedniej i oznaczyć linię serwu taśmą na bocznych liniach).

Zasady turniejowe meczu deblowego w speed badmintona

Podczas meczu deblowego, każdy z zawodników jednej drużyny ustawiony jest w jednej strefie pola - w strefie przedniej lub w strefie tylnej. Zawodnik serwujący gra w strefie tylnej, a po każdym serwie następuje zamiana miejsc. Podczas gry tylna stopa zawodnika grającego w strefie położonej z tyłu, nie może znaleźć się przed tylną stopą zawodnika grającego w przedniej strefie.

Punktowanie, zmiana serwu oraz zmiana stron są takie same jak w meczu singlowym.

Sprzęt potrzebny do gry w speed badmintona

Oprócz rakiety z lotką i zwykłego sportowego obuwia nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych ubrań. Specjalne rakiety do gry w speed badmintona są lekkie i poręczne, nawet dla rakietowych laików - ważą około 170 g, kształtem przypominają rakiety do squasha, mają długość około 58 cm i bardzo mocny naciąg. Pole centralne rakiet do speed badmintona, czyli miejsce, w którym powinna odbić się lotka, znajduje się bardzo blisko dłoni.

Lotki do gry w speed badmintona to tak zwane Speedery. Są cięższe od standardowych lotek, ich struktura jest bardziej zwarta i dodatkowo na czubku umieszczone są specjalne wypukłości. Zastosowania w tym rodzaju lotek obniżają opór powietrza, dzięki czemu lotka może lecieć wyżej, dalej i szybciej. Istnieją trzy typy Speeder’ów:

1. Fun Speeder - jest to lotka dla początkujących,
2. Match Speeder - lotka przeznaczona do szybkiej gry w warunkach turniejowych, 
3. Night Speeder - lotka fluorescencyjna, którą można grać w ciemnościach.

Polecamy
Jazda na rolkach: 10 najczęściej popełnianych błędów

Jazda na rolkach: 10 najczęściej popełnianych błędów

Błędy w jeździe na rolkach popełniane przez początkujących często opóźniają postępy w nauce i powodują kontuzje. Sprawdź, jakich błędów unikać ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 02.09.2015

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ? ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ?

Zastanawiasz się, jak schudnąć, dobrze się bawiąc? Jeśli szukasz przyjemnego sposobu na...

więcej

60

Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach

Nordic walking to połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Sport na...

więcej

54

Hamowanie na rolkach: hamulcem, pługiem, T-stopem, przez obrót [WIDEO] Hamowanie na rolkach: hamulcem, pługiem, T-stopem, przez obrót [WIDEO]

Hamowanie na rolkach to podstawowa umiejętność, którą powinniśmy opanować zanim udamy się na...

więcej

49

Kółka do rolek: jak dobrać twardość i rozmiar kółek do swojego stylu jazdy? Kółka do rolek: jak dobrać twardość i rozmiar kółek do swojego stylu jazdy?

Kółka to najważniejszy element rolek, ponieważ decyduje o szybkości i płynności, z jaką się...

więcej

49

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Czerwiec 25, 2017

Ja jestem bardzo zadowolony z efektu jaki uzyskałem po zastosowaniu Largomass. W końcu widać efekt pracy na siłowni

data

Czerwiec 25, 2017

najważniejsze żeby zachować czujność, do tego właśnie jakiś dodatek typu gaz, paralizator i mozna czuć się o niebo bezpieczniej. ja kupowałam gaz i też taki zwykły i samej mi się po oczach dostało na szczęście przy próbnym strzale. myślę że to naprawdę powszechny problem - teraz mam...

data

Czerwiec 23, 2017

Ja tez lubię spędzać aktywnie wakacje, w ogóle lubię sport i nie wyobrażam sobie bez niego życia. W tym roku wyjeżdżam na obóz taneczny do Kołobrzego, na royal dance camp. Cały czas trwaja zapisy, więc jak ktoś jest chętny to warto. bedą codziennie zajęcia z tańca.

data

Czerwiec 23, 2017

ja tegoroczne wakacje spędze aktywnie na obozie royal dance camp w Kołobrzegu. Już się nie mogę doczekać, bo kocham taniec, a mają byc codziennie jakieś zajęcia taneczne.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.