Sport wydłuża życie! Zobacz co jeszcze zyskujesz ćwicząc

1 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Uprawianie sportu przedłuża sprawność i zdrowie organizmu, a radość, która płynie z aktywności fizycznej, można udowodnić naukowo. Nie brak dowodów także na to, że regularne ćwiczenia korzystnie wpływają na zdrowie i funkcjonowanie poszczególnych organów oraz długość życia. Eksperci ujawniają inne zalety regularnego uprawiania sportu.

Sport wydłuża życie! Zobacz co jeszcze zyskujesz ćwicząc

O zaletach płynących ze sportu i aktywności fizycznej rozmawiamy z prof. Arturem Mamcarzem, kardiologiem, kierownikiem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, oraz z dr. n. med. Tomaszem Chomiukiem, fizjoterapeutą z tej samej kliniki.

Ruch jest nam potrzebny niezależnie od wieku?

Dr n. med. Tomasz Chomiuk: Oczywiście. Ruch jest potrzebny małym dzieciom, osobom dojrzałym i starszym. Najwięcej mogę powiedzieć na temat znaczenia ruchu w życiu osób starszych, bo na ten temat pisałem pracę doktorską. Ćwiczenia wpływają na usprawnienie układu ruchu, krążenia, oddechowego. W przypadku osób starszych sprawność ruchowa gwarantuje samodzielność, radzenie sobie z codziennymi czynnościami.

Co dzieje się w organizmie, gdy się ruszamy?

T.CH.: Dochodzi do lepszego ukrwienia i odżywienia stawów. Kaletki maziowe zostają pobudzone do wydzielania płynu stawowego, dzięki czemu stawy wolniej się zużywają, a wzmocnienie mięśni, ścięgien i więzadeł prowadzi do poprawy ich stabilności.
Prof. Artur Mamcarz: Warto też przypomnieć, że podczas wysiłku w organizmie uwalniają się endorfiny – hormony korzystnie wpływające na samopoczucie, ale także zmniejszające odczuwanie bólu. Podnosi się tzw. próg bólowy, a więc czynności, które kiedyś sprawiały ból, po regularnym treningu można wykonywać bez problemu.

Zdaniem eksperta
maska prof. Artur Mamcarz, kardiolog, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego  WUM
prof. Artur Mamcarz, kardiolog, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego WUM

Gdy mówimy o znaczeniu aktywności fizycznej dla zdrowia, często przytaczane jest badanie, jakie przeprowadzono wiele lat temu wśród kierowców i konduktorów londyńskich autobusów. Kierowcy chorowali na serce o wiele częściej niż konduktorzy, ponieważ prawie w ogóle się nie ruszali. Konduktorów chronił nawet tak niewielki wysiłek fizyczny jak chodzenie między pasażerami.

Regularne ćwiczenia oznaczają lepszy seks

A.M.: W większości przypadków zaburzenia erekcji mają przyczyny organiczne, przede wszystkim naczyniowe. Na pierwsze miejsce wysuwają się problemy z ukrwieniem prącia, bo naczynia są nienaturalnie zwężone. A na to zwężenie ma wpływ nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, papierosy. Problem jest bardziej skomplikowany, ale – przynajmniej częściowo, i to niezależnie od płci – możemy przywrócić zadowolenie z seksu właśnie przez sport – zlikwidujemy przyczyny, które decydują o obniżeniu libido czy sprawności.

Od czego zacząć regularne uprawianie sportu, aby organizm osiągnął jak najwięcej korzyści?

T.CH.: Bezpieczne i ukierunkowane ćwiczenia można rozpocząć po określeniu możliwości i potrzeb. Należy więc odwiedzić np. ortopedę, kardiologa, fizjoterapeutę, aby po badaniu podpowiedzieli, w jaki sposób i jak intensywnie ćwiczyć. Tylko wtedy możemy mówić o bezpiecznym ruchu. Wiele zależy od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, jakie schorzenia nas ograniczają, jaka jest wydolność organizmu itd.

A czy są wiarygodne badania, które szacują korzyści wynikające z regularnej aktywności fizycznej?

T.CH.: Jest ich wiele. W zeszłym roku zakończyłem badania, które prowadziłem wśród osób po 65. roku życia. Moim celem było odpowiedzenie na pytanie, jak trening fizyczny limitowany tętnem wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i jakość życia oraz sprawność psychofizyczną. Po krótkim czasie, bo badania trwały 6 tygodni, okazało się, że u wszystkich osób istotnie poprawiła się tolerancja wysiłku fizycznego, czas, w jakim można go wykonywać. Co więcej, zwiększyło się pochłanianie tlenu przez krew, a więc podniosła się sprawność wszystkich narządów, bo były lepiej odżywione. Zauważyliśmy także efekt hipotensyjny, gdyż ciśnienie skurczowe po zakończonym programie obniżyło się o ok. 5 mm Hg.

Ćwiczenia zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej groźnej dla zdrowia

A. M.: To prawda. Ćwiczenia aerobowe, czyli np. jazda na rowerze, pływanie, spacer w niezbyt szybkim tempie, są najkorzystniejszą formą ruchu dla osób z nadwagą. Dzieje się tak, bo tego typu trening służy najskuteczniejszemu spalaniu tkanki tłuszczowej. Przy zachowaniu diety, np. 1500 kcal, zyskujemy nie tylko zgrabniejszą sylwetkę, ale także wymiernie lepsze funkcjonowanie najważniejszych narządów – serca, płuc, wątroby. Dlaczego to takie ważne? Otóż w naturalnej sytuacji tkanka tłuszczowa gromadzi się w tkance podskórnej. Jednak gdy jest jej zbyt dużo, tłuszcz odkłada się w narządach – wątrobie, nerkach, mięśniach, sercu, trzustce. Jest dla nich ciałem obcym powodującym ich uszkadzanie. Tkanka tłuszczowa nagromadzona w jamie brzusznej jest nie tylko magazynem energii, ale również producentem wielu produktów białkowych, tzw. cytokin, które są szkodliwe dla zdrowia. Zmniejszają one wrażliwość na działanie insuliny, sprzyjając rozwojowi cukrzycy, działają prozapalnie na śródbłonek naczyniowy, przyśpieszając rozwój miażdżycy.

Tkanka tłuszczowa produkuje także angiotensynogen i reninę sprzyjające rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Osoby otyłe częściej chorują na cukrzycę, mają podwyższony poziom lipidów (tłuszczów) we krwi. Jedynym produktem tkanki tłuszczowej, który korzystnie wpływa na organizm – zwiększa wrażliwość na insulinę i ma działanie przeciwzapalne, obniża stężenie glukozy we krwi, zwiększa utlenianie wolnych kwasów tłuszczowych – jest adiponektyna. Niestety, u osób otyłych, pomimo nadmiaru tkanki tłuszczowej, jej poziom we krwi jest niski.

Usprawnianie stawów dzięki aktywności fizycznej jest oczywiste. Ale czy regularny wysiłek poprawia stan kości?

T.CH.: Ćwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na odżywienie kości. Dzięki ćwiczeniom antygrawitacyjnym, np. zwiększającym osiowe obciążenie kośćca, możliwe jest odbudowanie tkanki kostnej. Ale nie tylko osteoporoza jest wskazaniem do ćwiczeń. Osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, w okresie remisji też powinny się gimnastykować, by jak najdłużej zachować sprawność ruchową.

Ćwiczenia obniżają ciśnienie tętnicze

A.M.: Ruch jest wskazany nie tylko jako działanie prewencyjne, które ma nas chronić przed nadciśnieniem, ale też jako wspomaganie leczenia już istniejącej choroby. Regularnie wykonywane ćwiczenia aerobowe mogą obniżyć ciśnienie skurczowe o 7–10 mm Hg i o 3–4 mm Hg rozkurczowe.

Jakie są inne korzyści regularnych ćwiczeń?

A.M.: Ruch podnosi insulinowrażliwość. Oznacza to, że u osób zagrożonych cukrzycą może się ona rozwinąć o wiele później, niż się przewiduje. U osób już chorujących regularne ćwiczenia pozwalają lepiej kontrolować chorobę, czasem nawet obniżać dawki insuliny. W odniesieniu do cukrzycy ruch należy traktować jak lek. Wysiłek zwiększa zużycie cukru przez komórki mięśniowe, co prowadzi do spadku poziomu cukru we krwi. Regularna aktywność fizyczna pomaga osiągać ustalone z lekarzem kryteria wyrównania cukrzycy: stężenia cukru i lipidów we krwi, wartość hemoglobiny glikowanej oraz ciśnienia tętniczego. W ten sposób można zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy. Nieco mniejsze znaczenie ma ruch w przypadku obniżania poziomu cholesterolu. Skuteczniej działają leki. Ale mimo to trzeba pamiętać, że wysiłek fizyczny koryguje zaburzenia lipidowe. Podnosi stężenie HDL – dobrego cholesterolu, i może obniżać stężenie LDL, czyli złego cholesterolu. Pod wpływem ćwiczeń usprawnia się przepływ krwi przez naczynia i zmniejsza skłonność do zlepiania się płytek, czyli powstawania skrzepów.

Ćwiczenia pomogą przy bezsenności i kłopotach z trawieniem?

A.M.: Tak jest. W czasie treningu wydzielają się endorfiny, które wpływają na poprawę nastroju. Wysoki poziom tych substancji utrzymuje się przez kilka dni po treningu. A więc mając dobry nastrój, wysoką samoocenę, łatwiej nam zmagać się z problemami dnia codziennego, łatwiej znaleźć rozwiązanie dla trudnych spraw. Wysiłek fizyczny, jak wspomniałem, zwiększa wydzielanie endorfin, które potocznie nazywane są hormonami szczęścia lub zadowolenia. Im więcej ich krąży we krwi, tym lepiej się czujemy, jesteśmy zadowoleni i pełni optymizmu. A więc kto zacznie regularnie trenować, będzie chciał powtarzać takie zajęcia, bo będzie się po nich doskonale czuł. Choćby z tego powodu warto regularnie ćwiczyć. Wieczorny trening czy spacer też jest korzystny. Po pierwsze daje zdrowe zmęczenie. Po drugie –satysfakcję z niezaniechania treningu. Organizm jest dotleniony, a więc bardziej skłonny do normowania procesów biologicznych, także potrzeby i czasu snu.

A.M.: Lekarze zajmujący się przewodem pokarmowym również zalecają dużo ruchu. Osoby z nadwagą zwykle unikają ruchu, ćwiczeń i często można im wytknąć wiele błędów dietetycznych. Pozbywanie się nadmiaru kilogramów wymaga cierpliwości, bo tkanka tłuszczowa nie zniknie w żaden cudowny sposób. Wysiłek fizyczny powinien być regularny, ale niezbyt intensywny. Codzienna gimnastyka, spacer przed snem, lekkie biegi czy pływanie poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych i jelit. Każdy wie, że lepiej trawi obfity posiłek, jeśli po nim pójdzie na spacer.

Zdaniem eksperta
maska dr n. med. Tomasz Chomiuk, fizjoterapeuta, III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM
dr n. med. Tomasz Chomiuk, fizjoterapeuta, III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM

Do prawidłowej oceny potrzebna jest rozmowa, w czasie której pacjent mówi o swoich dolegliwościach, ale także inne badania, np. test ergospirometryczny – pokazuje on, jak zachowuje się układ krążenia i oddechowy w czasie wysiłku fizycznego.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 16.08.2017

Komentarze (1 - 1 z 1)
Karola, 09.05.2015 12.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Łatwiej się uprawia sport kiedy ciało nie jest przeciążone treningami i w prawidłowy sposób się regeneruję. Mi jest łatwiej odkąd zmieniłam sposób żywienia i dobrałam do siebie rodzaj wysiłku. Nie dość że odczuwam przyjemność to jeszcze mój organizm na tym wygrywa. Ale zauważyłam, że odkąd zaczęłam stosować antyoksydanty tzn. witaminę c wraz z taksyfoliną to moja wydolność się zwiększyła i jestem lepiej dotleniona
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ? ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ?

Zastanawiasz się, jak schudnąć, dobrze się bawiąc? Jeśli szukasz przyjemnego sposobu na...

więcej

185

Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach

Nordic walking to połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Sport na...

więcej

178

Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania

Chcesz wreszcie nauczyć się pływać, bo choć od miesięcy chodzisz na basen, to wciąż boisz się...

więcej

175

Dlaczego warto jeździć na rolkach? 10 zalet jazdy na rolkach Dlaczego warto jeździć na rolkach? 10 zalet jazdy na rolkach

Jazda na rolkach to jeden z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów. Wzmacnia mięśnie nóg i...

więcej

145

Eksperci

Przyczyny ziewania nie zostały jeszcze całkowicie przebadane. Najprawdopodobniej ma to jednak związek z regulacją temperatury. Tak, jak działa wentylator, odprowadzana jest zbyt ciepła krew z mózgu i...

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

Forum
data

Sierpień 16, 2017

sprawa dość prosta, nie biegaj po zmroku ani na opuszczonych terenach zwłaszcza. nie musisz przecież biegać po "infrastrukturze", zwykły chodnik tez się nada. jak ktoś zaczyna od strony kupna markowych ciuchów i biegania po ścieżynce to nie ma co się dziwić że nie ma efektów jak ty...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.