Narty biegowe: nauka kroku łyżwowego, technika podbiegu i zjazdu [WIDEO]

Autor: Anna Sierant

Nauka kroku łyżwowego na nartach biegowych, sposoby pokonywania na nich wzniesień i technika zjazdowa to zadania, które stoją przed każdym początkującym narciarzem biegowym. Jak poradzić sobie z tymi wyzwaniami pokazuje instruktor Łukasz Kacprzak z Towarzystwa Narciarskiego Biegówki. Obejrzyj wideo ze wskazówkami eksperta.

Na nartach biegowych możemy poruszać się stylem klasycznym i stylem łyżwowym. W tym drugim narty są ustawione kątowo w stosunku do kierunku jazdy, a odbijamy się z ich wewnętrznych krawędzi, zostawiając ślady przypominające jodłę. Inny jest także sprzęt do narciarstwa biegowego łyżwowego. Buty są sztywne, mocno oplatające kostkę, narty o około 15 cm krótsze niż w narciarstwie biegowym klasycznym, a kije - o tyle samo dłuższe. Styl łyżwowy wymaga również wykonywania innych kroków niż klasyczny.

Technika kroku łyżwowego

Krok łyżwowy polega na tym, że wykonujemy go bez pracy rąk. Narty są ustawione kątowo, czyli ze zbliżonymi dziobami i rozszerzonymi tyłami, a my naprzemiennie się na nich odbijamy. Krok łyżwowy na nartach przypomina te, które wykonujemy jeżdżąc na rolkach i na łyżwach. Pamiętajmy, że najlepiej ćwiczyć go na ubitych i szerokich trasach.

Zobacz, jak instruktor Łukasz Kacprzak prezentuje na filmie wykonywanie kroku łyżwowego.

Pokonywanie wzniesień na nartach biegowych w marszu

Pokonywanie niewielkich wzniesień na biegówkach najlepiej wykonywać w marszu. Początkujący narciarze biegowi wybierają zazwyczaj biegówki z tzw. łuską, która uniemożliwia narcie jechanie do tyłu, co znacznie pokonywanie wzniesień ułatwia. Jeśli jesteśmy posiadaczami biegówek do stylu łyżwowego, samo kątowe ułożenie narty do kierunku jazdy zapobiega cofnięciu podczas zdobywania wzniesienia. Jako że narty do "łyżwy" nie posiadają łusek, smaruje się je na całej długości zmniejszającą tarcie parafiną.

Pokonywanie wzniesień tzw. jodełką

Kolejnym techniką pokonywania wzniesień na nartach biegowych klasycznych jest tzw. jodełka. Polega ona tym, że należy stanąć przodem do wzniesienia, ułożyć narty w kształt litery V: tak, by ich tyły są do siebie zbliżone, a dzioby - oddalone. Kije układamy daleko z tyłu, ponieważ będziemy opierać się na nich, by nie zjechać w tył. Następnie stawiamy kroki naprzemiennie obiema nogami.

Pokonywanie wzniesień bokiem

Jeśli natomiast mamy do pokonania bardzo trudne, niemal pionowe wzniesienie, należy złączyć narty i stanąć do wzniesienia bokiem. Najpierw o około 20 cm przesunąć do góry jedną nartę, a chwilę później dosunąć do niej drugą. Przy wykonywaniu tego manewru podpieramy się kijkami.

Obejrzyj wideo, na którym instruktor Łukasz Kacprzak pokazuje, jak pokonywać wzniesienia na nartach biegowych

Technika zjazdowa na nartach biegowych

Technika biegania na nartach różni się od narciarstwa zjazdowego - pagórki nie są tak ostre, chyba że mowa o trasach sportowych. Zazwyczaj jednak na końcu zjazdu jest długa prosta, która wymaga jedynie lekkiego odepchnięcia i schylenia. Technika zjazdu na nartach biegowych obejmuje dwie postawy: niską lub wysoką.

Pozycja zjazdowa niska i wysoka

Przyjmując pozycję wysoką, kije układamy sobie pod pachami, a nogi lekko uginamy w kolanach. Pozycja niska wymaga natomiast bardzo dużego wykroku i oparcia łokci albo o kolana, albo tuż przed nimi. Postawa powinna być jak najbardziej opływowa. Warto zaznaczyć, że pozycję niską przyjmuje się zazwyczaj podczas zjeżdżania w torach, gdzie nogi są niejako same "prowadzone" w rynienkach. Pozycja wysoka jest natomiast bezpieczniejsza, bo jesteśmy w stanie skontrować każdorazowe "odejście" nart.

Pozycja zjazdowa "pług"

Biegową techniką zjazdu idealną dla osób początkujących jest tzw. pług. Ustawiamy narty następująco: zbliżamy do siebie dzioby, piętki rozstawiamy i w zależności od tego, jak duży będzie kąt tego rozstawu, odpowiednio mocno hamujemy. I tak, większe wzniesienia wymagają szerokiego rozstawu nart, a na małych wzniesieniach narty mogą być nawet ustawione równolegle do siebie - wystarczy spokojnie poczekać, aż narty same wyhamują.

Poznaj technikę zjazdu na nartach biegowych, prezentowaną przez instruktora Łukasza Kacprzaka.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: archiwum ZPR Media S.A.

Aktualizacja: 13.02.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Narty biegowe: nauka kroku łyżwowego, technika podbiegu i zjazdu [WIDEO] Narty biegowe: nauka kroku łyżwowego, technika podbiegu i zjazdu [WIDEO]

Nauka kroku łyżwowego na nartach biegowych, sposoby pokonywania na nich wzniesień i technika...

więcej

1

Jak zacząć biegać na nartach? Dobór nart i podstawowe techniki [WIDEO] Jak zacząć biegać na nartach? Dobór nart i podstawowe techniki [WIDEO]

Jak zacząć biegać na nartach? Na samym początku narciarskiej przygody najważniejsza będzie...

więcej

1

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 28, 2017

Ja jestem bardzo zadowolony z efektu jaki uzyskałem po zastosowaniu Largomass, w końcu mam pięciopak

data

Marzec 28, 2017

a ja polecam Bigup (Instoya), naturalny suplement zawierający wyciągi roślinne, fajnie działa razem z ćwiczeniami, tzn. ujędrnia, likwiduje cellulit, i skóra robi się fajnie napięta brzmi interesująco, stosujesz ten bigup?? możesz coś więcej napisać?

data

Marzec 25, 2017

duży wpływ na bóle mięśni, stawów, zmeczenie, stres ma brak magnezu w organizmie dlatego trzeba go uzupełniać. Ja polecić mogę ten preparat http://biowitalni.pl/sport/434-olejek-magnezowy-sport-spray-100ml.html szczególnie sportowcom którzy często trenują i odczuwają właśnie dolegliwości...

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.