Wakacyjne sporty wodne: zobacz czym różnią się flyboard, wakeboarding i windsurfing

2019-06-30 15:13

Wakacje to idealny czas na uprawianie sportów wodnych. Szczególnie, że w ostatnich latach pojawiło się dużo nowych dyscyplin tego rodzaju, m.in. wakeboarding czy ekstremalny flyboarding. Zobacz przegląd najpopularniejszych sportów wodnych, które dostarczą ci niezapomnianych wrażeń i pomogą zadbać o dobrą formę w czasie wakacji.

Wakacyjne sporty wodne: zobacz czym różnią się flyboard, wakeboarding i windsurfing
Autor: Getty Images Wakeboarding w wersji ekstremalnej to skoki i akrobacje, które najlepiej wykonywać w wakeparkach.

Spis treści

  1. Trzy w jednym, czyli wakeboarding
  2. Flyboarding – latanie na desce
  3. Kajaki – sport dla każdego
  4. Wiatr i woda, czyli windsurfing
  5. Narty wodne – dla fanów ekstremalnych wrażeń

Spędzasz wakacje nad wodą? A może wypoczywasz w mieście? To nie ma znaczenia, bo żeby uprawiać sporty wodne nie trzeba jechać aż nad morze. Ośrodki i kluby sportowe z całej Polski oferują naukę windsurfingu, jazdy na nartach wodnych, kajakarstwa, a także zupełnie nowych dyscyplin: wakeboardingu i flyboardingu. Zarówno osoby szukające mocnych wrażeń, jak i miłośnicy spokojnych aktywności na pewno znajdą wśród nich coś dla siebie.

Trzy w jednym, czyli wakeboarding

Wakeboarding to jeden z najpopularniejszych sportów wodnych ostatnich lat. Polega na płynięciu po powierzchni wody na specjalnej desce wakeboardingowej przy jednoczesnym trzymaniu się liny przyczepionej do łodzi lub wyciągu. Łączy w sobie trzy dyscypliny: narty wodne – bo w podobny sposób „ślizgamy się” po wodzie, snowboard – ponieważ w sporcie tym wykorzystuje się pojedynczą deskę, i surfingu – ze względu na możliwość wykonywania efektownych akrobacji w powietrzu.

Do uprawiania wakeboardingu konieczna jest motorówka o odpowiednim napędzie, która ciągnie osobę na desce, lub specjalny wyciąg. Takie wyciągi montuje się w tzw. wakeparkach – wydzielonych strefach na wodzie, gdzie znajdują się m.in. dodatkowe obiekty do wykonywania ewolucji (na przykład wystające z wody bloki, na które się najeżdża i wybija w powietrze). Wakeparki obejmują też przyległe do brzegu pomosty i plażę z leżakami, beachbarem oraz zapleczem sanitarnym.

Jak przekonują fani wakeboardingu, jest to najłatwiejszy sport wodny i może go uprawiać praktycznie każdy. Już 5-letnie dzieci mogą z powodzeniem wykonywać pierwsze ślizgi.

Flyboarding – latanie na desce

Flyboarding to sport zapewniający solidną dawkę adrenaliny. Podstawą w tej dyscypliny jest flyboard – specjalne urządzenie, które podłącza się do skutera wodnego za pomocą węża. Wąż tłoczy wodę, która następnie wyrzucana jest przez mechanizm flyboardu z dużym ciśnieniem, dzięki czemu całe urządzenie i przymocowana do niego osoba unoszą się na wysokość 15 metrów. Rozlokowane po obu stronach deski turbiny pomagają w stabilizacji lotu oraz umożliwiają wykonywanie ewolucji.

Choć flyboarding to jeden z najbardziej ekstremalnych sportów wodnych, każdy może spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. W kilku miastach Polski, m.in. w Sopocie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu można wziąć udział w płatnych szkoleniach prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, w tym uczestników mistrzostw polski i świata we flyboardingu.

Czytaj też: Jak wygląda nauka kitesurfingu?

Kajaki – sport dla każdego

Kajakarstwo to sport odpowiedni zarówno dla poszukiwaczy mocnych wrażeń, jak i osób lubiących spokojne, rekreacyjne aktywności. Nauka techniki nie jest trudna, jednak na początku warto zasięgnąć rady doświadczonego instruktora i dobrze opanować podstawowe umiejętności, w tym wiosłowanie do przodu, do tyłu, skręcanie czy pływanie bokiem. Bardzo ważne jest poznanie technik umożliwiających powrót do pionu po wywrotce oraz wychodzenie z przewróconego kajaka.

Trudniejsze odmiany kajakarstwa to m.in. wyścigi kajakowe i rafting (spływ górskimi rzekami) – mogą dostarczyć wielu emocji, wymagają jednak dobrych umiejętności i siły. Inaczej jest w przypadku kajakarstwa turystycznego, które jest dużo prostsze i praktycznie każdy, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej czy wieku, może go spróbować.

Wiatr i woda, czyli windsurfing

Windurfing to sport uprawiany przy użyciu specjalnej deski surfingowej z przymocowanym do niej elastycznym żaglem. Dyscyplina ta wbrew pozorom nie wymaga specjalnych predyspozycji fizycznych, za to dużą rolę odgrywa w niej koordynacja ruchowa i prawidłowa technika. Osoby początkujące powinny uczyć się jedynie pod okiem wyszkolonego instruktora, ponieważ nawet najmniejsze błędy w technice mogą przesądzić o dalszych postępach w nauce.

Wśród wielu odmian windsurfingu można wyróżnić:

  • freeride – pływanie na desce obejmujące podstawowe manewry takie jak hals, zwrot, hals przy rozwijaniu prędkości do 30 węzłów;
  • freestyle – dyscyplina polegająca na wykonywaniu różnych tricków i ewolucji na desce, w tym widowiskowych skoków formuła – regaty wyścigowe rozgrywane przy słabych i średnich wiatrach. Jest to najpopularniejsza na świecie konkurencja windsurfingowa, w której co roku rozgrywane są międzynarodowe mistrzostwa;
  • wave – odmiana polegająca na „ujeżdżaniu” fal. Jest najbardziej niebezpieczna, ale i najbardziej widowiskowa, zwłaszcza przy wysokich falach.

W Polsce windsurfing cieszy się coraz większą popularnością. Szkoły dla windsurferów można znaleźć w wielu miastach, ale najwięcej jest ich na wybrzeżu, gdzie panują idealne warunki do uprawiania tego sportu.

Narty wodne – dla fanów ekstremalnych wrażeń

Narty wodne, w przeciwieństwie do wakeboardingu, to sport wodny z tradycjami. Został wynaleziony w latach 20. XX wieku, a do Polski dotarł w latach 50. Polega na ślizganiu się po wodzie na jednej lub dwóch nartach przy pomocy holującej motorówki lub wyciągu elektrycznego. Opanowanie podstaw dyscypliny zajmuje nieco więcej czasu niż w przypadku wakeboardingu, za to otwiera możliwości do wykonywania bardziej ekstremalnych ewolucji.

Podstawowe konkurencje w jeździe na nartach to: slalom, czyli omijanie rozstawionych na wodzie bojek, jazda figurowa – polega na wykonywaniu przez 20 sekund jak najefektowniejszych tricków i skoki na odległość, w której zawodnicy wybijają się w górę przy pomocy „wodnej” skoczni narciarskiej.

Znalezienie szkoły narciarstwa wodnego nie jest trudne. Praktycznie w każdym większym mieście działają kluby zrzeszające instruktorów i fanów tej dyscypliny. Latem na największych wyciągach organizowane są mistrzostwa świata, Europy i Polski w narciarstwie wodnym, gdzie spotkać można najbardziej utytułowanych zawodników.