Jak dobrać buty do biegania? Poradnik w 4 krokach [WIDEO]

4 komentarze
Autor: Aleksandra Urbaniak, Materiał prasowy Carolina Medical Center

Aby dobrać wygodne buty do biegania, warto zastanowić się, gdzie planujemy biegać - po asfalcie, chodnikach czy parkowych ścieżkach? Duże znaczenie ma też dystans, na jakim zwykle trenujemy, a także typ stopy - czy jest pronująca, supinująca, czy neutralna. Zobacz, jakie buty do biegania wybrać i obejrzyj przegląd butów damskich i męskich w różnych kategoriach cenowych.

Przed zakupem butów do biegania pamiętaj, aby je przymierzyć i krótko się w nich przebiec - taki test pozwoli ci ocenić, czy są wygodne i dopasowane.

Jak dobrać buty do biegania? [WIDEO]

Nie wiesz, jakie buty do biegania wybrać? Z tego poradnika dowiesz się krok po kroku, jakie parametry wziąć pod uwagę dobierając obuwie biegowe. Przygotowaliśmy też przegląd 18 modeli butów do biegania renomowanych firm w 3 kategoriach cenowych: do 250 zł, od 250 do 400 zł i powyżej 400 zł (damskich oraz męskich).

Krok 1. Ustal jaki masz typ stopy

Typy budowy stóp dzielą się na: neutralny, pronujący, supinujący. Podział ten jest podstawą doboru butów do biegania. Należy uwzględnić nasz rodzaj budowy stopy przy wyborze konkretnego modelu obuwia.

W dobrych butach do biegania stopa powinna pracować mniej więcej tak samo jak podczas biegu boso. Naturalny ruch stopy w obuwiu zmniejsza ryzyko kontuzji, przeciążeń i otarć.
 • stopa neutralna – stopa o normalnym podbiciu. Przeznaczony jest dla niej typ butów z systemem stability.
 • stopa pronująca – oznacza nadmierne wychylenie wewnętrzne stawu skokowego w stosunku do piszczela, zazwyczaj powiązane z niskim podbiciem i tendencją do płaskostopia. Na skutek pronacji może dochodzić do bólu piszczeli lub przeciążenia mięśnia piszczelowego przedniego. Osobom z taką budową stopy potrzebne są buty do biegania z twardszą pianką lub mostkiem z wewnętrznej strony, co wyeliminuje wymienione dolegliwości.
 • stopa supinująca – oznacza zbyt duże odchylenie stawu skokowego na zewnątrz w stosunku do piszczela, co zwykle wiąże się z wysokim podbiciem. Supinatorzy w trakcie biegu są narażeni na skręcenia stawu skokowego, przeciążania pasma biodrowo-piszczelowego i wykazują zmniejszoną odporność na wstrząsy. Ten typ budowy wymaga butów dobrze amortyzujących z systemem cushioned oraz ze stabilizującą cholewką.

W specjalistycznych sklepach z obuwiem sportowym istnieje możliwość przeprowadzenia wideoanalizy chodu - badanie to pozwala profesjonaliście dokładnie przyjrzeć się, jak stopa zachowuje się podczas ruchu i na tej podstawie dobrać najlepszy rodzaj butów do biegania.

– Jeśli ktoś poważnie myśli o bieganiu warto, aby poddał się badaniu biomechanicznemu, które pokaże, jak stopa zachowuje się podczas biegu. W wielu dobrych sklepach sportowych, klienci nagrywani są na bieżni i na podstawie takiej wideo analizy kroku biegowego ustala się ich rodzaj stopy i dobiera obuwie. To jednak często nie wystarcza, gdyż inaczej biegniemy na drugim kilometrze, a inaczej na dwudziestym. Najbardziej rzetelną ocenę techniki biegu, a co za tym idzie rzetelne wskazanie rodzaju stopy, dostarcza badanie biomechaniczne wykonane w profesjonalnej placówce medycznej, która posiada sprzęt pozwalający na pełną diagnostykę wydolności układu ruchu – radzi Mateusz Janik, ortopeda z Carolina Medical Center w Warszawie.

Zobacz na filmie, jak wygląda profesjonalna wideoanaliza chodu:

Źródło: X-News (Dzień Dobry TVN)

To ci się przyda

To ci się przyda

Domowy sposób na ustalenie swojego typu stopy

Jeśli jesteś początkującym biegaczem, nie musisz wykonywać specjalistycznych pomiarów, aby poznać swój typ stopy. Możesz to zrobić w domowych warunkach.

Wystarczy zmoczyć spód stopy i odbić na kawałku gazety. Jeśli na odbiciu nie widać wcięcia (łuku) po wewnętrznej stronie stopy, mamy do czynienia z typem pronującym (płaskostopie). Jeśli wcięcie jest średniej wielkości, będzie to typ neutralny. W przypadku typu supinującego wcięcie jest największe, odbija się tylko zewnętrzna część stopy.

Krok 2. Ustal typ podłoża, dystans i rozmiar stopy

Jeśli już wiesz, jaki masz typ stopy, przejdź do rozważenia następujących kwestii:

 • typ podłoża – na jakim podłożu zamierzasz trenować? Modele butów do biegania różnią się w zależności od tego, czy planujemy biegać po ulicy (asfalt, kostka brukowa, również twarde, ubite ścieżki parkowe), po naturalnych terenach (leśne ścieżki, grząski piach, trawnik), czy w zamkniętym pomieszczeniu (bieżnia)?
 • dystans, na jakim zwykle biegasz - na długie trasy potrzebne są buty bardziej wytrzymałe, a więc i droższe. Na krótsze przebieżki po pół godziny 2-3 razy w tygodniu wystarczy obuwie z niższej lub średniej półki cenowej;
 • rozmiar stopy – buty do biegania powinny być nieco większe od tych noszonych na co dzień. Aby dokonać dokładnego pomiaru, najlepiej odrysuj swoją stopę na kartce i zmierz odległość od środka pięty do czubka dużego palca. Dodaj do uzyskanej wartości 0,5 cm (jeśli biegasz na krótkich dystansach) lub 1 cm (jeśli wybierasz dłuższe dystanse, na których stopa bardziej się męczy). Następnie sprawdź u producenta butów, które chcesz kupić, jaki rozmiar odpowiada uzyskanej przez ciebie długości. Uwaga! Rozmiarówka może bardzo się różnić w zależności od firmy, dlatego nie kieruj się swoim standardowym rozmiarem butów, których używasz na co dzień.

Krok 3. Poznaj cechy, jakie powinny mieć dobre buty do biegania

Pora na sprawdzenie, jakie cechy powinien spełniać dobry but.

 • Amortyzacja – to podstawa przy bieganiu. Najlepsze są buty do biegania, w których zastosowano specjalne pianki w podeszwach, które tłumią wstrząsy przy lądowaniu, a jednocześnie nie zaburzają naturalnego ruchu stopy. Poziom amortyzacji należy dobrać w zależności od masy ciała i doświadczenia - największej potrzebują biegacze początkujący i ci o dużej wadze. Podczas przymierzania butów w sklepie przebiegnij się kilka metrów po twardej nawierzchni (nie po wykładzinie), wtedy wyczujesz, w których butach ci wygodniej.
 • Lekkość i przewiewność - dobre buty do biegania powinny zaskoczyć się cię swoją lekkością już w momencie wzięcia ich do ręki. Te najlepsze są tak lekkie i idealnie dopasowane, że niemal nie czuć ich na stopach. Wysokiej jakości modele są też bardzo przewiewne - ich cholewka zrobiona jest z siateczkowych, zaawansowanych technologicznie materiałów. Warto zwrócić na ten aspekt uwagę, bo gdy biegamy noga intensywnie się poci, a sprawę może pogarszać wysoka temperatura na zewnątrz.
 • Elastyczność – buty nie mogą być zbyt sztywne, ale i zbyt miękkie, ponieważ wtedy mogą szybko się odkształcić. Podobnie jak przypadku amortyzacji, sam musisz wyczuć podczas przymiarki, w której parze butów czujesz się bardziej komfortowo. Uwzględnij, czy but nie ogranicza ruchu stopy, nie uwiera lub nie wygina się zbytnio.
 • Marka – lepiej wybierać buty sprawdzonych marek. Nie muszą być najdroższe, choć lepiej omijać te z najniższej półki cenowej – prawdopodobnie będą gorszej jakości i szybciej się zużyją.

Warto wiedzieć

Ważne

Jakie buty wybrać: do biegania po ulicy czy trailowe?

Buty do biegania po ulicy powinny charakteryzować się bardzo dobrą stabilizacją stopy i amortyzacją, ponieważ biegacze, którzy trenują na nawierzchni asfaltowej czy chodnikach, są narażeni na większe wstrząsy. Wybierz ten rodzaj obuwia jeśli planujesz biegać po twardych nawierzchniach.

Buty trailowe służą do biegania po naturalnym podłożu - parkowych i leśnych ścieżkach, gdzie można znaleźć kamyki, połamane gałęzie, wystające korzenie i inne większe lub mniejsze przeszkody. Sprawdzą się też podczas biegania po pagórkach, wąwozach itp., czyli wszelkich nierównościach terenu. Dobre buty trailowe powinny cechować właściwie wyprofilowana podeszwa z bieżnikiem, która zapewnia optymalną przyczepność. Cholewka musi być nieco sztywniejsza, aby mocniej trzymać stopę. Wybierz ten rodzaj butów, jeśli chcesz biegać po naturalnych terenach, w górach, w lesie itp.

Krok 4. Przymierz interesujące cię modele butów do biegania

Lepiej nie kupuj butów do biegania przez internet, chyba że wcześniej dokładnie obejrzałeś je i przymierzyłeś w sklepie. W przypadku obuwia sportowego indywidualne dopasowanie i poczucie komfortu odgrywają zasadniczą rolę.

W celu zakupu dobrych butów do biegania, udaj się do specjalistycznego sklepu z obuwiem sportowym, gdzie można liczyć na pomoc fachowców. Przy wyborze nie kieruj się tylko niską ceną, ale przede wszystkim wygodą i dopasowaniem butów.

– Profesjonalne buty do biegania to często spory wydatek, ale nie warto zwracać uwagi na buty przecenione, jeśli czujemy w nich dyskomfort. Przebiegnięty dystans może później boleśnie zweryfikować naszą oszczędność. Dlatego, po pierwsze buty warto wybrać się do profesjonalnego sklepu, gdzie mamy możliwość sprawdzenia wielu modeli oraz rozmowy z doświadczonym sprzedawcą. Sklepy internetowe oferujące bardzo atrakcyjne ceny, to rozwiązanie dla osób, które dokładnie wiedzą jakiego modelu i rozmiaru szukają – tłumaczy ortopeda Mateusz Janik.

Na koniec, kilka zasad, którymi powinieneś kierować się podczas przymierzania butów do biegania.

 • Kupuj buty po południu, kiedy stopa jest lekko napuchnięta od całodziennego chodzenia. Podobnie będziesz czuć się po przebiegnięciu kilku kilometrów, więc warto sprawdzić, w którym obuwiu zmęczona stopa będzie czuć się komfortowo.
 • Buty do biegania powinny być trochę większe od tych zwykłych. Podczas biegania stopa puchnie i nie powinna być w żadnym razie uciskana.
 • Podczas przymierzania zwróć uwagę, czy możesz swobodnie ruszać dużym palcem u stopy. Jednocześnie pięta powinna być ustabilizowana i nie ruszać się na boki.
 • Przymierzaj oba buty – tylko wtedy będziesz w stanie ocenić, czy są wygodne.

Dopiero po uwzględnieniu wszystkich omówionych czynników możesz podjąć decyzję o zakupie obuwia. Pamiętaj, że najważniejszy jest komfort stóp i dobra jakość wykonania. Zły dobór butów do biegania może skutkować poważnymi kontuzjami. Jeśli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości, zwróć się o pomoc do eksperta.

Obejrzyj galerię z przeglądem 18 modeli butów do biegania damskich oraz męskich.

Galeria: Buty do biegania damskie i męskie [PRZEGLĄD]
Przegląd markowych butów do biegania damskich i męskich w różnych kategoriach cenowych: do 250 zł, od 250 do 400 zł i powyżej 400 zł.
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com, Materiały prasowe

Aktualizacja: 23.03.2017

Komentarze (1 - 4 z 4)
Butyjana.pl, 17.05.2016 22.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na reszcie jakiś solidny poradnik - dobra robota !
 
morama, 07.07.2015 14.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no ja wiem, ze idzie kupić buty na moją stopę, nie przeczę temu, ale mówię, ze jest ciężko i że tak na prawdę trzeba sie nie lada nagimnastykować i właśnei szukać w tych skepach po necie czy coś pzdr
 
marcela, 01.07.2015 15.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jeżeli w sklepach sportowych nie możesz znaleźć dla siebie butów w odpowiednim rozmiarze, to ja proponuję zajrzenie do outletów abo do slepów internetowych. bot to nie jest tak, ze nie ma tych rozmiarów, bo są, nawet dla kobiet, ale często są to pojedyncze pary, no bo większość z nas ma rozmiary jak 38 - popularne. ale moja koleżanka ma 42 albo nawet 43 - taką dużą stopę i gra w siatkę, bo jest wysoka. no to chyba gdzieś te buty kupuje, prawda? i ja ją zapytałam to powiedziała właśnie, ze albo w niecei takie strony jak oryginalnebuty.pl albo w outletach szuka pojedynczych par. problem dużej stopy był problemem kilkanaście/kilkadziecsiąt lat temu, ale dziś? nieee...
 
morama, 22.06.2015 16.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nawet jak już wybiorę jakieś buty, jak mi się podobają, to zawsze jest tak, ze w sklepie nie ma mojego rozmiaru. Ja wiem, ze 42 to nie jest jakoś super popularny rozmiar, więc niby powinny być w sklepach. ALe wiem też, ze producenci dla kobiet rzadko takie buty robią. i tak w kóło. to z cudem graniczy kupienia takich butów jakie mis ie podobają w moim rozmiarze.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Aplikacje na smartfony dla rowerzystów. 9 najlepszych aplikacji motywujących do jazdy na rowerze Aplikacje na smartfony dla rowerzystów. 9 najlepszych aplikacji motywujących do jazdy na rowerze

Aplikacje na smatrfona dla rowerzystów mierzą prędkość, dystans, średnią prędkość, wysokość...

więcej

128

Klocki do jogi - do czego służą? Ćwiczenia z kostką do jogi Klocki do jogi - do czego służą? Ćwiczenia z kostką do jogi

Klocki (kostki) do jogi znajdują zastosowanie w przypadku ćwiczeń jogicznych, które wymagają...

więcej

124

Roller do masażu mięśni – co daje? Jak używać wałka do masażu? Roller do masażu mięśni – co daje? Jak używać wałka do masażu?

Foam roller, czyli piankowy wałek do masażu, to przyrząd będący świetnym uzupełnieniem ćwiczeń...

więcej

103

10 aplikacji fitness, które zwiększą efektywność twojego treningu 10 aplikacji fitness, które zwiększą efektywność twojego treningu

Aplikacje fitness pomagają trzymać się ustalonego planu treningowego, a przy tym monitorują...

więcej

103

Eksperci

Niestety, nie da się zrzucić tkanki tłuszczowej wyłącznie z jednego miejsca na ciele. Będzie ona schodzić równomiernie. Najwolniej tam, gdzie jest jej najwięcej. Będą to prawdopodobnie właśnie uda...

Forum
data

Sierpień 22, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 22, 2017

Dobrym pomysłem może być zerknięcie na strony dla biegaczy, coś pokroju runners-world.pl, bo oni często mają problemy ze stawami. Ewentualnie poszukałabym porad na jakichś kobiecych stronkach, może womenshealth.pl ?

data

Sierpień 22, 2017

Już od kilu miesięcy robię plany z menshealth.pl (pisałam o tym) i muszę wam powiedzieć, ze dają radę! Szczególnie polecam te: http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/barki,1 http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/biceps,1 http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/triceps,1

data

Sierpień 21, 2017

ten zestaw ćwiczeń to jedynie dodatek do zbilansowanej diety.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.