Jakie buty na crossfit wybrać?

Autor: Łukasz Maruszak

Jakie buty do crossfitu wybrać? - to jedno z pierwszych pytań pojawiających się u nowych osób, które zdecydowały się na rozpoczęcie trenowania tego sportu. Niestety, odpowiedź "wygodne i praktyczne", w przypadku tej dyscypliny to zdecydowanie za mało. Poniżej kilka wskazówek, czym kierować się podczas wybierania butów, w których spędzimy długie godziny na treningach crossfit oraz czy warto od razu inwestować w nowe buty do crossfitu.

Jakie buty na crossfit wybrać?

Jakie cechy powinny mieć buty do crossfitu? Muszą wytrzymać duże obciążenia, być elastyczne, nie ograniczać zakresu ruchu, ale również na tyle stabilne, aby nie spowodować kontuzji stawu skokowego.

Crossfit to jedna z najbardziej wszechstronnych dyscyplin sportowych, która wymaga od ćwiczącego pracy nad każdą partią ciała. Połączenie ćwiczeń siłowych (np. podnoszenie ciężarów), gimnastycznych (np. wskoki na skrzynię czy wykroki) oraz kondycyjnych (bieganie lub skakanie na skakance) sprawia, że zawodnicy muszą płynnie i szybko dostosowywać się do różnych zakresów pracy. Taka sama zasada będzie dotyczyła też butów do crossfitu.

Buty do crossfitu – na co zwrócić uwagę?

Pierwszą rzeczą, którą trzeba sobie uświadomić podczas wyboru butów do crossfitu jest fakt, że powinny mieć kilka właściwości, które teoretycznie się wykluczają, a także spełniać kilka równoległych funkcji, które nie były istotne podczas uprawiania innych dyscyplin. Idealne buty do crossfitu powinny być stabilne i elastyczne oraz lekkie i trwałe.  Niestety, nie ma butów, które idealnie pasowałyby do ciężarów i szybkiego biegu. Dlatego konieczne jest poprzestanie na pewnym poziomie jakości w każdym z tych aspektów. Wiedząc, czego będziemy wymagali od butów treningowych, skupiamy się na aspektach technicznych.

Buty do crossfitu: podeszwa

Pierwszym z nich będzie niewątpliwie podeszwa. Tutaj w myśl zasady równowagi powinniśmy wyeliminować wszystkie buty z miękką podeszwą – niezależnie od tego, czy jest ona żelowa czy piankowa. Efekt „zanurzania” się stopy podczas pracy z dużymi ciężarami negatywnie wpłynie na naszą stabilność i równowagę, co może doprowadzić do poważnych kontuzji.

Buty o cienkiej podeszwie również powinniśmy skreślić z listy, gdyż w nich stawy nie będą miały żadnej amortyzacji, co przełoży się na niepotrzebne przeciążenia. Idealnym rozwiązaniem będzie twardsza i stabilna podeszwa, z lekko podniesioną piętą w stosunku do poziomu palców. Takie ułożenie przełoży się na stabilną pozycję zarówno podczas przysiadów, jak i wyskoków czy biegu.

Musimy pamiętać również o odpowiednim poziomie elastyczności podeszwy, która będzie niezbędna podczas np. podskoków. Zbyt elastyczna podeszwa pozbawi stabilnej pozycji podczas energicznych ruchów, ale zbyt twarda uniemożliwi wspinanie się na palce. Idealnym testem tego kryterium jest wykonanie kilku podskoków na samych palcach (przedstopiu). Jeżeli bez problemu możemy wykonywać takie podskoki, ale czujemy lekki opór butów, które chcą się wyprostować, to będzie to oznaczało, że takiej podeszwy szukaliśmy.

Buty do crossfitu: długość i wysokość

Kolejnymi cechami idealnych butów będzie odpowiednia ich długość, szerokość i wysokość. Buty do crossfitu powinny być o pół rozmiaru większe od standardowo kupowanych butów. To po to, aby nie uwierały, gdy stopy lekko spuchną podczas treningu. Jednak nie powinnyśmy przesadzać z wolną przestrzenią wewnątrz buta, gdyż nadmiar luzu spowoduje zmniejszenie stabilności i obtarcia.

Idealne buty do crossfitu powinny kończyć się przed kostką, aby nie ograniczać mobilności stawu skokowego zarówno na boki, jak i w kierunku przód-tył.

Jeżeli chodzi o szerokość, to tutaj również powinnyśmy określić poziom równowagi pomiędzy stabilnością, a zwrotnością. Dobrym testem jest nagła zmiana kierunku biegu (lewa, prawa, przód, tył) w sprawdzanych butach. Wtedy powinniśmy wyczuć, czy przychodzi nam to z łatwością, czy może buty są zbyt „toporne”.

Buty do crossfitu: materiał

Ostatnim aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, podczas wybierania butów do crossfitu są materiały, z których zostały zrobione. Wentylacja obuwia to bardzo ważny aspekt, gdyż podczas intensywnych treningów, których w crossficie nie brakuje, buty będą musiały bardzo sprawnie i szybko usuwać jak największą ilość wilgoci, aby nie spowodować obtarć i pęcherzy na stopach. Niestety, bardzo dobra wentylacja związana jest często z delikatnymi siateczkami, które łatwo ulegają zniszczeniu. Dlatego powinniśmy zdecydowanie bardziej postawić na jakość materiałów i wykonania, kierując się praktycznymi aspektami, co zapewne przełoży się na żywotność zakupionego obuwia.

Buty do crossfitu – czy warto inwestować w specjalistyczne obuwie?

Pytania dotyczące kupowania obuwia czy odzieży przeznaczonej do danej dyscypliny pojawiają się niemal u wszystkich początkujących zawodników, a odpowiedź jest bardzo prosta. Jeżeli w momencie rozpoczęcia przygody z crossfitem mamy buty, w których do tej biegaliśmy lub chodziliśmy na siłownię, a mniej więcej spełniają wymienione powyżej cechy, z zakupem powinniśmy się wstrzymać. Na zakup profesjonalnych butów do crossfitu zawsze przyjdzie pora, a nie wiadomo, czy po kilku tygodniach nie będziemy chcieli zrezygnować z uprawiania tego sportu. Zarówno podczas wybierania, jak i kupowania butów powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem i równowagą, co przełoży się na komfort fizyczny i psychiczny.

Polecamy
Trening crossfit w domu - najważniejsze zasady dla początkujących

Trening crossfit w domu - najważniejsze zasady dla początkujących

Dla wielu osób trening crossfit w domu wydaje się być czymś abstrakcyjnym. No bo jak uprawiać tę dyscyplinę bez dużej ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 08.07.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
10 aplikacji fitness, które zwiększą efektywność twojego treningu 10 aplikacji fitness, które zwiększą efektywność twojego treningu

Aplikacje fitness pomagają trzymać się ustalonego planu treningowego, a przy tym monitorują...

więcej

534

Roller do masażu mięśni – co daje? Jak używać wałka do masażu? Roller do masażu mięśni – co daje? Jak używać wałka do masażu?

Foam roller, czyli piankowy wałek do masażu, to przyrząd będący świetnym uzupełnieniem ćwiczeń...

więcej

507

Aplikacje na smartfony dla rowerzystów. 9 najlepszych aplikacji motywujących do jazdy na rowerze Aplikacje na smartfony dla rowerzystów. 9 najlepszych aplikacji motywujących do jazdy na rowerze

Aplikacje na smatrfona dla rowerzystów mierzą prędkość, dystans, średnią prędkość, wysokość...

więcej

348

Aplikacje na smartfony dla biegaczy. 9 najlepszych aplikacji motywujących do biegania Aplikacje na smartfony dla biegaczy. 9 najlepszych aplikacji motywujących do biegania

Aplikacje na smartfony dla biegaczy są oryginalnym urozmaiceniem długich i monotonnych biegów....

więcej

306

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 22, 2017

polecam jedzenie galaretek i kiślu ;)

data

Marzec 21, 2017

to forum stao się etykietą sprzedawcy czegoś co się nazywa largomass. LIPA!

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

data

Marzec 17, 2017

Czy te ćwiczenia są dobre na pozbycie się nadmiaru stałego tłuszczu na brzuchu? Biorę Liporedium i mam pas do stymulacji mięśni brzucha ale to jak dla mnie zamało. Chciałbym rozpocząc ćwiczenie mięśni brzucha ale nie wiem czy akurat ten zestaw ćwiczeń. Jakie ćwiczenia sa najlepsze na...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.