Przegląd urządzeń do pomiaru aktywności fizycznej [ZDJĘCIA]

Autor: Karolina Gołoś

Urządzenia do pomiaru aktywności fizycznej – ta długa i dość tajemnicza nazwa kryje za sobą bardzo niewielkie, ale przydatne gadżety. Są one pomocne zarówno pasjonatom sportów jak i osobom odchudzającym się. Jakie są najpopularniejsze urządzenia do pomiaru aktywności fizycznej? Do czego dokładnie służą?

Mierzenie aktywności fizycznej jeszcze do niedawna było domeną specjalistów, którzy wspomagali osoby zawodowo uprawiające sport. Dziś większość pasjonatów sportu słyszała o takich urządzeniach. A osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez ruchu i rywalizacji, swoje wyniki śledzą na bieżąco, właśnie dzięki monitorom do pomiaru aktywności fizycznej. Niewielkie gadżety w formie opasek, zegarków czy klipsów przyczepianych do ubrań dokładnie wyliczą m.in. liczbę przebytych kilometrów i spalonych kalorii.

Monitory aktywności fizycznej: dlaczego warto ich używać?

Aktywność fizyczną możemy mierzyć pod względem spalonych kalorii, przebytego dystansu i poziomu tętna. Dane uzyskane w ten sposób pozwalają określić efektywność treningu i ułatwią poprawienie osiąganych rezultatów. Osobom pasjonującym się bieganiem czy nordic walkingiem ciężko poradzić sobie bez urządzenia mierzącego przebyty dystans i czas w jakim pokonały daną trasę. Zwiększanie prędkości lub liczby przebiegniętych kilometrów jest nieodłącznym elementem pracy nad sobą i stawiania sobie nowych sportowych wyzwań. Dlatego, jeśli sport traktujemy poważnie, urządzenie mierzące aktywność fizyczną staje się wyjątkowo pomocne.

Mobilne urządzenia skierowane dla osób aktywnych są także bardzo przydatne w określaniu liczby spalonych kalorii, a więc ułatwiają odchudzanie. Spalanie tkanki tłuszczowej najefektywniej osiągane jest poprzez ćwiczenia kardio, czyli takie, które wykonujemy przez dłuższy czas i wymagają od nas umiarkowanego wysiłku. Najlepszym przykładem ćwiczenia tego typu jest wspomniane wyżej bieganie, ale także np. jazda na rowerze czy zumba. Aby ćwiczenia kardio były efektywne musimy dbać o to, żeby rzeczywiście zmuszały nas do umiarkowanej aktywności, czyli utrzymywały tętno na poziomie 120–150 uderzeń na minutę. I tu pomocne będzie odpowiednie urządzenie, które prześledzi wartość tętna podczas wysiłku, dzięki czemu możemy stale kontrolować intensywność ćwiczeń.

Czym się różni krokomierz od akcelerometra?

Najprostszymi urządzeniami do mierzenia aktywności fizycznej są krokomierze i akcelerometry. Pierwsze z nich liczą ilość kroków, które wykonaliśmy i pozwala określić dystans pokonany w ciągu całego dnia – przemieszczając się po mieście czy wykonując obowiązki domowe. Akcelerometry pomagają też oszacować tempo ruchu. Urządzenia te najczęściej pracują we współpracy z GPSem, dlatego nie są dostosowane do użytku w pomieszczeniach zamkniętych, jednak najnowsze modele pozbawione są już tych ograniczeń. Prawie każdy gadżet służący do pomiaru aktywności fizycznej wyposażony jest w pulsometr, mierzący poziom tętna. Czasami jest on wbudowany w urządzenie główne, innym razem jest do niego dołączony w formie specjalnego pasa.

Funkcje urządzeń do pomiaru aktywności fizycznej

Najnowsze urządzenia, aby jak najskuteczniej motywować do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, oprócz najważniejszych funkcji, kontrolują godziny snu i wartość odżywczą przyjmowanych przez użytkownika pokarmów. Najpopularniejszymi funkcjami urządzeń do pomiaru aktywności fizycznej są:

  • liczenie kroków;
  • liczenie pokonanych schodów;
  • mierzenie dystansu;
  • mierzenie prędkości;
  • liczenie spalonych kalorii;
  • analizowanie głębokości snu w oparciu o aktywność ruchową w nocy;
  • synchronizacja z telefonem;
  • budzik;
  • poznawanie nowych osób/rywalizacja z innymi użytkownikami urządzenia;
  • połączenia bluetooth/NFC/ ANT+ z komputerem.

Prawie każdy gadżet służący do pomiaru aktywności fizycznej jest kompatybilny ze specjalnym programem, który zainstalowany na komputerze czy telefonie pozwoli użytkownikowi na prowadzenie dziennika aktywności fizycznej, dziennika odżywiania, sporządzania tabel i wykresów, śledzenia swoich rezultatów i kontroli trybu życia jaki prowadzi. Urządzenia do pomiaru aktywności fizycznej to nowoczesne pamiętniki, których celem jest ułatwienie prowadzenia nam zdrowego stylu życia.

Opaski, zegarki, klipsy – w co warto zainwestować?

Urządzenia do pomiaru aktywności fizycznej wykorzystujące funkcję krokomierza, akcelerometra czy pulsomierza dostępne są na rynku w formie zegarków, opasek oraz klipsów wpinanych w ubranie (dodatkowo zawierają czasem oddzielne czujniki tętna). Oprócz podstawowych funkcji producenci prześcigają się w wzbogacaniu produktu o kolejne cechy, takie jak wodoodporność czy dotykowy ekran. Ważnym aspektem tych gadżetów jest także ich wygląd. Jakie urządzenie do pomiaru aktywności wybrać?

W dokonaniu oceny pomoże ci przegląd różnych urządzeń w poniższej galerii

Galeria: Urządzenia do pomiaru aktywności fizycznej — jakie wybrać? [GALERIA]
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: www.pollar.com, withings.com, Fitbit.com, www.healthlabs.com, jawbone.com

Aktualizacja: 19.08.2015

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Aplikacje na smartfony dla rowerzystów. 9 najlepszych aplikacji motywujących do jazdy na rowerze Aplikacje na smartfony dla rowerzystów. 9 najlepszych aplikacji motywujących do jazdy na rowerze

Aplikacje na smatrfona dla rowerzystów mierzą prędkość, dystans, średnią prędkość, wysokość...

więcej

185

10 aplikacji fitness, które zwiększą efektywność twojego treningu 10 aplikacji fitness, które zwiększą efektywność twojego treningu

Aplikacje fitness pomagają trzymać się ustalonego planu treningowego, a przy tym monitorują...

więcej

160

Roller do masażu mięśni – co daje? Jak używać wałka do masażu? Roller do masażu mięśni – co daje? Jak używać wałka do masażu?

Foam roller, czyli piankowy wałek do masażu, to przyrząd będący świetnym uzupełnieniem ćwiczeń...

więcej

150

Aplikacje dla biegaczy. 9 najlepszych aplikacji do biegania Aplikacje dla biegaczy. 9 najlepszych aplikacji do biegania

Aplikacje do biegania są oryginalnym urozmaiceniem długich i monotonnych biegów. Dzięki aplikacjom...

więcej

140

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Lipiec 27, 2017

możliwości ćwiczeń poza siłownią jest bardzo dużo, wystarczy tylko trochę kreatywności - ja lubię rower

data

Lipiec 26, 2017

ja też zdecydowąłem się na largomass i jestem bardzo zadowolony z efektu, bo w końcu widać sens chodzenia na siłownię

data

Lipiec 24, 2017

a co myślicie o tym, żeby zacząć od biegów na bieżni stacjonarnej., np ppoczątkowo tempo 6km/h - 10 minut, a kolejne 10 tempo 9km/h? Czy to dobre rozwiązanie??

data

Lipiec 20, 2017

Z tych , które ja tak jeszcze pamiętam to była l-karnityna , to były takie tabletki do ssania ? Miały taki fajny cytrynowy smak . A tak to ja mam osobiście trenera personalnego ,a dokładniej pani Katarzyna Gryko z Białegostoku , świetny trener personalny ;) http://katarzynagryko.pl

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.