Pulsometr - jaki wybrać? Rodzaje i parametry zegarków sportowych [PRZEGLĄD]

Autor: Anna Sierant

Pulsometr, kiedyś urządzenie stosowane głównie przez zawodowych sportowców, w ciągu ostatnich lat stał się popularnym gadżetem, chętnie kupowanym przez amatorów różnego rodzaju aktywności, głównie biegaczy. Odpowiednio dobrany zegarek sportowy może bowiem znacznie ułatwić treningi. Przeczytaj, co warto wziąć pod uwagę, wybierając pulsometr dla siebie i zapoznaj się z przeglądem zegarków sportowych dla kobiet i mężczyzn.

Pulsometr zsynchronizowany z aplikacją mobilną nie tylko mierzy tętno, ale pozwala też kontrolować sportowe postępy.

Pulsometr - jaki wybrać? Rodzaje i parametry zegarków sportowych [PRZEGLĄD]

Pulsometr stał się jednym z elementów wyposażenia każdego sportowca-amatora. Biegaczom czy osobom ćwiczącym na siłowni zależy nie tylko na aktywnym spędzaniu wolnego czasu, ale i ciągłym udoskonalaniu swoich wyników, jak najlepszej kontroli nad wysiłkiem i intensywnością treningu, a także nad odczytywaniem sygnałów płynących z organizmu podczas ćwiczeń. A o to znacznie łatwiej, gdy ma się przy sobie zegarek sportowy.

Jak działa pulsometr?

Przed założeniem niektórych pulsometrów konieczne jest posmarowanie się specjalnym żelem, chroniącym przed powstaniem otarć.

Pulsometr, nazywany również tętnomierzem lub pulsomierzem, działa podobnie jak badanie EKG - odczytuje zmiany napięcia elektrycznego, które wywołała praca naszego mięśnia sercowego. Na EKG wynik widzimy na wykresie, w przypadku zegarka sportowego - na wyświetlaczu.

Wyróżniamy trzy rodzaje popularnych pulsometrów:

 • Pulsometr klasyczny - składa się z opaski (czujnika), którą obwiązujemy klatkę piersiową i sportowego zegarka. Z opaski drogą radiową przekazywany jest do odbiornika sygnał, co z kolei umożliwia wykonanie i odczytanie pomiaru tętna. Ta dwuczłonowa konstrukcja zapewnia bardzo dokładne wyniki podawane przez urządzenie. Pomiar tętna może być ciągły bądź chwilowy. Pulsometry klasyczne często mają wiele dodatkowych funkcji: pomiar czasu i szybkości wykonywanych aktywności, licznik spalanych kalorii, zegar, stoper, podświetlany wyświetlacz, nierzadko są wodoodporne.
 • Pulsometr jednoczęściowy - składa się wyłącznie z zegarka zakładanego na rękę lub przypomina pierścionek z małym ekranem, zakładany na palec. W opinii wielu osób może być wygodny, ponieważ nie trzeba sobie podczas korzystania z niego obwiązywać klatki piersiowej, jednak dokonywane przez niego pomiary nie są tak dokładne, jak w przypadku pulsometru klasycznego. Polecany jest osobom, które lubią spacerować, maszerować, nie uprawiają intensywnego wysiłku i nie zależy im na biciu (własnych) rekordów.
 • Pulsometr z licznikiem - stworzony dla rowerzystów. Jeden jego element zakładamy na ciało, a drugi mocujemy na kierownicy roweru. Pulsometr z licznikiem mierzy tętno i liczbę przebytych kilometrów.

Jakie funkcje powinien posiadać pulsometr?

1. Pomiar tętna maksymalnego HRmax

W dobrych pulsometrach mamy możliwość wprowadzenia wartości swojego tętna maksymalnego. Zazwyczaj oblicza się je za pomocą wzoru stworzonego przez triathlonistkę Sally Edwards:

Kobiety HRmax=210-0,5 x wiek - 0,022 x waga
Mężczyźni HRmax=210-0,5 x wiek - 0,022 x waga +4

Dzięki tym obliczeniom będziemy mogli lepiej kontrolować przebieg wysiłku i podzielić go na strefy. Pulsometr za pomocą dźwięku będzie nas informował o przekroczeniu wartości tętna - dolnej lub górnej - jaką zaplanowaliśmy dla konkretnego momentu wysiłku. Warto pamiętać, że wyróżniamy 5 stref tętna:

 • 50-60 procent wartości tętna maksymalnego - strefa regeneracji,
 • 60-70 procent wartości tętna maksymalnego - strefa spalania tłuszczu,
 • 70-80 procent wartości tętna maksymalnego - strefa przemian tlenowych,
 • 80-90 procent wartości tętna maksymalnego - strefa pomiędzy przemianami tlenowymi w beztlenowe,
 • 90-100 procent wartości tętna maksymalnego - strefa przemian beztlenowych.

2. Pomiar czasu i przebytego dystansu

Choć podstawową funkcją pulsomierza jest pomiar tętna, bardzo przydatną opcją, szczególnie dla biegaczy, jest możliwość zmierzenia czasu aktywności i przebytego dystansu, a także ostatnio przebiegniętego okrążenia (lap). Pozwala to na ocenę swoich postępów. Przydatną funkcją jest również mierzenie międzyczasów, szczególnie u osób wykonujących interwały i tych, którym zależy na osiągnięciu konkretnego czasu na wyznaczonym dystansie.

Czytaj też: Jak obliczyć tętno maksymalne i spoczynkowe?

To ci się przyda

To ci się przyda

Pulsometr a aplikacje mobilne

Jeśli jesteś fanem nowych technologii, lubisz porównywać swoje wyniki z innymi trenującymi osobami i chcesz je ciągle poprawiać, zwróć uwagę, czy twój zegarek sportowy współpracuje z aplikacjami mobilnymi, dzięki którym zwizualizujesz swój trening. Warto jednak pamiętać, że pulsometry z taką funkcją nie kosztują mniej niż 500 zł.

3. GPS i synchronizacja z komputerem

Po założeniu pulsometru trzeba chwilę poczekać, by urządzenie połączyło się z sygnałem GPS i zaczęło rejestrować trasę.

Funkcją, którą biegacze sobie w pulsometrach bardzo cenią, jest GPS, dzięki któremu można dokładnie prześledzić przebyty dystans na mapie. Synchronizacja urządzenia z komputerem umożliwia zgranie tych danych na urządzenie i wnikliwe ich przeanalizowanie. Warto jednak pamiętać, że tańsze modele z GPS często są większe, bardziej "nieforemne" niż te, które tej funkcji nie posiadają. Zegarki sportowe o ładniejszym designie i z GPS-em należą do zdecydowanie droższych. W pulsometrach z tą opcją szybciej zużywa się też bateria.

4. Czytelny wyświetlacz

Wyświetlacz jest bardzo ważnym elementem każdego zegarka sportowego - to w końcu z niego odczytujemy wszystkie informacje. Przede wszystkim, ukazywane dane powinny być zapisane za pomocą odpowiednie dużych i wyraźnych cyfr/liter. Przydatna jest także funkcja podświetlania, którą dysponuje większość tego typu urządzeń, umożliwiająca wygodny odczyt danych podczas wieczornych/zimowych treningów.

5. Pozostałe funkcje

Innymi przydatnymi w pulsometrze funkcjami są:

 • licznik spalonych kalorii,
 • stoper,
 • obliczanie kadencji, czyli liczby kroków na minutę,
 • funkcja wirtualnego przeciwnika,
 • wodoodporność,
 • pomiar temperatury i barometr,
 • rejestrowanie wysokości, na której się znajdujemy.

Warto wiedzieć

Ważne

Zegarki sportowe dla kobiet i mężczyzn

Producenci tworzą coraz więcej różnego rodzaju pulsometrów, mających cieszyć się jak największym powodzeniem wśród sportowców, także tych niezawodowych. Powstał m. in. podział na pulsometry dla kobiet i dla mężczyzn. Ich działanie jest identyczne, jedyną różnicę stanowi większy wybór kształtów i kolorów wśród zegarków sportowych dla pań. Te dla panów bardziej przypominają klasyczne zegarki.

Ceny pulsometrów

W sklepach sportowych stacjonarnych i internetowych dostępna jest cała gama pulsometrów, w różnych przedziałach cenowych. Możliwy jest zakup sprzętu nawet za 50 zł - w takim przypadku nie warto mieć jednak nadziei, że posłuży nam on dłużej. Oczywiście, cena zegarka sportowego zależy nie tylko od jego producenta, ale i przeznaczenia sprzętu oraz posiadanych przez niego funkcji. W zależności od stopnia naszego zaawansowania w treningach, musimy zastanowić się, które funkcje okażą się dla nas niezbędne, a bez których spokojnie sobie poradzimy. Odpowiedni pulsometr dla amatora można kupić w przedziale od 200 do 1000 zł, zawodowcy będą szukać modelu dla siebie w wyższych kategoriach cenowych.

Zobacz przegląd zegarków sportowych z pulsometrami dla kobiet i mężczyzn w różnych kategoriach cenowych:

Galeria: Jaki pulsometr wybrać? Przegląd zegarków z pulsometrami
Zapoznaj się z naszym przeglądem pulsometrów - w różnych przedziałach cenowych i przeznaczonych zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com, Materiały prasowe, Materiały prasowe

Aktualizacja: 17.02.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
10 aplikacji fitness, które zwiększą efektywność twojego treningu 10 aplikacji fitness, które zwiększą efektywność twojego treningu

Aplikacje fitness pomagają trzymać się ustalonego planu treningowego, a przy tym monitorują...

więcej

193

Roller do masażu mięśni – co daje? Jak używać wałka do masażu? Roller do masażu mięśni – co daje? Jak używać wałka do masażu?

Foam roller, czyli piankowy wałek do masażu, to przyrząd będący świetnym uzupełnieniem ćwiczeń...

więcej

170

 Piłka gimnastyczna – jaką wybrać? Rozmiary i zalety piłek do ćwiczeń Piłka gimnastyczna – jaką wybrać? Rozmiary i zalety piłek do ćwiczeń

Piłka gimnastyczna (fit ball, swiss ball) to wszechstronny przyrząd treningowy, który może być...

więcej

145

Aplikacje na smartfony dla rowerzystów. 9 najlepszych aplikacji motywujących do jazdy na rowerze Aplikacje na smartfony dla rowerzystów. 9 najlepszych aplikacji motywujących do jazdy na rowerze

Aplikacje na smatrfona dla rowerzystów mierzą prędkość, dystans, średnią prędkość, wysokość...

więcej

103

Eksperci

Bardzo skutecznym i przynoszącym szybkie efekty sposobem na ujędrnienie dla osób w każdym wieku, jest trening siłowy. Pierwsze rezultaty są widoczne od razu po prawidłowo wykonanym treningu. Co...

Strach przed tym, co nowe, to naturalna ludzka reakcja. Aby zminimalizować obawy, dobrze przygotuj się do pierwszej wizyty na siłowni. Odwiedź stronę internetową siłowni, sprawdź ofertę i cennik,...

Bardzo cieszę się, że poruszyłaś ten temat. Są 3 sposoby na podniesienie piersi, które najlepiej stosować jednocześnie: 1) zadbanie o jędrność skóry poprzez nawilżenie od środka i od zewnątrz, 2)...

Forum
data

Luty 26, 2017

Całkowicie sie zgadzam z opiniami co do Largomass. Również uważam, ze nie ma lepszego środka wspomagającego w przypadku ćwiczeń.

data

Luty 25, 2017

tak, witamina d to chyba najlepsza witamina jeśli prowadzisz bardzo aktywny tryb życia, jak pracujesz, ćwiczysz, wyjeżdżasz, jeździsz i zajmujesz się zajawkami to witamina d najbardziej Ci się przyda, sam tak mam i biorę vita d express, pomaga mi to gdy czuję zmęczenie i zniechęcenie...

data

Luty 22, 2017

jeżeli zrobisz tylko raz 6weidera, a później wrócisz to zwykłego trybu życia to na pewno tłuszcz wróci :) codziennie uprawiaj sport ! :)

data

Luty 22, 2017

Osobiście zaczęłam biegać po prostu z dnia na dzień. Najlepiej jest robić to po prostu stopniowo, zwiększać dystans co kilka dni. Ja osobiście biegam głównie na siłowniach, gdzie korzystają z http://www.vimuz.pl/jaka-bieznia-do-biegania-elektryczna-czy-magnetyczna-ranking-top5 dobrych...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.