AEROBIK czy ZUMBA? Co wybrać, by szybciej schudnąć?

10 komentarze
Autor: Monika Majewska

Aerobik czy zumba? Co wybrać, by szybciej i skuteczniej pozbyć się zbędnych kilogramów i jednocześnie poprawić kondycję? Czym się różni aerobic od zumby? Jakie są wady i zalety każdego z tych treningów? Sprawdź, co jest lepsze na odchudzanie - aerobik czy zumba?

Dowiedz się, dla kogo polecana jest zumba, a dla kogo aerobik.

AEROBIK czy ZUMBA? Co wybrać, by szybciej schudnąć?

Aerobik czy zumba? Co wybrać, by szybciej i skuteczniej schudnąć? Zarówno aerobik, jak i zumba są zaliczane są do treningów aerobowych (tzw. cardio), opartych na intensywnej wymianie tlenowej, których celem jest poprawienie metabolizmu, a co za tym idzie - spalenie tkanki tłuszczowej (proces ten odbywa się w warunkach tlenowych). Ponadto aerobic i zumba poprawiają wydolność organizmu, w tym wzmacniają serce, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób, m.in. nadciśnienia tętniczego. A dzięki wydzielanym podczas ich wykonywania endorfinom, poprawiają także samopoczucie i obniżają poziom stresu.

Aerobik i zumba - czym się różnią? Wady i zalety obu treningów

Aerobic jest pojęciem szerszym niż zumba, ponieważ kryją się pod nim nie tylko rytmiczne ćwiczenia ruchowe (np. fat burner, aeroboxing i właśnie zumba), lecz także ćwiczenia typowo siłowe (np. body sculpting/body shape, abt, tbc), skoncentrowane na wzmocnieniu mięśni, oraz te, których celem jest rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała (np. stretching, joga, pilates). Niektóre z tych ćwiczeń są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych trenujących, a niektóre dla początkujących, którzy nie muszą chwalić się dobrą kondycją. W związku z tym aerobik można polecić niemalże każdemu. Nawet osoby z problemami zdrowotnymi, np. te, które mają problem z kręgosłupem, również znajdą coś dla siebie, ponieważ aerobik często bywa połączony z gimnastyką korekcyjną (np. aqua aerobikiem). Niektóre ćwiczenia aerobowe mogą wykonywać także kobiety w ciąży, dzieci i seniorzy.

Jakie są wady aerobiku? Większość treningów polega na wielokrotnym, dokładnym powtarzaniu serii ćwiczeń, często w jednej, niewygodnej pozycji, co jest męczące i monotonne. Dodatkowo niektóre ćwiczenia są dość trudne. W związku z tym łatwo się zniechęcić i przerwać ćwiczenia, nie osiągając zamierzonego celu.

Z kolei zumba to forma aerobiku, która łączy w sobie latynoskie kroki taneczne z elementami typowymi dla zajęć fitness. Właśnie to połączenie wyróżnia zumbę wśród pozostałych form aerobiku. Podczas zumby ćwiczy się m.in. do muzyki salsy, flamenco, samby, tanga, cha-chy czy hip-hopu, a także w rytm egzotycznej muzyki indyjskiej i afrykańskiej czy tej z Bollywood. Dzięki temu wiele osób zapomina o tym, że ćwiczy i po prostu dobrze się bawi, a przy tym spala niemało kalorii. Poza tym w zumbie nie ma miejsca na monotonne i męczące powtórzenia ćwiczeń. Uczestnicy cały czas są w ruchu i ćwiczą najlepiej jak tylko potrafią, nie martwiąc się o to, że jakiś krok wykonują niedokładnie czy niedoskonale. W zumbie bardzo ważną rolę odgrywa zabawa, ponieważ w takiej atmosferze łatwiej znosi się większe obciążenia, a co za tym idzie - chudnie się zdecydowanie szybciej.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 31.08.2016

Komentarze (1 - 10 z 10)
sinead, 05.10.2015 16.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja prowadzę aerobik od 11 lat i będę go bronić przed innymi formami aktywności fizycznej. Uważam ,że aerobik to coś więcej niż zumba. Oto rozkład ćwiczeń na aerobiku: Taneczna rozgrzewka (zumba) 20 minut, dwie serie po 6 ćwiczeń angażujące mięśnie ud i pośladków po 30 powtórzeń (podczas zumby mięśnie zostają rozgrzane, a podczas ćwiczeń aerobowych wykonują wysiłek obciążeniowy) , dwie serie po 6 ćwiczeń z obciążeniem angażujące mięśnie ramion i klatkę piersiową (czego w zumbie wcale nie ma) , dwie serie po 6 ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha (30 powtórzeń każde) na zumbie brzuch się tylko rozgrzewa, a mięśnie ćwiczą minimalnie, dwie serie po 6 ćwiczeń wzmacniających plecy i mięśnie otaczające kręgosłup (tylko na aerobiku). Na zakończenie stretching (rozciąganie). Całość trwa 1.15 min. Zajęcia cieszą się powodzeniem przez cały kalendarzowy rok od 11 lat. Uczestnikami są zarówno kobiety jak i mężczyźni w różnym wieku. Zajęcia są odpowiednie dla każdego, początkujący mogą wykonywać ćwiczenia wolniej w mniejszej ilości powtórzeń zaś zaawansowani wykonują pełne ruchy dynamicznie w maxymalnej ilości powtórzeń. Mogileński Dom Kultury zaprasza wszystkich chętnych do uprawiania sportu za symboliczną opłatą 15 zł na miesiąc. Cena za jedną lekcję to niespełna 2 zł!!!! Już bardziej nie możemy cię zachęcić abyś skorzystał z oferty :) Ostatnie badania nad spalaniem tkanki tłuszczowej dowodzą, że najszybciej odbywa się to podczas ćwiczeń z obciążeniem czyli siłowych, wiadomo jednak, że przed dźwiganiem ciężarów trzeba się dobrze rozgrzać!!! Tego wszystkiego dostarczy nam własnie aerobik!!! http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/zajecia-i-treningi/aerobik-czy-zumba-co-wybrac-by-szybciej-schudnac_36365.html#c120220
 
sineads, 22.09.2015 16.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja prowadzę aerobik od 11 lat i będę go bronić przed innymi formami aktywności fizycznej. Uważam ,że aerobik to coś więcej niż zumba. Oto rozkład ćwiczeń na aerobiku: Taneczna rozgrzewka (zumba) 20 minut, dwie serie po 6 ćwiczeń angażujące mięśnie ud i pośladków po 30 powtórzeń (podczas zumby mięśnie zostają rozgrzane, a podczas ćwiczeń aerobowych wykonują wysiłek obciążeniowy) , dwie serie po 6 ćwiczeń z obciążeniem angażujące mięśnie ramion i klatkę piersiową (czego w zumbie wcale nie ma) , dwie serie po 6 ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha (30 powtórzeń każde) na zumbie brzuch się tylko rozgrzewa, a mięśnie ćwiczą minimalnie, dwie serie po 6 ćwiczeń wzmacniających plecy i mięśnie otaczające kręgosłup (tylko na aerobiku). Na zakończenie stretching (rozciąganie). Całość trwa 1.15 min. Zajęcia cieszą się powodzeniem przez cały kalendarzowy rok od 11 lat. Uczestnikami są zarówno kobiety jak i mężczyźni w różnym wieku. Zajęcia są odpowiednie dla każdego, początkujący mogą wykonywać ćwiczenia wolniej w mniejszej ilości powtórzeń zaś zaawansowani wykonują pełne ruchy dynamicznie w maxymalnej ilości powtórzeń. Mogileński Dom Kultury zaprasza wszystkich chętnych do uprawiania sportu za symboliczną opłatą 15 zł na miesiąc. Cena za jedną lekcję to niespełna 2 zł!!!! Już bardziej nie możemy cię zachęcić abyś skorzystał z oferty :) Ostatnie badania nad spalaniem tkanki tłuszczowej dowodzą, że najszybciej odbywa się to podczas ćwiczeń z obciążeniem czyli siłowych, wiadomo jednak, że przed dźwiganiem ciężarów trzeba się dobrze rozgrzać!!! Tego wszystkiego dostarczy nam własnie aerobik!!!
 
Ruki, 31.05.2015 18.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja zdecydowanie wolę Zumbę , ćwiczenia z muzyką są powalające. Takie emocje z siebie wyrzucam i jestem z tego powodu szczęśliwa. A moje ciało wygląda o niebo lepiej !
 
Jula, 29.05.2015 13.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie jest to samo. Mój ruch to odbieranie dziecka ze żłobka na rowerze, jak nie pada deszcz. Domowe porządki i bieganie za niespełna dwuletnią córeczką, od czego niestety nie chudnę. Spacery, czyli dreptanie za nią, i wspinanie się za nią po placu zabaw. Zaczęłam robić sobie sałatki do pracy do pojemników. Wykorzystuje wolny moment do tego w ciągu dnia, niestety tych praktycznie nie ma. Najtrudniej jest wszystko ogarnąć jak dziecko nie chce długo zasnąć. Na ćwiczenie z płytą dvd po 22.30 już nie mam siły. Staram się jeść często i regularnie, biorę owoce i różne pestki do pracy. Zgubą są chyba słodycze i jedzenie po 22, jak w końcu zaśnie i mam chwilę dla siebie. Przed ciążą trenowałam kilka razy w tygodniu, pole dance i basen i rower. Teraz niestety nie ma z kim dziecka zostawić, mąż dużo pracuje bo się przeprowadzamy niedługo. Pozostaje więc duża samodyscyplina w tym co się je. A zauważyłam, że posiłki to takie chwile tylko dla mnie, więc na sałatki trzeba wymieniać ile się da. Ale nie warto się roztyć i sobie odpuścić bo szkoda zdrowia i samopoczucia.
 
Haszka, 17.01.2015 14.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie, czy ktoś może ma doświadczenie przy którym treningu, tzn zumba czy aerobic więcej partii ciała pracuje i przy których ćwiczeniach spala się więcej kalorii? Chciałabym zapytać, jak wzmacniacie stawy przed treningiem? Szukam sprawdzonych informacji. Pozdrawiam:)
 
Malwina, 08.11.2014 21.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chodzę na zumbę już miesiąc i jestem ogromnie zadowolona z rezultatów, jak wracam z zajęć to jestem taka wymęczona i od razu lepiej się czuję.
 
toffi, 27.03.2014 21.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety nie mam czasu na dodatkowe zajęcia. Poruszam się w kole praca-dom-dzieci. Dlatego wspomagam się suplementami, wiadomo ograniczyłam jedzenie, chodzę do pracy na piechotę, staram się zmienić dietę. Na pewno tabletki ograniczyły mój apetyt na słodycze i chęć na wieczorne podjadanie a to spowodowało spadek wagi - na razie to tylko 1,5 kg ale liczę na więcej :)
 
Marzena, 27.03.2014 16.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Martyna jeśli jesteś zainteresowana suplementami naturalnymi lub całym programem odchudzającym w oparciu o naturalne produkty bez chemii i syntetyków napisz na adres marzenkam@gmail.com to pokieruje Cię jak je zdobyć.
 
Kaha, 24.03.2014 20.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zapomnij o suplementach, idź na zumbę, ja już byłam na aqua zumba, mimo że nie umiem pływać. W ogóle nie czuję tego oporu wody, a wtedy się tyle spala kalorii. Najbardziej mi się uda wyszczupliły po tych ćwiczeniach. Na wadze też mniej, ale na udach widać najbardziej efekty.
 
Martyna, 24.03.2014 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja się zapisałam na fitness, chodzę 3 razy w tygodniu. Staram się też biegać, ale z tym to akurat różnie bywa. Muszę do lipca schudnąć przynajmniej 8 kg. Będzie ciężko, bo moje uzależnienie od słodyczy jest ciężko pokonać. Zastanawiam się nad jakimiś suplementami, żeby wspomóc swój metabolizm, ale w aptekach jest tyle tego, że nie wiem na co się zdecydować?
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia] Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia]

Ćwiczenia izometryczne to rodzaj ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Aby rozpocząć treningi nie musisz...

więcej

165

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

156

TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

155

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

145

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Czerwiec 27, 2017

Stosowałem largomasas przez 3 miesiace, Efekt był lepszy jak to co osiągnąłem przez rok na samej siłowni bez suplementacji

data

Czerwiec 26, 2017

Ja mam płaściejszy brzuch dzięki diecie sportowej oraz odpowiedniemu planu treningowemu . Ogólnie czuję sie świetnie . Z tym ,ze ja najpierw udałam się do trenera personalnego , a dokłądniej pani Katarzyny Gryko z Białegostoku . dzięki niej , jej motywcjom , na prawde udało mi się...

data

Czerwiec 25, 2017

najważniejsze żeby zachować czujność, do tego właśnie jakiś dodatek typu gaz, paralizator i mozna czuć się o niebo bezpieczniej. ja kupowałam gaz i też taki zwykły i samej mi się po oczach dostało na szczęście przy próbnym strzale. myślę że to naprawdę powszechny problem - teraz mam...

data

Czerwiec 23, 2017

Ja tez lubię spędzać aktywnie wakacje, w ogóle lubię sport i nie wyobrażam sobie bez niego życia. W tym roku wyjeżdżam na obóz taneczny do Kołobrzego, na royal dance camp. Cały czas trwaja zapisy, więc jak ktoś jest chętny to warto. bedą codziennie zajęcia z tańca.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.