Asana - połączenie pozycji ciała, oddechu i koncentracji

Autor: Przemek Nadolny, wiceprezes Porozumienia Szkół Jogi, nauczyciel w YogaRepublic.pl

Asana oznacza pozycję ciała praktykowaną w jodze. Osoba wykonująca pozycję, aby móc nazwać ją asaną, powinna zastosować się do bardzo konkretnych wytycznych. To, że ktoś potrafi wykonać spektakularne pozycje i pięknie się w nich prezentować, wcale nie musi oznaczać, że wykonuje asany. Ta sama pozycja może być zwykłą pozycją akrobatyczną, a przy zastosowaniu się do precyzyjnych wskazań może stać się pozycją jogi - asaną. Co zatem odróżnia dwie na pierwszy rzut oka bardzo podobne do siebie pozycje, czyniąc je albo pozycją czysto fizyczną albo pozycją medytacyjną?

Każda asana posiada różne warianty, dostosowane do umiejętności i możliwości poszczególnych ćwiczących.

Asana - połączenie pozycji akrobatycznej, oddechu i koncentracji

Celem praktykowania różnych pozycji ciała w jodze, wbrew obiegowej opinii, nie jest rozciąganie, siłowanie czy zmuszanie ciała do czegokolwiek. Jogini, odwrotnie niż sportowcy, nie stawiają ciału wyzwań, ale poprzez regularną praktykę zyskują coraz lepszą świadomość ciała i kontakt z nim. Tam gdzie napotykają na opór, blokadę, napięcie czy ból, starają się poznać i zrozumieć przyczynę i ją usunąć. Tak, by ciało było zdrowsze i sprawniejsze.

Praktykując asany, uwagę kieruje się na to, by uzyskać pozycję zrównoważoną względem siły grawitacji, tak by była ona możliwie najlżejsza i bezwysiłkowa. Prawidłowa technika wykonania asan ma na celu maksymalne otworzenie ciała i rozluźnienie, przy minimalnym wysiłku i wykorzystaniu naturalnych dźwigni, oferowanych przez własny organizm. Tak wykonane pozycje są niezwykle przyjemne i dają poczucie kontroli całego ciała.

I właśnie to przyjemne rozluźnienie i otwarcie ciała powoduje, że gdy raz uda nam się wykonać prawidłowo asanę, to chętniej będziemy wracać do praktyki i coraz śmielej sięgać po nowe pozycje, by w miarę praktyki zamienić je w asany, czyli pozycje stabilne i bezwysiłkowe.

Praktykując asany dowiadujemy się, jak niezwykłym narzędziem jest nasze ciało i jaki potencjał kryje w sobie. Można powiedzieć, że praktyka asan jest jak nauka instrukcji obsługi własnego ciała nie tylko na poziomie fizycznym, ale także w warstwach subtelnych - energii, emocji i mentalności.

Po czym poznać, że pozycja jest dla nas asaną?

Asana jest nierozerwalnie związana z innymi kluczowymi elementami jogi, jakimi są kontrola oddechu oraz wewnętrzna uważność. Gdy praktykujemy te trzy elementy wspólnie, tzn. pozycję ciała, kontrolę oddechu oraz zachowanie uwagi skierowanej do wewnątrz, wówczas tworzymy warunki, by ciało rozluźniło się i zregenerowało, oddech stał się spokojny, równy i głęboki, a umysł był spokojny i naturalnie trwał w stanie koncentracji i podwyższonej uważności, czyli medytacji.

Za jedną z najbardziej wygodnych i bezwysiłkowych asan uważa się stanie na głowie, które po latach praktyki chętnie wykonujemy przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut bez specjalnego wysiłku czy napięcia.

Zatem prawidłowo wykonaną asanę poznamy po tym, że oddech jest spokojny i miarowy, wzrok, twarz i całe ciało pozostają rozluźnione. Dotyczy to nawet tych najbardziej wydawałoby się trudnych i ekstremalnych pozycji, jak np. pozycje balansowe.

Efekty wykonywania asan

Asany są niezwykle pożyteczne dla zdrowia:

  • korygują wady postawy,
  • usuwają bóle i napięcia mięśni,
  • uczą radzić sobie ze stresem,
  • regulują gospodarkę hormonalną i trawienie,
  • poprawiają krążenie,
  • oczyszczają jelita,
  • zwiększają metabolizm, dzięki czemu waga ciała wraca do prawidłowej,
  • rozwijają siłę i grację,
  • pozwalają odzyskać zdrowie i sprawność nawet w podeszłym wieku itd.

Niemniej to nie są główne powody, dla których joga jest tak chętnie praktykowana i tak dynamicznie rozwija się na całym świecie. Powód, dlaczego chętnie praktykujemy asany i dlaczego szybko staje się to naszym regularnym, codziennym nawykiem, jest prosty: praktykowanie asan samo w sobie sprawia olbrzymią przyjemność, wręcz rozkosz, dla której jesteśmy w stanie ograniczyć inne mniej zdrowe przyjemności, takie jak używki czy niezdrowe jedzenie. Nic nie równa się temu uczuciu spokoju, radości, poczuciu siły i koncentracji, które uzyskujemy po wykonaniu dobrej sekwencji asan i oddechów.

To ci się przyda

To ci się przyda

Od dawna zbierasz się, by zacząć ćwiczyć jogę? Nie wiesz jak i gdzie dobrze zacząć? Zrób swój pierwszy Krok w Jogę z portalem BosoNaMacie.pl i do końca października zyskaj nieograniczony wstęp na zajęcia początkujące do renomowanych szkół jogi w Twoim mieście. Szczegóły na: http://bosonamacie.pl/krok-w-joge.

Nie zwlekaj, akcja trwa tylko do końca września 2016 r.!

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 22.09.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

990

Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet

Wypróbuj 12-tygodniowy plan treningowy dla początkujących kobiet, zaczynających przygodę z...

więcej

902

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

824

"Skalpel" i inne treningi Ewy Chodakowskiej. Zasady treningów osobistej instruktorki fitness "Skalpel" i inne treningi Ewy Chodakowskiej. Zasady treningów osobistej instruktorki fitness

Treningi Ewy Chodakowskiej wykonuje coraz więcej Polek. Wszystko dlatego, że wyznacznikiem sukcesu...

więcej

672

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 28, 2017

Ja jestem bardzo zadowolony z efektu jaki uzyskałem po zastosowaniu Largomass, w końcu mam pięciopak

data

Marzec 28, 2017

a ja polecam Bigup (Instoya), naturalny suplement zawierający wyciągi roślinne, fajnie działa razem z ćwiczeniami, tzn. ujędrnia, likwiduje cellulit, i skóra robi się fajnie napięta brzmi interesująco, stosujesz ten bigup?? możesz coś więcej napisać?

data

Marzec 25, 2017

duży wpływ na bóle mięśni, stawów, zmeczenie, stres ma brak magnezu w organizmie dlatego trzeba go uzupełniać. Ja polecić mogę ten preparat http://biowitalni.pl/sport/434-olejek-magnezowy-sport-spray-100ml.html szczególnie sportowcom którzy często trenują i odczuwają właśnie dolegliwości...

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.