ASHTANGA JOGA: teoria i praktyka jogi dynamicznej

Autor: Karolina Gołoś

Ashtanga joga jest dynamicznym rodzajem jogi, w którym zasadnicze znaczenie odgrywa ruch, oddech i koncentracja. Aby poczuć efekty praktyki ashtangi potrzebne jest zaangażowanie, regularność i pełna kontrola nad ciałem. Ashtanga przynosi jednak niezwykłe efekty. Zobacz, czym jest ashtanga joga i dlaczego warto ją praktykować?

Ashtanga joga to harmonijne połączenie asan, kontrolowanego oddechu i punktów koncentracji wzroku.

ASHTANGA JOGA: teoria i praktyka jogi dynamicznej

Tradycja ashtanga jogi związana jest z profesorem Sri T. Krishnamacharym oraz 500-letnim manuskryptem, który badacz odnalazł w tracie swoich poszukiwań naukowych w bibliotece w Kalkucie. Księga zawiera cały system nauczania, znany dziś właśnie jako ashtanga joga. Przez lata kolejni mistrzowie, w tym ściśle kojarzony z ashtangą Sri K. Pattabhi Jois, kultywowali praktykę łączenia ćwiczeń fizycznych z oddechowymi i dziś ashtanga joga jest jedną z najbardziej znanych odmian tradycyjnej jogi na świecie.

Ashtanga joga - podstawowe założenia jogi dynamicznej

Ashtanga jest nazywana jogą dynamiczną, ponieważ ruch podąża tu bezpośrednio za oddechem, co sprawia, że ciało pracuje w pełnej harmonii. "Asto" oznacza osiem, co ma za zadanie podkreślić ośmiostopniowość tej ścieżki jogi, na którą składają się:

1. yamy – zasady moralne,

2. niyamy – praca nad sobą,

3. asany – pozycje, ćwiczenia fizyczne,

4. pranayama – rytmiczna kontrola oddechu,

5. pratyahara – kontrola zmysłów,

6. dharana – koncentracja,

7. dhyana – medytacja,

8. samadhi – urzeczywistnienie Jaźni.

Naturalnym efektem dobrze wykonywanej praktyki jest doświadczanie, urzeczywistnienie wszystkich następujących po sobie punktów. Samadhi to ostateczny punkt praktyki: oświecenie, wyzwolenie, pogodzenie się ze sobą. Warto pamiętać, że ashtanga bez oddechu nie jest ashtangą. Dlatego wykonywanie asan bez kontroli oddechu nie da pożądanego efektu, będzie jedynie zwykłą pozą, figurą.

Czytaj też: Co to jest AJURWEDA i czym różni się od jogi?

Nie każdy uczestnik zajęć ashtangi przechodzi wszystkie stopnie praktyki. Osoby, które traktują jogę głównie jako zestaw ćwiczeń wzmacniających i relaksujących, koncentrują się na trzecim stopniu, czyli asanach. Jest to system ściśle określonych pozycji (asan) praktykowanych w seriach. Ich wykonywanie bazuje na czterech podstawowych elementach: oddechu (oddechu ujjayi), ruchu ciała (vinyasa), punktach koncentracji wzroku (drishti) i bandach (wewnętrzne zaciski).

Najważniejsze określenia w ashtanga jodze

Oddech

Oddech to niezwykle ważny element wykonywania ćwiczeń. Jego zadaniem jest łączenie asan i płynne przechodzenie pomiędzy nimi. W ashtanga jodze oddycha się oddechem ujjayi, czyli tzw. oddechem zwycięzcy. Oddychając ćwiczący wydaje charakterystyczny dźwięk, który ma mu pomóc w koncentracji i osiągnięciu spokoju, a z czasem - wejściu w stan medytacji.

Czytaj też: Oddech jogiczny - ćwiczenia oddechowe dla początkujących i zaawansowanych

Vinyasa

W znaczeniu podstawowym visaya oznacza płynne wejście i wyjście z asana (pozycji). W rozumieniu szerszym, vinyasa to także pełna sekwencja asan, która tworzy serię. W ashtanga jodze znanych jest 6 serii, jednak praktykuje się głównie tylko pierwszą – Yoga Chikitsa oraz rzadziej drugą Nadi Shodana - jest to seria dla mocno zaawansowanych i dłużej ćwiczących, najczęściej praktykują ją nauczyciele ashtangi. Celem jogi Chikitsa, czyli terapii jogą, jest oczyszczenie i wzmocnienie ciała. Z kolei Nadi Shodana służy oczyszczeniu systemu nerwowego poprzez koncentrację głównie na skrętach i odgięciach kręgosłupa.

Drishti

Skupianie wzorku przez ćwiczącego ma za zadanie ułatwienie koncentracji i skupienia. W ashtandze istnieje 9 odmian drishti:

1 - czubek nosa - Nasagra Drishti;

2 - w górę - Urdva Drishti;

3 - trzecie oko - Brumadya Drishti;

4 - koniuszek środkowego palca - Hastagra Drishti;

5 - koniuszek kciuka - Angushta Drishti;

6 - prawa strona - Parshva Drishti;

7 - lewa strona - Parshva Drishti;

8 - pępek - Nabi Drishti;

9 - koniuszek dużego palucha - Padagra Drishti.

Bandha

Bandha to ośrodek energetyczny w ciele. Jego uaktywnienie przez ćwiczącego ma za zadanie „uwięzienie” w ciele życiowej energii i pomoc w kontroli oddechu. W ashtandze mamy trzy bardzo ważne bandhy, czyli „energetyczne zawory”, które pozwalają zachować i dobrze rozprowadzić energię wytwarzaną podczas ćwiczeń:

  • Mula Bandha;
  • Uddiyana Bandha;
  • Jalandara Bandha.

Bandhy polegają na odpowiednim ułożeniu ciała i spięciu mięśni w celu zwiększenia stabilności oraz zapewnienia integralności pozycji. Ich wykonanie wymaga świadomości ciała, a w początkowych etapach pomocy instruktora jogi, który dokładnie określi, które mięśnie i w jaki sposób należy napiąć.

Ashtanga joga: jakie daje korzyści?

Uprawianie jogi jest dość specyficznym rodzajem wysiłku fizycznego. Przede wszystkim ćwiczenia w ashtandze są powolne i płynne, ale mimo tego - dość wymagające. Ułożenie ciała w kolejnych pozycjach zwiększa siłę oraz elastyczność mięśni i ścięgien. Po kilkunastu zajęciach jogi ćwiczący przyjmuje kolejne asany bez większego oporu, płynnie i naturalnie.

Dla osób dłużej ćwiczących ashtanga jogę największą korzyścią jest sama przyjemność i spokój osiągany podczas wykonywania kolejnych asan. Świadomym praktykom nie chodzi o wymiar fizyczny kolejnych pozycji, ale wewnętrzną harmonię osiąganą dzięki nim.

Ashtanga z uwagi na ogromną rolę oddechu korzystnie wpływa na dotlenienie organizmu i pracę serca. Co więcej, joga ma także pozytywny wpływ na psychikę ćwiczącego. Ułatwia radzenie sobie ze stresem, osiągnięcie wewnętrznego spokoju, a uaktywniając w pozycjach równoważnych obie półkule mózgowe, przeciwdziała starzeniu się mózgu.

Polecamy
Ashtanga, aerojoga, acroyoga... Sprawdź, który rodzaj jogi jest najlepszy dla ciebie

Ashtanga, aerojoga, acroyoga... Sprawdź, który rodzaj jogi jest najlepszy dla ciebie

Klasyczna joga ma szereg odmian, które różnią się od siebie dynamiką ćwiczeń, zakresem praktykowanych pozycji czy stopniem zaangażowania duchowego. Każdy ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 26.04.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

1699

Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet

Wypróbuj 12-tygodniowy plan treningowy dla początkujących kobiet, zaczynających przygodę z...

więcej

1643

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

1282

Trening na orbitreku: jak ćwiczyć? Plan treningowy dla początkujących Trening na orbitreku: jak ćwiczyć? Plan treningowy dla początkujących

Trening na orbitreku ma szereg zalet: spala tkankę tłuszczową, poprawia wydolność, wzmacnia...

więcej

1200

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 22, 2017

polecam jedzenie galaretek i kiślu ;)

data

Marzec 21, 2017

to forum stao się etykietą sprzedawcy czegoś co się nazywa largomass. LIPA!

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

data

Marzec 17, 2017

Czy te ćwiczenia są dobre na pozbycie się nadmiaru stałego tłuszczu na brzuchu? Biorę Liporedium i mam pas do stymulacji mięśni brzucha ale to jak dla mnie zamało. Chciałbym rozpocząc ćwiczenie mięśni brzucha ale nie wiem czy akurat ten zestaw ćwiczeń. Jakie ćwiczenia sa najlepsze na...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.