BIKRAM JOGA: na czym polega?

Autor: Karolina Gołoś

Bikram joga to rodzaj jogi dla osób, które lubią większy wysiłek fizyczny i mają już doświadczenie w uprawianiu jakiejkolwiek dyscypliny. Mimo iż bikram joga bazuje na pozycjach znanych z ashtangi, czyli najpopularniejszej odmiany jogi, wymaga od ćwiczącego zdecydowanie większego wysiłku i siły woli. Wszystko to dlatego, że ćwiczy się ją w specyficznych warunkach. Zobacz na czym polega wyjątkowość bikram jogi!

Bikram joga to "najgorętsza" z odmian tej dyscypliny. Od tradycyjnej jogi różni się tym, że ćwiczenia odbywają się w pomieszczeniu z bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Bikram joga

Podstawowym czynnikiem wyróżniającym bikram jogę od innych rodzajów jogi jest specyficzna przestrzeń, w której wykonywane są ćwiczenia. Konieczna jest wysoka temperatura (około 40 stopni Celsjusza) i zachowanie dużej wilgotności powietrza (40-50%). Dlatego też tę odmianę jogi można ćwiczyć jedynie w specjalnie przystosowanych do tego studiach.

Na czym polega bikram joga, czyli ćwicząc w saunie...

Joga bikram to 90-minutowe zajęcia składające się z 26 asan i dwóch ćwiczeń oddechowych. Wyróżnia się tym, że poszczególne pozycje utrzymuje się nieco dłużej niż tradycyjnie i wykonuje się je w ściśle określonym porządku, koncentrując się kolejno na każdej części ciała. Efektywność ćwiczeń związana jest jednak głównie ze specyficznymi warunkami w jakich należy je wykonywać. Wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza rozluźniają mięśnie i stawy, dodatkowo zwiększając intensywność wysiłku.

To właśnie zwiększenie elastyczności ciała oraz oczyszczenie organizmu z toksyn są głównymi powodami dla których bikram jogę praktykuje się w "tropikalnych" warunkach. Intensywne pocenie się podczas zajęć bikram jogi są naturalną reakcją organizmu na podwyższoną temperaturę ciała, będącą wynikiem wysiłku fizycznego i warunków panujących w sali - pocenie się schładza organizm, a co najważniejsze, oczyszcza go z toksyn. Skutkiem ubocznym ćwiczeń w wysokiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza jest zwiększenie tętna, stąd też specjalny dobór kolejno wykonywanych asan podczas zajęć bikram jogi (zbyt intensywna praca w takich warunkach może być dla serca nadmiernie obciążająca).

Uprawianie bikram jogi wymaga dużej wytrzymałości i wzmożonej pracy mięśni. Dlatego też poleca się ją osobom, które prowadzą raczej aktywny tryb życia i mają doświadczenie w uprawnianiu sportu. Co ciekawe, wytrwanie na pierwszych zajęciach bikram jogi będzie większym wyzwaniem dla osób  do tej pory skupiały się głównie na ćwiczeniach siłowych niż dla tych, którzy preferują treningi kardo. Dzieje się tak dlatego, że uprawianie bikram jogi wymaga od ćwiczącego przede wszystkim wytrzymałości.

Czytaj też: Joga czakr - na czym polega? Przykłady asan, które odblokują twoje czakry

To ci się przyda

To ci się przyda

Bikram joga – historia

Bikram joga, jako nowy sposób uprawiania jogi, narodziła się dzięki Bikramowi Choudhury’emu, trzykrotnemu mistrzowi jogi w Indiach, który wymyślony przez siebie rodzaj jogi spopularyzował w latach 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych. Hinduski trener, pasjonujący się także podnoszeniem ciężarów, w bikram jodze największy nacisk postawił na rozwój fizyczny ćwiczącego, choć naturalnie cisza i skupienie pozostały ważnym elementem poprawnego wykonywania asan.

Co ciekawe, po osiągnięciu komercyjnego sukcesu autor bikram jogi zrezygnował z wartości jej przypisywanych i wywołał spore kontrowersje swoim zamiłowaniem do bogactwa. Mimo tego bikram joga nie straciła na atrakcyjności, a korzyści płynące z jej uprawiania są cenione w wielu krajach na świecie.

Jak przygotować się do zajęć bikram jogi?

Zajęcia bikram jogi nie są polecane dla osób rozpoczynających przygodę z jogą czy osób mało aktywnych fizycznie. Także osoby borykające się z chorobami układu krwionośnego oraz kobiety w ciąży nie powinny ćwiczyć w gorącym i wilgotnym pomieszczeniu. Właśnie z uwagi na wysoką temperaturę oraz dużą wilgotność powietrza panującą podczas zajęć bikram jogi przyjście na nie wymaga pewnego przygotowania.

Przede wszystkim przed treningiem należy odpowiednio nawodnić organizm i przygotować się na dużą utratę płynów — dlatego w ciągu dnia przed lekcją powinno się wypić około 2 litrów wody. Dodatkowo na 2-3 godziny przed zajęciami, tak jak przed każdym dużym wysiłkiem fizycznym, warto unikać spożywania posiłków – szczególnie ciężkich. Na zajęcia należy wziąć dwa ręczniki (jeden na trening, drugi na prysznic po treningu).

Ponieważ podczas uprawiania bikram jogi osoby ćwiczące pocą się bardzo obficie, w trosce o komfort współćwiczących na zajęcia należy przyjść czystym i niewyperfumowanym (intensywny zapach perfum nie zniweluje zapachu potu, a może drażnić i rozpraszać osoby współćwiczące). Dla własnej wygody zaś warto zadbać o odpowiedni strój — w tym wypadku powinien on być raczej skąpy np. sportowy stanik i krótkie spodenki lub legginsy.

Ważne

Ważne

Zajęcia z bikram jogi są dość kosztowne. W Polsce do tej pory oferuje je tylko jedna szkoła w Warszawie, dlatego ceny nie są konkurencyjne. Koszt pojedynczych zajęć to wydatek rzędu 60 złotych. Za karnet 5 lekcji zapłacimy 265 złotych.

Bikram Joga — jakie daje korzyści?

Ćwiczenie w pomieszczeniu o podwyższonej temperaturze powietrza i jego dużej wilgotności, wbrew obiegowej opinii, nie służy wcale szybszemu spalaniu kalorii, choć podczas 1,5 godzinnych zajęć zgubimy ich całkiem sporo, bo około 1000.  Głównym celem przebywania w tych specyficznych warunkach jest większe uelastycznienie ciała oraz rozszerzenie porów skóry i wypocenie toksyn. Dodatkowo specjalnie dobrane asany i ich przemyślana kolejność, stymulują układ limfatyczny i oczyszczają organizm.

Warto pamiętać o tym, że bikram joga to przede wszystkim szereg pozycji, które wzmacniają mięśnie i poprawiają gibkość ciała. Wśród walorów praktykowania bikram jogi wymienia się także:

• zwiększenie witalności i obniżenie poziomu stresu — ćwiczenie w "tropikalnych" warunkach, podobnie jak korzystanie z sauny doskonale relaksuje i regeneruje;

• zwiększenie dopływu tlenu poprzez poprawę krążenia — zwiększona temperatura i duża wilgotność powietrza podnoszą tętno;

• obniżenie poziomu cholesterolu — tak jak każde ćwiczenia zwiększające wytrzymałość organizmu uprawianie bikram jogi obniża poziom złego cholesterolu;

• wzmocnienie kości — podczas wykonywania asan rozciągamy przylegające do kości mięśnie, co uruchamia procesy fizyczne pobudzające powstawanie nowej tkanki kostnej;

• zwiększenie pojemności płuc — bikram joga będąc treningiem mającym duży wpływ na wytrzymałość organizmu naturalnie zwiększa także pojemność płuc, dodatkowo zaś, jak każdy rodzaj jogi, ważny jest w niej prawidłowy oddech. Co więcej, ciąg 26 asan, wykonywanych podczas zajęć bikram jogi uwzględnia dwa ćwiczenia oddechowe;

• wzmocnienie systemu odpornościowego — wzmożone pocenie się podczas treningu bikram jogi oczyszcza organizm z toksyn, przez co ułatwia mu walkę z drobnoustrojami czy wirusami;

• lepsze poczucie równowagi — praktykowanie bikram jogi, jak każdego innego rodzaju jogi, wymaga umiejętności zachowania stabilności, ponieważ niektóre pozycje zmuszają ćwiczącego do utrzymania równowagi, np. w staniu na jednej nodze.

Praktykowanie bikram jogi rozluźnia i wzmacnia mięśnie, a atmosfera panująca podczas treningu – cisza, skupienie, walka z własnymi słabościami i „głębsze” czucie ciała – daje mnóstwo satysfakcji.

Problem

Problem

Czy bikram joga to to samo co hot joga? Nie! Obydwa rodzaje zajęć odbywają się w podwyższonej temperaturze powietrza, jednak jogę bikram wyróżnia specjalnie dobrany i niezmienny zestaw 26 asan. Dodatkowo nauczyciel prowadzący zajęcia stojąc na podium udziela bardzo precyzyjnych słownych instrukcji i zgodnie z doktryną bikram jogi nie powinien poruszać się po sali czy poprawiać manualnie pozycji ćwiczących. Co ważne, prowadzenie zajęć z bikram jogi wymaga ukończenia specjalistycznego 9-tygodniowego kursu.

W hot jodze sposób ćwiczenia w dużej mierze zależy od instruktora — to on decyduje o rodzaju i kolejności pozycji przyjmowanych przez uczestników zajęć.

Polecamy
Ashtanga, aerojoga, acroyoga... Sprawdź, który rodzaj jogi jest najlepszy dla ciebie

Ashtanga, aerojoga, acroyoga... Sprawdź, który rodzaj jogi jest najlepszy dla ciebie

Klasyczna joga ma szereg odmian, które różnią się od siebie dynamiką ćwiczeń, zakresem praktykowanych pozycji czy stopniem zaangażowania duchowego. Każdy ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 21.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia] Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia]

Ćwiczenia izometryczne to rodzaj ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Aby rozpocząć treningi nie musisz...

więcej

226

TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

213

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

204

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

190

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Czerwiec 28, 2017

Moim zdaniem Largomass to jedne z najlepszych środków wspomagających budowę masy mięśniowej

data

Czerwiec 26, 2017

Ja mam płaściejszy brzuch dzięki diecie sportowej oraz odpowiedniemu planu treningowemu . Ogólnie czuję sie świetnie . Z tym ,ze ja najpierw udałam się do trenera personalnego , a dokłądniej pani Katarzyny Gryko z Białegostoku . dzięki niej , jej motywcjom , na prawde udało mi się...

data

Czerwiec 25, 2017

najważniejsze żeby zachować czujność, do tego właśnie jakiś dodatek typu gaz, paralizator i mozna czuć się o niebo bezpieczniej. ja kupowałam gaz i też taki zwykły i samej mi się po oczach dostało na szczęście przy próbnym strzale. myślę że to naprawdę powszechny problem - teraz mam...

data

Czerwiec 23, 2017

Ja tez lubię spędzać aktywnie wakacje, w ogóle lubię sport i nie wyobrażam sobie bez niego życia. W tym roku wyjeżdżam na obóz taneczny do Kołobrzego, na royal dance camp. Cały czas trwaja zapisy, więc jak ktoś jest chętny to warto. bedą codziennie zajęcia z tańca.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.