Bikram joga: na czym polega?

2017-07-17 12:02

Bikram joga to rodzaj jogi odpowiedni dla osób początkujących, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z tą formą aktywności. Bikram joga bazuje na najprostszych pozycjach znanych z hatha jogi, które każdy jest w stanie wykonać. Tym jednak, co odróżnia bikram jogę od innych odmian tej dyscypliny, są specyficzne warunki, w jakich się ćwiczy. Zobacz na czym polega wyjątkowość bikram jogi!

Bikram joga
Autor: Tom Dean Jedną z pozycji bikram jogi jest trikanasana (pozycja trójkąta).

Spis treści

  1. Na czym polega bikram joga, czyli ćwicząc w saunie...
  2. Dla kogo polecana jest bikram joga?
  3. Bikram joga na odchudzanie
  4. Bikram joga - przeciwwskazania
  5. Zobacz na wideo wszystkie 26 pozycji bikram jogi
  6. Jak przygotować się do zajęć bikram jogi?
  7. Bikram joga – historia
  8. Bikram Joga — jakie daje korzyści?

Podstawowym czynnikiem wyróżniającym bikram jogę od innych rodzajów jogi jest specyficzna przestrzeń, w której wykonywane są ćwiczenia. Konieczna jest wysoka temperatura (około 40 stopni Celsjusza) i zachowanie dużej wilgotności powietrza (40-50%). Dlatego też tę odmianę jogi można ćwiczyć jedynie w specjalnie przystosowanych do tego studiach.

Na czym polega bikram joga, czyli ćwicząc w saunie...

Bikram joga to 90-minutowe zajęcia składające się z 26 asan i dwóch ćwiczeń oddechowych. Wyróżnia się tym, że poszczególne pozycje utrzymuje się nieco dłużej niż tradycyjnie i wykonuje się je w ściśle określonym porządku, koncentrując się kolejno na każdej części ciała. Efektywność ćwiczeń związana jest jednak głównie ze specyficznymi warunkami w jakich należy je wykonywać. Wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza rozluźniają mięśnie i stawy, dodatkowo zwiększając intensywność wysiłku.

To właśnie zwiększenie elastyczności ciała oraz oczyszczenie organizmu z toksyn są głównymi powodami, dla których bikram jogę praktykuje się w "tropikalnych" warunkach. Intensywne pocenie się podczas zajęć bikram jogi jest naturalną reakcją organizmu na podwyższoną temperaturę ciała, będącą wynikiem wysiłku fizycznego i warunków panujących w sali - pocenie się schładza organizm, a co najważniejsze, oczyszcza go z toksyn.

Dla kogo polecana jest bikram joga?

Bikram joga, choć uprawiana w wysokiej temperaturze, jest jedną z najprostszych odmian jogi. Dlatego też poleca się ją osobom początkującym, które nigdy nie miały do czynienia z taką formą wysiłku, a nawet osobom, które do tej pory w ogóle nie uprawiały sportu. Podczas zajęć uczestnicy wykonują proste asany z klasycznej hatha jogi, które każdy jest w stanie opanować. W przypadku, gdy istnieją jakieś trudności z pełnym przejściem do pozycji, można ograniczyć się do łatwiejszego wariantu i wykonać asanę tylko w części. Nauczyciel prowadzący zajęcia z bikram jogi daje precyzyjne instrukcje, które na każdych zajęciach są takie same, dzięki czemu łatwo zapamiętać sposób wykonania danej pozycji. Jeśli tylko będziemy trenować uważnie i regularnie, to już po 10 zajęciach całkowicie opanujemy podstawy bikram jogi, a organizm przyzwyczai się do podwyższonej temperatury i zajęcia staną się mniejszym wyzwaniem niż na początku.

Bikram joga na odchudzanie

Bikram joga polecana jest też osobom, które chcą schudnąć. Podczas 1,5 godziny wysiłku można spalić nawet 1000 kcal. Ponadto, systematyczny udział w zajęciach powoduje, że organizm zaczyna się oczyszczać, a my mamy więcej energii i jesteśmy bardziej odporni na stres. Jak tłumaczy Marta Hodgdon, założycielka pierwszej w Polsce szkoły bikram jogi, regularne uprawianie tej formy aktywności prowadzi do spadku apetytu i mniejszej skłonności do podjadania, ponieważ organizm nie potrzebuje już czerpać energii z niezdrowych źródeł, takich jak np. słodycze, ani zajadać stresu. Zamiast tego zaczyna wykazywać zapotrzebowanie na bardziej odżywcze produkty, np. kasze, warzywa, strączki.

Bikram joga - przeciwwskazania

Zajęcia z bikram jogi są generalnie bezpieczne i większość osób z powodzeniem może przyjść na nie nawet jeśli wcześniej unikały aktywności fizycznej. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których zalecana jest ostrożność.

  1. Ciąża - nie należy uprawiać bikram jogi w pierwszym trymestrze ciąży. Na zajęcia można jednak wrócić z początkiem drugiego trymestru i kontynuować je aż do porodu.
  2. Wady serca - niebezpieczne są zwłaszcza niewykryte wady serca, wówczas zbyt duży wysiłek wkładany w ćwiczenia może spowodować komplikacje. W przypadku wykrytych i kontrolowanych wad, przed udziałem w zajęcia bikram jogi zalecana jest konsultacja z lekarzem.
  3. Zaburzenia odżywiania - bikram joga jest niewskazana w przypadku osób cierpiących na anoreksję. Dla takich osób wysiłek w wysokiej temperaturze może osłabić wycieńczony organizm oraz doprowadzić do jeszcze większego spadku wagi.
  4. Chemioterapia - bikram joga powoduje oczyszczenie ciała z toksyn, dlatego może osłabiać działanie chemioterapii. W okresie leczenia nowotworu należy całkowicie z niej zrezygnować, warto jednak powrócić do zajęć po chorobie. Dzięki bikram jodze ciało szybciej usunie toksyczne substancje pochodzące z leków.
  5. Cera naczynkowa - wysoka temperatura powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, dlatego trening może skutkować silnym zaczerwienieniem skóry u osób, które mają skłonność do rumienia i pękających naczynek. Najlepiej sprawdzić na sobie, czy wysiłek w wysokiej temperaturze źle wpływa na naszą cerę - u niektórych osób rumień utrzymuje się tylko na czas ćwiczeń, a po zajęciach szybko ustępuje.

Zobacz na wideo wszystkie 26 pozycji bikram jogi

Jak przygotować się do zajęć bikram jogi?

Z uwagi na wysoką temperaturę oraz dużą wilgotność powietrza panującą podczas zajęć bikram jogi przyjście na nie wymaga pewnego przygotowania.

Przede wszystkim przed treningiem należy odpowiednio nawodnić organizm i przygotować się na dużą utratę płynów — dlatego w ciągu dnia przed lekcją powinno się wypić około 2 litrów wody. Dodatkowo na 2-3 godziny przed zajęciami, tak jak przed każdym dużym wysiłkiem fizycznym, warto unikać spożywania posiłków – szczególnie ciężkich. Na zajęcia należy wziąć dwa ręczniki (jeden na trening, drugi na prysznic po treningu).

Ponieważ podczas uprawiania bikram jogi osoby ćwiczące pocą się bardzo obficie, w trosce o komfort współćwiczących na zajęcia należy przyjść czystym i niewyperfumowanym (intensywny zapach perfum nie zniweluje zapachu potu, a może drażnić i rozpraszać osoby współćwiczące). Dla własnej wygody zaś warto zadbać o odpowiedni strój — w tym wypadku powinien on być raczej skąpy np. sportowy stanik i krótkie spodenki lub legginsy.

To ci się przyda

Bikram joga – historia

Bikram joga, jako nowy sposób uprawiania jogi, narodziła się dzięki Bikramowi Choudhury’emu, trzykrotnemu mistrzowi jogi w Indiach, który wymyślony przez siebie rodzaj jogi spopularyzował w latach 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych. Hinduski trener, pasjonujący się także podnoszeniem ciężarów, ułożył sekwencję 26 asan, które miały przede wszystkim pomagać współczesnemu człowiekowi w łagodzeniu chorób cywilizacyjnych, takich jak bóle kręgosłupa, zaburzenia metabolizmu, nadmierny stres, depresja.

Wymyślona przez Bikrama Choudhury'ego odmiana jogi szybko znalazła szerokie grono zwolenników. Do jej popularyzacji przyczyniły się osoby ze świata showbiznesu - Shirley MacLaine, Quincy Jones czy Brook Shields. Dziś bikram joga uprawiana jest niemal we wszystkich państwach na świecie i staje się coraz bardziej popularna w Polsce.

Bikram Joga — jakie daje korzyści?

Głównym celem uprawiania bikram jogi jest większe uelastycznienie ciała oraz rozszerzenie porów skóry i wypocenie toksyn. Dodatkowo specjalnie dobrane asany i ich przemyślana kolejność, stymulują układ limfatyczny i oczyszczają organizm.

Warto pamiętać o tym, że bikram joga to przede wszystkim szereg pozycji, które wzmacniają mięśnie i poprawiają gibkość ciała. Wśród walorów praktykowania bikram jogi wymienia się także:

  • zwiększenie witalności i obniżenie poziomu stresu — ćwiczenie w "tropikalnych" warunkach, podobnie jak korzystanie z sauny doskonale relaksuje i regeneruje, a także sprawia, że mamy więcej energii;
  • zwiększenie dopływu tlenu poprzez poprawę krążenia — zwiększona temperatura i duża wilgotność powietrza podnoszą tętno;
  • obniżenie poziomu cholesterolu — tak jak każde ćwiczenia zwiększające wytrzymałość organizmu uprawianie bikram jogi obniża poziom złego cholesterolu;
  • poprawa metabolizmu - organizm lepiej radzi sobie nie tylko z wydalaniem toksyn, ale i przemianami energetycznymi co sprawia, ograniczona zostaje tendencja do gromadzenia tkanki tłuszczowej;
  • wzmocnienie kości — podczas wykonywania asan rozciągamy przylegające do kości mięśnie, co uruchamia procesy fizyczne pobudzające powstawanie nowej tkanki kostnej;
  • zwiększenie pojemności płuc — bikram joga będąc treningiem mającym duży wpływ na wytrzymałość organizmu naturalnie zwiększa także pojemność płuc, dodatkowo zaś, jak każdy rodzaj jogi, ważny jest w niej prawidłowy oddech. Co więcej, ciąg 26 asan, wykonywanych podczas zajęć bikram jogi uwzględnia dwa ćwiczenia oddechowe;
  • wzmocnienie systemu odpornościowego — wzmożone pocenie się podczas treningu bikram jogi oczyszcza organizm z toksyn, przez co ułatwia mu walkę z drobnoustrojami czy wirusami;
  • lepsze poczucie równowagi — praktykowanie bikram jogi, jak każdego innego rodzaju jogi, wymaga umiejętności zachowania stabilności, ponieważ niektóre pozycje zmuszają ćwiczącego do utrzymania równowagi, np. w staniu na jednej nodze.

Praktykowanie bikram jogi rozluźnia i wzmacnia mięśnie, a atmosfera panująca podczas treningu – cisza, skupienie, walka z własnymi słabościami i „głębsze” czucie ciała – daje mnóstwo satysfakcji.

Problem

Czy bikram joga to to samo co hot joga? Nie! Obydwa rodzaje zajęć odbywają się w podwyższonej temperaturze powietrza, jednak jogę bikram wyróżnia specjalnie dobrany i niezmienny zestaw 26 asan. Dodatkowo nauczyciel prowadzący zajęcia stojąc na podium udziela bardzo precyzyjnych słownych instrukcji. W razie potrzeby podchodzi do ucznia i za jego zgodą może skorygować jego pozycję poprzez bezpośrednie ustawienie ciała. Co ważne, prowadzenie zajęć z bikram jogi wymaga ukończenia specjalistycznego 9-tygodniowego kursu.

W hot jodze sposób ćwiczenia w dużej mierze zależy od instruktora — to on decyduje o rodzaju i kolejności pozycji przyjmowanych przez uczestników zajęć.