BOOT CAMP fitness – co to jest i na czym polega?

2018-12-17 12:24

Boot camp fitness to nowy rodzaj aktywności fizycznej, który polega na ćwiczeniach grupowych, wyglądających z pozoru jak trening amerykańskich rekrutów. Jeśli lubisz adrenalinę i nowe wyzwania, a jeszcze nie wiesz co to boot camp, koniecznie dowiedz się jak wyglądają coraz popularniejsze w Polsce treningi.

Boot camp fitness
Autor: thinkstockphotos.com Boot camp przypomina treningi zawodowych żołnierzy.

Spis treści

  1. Co to jest boot camp fitness?
  2. Zalety treningu boot camp
  3. Plan treningu boot camp
  4. 3 fazy podstawowego treningu boot camp
  5. Boot camp fitness – dla kogo?
  6. Boot camp dla biegaczy
  7. Gdzie trenować boot camp?
  8. Obozy boot camp

Boot camp to rodzaj sportu wytrzymałościowego, wzmacniającego całe ciało poprzez oddziaływanie na różne partie mięśni. Ta bardzo popularna w USA forma zajęć dopiero zaczyna rozwijać się w Polsce.

Co to jest boot camp fitness?

Boot camp opiera się na sekwencji ćwiczeń, ułożonych zgodnie z założeniem treningu obwodowego. Grupa wykonuje polecenia trenera, który odpowiada za przebieg zajęć. Ćwiczenia odbywają się zazwyczaj na świeżym powietrzu i wymagają od uczestników wiele samodyscypliny, by regularnie poddawać się wojskowym treningom.

Z treningami fitness boot camp łączy to, że - podobnie jak na zajęciach aerobiku - ćwiczenia wykonuje grupa osób, a za ich przebieg odpowiada trener, który układa plan zajęć tak, by każdego dnia powtarzać poznane ćwiczenia, urozmaicać je lub zwiększać liczbę powtórzeń. To rodzaj aktywności dla osób wytrwałych, zdeterminowanych, lubiących przygody i adrenalinę.

Zalety treningu boot camp

Boot camp wzmacnia mięśnie całego ciała dużo lepiej niż inne ćwiczenia fizyczne. Poprawia kondycję, szybkość i ogólną sprawność fizyczną organizmu. Dzieje się tak dlatego, że treningi składają się z ćwiczeń wytrzymałościowych, mających na celu wzmocnienie możliwości siłowych organizmu.

Regularne ćwiczenia boot camp fitness zwiększają elastyczność mięśni i stawów, spalają tkankę tłuszczową (w godzinę możesz spalić nawet 1000 kcal!), a także poprawiają koordynację ruchową. Na wzrost motywacji ćwiczącego wpływa szybki spadek wagi, ponieważ systematyczne treningi pozwalają zgubić dodatkowe kilogramy, wysmuklić sylwetkę i wzmocnić ciało. Dodatkowym czynnikiem mobilizującym do aktywności jest obecność rygorystycznego trenera. Pomaga także grupa innych ćwiczących, którzy zmagają się z możliwościami fizycznymi i psychicznymi tak samo jak ty.

To ci się przyda

Plan treningu boot camp

Część 1. 10-minutowa rozgrzewka, przygotowująca ciało do treningu wytrzymałościowego.

Część 2. Trening złożony zarówno z sekwencji ćwiczeń powszechnie znanych (takich jak: przysiady, pompki, podskoki, bieganie, ćwiczenia w parach czy rywalizacje grupowe, np. wyścigi, walki zgodne z zasadami ustalonymi przez trenera), jak i ćwiczeń, których w takiej postaci jeszcze nie próbowałaś (np. przysiad z podskokiem i obrotem o 45 stopni lub podpór przodem z nogami na ławce i naprzemiennymi wymachami nóg w górę). Prawdziwie zaskakujące pomysły trenera, np. propozycja biegu na czas z siatkami wypełnionymi piaskiem lub kamieniami, mogą sprawić, że trening stanie się dla ciebie sposobem zabawy, a nie pracy nad ciałem. Ćwiczenia są dopasowywane do możliwości grupy i stają się coraz trudniejsze wraz z jej zaawansowaniem. Czas tej części treningu to zazwyczaj 30-40 minut.

Czytaj też: BURPEES na 11 sposobów

Część 3. Stretching, ćwiczenia rozciągające, rozluźniające ciało (około 10 minut). Trening kończy zadanie pracy domowej, następnie każdy uczestnik zajęć biegiem przemierza dystans do swego domu.

3 fazy podstawowego treningu boot camp

1. Małe 6-12 osobowe grupy rozpoczynają trening na poziomie podstawowym. Pierwszy etap trwa 8-10 tygodni. Uczestnicy spotykają się 2-3 razy w tygodniu i ćwiczą 30-45 minut.

2. Kolejna faza treningu trwa 6-8 tygodni. Grupy ćwiczą 3-5 razy w tygodniu, wydłużając czas ćwiczeń. Trenują od 45 do 60 minut dziennie.

3. Ostatni etap boot camp trwa 4-8 tygodni. Uczestnicy ćwiczą 5-6 razy w tygodniu, po 60-90 minut. Zdarza się, że zwiększają liczbę treningów nawet do dwóch dziennie!

Boot camp fitness – dla kogo?

Proponowany trening to ćwiczenia polecane wszystkim niezależnie od wieku. Zanim jednak zdecydujesz się na ten rodzaj aktywności, zastanów się nad możliwościami własnego organizmu i typem posiadanego temperamentu. Jeśli wolisz ćwiczyć samodzielnie albo przeszkadza ci to, że ktoś wymaga od ciebie wysiłku ponad możliwości, nie zmuszaj się do treningu boot camp.

Sprostanie zadaniom wymaga dobrej kondycji fizycznej i większych niż przeciętne możliwości fizycznych organizmu. Osoby wybierające ten rodzaj aktywności powinny nastawić się na duży wysiłek. Na boot camp trzeba poświęcić więcej czasu niż na zwykły trening. Oprócz porannych ćwiczeń, czeka nas także wykonywanie zadań w domu. Grupy trenujących skupiają zazwyczaj osoby o podobnym temperamencie, chcące rozwijać umiejętności fizyczne, lubiące wyzwania i jasno sprecyzowane cele.

Czytaj też: Bungee fitness - na czym polega? Jaka jest cena zajęć?

Boot camp dla biegaczy

W związku ze wzrostem zainteresowania bieganiem, bardzo popularne stały się również treningi dla biegaczy, rozwijające nie tylko uśpione grupy mięśniowe, lecz także wzmacniające włókna mięśniowe, powodując tym samym wzrost ich masy.

Osoby biegające powinny zacząć od jednego treningu boot camp w tygodniu, by stopniowo zwiększyć ich liczbę. Ćwiczenia znacznie poprawiają formę biegową uczestników, redukują ich masę ciała o co najmniej 2-3 kg, co korzystnie wpływa na pracę obciążonych stawów.

Czytaj też: Trening funkcjonalny dla biegaczy

Gdzie trenować boot camp?

W Polsce pojawiło się kilka odmian boot camp, które różnią się nie tylko poziomem trudności ćwiczeń, lecz także grupami osób, do których są one skierowane. Szkoły boot camp oferują zarówno treningi z elementami technik walk, boksu, strechingu i jogi, jak i jazdy konnej czy nawet pływania. Plan treningów zależy od grupy i trenera prowadzącego ćwiczenia. Uczestnicy spotykają się zwykle w godzinach porannych raz, bądź kilka razy w tygodniu przez miesiąc lub dwa. Treningi w parkach lub lasach to dobry pomysł dla wszystkich tych, którzy wolą ćwiczyć blisko miejsca zamieszkania i móc zregenerować się w swoim domu. W wielu szkołach boot camp pierwsze zajęcia są darmowe.

Obozy boot camp

Coraz popularniejsze stają się także turnusy wyjazdowe, w trakcie których uczestnicy stają przed wyzwaniem zmierzenia się z prawdziwie żołnierską musztrą. Organizatorzy planują między innymi: pobudki o 6 rano, marszobiegi, wspinaczki wysokogórskie i biegi na orientację. Pomiędzy wymienionymi zadaniami uczestników czekają ćwiczenia interwałowe, które poprawiają szybkość, koordynację, siłę i wytrzymałość.

Jeśli zdecydujesz się na obóz boot camp, musisz liczyć się z wyższymi kosztami. Cena tygodniowego obozu boot camp dla osoby dorosłej waha się od 2000 do nawet 5000 zł. Najdroższe są turnusy obozowe, w trakcie których uczestnicy mają zagwarantowaną nie tylko odpowiednią dawkę intensywnych ćwiczeń, lecz także dietę oczyszczającą organizm z toksyn, zajęcia jogi, czy egzotyczne masaże relaksujące ciało po wysiłku. Za obóz dla dzieci między 6 a 12 rokiem życia musimy zapłacić zazwyczaj od 700 do 1300 zł.

Jeśli w dzieciństwie marzyłeś, by zostać żołnierzem, boot camp to aktywność stworzona z myślą o tobie. Spróbuj ćwiczeń pod okiem trenera i sprawdź możliwości swojego ciała!