BOOT CAMP fitness – co to jest i na czym polega?

Autor: Alicja Walichnowska

Boot camp fitness to nowy rodzaj aktywności fizycznej, który polega na ćwiczeniach grupowych, wyglądających z pozoru jak trening amerykańskich rekrutów. Jeśli lubisz adrenalinę i nowe wyzwania, a jeszcze nie wiesz co to boot camp, koniecznie dowiedz się jak wyglądają coraz popularniejsze w Polsce treningi.

Boot camp to rodzaj sportu wytrzymałościowego, wzmacniającego całe ciało poprzez oddziaływanie na różne partie mięśni. Ta bardzo popularna w USA forma zajęć, dopiero zaczyna rozwijać się w Polsce. Trening boot camp opiera się na sekwencji ćwiczeń, ułożonych zgodnie z założeniem treningu obwodowego. Grupa wykonuje polecenia trenera, który odpowiada za przebieg zajęć. Ćwiczenia odbywają się zazwyczaj na świeżym powietrzu i wymagają od uczestników wiele samodyscypliny, by regularnie poddawać się wojskowym treningom.

Z treningami fitness boot camp łączy to, że - podobnie jak na zajęciach aerobiku - ćwiczenia wykonuje grupa osób, a za ich przebieg odpowiada trener, który układa plan zajęć tak, by każdego dnia powtarzać poznane ćwiczenia, urozmaicać je lub zwiększać liczbę powtórzeń. To rodzaj aktywności dla osób wytrwałych, zdeterminowanych, lubiących przygody i adrenalinę.

Boot camp fitness - zalety treningu

Boot camp wzmacnia mięśnie całego ciała dużo lepiej niż inne ćwiczenia fizyczne. Poprawia kondycję, szybkość i ogólną sprawność fizyczną organizmu. Dzieje się tak dlatego, że treningi składają się z ćwiczeń wytrzymałościowych, mających na celu wzmocnienie możliwości siłowych organizmu.

Regularne ćwiczenia boot camp fitness zwiększają elastyczność mięśni i stawów, spalają tkankę tłuszczową (w godzinę możesz spalić nawet 1000 kcal!), a także poprawiają koordynację ruchową. Na wzrost motywacji ćwiczącego wpływa szybki spadek wagi, ponieważ systematyczne treningi pozwalają zgubić dodatkowe kilogramy, wysmuklić sylwetkę i wzmocnić ciało. Dodatkowym czynnikiem mobilizującym do aktywności jest obecność rygorystycznego trenera. Pomaga także grupa innych ćwiczących, którzy zmagają się z możliwościami fizycznymi i psychicznymi tak samo jak ty.

To ci się przyda

To ci się przyda

Plan treningu boot camp fitness

Część 1. 10-minutowa rozgrzewka, przygotowująca ciało do treningu wytrzymałościowego.

Część 2. Trening złożony zarówno z sekwencji ćwiczeń powszechnie znanych (takich jak: przysiady, pompki, podskoki, biegi, ćwiczenia w parach, czy rywalizacje grupowe, np. wyścigi, walki zgodne z zasadami ustalonymi przez trenera), jak i ćwiczeń, których w takiej postaci jeszcze nie próbowałaś (np. przysiad z podskokiem i obrotem o 45 stopni lub podpór przodem z nogami na ławce i naprzemiennymi wymachami nóg w górę). Prawdziwie zaskakujące pomysły trenera, np. propozycja biegu na czas z siatkami wypełnionymi piaskiem lub kamieniami, mogą sprawić, że trening stanie się dla ciebie sposobem zabawy, a nie pracy nad ciałem. Ćwiczenia są dopasowywane do możliwości grupy i stają się coraz trudniejsze wraz z jej zaawansowaniem. Czas tej części treningu to zazwyczaj 30-40 minut.

Czytaj też: BURPEES na 11 sposobów

Część 3. Stretching, ćwiczenia rozciągające, rozluźniające ciało (około 10 minut). Trening kończy zadanie pracy domowej, następnie każdy uczestnik zajęć biegiem przemierza dystans do swego domu.

3 fazy podstawowego treningu boot camp

1. Małe 6-12 osobowe grupy rozpoczynają trening na poziomie podstawowym. Pierwszy etap trwa 8-10 tygodni. Uczestnicy spotykają się 2-3 razy w tygodniu i ćwiczą 30-45 minut.

2. Kolejna faza treningu trwa 6-8 tygodni. Grupy ćwiczą 3-5 razy w tygodniu, wydłużając czas ćwiczeń. Trenują od 45 do 60 minut dziennie.

3. Ostatni etap boot camp trwa 4-8 tygodni. Uczestnicy ćwiczą 5-6 razy w tygodniu, po 60-90 minut. Zdarza się, że zwiększają liczbę treningów nawet do dwóch dziennie!

Boot camp fitness – dla kogo?

Proponowany trening to ćwiczenia polecane wszystkim niezależnie od wieku. Zanim jednak zdecydujesz się na ten rodzaj aktywności, zastanów się nad możliwościami własnego organizmu i typem posiadanego temperamentu. Jeśli wolisz ćwiczyć samodzielnie, albo przeszkadza ci to, że ktoś wymaga od ciebie wysiłku ponad możliwości, nie zmuszaj się do treningu boot camp.

Sprostanie zadaniom wymaga dobrej kondycji fizycznej i większych niż przeciętne możliwości fizycznych organizmu. Osoby wybierające ten rodzaj aktywności powinny nastawić się na duży wysiłek. Na boot camp trzeba poświęcić więcej czasu niż na zwykły trening. Oprócz porannych ćwiczeń, czeka nas także wykonywanie zadań w domu. Grupy trenujących skupiają zazwyczaj osoby o podobnym temperamencie, chcące rozwijać umiejętności fizyczne, lubiące wyzwania i jasno sprecyzowane cele.

Boot camp specjalnie dla biegaczy

W związku ze wzrostem zainteresowania bieganiem, bardzo popularne stały się również treningi dla biegaczy, rozwijające nie tylko uśpione grupy mięśniowe, lecz także wzmacniające włókna mięśniowe, powodując tym samym wzrost ich masy.

Osoby biegające powinny zacząć od jednego treningu boot camp w tygodniu, by stopniowo zwiększyć ich liczbę. Ćwiczenia znacznie poprawiają formę biegową uczestników, redukują ich masę ciała o co najmniej 2-3 kg, co korzystnie wpływa na pracę obciążonych stawów.

Czytaj też: Trening funkcjonalny dla biegaczy

Trening boot camp fitness a może obóz?

W Polsce pojawiło się kilka odmian boot camp, które różnią się nie tylko poziomem trudności ćwiczeń, lecz także grupami osób, do których są one skierowane. Szkoły boot camp oferują zarówno treningi z elementami technik walk, boksu, strechingu i jogi, jak i jazdy konnej czy nawet pływania. Plan treningów zależy od grupy i trenera prowadzącego ćwiczenia. Uczestnicy spotykają się zwykle w godzinach porannych raz, bądź kilka razy w tygodniu przez miesiąc lub dwa. Treningi w parkach lub lasach to dobry pomysł dla wszystkich tych, którzy wolą ćwiczyć blisko miejsca zamieszkania i móc zregenerować się w swoim domu. W wielu szkołach boot camp pierwsze zajęcia są darmowe. Każde kolejne wejście na ćwiczenia to koszt około 30 zł, chyba że zdecydujemy się na karnet, wtedy za 20 wejść zapłacimy 300 zł.

Coraz popularniejsze stają się także turnusy wyjazdowe, w trakcie których uczestnicy stają przed wyzwaniem zmierzenia się z prawdziwie żołnierską musztrą. Organizatorzy planują między innymi: pobudki o 6 rano, marszobiegi, wspinaczki wysokogórskie i biegi na orientację. Pomiędzy wymienionymi zadaniami uczestników czekają ćwiczenia interwałowe, które poprawiają szybkość, koordynację, siłę i wytrzymałość. Jeśli zdecydujesz się na obóz boot camp, musisz liczyć się z wyższymi kosztami. Cena tygodniowego obozu boot camp dla osoby dorosłej waha się od 2000 do nawet 5000 zł. Najdroższe są turnusy obozowe, w trakcie których uczestnicy mają zagwarantowaną nie tylko odpowiednią dawkę intensywnych ćwiczeń, lecz także dietę oczyszczającą organizm z toksyn, zajęcia jogi, czy egzotyczne masaże relaksujące ciało po wysiłku. Za obóz dla dzieci między 6 a 12 rokiem życia musimy zapłacić zazwyczaj od 700 do 1300 zł.

Jeśli w dzieciństwie marzyłeś, by zostać żołnierzem, boot camp to aktywność stworzona z myślą o tobie. Spróbuj ćwiczeń pod okiem trenera i sprawdź możliwości swojego ciała!

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 26.08.2015

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia] Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia]

Ćwiczenia izometryczne to rodzaj ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Aby rozpocząć treningi nie musisz...

więcej

226

TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

213

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

204

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

190

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Czerwiec 28, 2017

Moim zdaniem Largomass to jedne z najlepszych środków wspomagających budowę masy mięśniowej

data

Czerwiec 26, 2017

Ja mam płaściejszy brzuch dzięki diecie sportowej oraz odpowiedniemu planu treningowemu . Ogólnie czuję sie świetnie . Z tym ,ze ja najpierw udałam się do trenera personalnego , a dokłądniej pani Katarzyny Gryko z Białegostoku . dzięki niej , jej motywcjom , na prawde udało mi się...

data

Czerwiec 25, 2017

najważniejsze żeby zachować czujność, do tego właśnie jakiś dodatek typu gaz, paralizator i mozna czuć się o niebo bezpieczniej. ja kupowałam gaz i też taki zwykły i samej mi się po oczach dostało na szczęście przy próbnym strzale. myślę że to naprawdę powszechny problem - teraz mam...

data

Czerwiec 23, 2017

Ja tez lubię spędzać aktywnie wakacje, w ogóle lubię sport i nie wyobrażam sobie bez niego życia. W tym roku wyjeżdżam na obóz taneczny do Kołobrzego, na royal dance camp. Cały czas trwaja zapisy, więc jak ktoś jest chętny to warto. bedą codziennie zajęcia z tańca.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.