Crossfit – czy jest bezpieczny dla zdrowia?

2 komentarze
Autor: Aleksandra Urbaniak

Crossfit to trening bardzo wszechstronny i skuteczny, ale nie w każdym przypadku wychodzi na zdrowie. Specjaliści zwracają uwagę, że większość ćwiczeń crossfitowych należy do grupy podwyższonego ryzyka – to oznacza, że ich bezpieczeństwo zależy od dużej precyzji, koncentracji i wysokiej sprawności ćwiczącego. Osoby pozbawione tych cech w wyniku trenowania crossfitu są bardziej narażone na kontuzje, przeciążenia, przewlekłe bóle stawów oraz mięśni.

Czy trening crossfit jest bezpieczny dla zdrowia?

Czy crossfit jest zdrowy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego, jakie mamy doświadczenie w treningach i jak dobierzemy trudność ćwiczeń do naszego poziomu sprawności. Warto zauważyć, że w początkach swojego istnienia crossfit był jednym z elementów wyszkolenia żołnierzy i policjantów, co jasno pokazuje, że jest to trening trudny i wymaga określonych predyspozycji fizycznych. Na pewno nie powinny przystępować do niego osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia ze sportem i w swoim wyborze kierują się tylko modą albo opiniami innych. Także cierpiący na choroby układu krążenia lub układu ruchu (np. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, zmiany pourazowe, bóle stawów) przed rozpoczęciem treningów powinni zapoznać się z listą wad i przeciwwskazań do uprawiania tego sportu.

Sprawdź, jakie wady może mieć crossfit i kto powinien zrezygnować z jego uprawiania.

Crossfit często powoduje kontuzje

Kontuzje u trenujących crossfit zdarzają się bardzo często – wskaźnik ten jest dużo wyższy niż w przypadku innych dyscyplin. Dlaczego? Po pierwsze, crossfit bazuje na ćwiczeniach z ciężarami (hantlami, sztangami), które, aby były bezpieczne, muszą być wykonywane bardzo dokładnie i poprawnie techniczne. Osoba, która nigdy wcześniej nie trenowała z obciążeniem, a do tego ćwiczy samodzielnie, może mieć problem z opanowaniem właściwej techniki. Poza tym zazwyczaj nie posiada prawidłowych nawyków ruchowych, co w połączeniu z intensywnym treningiem crossfit może powodować zachwianie równowagi mięśniowej.

Ponadto w crossficie często stosuje się schemat typu AMRAP – As Many Rounds As Possible, czyli jak najwięcej rund w jak najkrótszym czasie. Chęć wykonania jak największej liczby powtórzeń sprawia, że ruchy ćwiczących są szybkie, ale niedokładne. Jest to szczególnie niebezpieczne przy ćwiczeniach ze sztangami, kiedy nawet najmniejszy błąd (np. zgarbienie się czy zrobienie kociego grzbietu) może skutkować poważnym urazem kręgosłupa.

Ważne

Ważne

Aby zminimalizować ryzyko kontuzji, osoby początkujące powinny trenować crossfit pod okiem profesjonalnego trenera. Pokaże on, jak prawidłowo ćwiczyć i skoryguje popełniane błędy. Pomoże też w ustaleniu indywidualnego planu treningów, który będzie dostosowany do prezentowanego poziomu sprawności.

Crossfit jest ekstremalnie męczący

Nieoficjalna zasada crossfitu brzmi: ćwicz tak, abyś na koniec treningu padł ze zmęczenia. Trenerzy zazwyczaj nie zalecają takiej metody treningu, ale faktem jest, że crossfit wymaga zachowania przez cały czas stałego, rytmicznego tempa pracy. Pomiędzy ćwiczeniami nie ma odpoczynku (jedynie między rundami), a więc w praktyce przez kilka minut trzeba wykonać jedno po drugim kilka ekstremalnie męczących ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych, na przykład 10 burpees, 15 pompek, 10 podciągnięć na drążku, 15 wskoków na wysoką skrzynię. Nie każdy organizm jest w stanie sprostać takim obciążeniom, dlatego przy doborze planu treningowego trzeba być bardzo ostrożnym i uwzględniać swoje ograniczenia. Osoby z problemami sercowymi, po przebytym zawale, z nadciśnieniem, w ogóle powinny zrezygnować z tego typu ćwiczeń, a zamiast tego postawić na umiarkowany wysiłek kardio. Także okresowe schorzenia, takie jak grypa, przeziębienie czy nawet zwykłe zmęczenie dyskwalifikują z udziału w treningu crossfit.

Ważne

Ważne

Ćwicząc samodzielnie należy uważać na programy treningowe krążące w internecie. Często są zbyt wymagające nawet dla osób zaawansowanych. Zdarza się, że zakładają wykonanie w jednej sesji treningowej aż 100 powtórzeń jednego ćwiczenia (np. trening o nazwie ANGIE składa się ze 100 podciągnięć, 100 pompek, takiej samej liczby brzuszków i przysiadów). Nawet jeśli taka ilość powtórzeń zostanie rozłożona na kilka rund, tego rodzaju trening jest bardzo szkodliwy dla organizmu. Dlatego zawsze trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i wybierać programy adekwatne do własnego poziomu wytrenowania.

Crossfit może powodować bóle przeciążeniowe

Każdy trening crossfitu jest sporym obciążeniem dla mięśni i całego układu ruchu. Specjaliści podkreślają, że zbyt intensywne i częste treningi mogą szczególnie niekorzystnie odbijać się na kondycji stawów. Wypełniająca je chrząstka dużo szybciej ściera się w trakcie ćwiczeń crossfitowych niż podczas treningów na siłowni. Z tego powodu crossfit nie jest dobrym wyborem dla osób cierpiących na choroby reumatyczne i osteoporozę. Nie powinny uprawiać go też osoby po przebytych kontuzjach, urazach powstałych na skutek wypadków, po operacjach. Ważne, aby nawet zdrowe osoby podczas treningów uważnie obserwowały sygnały wysyłane przez ciało – jakikolwiek przedłużający się ból jest wskazaniem do natychmiastowego porzucenia treningów.

Rzadszym, ale istotnym zagrożeniem związanym z crossfitem jest rabdomioliza – typ kontuzji występujący u bardzo ciężko trenujących sportowców. Polega ona na uszkodzeniu tkanki mięśniowej (jej rozpadzie) w wyniku zbyt dużych obciążeń treningowych. Objawy rabdomiolizy to ogólna słabość, sztywność i ból mięśni, ciemny kolor moczu. Ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta w momencie, gdy wznawiamy treningi po dłuższej przerwie i nie dostosujemy trudności ćwiczeń do naszej kondycji.

Crossfit wymaga dobrej koordynacji i koncentracji

Trening crossfit polega na wykonywaniu jedno po drugim ćwiczeń funkcjonalnych angażujących jednocześnie po kilka grup mięśniowych. Tempo treningu jest zazwyczaj dość szybkie, a między ćwiczeniami nie ma przerw, więc należy zachować skupienie i koncentrację. Osoby, u których błędnik nie funkcjonuje prawidłowo, które mają problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchową powinny zrezygnować z treningów crossfit. Rozkojarzenie i trudności w łączeniu poszczególnych ruchów w jedną sekwencję obniżają skuteczność ćwiczeń oraz zwiększają ryzyko urazu.

Polecamy
Legalny doping – naturalne sposoby na zwiększenie wydolności i poprawę wyników sportowych

Legalny doping – naturalne sposoby na zwiększenie wydolności i poprawę wyników sportowych

Choć słowo „doping” najczęściej kojarzy się z nielegalnym dopingiem farmakologicznym, istnieje kilka w 100% naturalnych sposobów na zwiększenie swojej wydolności ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 05.01.2016

Komentarze (1 - 2 z 2)
Maciek, 14.10.2016 16.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem ciekaw jakie merytoryczne argumenty ma autor komentarza. Latwo jest kogos wytykac samemu nic nie udowadniajac.
 
KrzysztofKtB, 29.09.2016 13.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Autorowi tego paszkwilu proponuję dowiedzieć się, co to jest Crossfit i jak wygląda metodyka jego nauczania oraz skalowanie obciążeń i rodzaju ćwiczeń w zależności od indywidualnych możliwości. Beznadziejny artykuł, zupełnie nieprzygotowany merytorycznie i nad wyraz subiektywny.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

990

Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet

Wypróbuj 12-tygodniowy plan treningowy dla początkujących kobiet, zaczynających przygodę z...

więcej

902

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

824

"Skalpel" i inne treningi Ewy Chodakowskiej. Zasady treningów osobistej instruktorki fitness "Skalpel" i inne treningi Ewy Chodakowskiej. Zasady treningów osobistej instruktorki fitness

Treningi Ewy Chodakowskiej wykonuje coraz więcej Polek. Wszystko dlatego, że wyznacznikiem sukcesu...

więcej

673

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 28, 2017

Ja jestem bardzo zadowolony z efektu jaki uzyskałem po zastosowaniu Largomass, w końcu mam pięciopak

data

Marzec 28, 2017

a ja polecam Bigup (Instoya), naturalny suplement zawierający wyciągi roślinne, fajnie działa razem z ćwiczeniami, tzn. ujędrnia, likwiduje cellulit, i skóra robi się fajnie napięta brzmi interesująco, stosujesz ten bigup?? możesz coś więcej napisać?

data

Marzec 25, 2017

duży wpływ na bóle mięśni, stawów, zmeczenie, stres ma brak magnezu w organizmie dlatego trzeba go uzupełniać. Ja polecić mogę ten preparat http://biowitalni.pl/sport/434-olejek-magnezowy-sport-spray-100ml.html szczególnie sportowcom którzy często trenują i odczuwają właśnie dolegliwości...

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.