Ćwiczenia baletowe rozciągające i wysmuklające sylwetkę (uda, brzuch, ramiona, nogi)

Autor: Anna Sierant

Ćwiczenia baletowe budzą skojarzenia albo z niemal katorżniczą pracą, albo z zajęciami przeznaczonymi dla małych dziewczynek, marzących o byciu primabaleriną. W ostatnich latach to podejście się jednak zmienia: ćwiczenia baletowe dla dorosłych znajdują się w ofercie coraz większej ilości szkół tańca, a nawet klubów fitness, ponieważ nie tylko nadają ruchom gracji, ale także wysmuklają sylwetkę i kształtują mięśnie. Poznaj przykłady ćwiczeń baletowych, dzięki którym uzyskasz szczupłe uda, ramiona i brzuch.

Ćwiczenia baletowe nie tylko wysmuklają sylwetkę, ale i dodają siły mięśniom.

Ćwiczenia baletowe rozciągające i wysmuklające sylwetkę (uda, brzuch, ramiona, nogi)

Wbrew stereotypowi, ćwiczenia baletowe mogą wykonywać nie tylko małe dziewczynki chcące zostać baletnicami, ale także dorosłe kobiety, a nawet mężczyźni. Tego rodzaju ćwiczenia wzmacniają i wysmuklają całe ciało. Uczą też utrzymywania wyprostowanej sylwetki, co korzystnie wpływa na kręgosłup (wzmacniają mięśnie głębokie, czyli mięśnie dna miednicy i przykręgosłupowe). Dzięki ćwiczeniom zaczerpniętym z baletu nasze ciało, szczególnie jego dolne partie, staje się nelastyczniejsze, jędrniejsze i silniejsze. Warto wykonywać je przynajmniej 3 razy w tygodniu, a nawet częściej - do 5 razy na tydzień.

Jak powinien wyglądać trening baletowy?

Ćwiczenia baletowe są ćwiczeniami izometrycznymi, polegającymi na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, bez zmiany ich długości. Dzięki temu mięśnie stają się jednocześnie i rozciągnięte, i mocniejsze, a nie tylko dłuższe.

Tak jak w przypadku każdego prawidłowo skonstruowanego treningu, ćwiczenia baletowe zaczynają się od rozgrzewki - najczęściej są to ćwiczenia ogólnorozwojowe z wykorzystaniem ciężaru swojego ciała. Następnie adepci baletu ćwiczą przy drążku podstawowe pozycje nóg, a później rozpoczynają ćwiczenia rozciągające, także bez pomocy drążka. Na koniec prezentowany jest układ choreograficzny. W przypadku ćwiczeń baletowych w szkołach tańca prowadzonych dla dorosłych, ta ostatnia część treningu nie zawsze się pojawia, co więcej - niektóre z aktywności można samodzielnie wykonywać również w domu (ale zawsze po rozgrzewce).

Poniżej znajdziesz przykłady ćwiczeń baletowych, które rozciągną i wysmuklą sylwetkę w obszarze ud, brzucha, ramion i nóg.

Ćwiczenia baletowe na smukłe uda

Ćwiczenie 1. Przysiad plié

Stań w pozycji wyprostowanej, w rozkroku na szerokość barków. Palce stóp skieruj na zewnątrz, ramiona powinny swobodnie zwisać wzdłuż ciała. Zrób przysiad i schodź coraz niżej aż do momentu, w którym twoje uda znajdą się w pozycji równoległej do podłoża. W trakcie opuszczania tułowia unieś ramiona do góry i trzymaj je ponad głową. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund, a następnie wróć do pozycji startowej - powoli się unieś i ramiona ułóż wzdłuż tułowia. Ćwiczenie powtórz 5 razy w 3 seriach.

Ćwiczenie 2. Rozciąganie ud

Usiądź na macie, zegnij nogi w kolanach, a złączone stopy ułóż na wysokości krocza. Ręce umieść na kolanach i przez 5 sekund napieraj nimi na nogi, starając się je zbliżyć do podłoża. Z drugiej strony, samymi nogami staraj się temu przeciwdziałać i kierować je ku górze. Biorąc wydech, rozluźnij mięśnie nóg, ale rękoma cały czas na nie napieraj. Powtórz ćwiczenie 5 razy w 3 seriach.

Ćwiczenie 3. Sprężynowanie

Najpierw przyjmij pozycję wyprostowaną, a następnie pochyl się do przodu, opierając się rękoma o blat stołu lub krzesło. Opuszczony tułów powinien tworzyć z nogami kąt prosty. Następnie unieś prawą nogę możliwie jak najbardziej do góry - wyprostuj ją, a ściągnięte palce stóp skieruj ku górze. Wykonuj nogą delikatne ruchy w górę i w dół - ruchy mają mieć mały kilkucentymetrowy zakres, nie powinny być zamaszyste. Wytrzymaj w tej pozycji jak najdłużej, a następnie zmień nogę. Wykonaj ćwiczenie w 2 seriach po 3 razy z każdą nogą.

Czytaj też: Ćwiczenia na seksowne pośladki [WIDEO]

Warto wiedzieć

Ważne

Świetnym przykładem na to, że balet mogą trenować nie tylko młodziutkie i bardzo szczupłe dziewczynki, jest Misty Copeland. Najpierw trenowała koszykówkę, na salę baletową trafiła dopiero w wieku 13 lat, a skończywszy lat 19 była już członkinią American Ballet Theatre. Choć jest wyższa i ma większy biust, pupę, biodra niż większość jej koleżanek, w 2015 roku została pierwszą czarnoskórą primabaleriną w całej historii American Ballet Theatre, a magazyn "Time" ogłosił ją jednym ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Ćwiczenia baletowe na płaski brzuch

Ćwiczenia baletowe dla dorosłych wykonują również mężczyźni, jednak skupiają się oni na wzmacniających siłę ćwiczeniach przy drążku.

Ćwiczenie 1. Ćwiczenie z piłką na mięśnie głębokie brzucha

Do wykonania tego ćwiczenia potrzebna ci będzie piłka gimnastyczna. Połóż się płasko na plecach na macie i ułóż nogi na piłce - dokładna pozycja to umieszczenie piłki pod kostkami. Następnie unieś pośladki do góry i wciągnij brzuch. Pozostając w tej pozycji, zegnij jedną z nóg w kolanie i dotknij stopą (a konkretniej ściągniętymi palcami) kolana drugiej nogi. Wytrzymaj chwilę w tej pozycji, następnie wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie z drugą nogą. Z każdą z nóg wykonaj po 10 powtórzeń.

Ćwiczenie 2. Brzuszki baletnicy

Połóż się na plecach, z ramionami szeroko rozłożonymi na boki, nogi zegnij lekko w kolanach. Następnie wciągnij brzuch i unieś górną część swojego ciała, a ramiona unieś nad głowę - utwórz z nich "ramkę" nad głową. Następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej, pamiętając, by cały czas utrzymywać mięśnie brzucha napięte. Ćwiczenie powtórz 15 razy.

Ćwiczenie 3. Brzuszki z rozciąganiem

Przyjmij pozycję jak do deski, ale zamiast na macie, oprzyj ręce o siedzisko krzesła. Trzymaj stopy złączone razem, ręce wyprostowane. Napnij mięśnie brzucha, zegnij lewą nogę i skieruj zgięte kolano ku klatce piersiowej. Pochyl lekko głowę i spróbuj nosem zbliżyć się do kolana. Następnie wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie z prawą nogą. Wykonaj po 8 powtórzeń na każdą nogę w 2 seriach.

Zapoznaj się też z baletowymi ćwiczeniami rozciągającymi prezentowanymi przez Kathryn Morgan, jedną z najpopularniejszych baletowych youtuberek:

Ćwiczenia baletowe na smukłe ramiona

Ćwiczenie 1. Falowanie

Stań w lekkim rozkroku, z lekko ugiętymi kolanami. Wyprostuj ręce, a następnie rozłóż je na boki, cały czas trzymając biodra nieruchomo i napinając mięśnie brzucha. Następnie zacznij wprawiać w naprzemienny ruch wznoszący i opadający - przypominający fale - jedno z ramion, po czym wykonaj to samo z drugim ramieniem i na koniec - z oboma ramionami jednocześnie. Ruch każdego z ramion powinien trwać 30 sekund, ćwiczenie powtórz po 5 razy na każde z ramion i na falowanie lewym i prawym ramieniem równocześnie.

Ćwiczenie 2. Pompki baletowe

Przyjmij pozycję podporu tyłem, z pośladkami opuszczonymi lekko w dół i palcami dłoni skierowanymi do przodu. Ugnij łokcie do tyłu i jednocześnie opuszczaj biodra do podłogi, nie siadając jednak na niej. Następnie jednocześnie unoś biodra w górę i wyprostuj ramiona. Pamiętaj, aby nie napinać pośladków i pracować tylko mięśniami rąk. Ćwiczenie powtórz 3 razy w 3 seriach.

Ćwiczenie 3. Wymachy ramion

Przyjmij pozycję stojącą w rozkroku na szerokość barków, wyprostuj obie ręce i rozłóż na boki. Najpierw wykonaj płynne wymachy obiema rękami do przodu, a następnie do tyłu - wykonaj po 25 wymachów w każdą stronę, nie napinając ani ramion, ani szyi.

Ćwiczenia baletowe na szczupłe nogi

Ćwiczenia baletowe powinny odbywać się przy akompaniamencie muzyki klasycznej.

Ćwiczenie 1. Przyciąganie kolana do klatki piersiowej

Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami, a następnie jedną zegnij w kolanie i przyciągnij do brzucha. Wyprostuj ją i złap pod kolanem oraz za piętę. Jednocześnie staraj się przy pomocy rąk jak najbardziej przyciągnąć nogę do siebie (mięśnie nóg niech stawiają opór). Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund i na wydechu rozluźnij nogę, ale cały czas próbuj ją zbliżyć ku sobie rękoma. Powróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 3 razy w 3 seriach.

Ćwiczenie 2. Rozciąganie na boku

Połóż się na boku, układając wyprostowane nogi z obciągniętymi stopami na równi z tułowiem. Zegnij nogę w kolanie i złap stopę. Następnie powoli wyprostuj nogę, cały czas trzymając się za stopę. Wytrzymaj w tej pozycji pół minuty, a później zrób sobie 5-sekundową przerwę. Ćwiczenie powtórz 5 razy w 2 seriach, a następnie wykonaj ćwiczenie z drugą nogą.

Ćwiczenie 3. Rozciąganie w klęku

Uklęknij na obu kolanach, jedną nogą wykonaj wypad do przodu uginając kolano pod kątem prostym. Stopę drugiej nogi - tej, na której klęczysz - złap przeciwległą ręką i staraj się ją przyciągnąć do pośladka. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund, zrób kilkusekundową przerwę i powtórz ćwiczenie 5 razy w 2 seriach, a następnie wykonaj to samo z drugą nogą.

Poznaj również ćwiczenia na smukłą talię!

To ci się przyda

To ci się przyda

Ćwiczenia baletowe na smukłą sylwetkę: o czym trzeba pamiętać?

  • Przed ćwiczeniami rozciągającymi zawsze przeprowadź rozgrzewkę.
  • W trakcie ćwiczeń pamiętaj o oddechu - dzięki niemu odpowiednio dotlenisz, a przy okazji ujędrnisz mięśnie - wszystkie pogłębienia wykonuj na wydechu.
  • Jeśli czujesz ból podczas wykonywania ćwiczenia, zmniejsz intensywność jego wykonywania.
  • Staraj się wykonać ćwiczenie tak, by czuć napinający się mięsień - nie doprowadzaj jednak do jego bólu!
  • Zachowaj cierpliwość i nie staraj się na siłę wykonywać zbyt trudnych ćwiczeń - takie próby mogą się skończyć zerwaniem mięśnia.

Ocena: 4.5
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 07.09.2017

Najpopularniejsze artykuły
Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej, czyli trening odchudzający, powinien być precyzyjnie...

więcej

120

TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

102

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

97

Wyzwanie Mel B - efekty i harmonogram treningów na 30 dni Wyzwanie Mel B - efekty i harmonogram treningów na 30 dni

30-dniowe wyzwanie z Mel B całkowicie odmieni wygląd twojej sylwetki! Efekty, jakie uzyskasz...

więcej

95

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Chcąc osiągnąć rezultaty sylwetkowe na pewno należy przyjrzeć się sposobowi odżywiania. Warto, aby Pani wyliczyła swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Może to być z najlepszego wzoru, czyli masa ciała...

Forum
data

Czerwiec 16, 2018

Ja to nawet jak jeżdżę nad morze, to nigdy nie idę na plaże tylko spaceruję i chodzę wszędzie gdzie się da :-) Nie lubię leżeć na plaży, jedynie może wieczorem usiąść nad brzegiem i popatrzeć na zachód, wyciszyć się ;-) I rower jak się tylko da. Pozdrawiam wszystkich aktywnych :-)

data

Czerwiec 14, 2018

Rzeczywiście sport to samo zdrowie, ale nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci, mój młodszy brat zawsze lubił spędzać czas przy komputerze co jak wiadomo nie jest ani zdrowe ani pożyteczne, ale od pewnego czasu zaczął grać w piłkę i o wiele mniej czasu spędza przy grach komputerowych, na...

data

Czerwiec 14, 2018

Zbuduj mięśnie w tej okolicy przez ćwiczenia ramion i barków. Nie ma czegoś takiego jak ćwiczenia odchudzające na wybraną partię mięśniową. Dla przykładu brzuszki nie spalą tłuszczu z brzucha. Musisz stracić wystarczająco dużo tkanki tłuszczowej żeby zobaczyć efekt tam gdzie chcesz, bo...

data

Czerwiec 14, 2018

Biegałam, ale znudziło mi się po 2 miesiącach. Czułam się po tym bardzo zmęczona co było kolejnym powodem żeby sobie odpuścić. Wolę rower, nawet taki stacjonarny na siłowni, do tego to lepiej rozbudowuje łydki. Jak chcecie biegać to przydałyby się odpowiednie buty w zależności od typu...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.