Efekty trenowania TABATY

Autor: Aleksandra Urbaniak

Najważniejszym efektem trenowania Tabaty jest szybki ubytek tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że 4-minutowy trening pozwala spalić 3 razy więcej tłuszczu niż tradycyjne ćwiczenia aerobowe. Zobacz, na jakie jeszcze efekty możesz liczyć ćwicząc metodą Tabaty.

Efekty trenowania TABATY widać już po 2 tygodniach ćwiczeń

Efekty trenowania TABATY

Tabata, ze względu na rewelacyjne efekty w spalaniu tkanki tłuszczowej, jest obecnie jednym z najbardziej popularnych treningów fitness. Jego dodatkową zaletą jest krótki czas ćwiczeń (jedynie 4 minuty) i prosty schemat treningu.

Jednak Tabata nie jest tylko dla odchudzających się – także osoby, które nie mają problemów z nadwagą mogą trenować tą metodą, ponieważ świetnie modeluje sylwetkę, zwiększa wytrzymałość, poprawia kondycję i dotlenia.

Tabata – kiedy widać pierwsze efekty?

Szybkość pojawienia się efektów w dużej mierze zależy od regularności treningów oraz rodzaju stosowanych ćwiczeń. Im więcej sesji treningowych i im są one dłuższe, tym lepsze rezultaty. Według badań naukowych, wystarczą dwa tygodnie ćwiczeń metodą Tabaty, aby tempo rozpadu kwasów tłuszczowych wzrosło o 30%.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że Tabata to ekstremalny wysiłek dla organizmu – odczuwanie mdłości, silne pocenie się po tym treningu nie jest niczym nadzwyczajnym. Dlatego osoby początkowe powinny bardzo stopniowo zwiększać częstotliwość i intensywność ćwiczeń, zaczynając od 1-2 treningów tygodniowo. Aby nie doprowadzić do przetrenowania, można zmniejszyć liczbę serii do 5-6 i wydłużyć czas odpoczynku do 20-30 sekund.

Efekty Tabaty: szybka utrata wagi

Spadek wagi to najważniejszy efekt trenowania Tabaty, który zdecydował o tak olbrzymiej popularności tej metody treningowej. Badania naukowe dowiodły, że jest ona dużo bardziej skuteczna w redukcji tkanki tłuszczowej niż ćwiczenia aerobowe wykonywane w jednostajnym, umiarkowanym tempie. Wynika to ze zjawiska EPOC, czyli zwiększonej konsumpcji tlenu zachodzącej po skończonym treningu. Proces ten wymaga dodatkowych zasobów energii, które organizm pobiera z tłuszczu. Może on trwać nawet do 24 godzin po wysiłku - wówczas, nawet gdy leżymy lub śpimy, nasza tkanka tłuszczowa jest wciąż spalana.

Podobny proces zachodzi także po ćwiczeniach aerobowych, jest jednak nieporównywalnie krótszy, a przez to nie daje tak spektakularnych efektów jak Tabata.

Efekty Tabaty: redukcja tłuszczu z brzucha

Osoby odchudzające się doskonale wiedzą, jak trudno zrzucić tłuszcz z brzucha. Jest to, obok bioder i ud, jedna z najbardziej problematycznych partii ciała i nawet po utracie kilku kilogramów rzadko widzimy duży ubytek tłuszczu w jej okolicach.

Sposobem na walkę z uciążliwą oponką i „boczkami” może być protokół Tabaty. Jak pokazały badania, intensywny 4-minutowy trening zwiększa wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu – adrenaliny i noradrenaliny. Receptory tych hormonów zlokalizowane są głównie w okolicach brzucha i stąd tak wysoka skuteczność Tabaty w redukcji tkanki tłuszczowej wokół pasa.

Efekty Tabaty: poprawa kondycji

Trening Tabaty jest dla organizmu bardzo obciążający, ale jednocześnie hartuje go i przyzwyczaja do wytężonej pracy. Intensywny wysiłek ma wpływ przede wszystkim na serce, które z treningu na trening staje się coraz silniejsze i zwiększa swoją zdolność do przepompowywania krwi. To powoduje, że wykonując codzienne czynności mniej się męczymy, zmniejsza się też ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

Efekty Tabaty: zwiększenie wytrzymałości i siły

Regularne trenowanie Tabaty powoduje, że oprócz poprawy kondycji zwiększa się siła i wytrzymałość. Warunkiem jest jednak włączenie do planu treningowego ćwiczeń pobudzających mięśnie do rozwoju. Jeśli zależy nam na wzmocnieniu nóg, warto wybrać przysiady. Siłę rąk zwiększą pompki. Brzuszki, najlepiej w różnych wariantach, pomogą zbudować sześciopak. Jeśli chcemy zaangażować do pracy całe ciało, warto zdecydować się na cztery w jednym, czyli burpees – połączenie deski, pompki, przysiadu i wyskoku.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 28.08.2015

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

184

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

178

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

174

Trening na orbitreku: jak ćwiczyć? Plan treningowy dla początkujących Trening na orbitreku: jak ćwiczyć? Plan treningowy dla początkujących

Trening na orbitreku ma szereg zalet: spala tkankę tłuszczową, poprawia wydolność, wzmacnia...

więcej

161

Eksperci

Niestety, nie da się zrzucić tkanki tłuszczowej wyłącznie z jednego miejsca na ciele. Będzie ona schodzić równomiernie. Najwolniej tam, gdzie jest jej najwięcej. Będą to prawdopodobnie właśnie uda...

Forum
data

Sierpień 22, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 22, 2017

Dobrym pomysłem może być zerknięcie na strony dla biegaczy, coś pokroju runners-world.pl, bo oni często mają problemy ze stawami. Ewentualnie poszukałabym porad na jakichś kobiecych stronkach, może womenshealth.pl ?

data

Sierpień 22, 2017

Już od kilu miesięcy robię plany z menshealth.pl (pisałam o tym) i muszę wam powiedzieć, ze dają radę! Szczególnie polecam te: http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/barki,1 http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/biceps,1 http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/triceps,1

data

Sierpień 21, 2017

ten zestaw ćwiczeń to jedynie dodatek do zbilansowanej diety.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.