HATHA JOGA - zasady i style

Autor: Anna Kuliberda

Hatha joga to bardzo znana i stara tradycja indyjskiej jogi, obejmująca wszystkie jej odmiany ukierunkowane na ćwiczenia fizyczne i oddechowe. Cechą hatha jogi są jej trzy najważniejsze elementy – asana, krija i pranajama. Zobacz, na czy polega hatha joga i dlaczego warto ją uprawiać.

HATHA JOGA - zasady i style

Uważa się, że hatha joga jest najstarszą formą ćwiczeń psychofizycznych. Spośród wszystkich rodzajów jogi wyróżnia ją duży nacisk na godzenie praktyki ezoterycznej z ćwiczeniami fizycznymi wymagającymi siły. Samo słowo „hatha” oznacza właśnie "siłę" i tym samym wymaga od swoich uczniów surowej dyscypliny.

Hatha joga - na czym polega?

Bazą dla hatha jogi są trzy elementy:

 • pozycje ciała (asana),
 • sześć procesów oczyszczających (krija),
 • kontrola oddechu (pranajama).

W tej odmianie jogi, w przeciwieństwie do jogi klasycznej, mniej ważna jest metafizyka, a istotniejsza staje się siła fizyczna. To, co łączy hatha jogę z jogą klasyczną, to między innymi przestrzeganie nakazów i zakazów moralnych oraz osiąganie stanu głębokiej medytacji.

Czasem hatha jogę przyrównuje się do radża jogi. Nie są jednak ze sobą tożsame. Radża joga składa się z ośmiu stopni, hatha joga obejmuje tylko dwa (pranajama i asana). Ideą hatha jogi jest stwierdzenie, że dzięki ciężkiej pracy z ciałem, można pracować nad samym sobą, a ćwiczenia mają przynieść harmonię. Stąd w tej jodze praktykuje się asany, czyli specjalne pozycje jogiczne, które wzmacniają ciało, uelastyczniają, wpływają na jego oczyszczenie, uwalniają skumulowaną energię i dodatkowo ułatwiają zapanowanie nad samym umysłem.

Asana. Ten element jogi polega na wykonywaniu określonych pozycji jogicznych, czyli specjalnych ćwiczeń. Ich zadaniem jest wzmocnić poszczególne partie ciała i jednocześnie sprawić, by ćwiczący osiągnął wewnętrzną harmonię. Asany według joginów mają moc uzdrawiającą i potrafią ustabilizować wszystkie procesy zachodzące w organizmie.

Pranajama. Są to techniki oddychania. Oddychanie to w jodze podstawa i punkt wyjścia do wszystkich ćwiczeń. Opanowanie właściwego sposobu oddychania niektórym zajmuje wiele czasu. Zadaniem oddychania jest oczyszczenie – ciała i systemu nerwowego. Dzięki właściwemu oddychaniu, ćwiczący jest w stanie przejąć kontrolę nad swoimi emocjami, umie się wyciszyć i wsłuchać w głos wewnętrzny.

Zalety hatha jogi

Hatha joga wpływa dobroczynnie na cały organizm. Poprawia nie tylko samopoczucie fizyczne, ale i psychiczne. Nie bez powodu mówi się o jej niebywałej mocy uzdrawiającej.

Jakie korzyści daje uprawianie hatha jogi?

 • eliminacja asymetrii ciała (walka z nierównowagą mięśniową i posturalną),
 • przywrócenie właściwego napięcia mięśniowego,
 • zwiększenie zakresu ruchu ciała,
 • zapobieganie zwyrodnieniom stawów,
 • zapobieganie osteoporozie,
 • regulacja pracy serca,
 • regulacja ciśnienia krwi,
 • uzupełnienie treningu sportowego,
 • zwiększenie pojemności wdechowej,
 • obniżenie poziomu stresu,
 • lepsza koordynacja ruchowa,
 • relaksacja,
 • nasilenie produkcji hormonu szczęścia,
 • uregulowanie zaburzeń cykli miesiączkowych,
 • zwalczanie bólu głowy i stawów,
 • leczenie depresji,
 • pomoc w odchudzaniu,
 • przyspieszenie procesów metabolicznych.

To tylko niektóre atuty hatha jogi, ale trudno wymienić wszystkie, skoro ta odmiana jogi skutecznie leczy wiele chorób i dolegliwości. Może być uprawiana niemal przez każdego, bo na początku nie wymaga – ani dobrej kondycji i formy, ani umiejętności.

Hatha Joga – jak ćwiczyć?

Jeśli zależy nam na prawidłowym ćwiczeniu hatha jogi, najlepiej jest zapisać się na zajęcia do szkoły jogi lub wynająć osobistego trenera. Nie poleca się ćwiczenia jogi na podstawie materiałów z książek lub internetu, bo bez znajomości zasad, zwykłe odwzorowywanie asan nie będzie skuteczne. Wystarczy zły kąt ułożenia ciała lub niewłaściwe napięcie poszczególnych mięśni, by ćwiczenia były nieefektywne i niebezpieczne.

Bardzo ważne jest również to, by ćwiczyć zgodnie z korekcją swojej wady postawy (o ile oczywiście taką mamy). Uprzedzony o wadzie nauczyciel jest w stanie dostosować rodzaj ćwiczeń do możliwości i zaleceń ortopedy. W ćwiczeniu jogi bardzo ważne jest oddychanie. Nie należy wstrzymywać oddechu (co czasami na początku się dzieje, kiedy całkowicie skupiamy się na prawidłowym wykonaniu nowej asany), by pracujące mięśnie miały cały czas dostarczany tlen. Wdech i wydech należy robić nosem. Istotą ćwiczeń jest osiągnięcie równowagi między ciałem a umysłem, dlatego muszą być one w równym stopniu zaangażowane w trening. Ćwiczyć należy z pustym żołądkiem lub kilka godzin po posiłku. Po ćwiczeniach powinno się położyć i relaksować pod przykryciem przez około dziesięć minut.

Hatha joga – metody praktyki hatha jogi

Na przestrzeni wielu lat hatha joga modyfikowana była przez różnych nauczycieli, a z czasem stawała się coraz bardziej zinstytucjonalizowana. Naturalną rzeczą było więc wytworzenie się odrębnych stylów tej jogi.

Dziś wyróżnia się m.in. następujące metody praktyki hatha jogi:

Iyengar Yoga – najbardziej znana na świecie odmiana hatha jogi. Najważniejsze jest precyzyjne i dokładne wykonywanie asan, dopiero po ich opanowaniu następuje nauka oddychania. Ten rodzaj hatha-jogi kładzie również nacisk na działanie lecznicze. Pomaga zwalczyć wiele dolegliwości.

Ashtanga Yoga – opiera się na sześciu sekwencjach asan – od najłatwiejszej do najtrudniejszej. Opanowanie jednej umożliwia przejście na poziom wyżej. Istotna w ćwiczeniach staje się wytrzymałość, a sama praktyka jest bardzo dynamiczna.

Sivanda Yoga – na tę metodę składa się pięć zasad: asany, pranajamy, relaksacja, dieta, medytacja.

Satayananda Yoga – na tę metodę składają się trzy zasady: asany, pranajamy, medytacja.

Joga W Życiu Codziennym – nazwa może wydawać się dziwna, ale metoda jest bardzo poważna. Najważniejsze staje się skoordynowanie ruchu z oddechem, koncentracja na ciele oraz coraz dłuższe pozostawanie w asanie.

Bikram Yoga – praktykuje się ją w wysokiej temperaturze (38 stopni Celsjusza). Ćwiczenia powodują intensywne pocenie się.

Viniyoga – najważniejsze jest dostosowanie techniki ćwiczeń do swoich możliwości. Praktyka wzmacnia indywidualne umiejętności.

Kripalu Yoga – najbardziej istotna jest koordynacja oddechu z ruchem. Uczniowie ćwiczą świadomość ciała. W następnej kolejności skupiają się tylko na medytacji.

Integral Yoga – jest połączeniem praktyki asan, oddychania, medytacji i głębokiego relaksu.

Ananda Yoga – ma przejąć kontrolę nad różnymi energiami znajdującymi się w ciele, by dzięki nim zrównoważyć ciało i umysł, a na końcu osiągnąć wysoki poziom świadomości. Skupia się głównie na medytacji.

Polecamy
Dobre ćwiczenia na plecy - pozycje jogi (asany) na kręgosłup

Dobre ćwiczenia na plecy - pozycje jogi (asany) na kręgosłup

Ćwiczenia na plecy przydadzą się każdemu. Siedzisz przez osiem godzin w pracy, a potem w domu odpoczywasz przed ekranem telewizora ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 10.06.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia] Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia]

Ćwiczenia izometryczne to rodzaj ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Aby rozpocząć treningi nie musisz...

więcej

226

TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

215

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

206

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

192

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Czerwiec 28, 2017

Moim zdaniem Largomass to jedne z najlepszych środków wspomagających budowę masy mięśniowej

data

Czerwiec 26, 2017

Ja mam płaściejszy brzuch dzięki diecie sportowej oraz odpowiedniemu planu treningowemu . Ogólnie czuję sie świetnie . Z tym ,ze ja najpierw udałam się do trenera personalnego , a dokłądniej pani Katarzyny Gryko z Białegostoku . dzięki niej , jej motywcjom , na prawde udało mi się...

data

Czerwiec 25, 2017

najważniejsze żeby zachować czujność, do tego właśnie jakiś dodatek typu gaz, paralizator i mozna czuć się o niebo bezpieczniej. ja kupowałam gaz i też taki zwykły i samej mi się po oczach dostało na szczęście przy próbnym strzale. myślę że to naprawdę powszechny problem - teraz mam...

data

Czerwiec 23, 2017

Ja tez lubię spędzać aktywnie wakacje, w ogóle lubię sport i nie wyobrażam sobie bez niego życia. W tym roku wyjeżdżam na obóz taneczny do Kołobrzego, na royal dance camp. Cały czas trwaja zapisy, więc jak ktoś jest chętny to warto. bedą codziennie zajęcia z tańca.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.