Judo: techniki, zasady i efekty trenowania judo

Autor: Anna Sierant

Judo to japońska sztuka walki wywodząca się z ju-jitsu, jednak dużo od niego łagodniejsza, między innymi dzięki wyeliminowaniu kopnięć i uderzeń. Judo to także od kilkudziesięciu lat dyscyplina olimpijska i sport, który z powodzeniem mogą trenować dzieci. Poznaj historię i techniki judo oraz przeczytaj, jakie efekty daje uprawianie tej sztuki walki.

Główną zasadą judo jest ta, która mówi o maksymalnym efekcie przy minimalnym wysiłku.

judo

Judo w dosłownym tłumaczeniu z japońskiego znaczy tyle co "łagodna droga" i określenie to dobrze oddaje charakter dyscypliny wymyślonej przez Jigoro Kano. Judo, jak wszystkie japońskie sztuki walki, czerpie z ju-jitsu oraz z wojskowej sztuki samurajów, jednak aspekt samoobrony nie jest w nim najważniejszy. Judo to przede wszystkim dyscyplina sportowa, od 1964 roku będąca częścią programu olimpijskich zmagań mężczyzn, a od 1988 roku - kobiet. Judo było też pierwszą azjatycką sztuką walki, która pojawiła się na igrzyskach.

Historia judo

Judo to japońska sztuka walki, za której twórcę uważa się Jigoro Kano, który w 1882 roku założył pierwszą szkołę judo na świecie. Ten nauczyciel literatury i języka angielskiego od 18. roku życia trenował ju-jitsu (ważył 45 kg i chciał wytrenować swoje ciało), jednak usunął z niego elementy mogące zagrażać zdrowiu lub życiu zawodnika: kopnięcia, uderzenia, ataki na stawy (oprócz stawu łokciowego) i duszenia (oprócz duszenia klapą judogi i nacisku przedramieniem). Judo jest więc nowszą - a zarazem łagodniejszą - odmianą ju-jitsu.

Kano sformułował 3 główne zasady judo:

 • ustąp, aby zwyciężyć

- słabszy przeciwnik popchnięty przez silniejszego, nawet jeśli się zaprze, upadnie. Może jednak sobie poradzić w inny sposób: ustąpić w chwili pchnięcia i wykorzystać utratę równowagi przeciwnika do skorzystania z własnej techniki, umożliwiając sobie zwycięstwo.

 • maksimum skuteczności przy minimum wysiłku

- czyli przemyślany wybór najbardziej odpowiedniej techniki - skutecznej, ale i nie powodującej dużej utraty sił.

 • czynienie dobra wobec przeciwnika przyczynia się dla dobra ogółu

- zasada podkreśla konieczność dbania o współzawodników, kierowania się ich dobrem i niewykorzystywania technik judo poza sportem, z wyjątkiem obrony koniecznej.

Już przed wybuchem I wojny światowej sale judo (czyli dojo) pojawiły się m. in. w USA, Wielkiej Brytanii, Rosji. Pierwsza oficjalna sekcja judo w Polsce powstała w 1949 roku.

Warto wiedzieć

Ważne

Kodeks Bushido w judo

Judo czerpie również z dawnych technik japońskich samurajów, przez co obecne są w nim elementy ich filozofii. Kodeks Bushido był niepisanym i nieformalnym (bo przekazywanym na drodze ustnej) kodeksem, którym kierowali się wojownicy.

Do jego podstawowych założeń należało przede wszystkim posłuszeństwo wobec zwierzchników oraz równowaga myśli i ciała - nic nie powinno prawdziwego wojownika wytrącić z równowagi. Kolejny element to teoria miłości apage, polegająca na dawaniu więcej i przyjmowaniu mniej. Ważna jest również wiara w siebie i innych oraz szczerość - przekazywanie informacji w sposób bezpośredni. Wojownik powinien bez przerwy się udoskonalać i cechować dobrym wychowaniem oraz manierami. Powinna go wyróżniać odwaga i brak strachu w obliczu przeciwności.

Te założenia kodeksu Bushido stanowią też ważny element treningów judo.

Techniki judo

Techniki (po japońsku waza) stosowane w judo dzielą się na 3 główne grupy.

 • NAGE-WAZA, czyli rzuty - jedyna grupa wykorzystywana w judo sportowym

Techniki NAGE-WAZA stosuje się w chwili, gdy współzawodnik traci lub już utracił równowagę. Rzut wykonuje się zastawiając drogę przeciwnikowi, który chce odzyskać równowagę, używając nogi, biodra, stopy i wychylenia rąk, aby doprowadzenia go do upadku na plecy. NAGE-WAZA obejmuje również kontrataki i kombinacje - połączenia dwóch i więcej rzutów. Do skutecznego wykonania NAGE-WAZA niezbędne są siła, szybkość i odpowiednia reakcja na ruchy przeciwnika.

 • KATAME-WAZA, czyli obezwładnienia (chwyty)

KATAME-WAZA podzielono na 3 grupy:

 1. trzymania (Osae-Komi Waza) - utrzymywanie przeciwnika na plecach w celu całkowitej kontroli nad jego ruchami
 2. dźwignie (Kansetsu Waza) - w walce sportowej dopuszczalna jest tylko dźwignia na staw łokciowy
 3. duszenia (Shime Waza) - polegają na nacisku krawędzią przedramienia lub kołnierzem judogi na tętnicę szyjną bądź krtań

Możliwe jest również wykręcanie i wyłamywanie. Wygraną w walce sportowej daje doprowadzenie do sytuacji, która pozwoliłaby na unieszkodliwienie przeciwnika w samoobronie. W KATAME-WAZA również występują kombinacje różnych elementów.

 • ATEMI-WAZA, czyli uderzenia i kopnięcia

Te grupa technik nie jest uznawana przez Europejski Związek Judo, więc rzadko się ich naucza. Praktykuje się ją wyłącznie w tradycyjnej formie KATA.

To ci się przyda

To ci się przyda

Najważniejsze terminy w judo:

 • ju - ustępować, zwinność
 • do - zasada, droga
 • judoka - zawodnik
 • sensei - trener
 • dojo - sala judo
 • tatami - mata
 • waza - technika
 • rei - ukłon
 • kyu - ranga, stopień
 • obi - pas

Stopnie i pasy w judo

Osoby trenujące judo, doskonaląc się stopniowo podczas treningów, zyskują kolejne stopnie. Wyróżniamy 6 stopni uczniowskich i 10 mistrzowskich. Dawniej stopnie uczniowskie w ogóle nie istniały, jednak wprowadzono je wraz ze wzrostem popularności judo.

Stopnie uczniowskie:

 • 6 kyu – biały pas
 • 5 kyu – żółty pas
 • 4 kyu – pomarańczowy pas
 • 3 kyu – zielony pas
 • 2 kyu – niebieski pas
 • 1 kyu – brązowy pas

Stopnie mistrzowskie:

 • 1 dan, shodan – pas czarny
 • 2 dan, nidan – pas czarny
 • 3 dan, sandan – pas czarny
 • 4 dan, yodan – pas czarny
 • 5 dan, godan – pas czarny
 • 6 dan, rokudan – biało-czerwony
 • 7 dan, shichidan – biało-czerwony
 • 8 dan, hachidan – biało-czerwony
 • 9 dan, kyudan – czerwony
 • 10 dan, judan – czerwony

Przejściu na kolejne stopnie towarzyszy egzamin, stopnie od 7 dana mają charakter honorowy, a 7 i 8 dan przyznają federacje kontynentalne. Dawniej judoką określano osoby, które uzyskały minimum stopień 4 kyu, dzisiaj określa się tak wszystkie osoby trenujące judo.

Judo dla dzieci

Judo jest sportem walki szczególnie polecanym dzieciom. Sport wywodzi się z kultury samurajów, a nazwa sali, w której odbywają się zajęcia - "dojo", czyli miejsce doskonalenia się, oddaje charakter ćwiczeń. Zawodnicy, także najmłodsi, uczą się zasad fair play, szacunku wobec nauczyciela, wzajemnego wspierania się. Treningi judo to zajęcia ogólnorozwojowe, wzmacniają wszystkie mięśnie szkieletowe i niwelują wady postawy. Najmłodsi mają na zajęciach zabawy ruchowe, z elementami judo, akrobatyki i gimnastyki sportowej, uczą się też m. in. jak upadać, by nie zrobić sobie krzywdy. Według zaleceń UNESCO, judo mogą trenować już 4-latki, choć wszystko zależy od predyspozycji konkretnego dziecka.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 22.12.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

268

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

237

Trening siłowy bez sprzętu: tygodniowy plan treningowy Trening siłowy bez sprzętu: tygodniowy plan treningowy

Trening siłowy bez sprzętu to trening dzięki któremu można nie tylko schudnąć, lecz także...

więcej

228

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

219

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Lipiec 27, 2017

możliwości ćwiczeń poza siłownią jest bardzo dużo, wystarczy tylko trochę kreatywności - ja lubię rower

data

Lipiec 26, 2017

ja też zdecydowąłem się na largomass i jestem bardzo zadowolony z efektu, bo w końcu widać sens chodzenia na siłownię

data

Lipiec 24, 2017

a co myślicie o tym, żeby zacząć od biegów na bieżni stacjonarnej., np ppoczątkowo tempo 6km/h - 10 minut, a kolejne 10 tempo 9km/h? Czy to dobre rozwiązanie??

data

Lipiec 20, 2017

Z tych , które ja tak jeszcze pamiętam to była l-karnityna , to były takie tabletki do ssania ? Miały taki fajny cytrynowy smak . A tak to ja mam osobiście trenera personalnego ,a dokładniej pani Katarzyna Gryko z Białegostoku , świetny trener personalny ;) http://katarzynagryko.pl

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.