AIR JOGA: na czym polega i dlaczego warto ćwiczyć jogę z chustą? [WIDEO]

Autor: Karolina Gołoś

Air joga (aerojoga, aerial joga, joga z chustą) łączy w sobie elementy akrobatyki, sztuki cyrkowej, pilatesu i pozycji znanych z klasycznej jogi. Uprawianie jogi z użyciem chusty jest bardzo widowiskowe, a dodatkowo nie obciąża kręgosłupa i stawów. Dlaczego jeszcze warto ćwiczyć air jogę?

Zaletą trenowania air jogi jest wzmocnienie mięśni i odciążenie stawów

AIR JOGA: na czym polega i dlaczego warto ćwiczyć jogę z chustą?

Air joga (aerojoga, aerial joga) powstała dzięki Michelle Dortignac, która w 2006 roku w Nowym Jorku po raz pierwszy rozpoczęła praktykowanie jogi z użyciem hamaka. Ta tancerka i akrobatka, której pasją była kultura wschodu, postanowiła stworzyć coś, co połączyłoby ze sobą piękno i grację ćwiczeń na hamaku oraz spokój i harmonię jogi. Efekty jej pracy stały się w krótkim czasie niezwykle popularne i dziś aerojogę można ćwiczyć także w Polsce. Warto dodać, że oprócz samej jogi, w aerial jodze znajdziemy również elementy tańca, stretchingu i fitnessu.

Jak wyglądają zajęcia z AIR JOGI?

W aerojodze wszystkie pozycje/asany wykonuje się przy użyciu hamaka/chusty, wykonanej z delikatnych tkanin i zawieszonej po sufitem. Pierwsze ćwiczenia oswajają z chustą i pozwalają wyzbyć się lęku przed przeniesieniem ciężaru całego ciała na hamak. Chusta ma za zadanie odciążyć stawy ćwiczącego i pomóc mu się otworzyć, poczuć specyficzną lekkość ciała i umysłu. Na każdych zajęciach air jogi pierwsze ćwiczenia wykonuje się w kontakcie z podłogą. Polegają one głównie na rozgrzaniu i rozciągnięciu mięśni. Są to między innymi krążenia tułowia i skłony.

Dopiero w kolejnej części zajęć aerial jogi ćwiczący przechodzą do pozycji, w których ciężar ciała przenoszony jest całkowicie na hamak. W grupach początkujących są to proste asany, zaś w grupach zaawansowanych ćwiczenia w powietrzu zawierają już elementy akrobatyki. Z czasem, wraz ze wzrostem poziomu umiejętności ćwiczących, coraz większa część zajęć jogi z chustą odbywa się w całkowitym podwieszeniu, czyli bez kontaktu z podłogą.

Uprawianie air jogi wymaga sporego wysiłku, ale daje przy tym ogromną porcję pozytywnej energii. Odrywając się od ziemi przy wykonywaniu asan, z łatwością można oderwać się od codziennych problemów, ćwicząc ciało - oczyścić umysł.

Wbrew powszechnemu przekonaniu praktykowanie air jogi nie jest trudne. Dzięki wsparciu chusty nawet najbardziej skomplikowane pozycje przestają być wielkim wyzwaniem. Jednak faktem jest, że niektóre asany wykonywane w podwieszeniu wymagają dużej elastyczności, a ta przychodzi dopiero po kilkunastu tygodniach ćwiczeń. Zaawansowane pozycje z air jogi są niezwykle efektowne, np. te do góry nogami, kiedy chusta oplata ćwiczącego nad pośladkami lub w udach. Ćwiczenia wykonuje się także wewnątrz hamaka.

W jakim stopniu zajęcia z air jogi będą bazowały na pozycjach klasycznej jogi, a w jakim na elementach akrobatyki zależy od prowadzącego - joga z użyciem chust nie ma sztywnego, narzuconego przebiegu zajęć i kolejności wykonywanych asan.

Czytaj także: BIKRAM JOGA: na czym polega?

Czy air jogę można praktykować w domu?

Uprawianie air jogi wymaga użycia specjalnego sprzętu - chusty, wykonanej z włókien jedwabiu, podwieszanej pod sufitem za pomocą haka na około metr nad podłogą. Standardowa chusta do air jogi cechuje się delikatną rozciągliwością, która znika po kilkukrotnym użyciu. Najpopularniejsze chusty mają wymiary 5-7 metrów długości oraz 1,7 metra szerokości. Do ich montażu oprócz haka potrzebny jest również karabinek alpinistyczny. Chustę zawiesza się pod sufitem tak, aby jej środek tworzył huśtawkę. W niektórych studiach jogi chusty zamontowane są na dwóch hakach, dzięki czemu efekt "huśtawki" jest większy — jej podwieszone końce są umocowane w rozstawie odpowiadającym szerokości barków ćwiczącego.

Ćwiczenie aerojogi w podwieszeniu, aby było bezpieczne i efektywne, wymaga wiedzy i umiejętności. Każdy rozpoczynający przygodę z air jogą powinien korzystać ze wskazówek i pomocy doświadczonego instruktora. Jedynie osoby o zaawansowanych umiejętnościach mogą zdecydować się na praktykowanie air jogi samodzielnie.

Koszt hamaka z mocowaniem to koło 450 złotych, jednak zanim zainwestujemy w tak profesjonalny sprzęt warto poradzić się instruktora air jogi, czy jesteśmy gotowi do samodzielnej praktyki.

Korzyści air jogi: odciążenie stawów, wzmocnienie mięśni, dobra zabawa

Podstawową zaletą ćwiczeń na hamaku jest "pozbycie się" ciężaru własnego ciała, który ze stawów i kręgosłupa przeniesiony jest na chustę. Takie odciążenie jest szczególnie polecane osobom z wadami postawy. Dodatkowo air joga, bazująca na ćwiczeniach rozciągających, uelastycznia ciało, zwiększa ruchliwość stawów i głęboko rozciąga mięśnie.

Dość nietypowym efektem praktykowania air jogi są dodatkowe centymetry wzrostu. Rozciąganie podczas zajęć powoduje, że ćwiczący air jogę wychodzą z zajęć o 2-3 centymetry wyżsi (stan ten utrzymuje się przez kilka godzin).

Ćwicząc aerial jogę wzmacnia się mięśnie ramion i nóg - to na ich sile bazuje większa część ćwiczeń w podwieszeniu. Ponieważ asany w powietrzu wymagają płynnych przejść do kolejnych pozycji, wzmacniają mięśnie brzucha, które "unoszą" ciało np. podczas wyjścia z pozycji odwróconej. Praktykowanie air jogi, właśnie dzięki ćwiczeniom do góry nogami poprawia ukrwienie i dotlenienie mózgu, co dobrze wpływa na koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową. Wykonywanie odpowiednio dobranych asan jogi z chustą, dzięki specjalnemu doborowi pozycji "masujących" organizm, powoduje poprawę ukrwienia organów wewnętrznych, które usprawniają funkcjonowanie systemu trawiennego, limfatycznego oraz krwionośnego. Na jednych zajęciach air jogi można spalić około 150 kalorii.

Uprawianie jogi w powietrzu oddziałuje także na psychikę ćwiczącego. Wykonywanie ćwiczeń w podwieszeniu rozluźnia i relaksuje. Co ważne, joga z użyciem chust uczy otwartości na nowe doświadczenia, dodaje odwagi. Ćwiczenie nad ziemią wymaga wiary we własne siły i umiejętności, dlatego też praktykowanie air jogi wzmacnia psychicznie, ale i daje poczucie wolności. Kobiety ćwiczące air jogę, dzięki płynności ćwiczeń i uelastycznieniu ciała czują się bardziej kobiece, zmysłowe.

Jak wyglądają zającia aerial jogi?

Zobacz na załączonym filmie!

Ważne

Ważne

Zajęcia z air jogi wymagają odpowiedniego stroju

Ponieważ ćwicząc z użyciem chusty opieramy na niej całe ciało, warto zadbać o to, aby strój nie miał żadnych wystających elementów np. suwaków, guzików, które mogłyby uwierać. Dodatkowo w celu zabezpieczenia przed otarciami na zajęcia z air jogi warto ubierać długie spodnie i koszulkę zakrywającą ramiona. Aerial jogę ćwiczy się boso, a przed zajęciami obowiązkowo zdejmuje się całą biżuterię, która w trakcie wykonywania asan mogłaby zaczepić się o chustę.

Koszt jednych zajęć to około 30-40 złotych.

Air joga: przeciwwskazania

Mimo iż praktykowanie jogi w powietrzu niesie ze sobą wiele korzyści i jest bezpieczne, to z uwagi na dużą liczbę asan wykonywanych w pozycji odwróconej (do góry nogami) aerial joga nie może być trenowana przez osoby borykające się z chorobami serca. Dodatkowymi przeciwwskazaniami są: jaskra, ciąża, menstruacja, niedawno odniesiony uraz głowy lub przebyta operacja, skłonności do mdlenia, osteoporoza, zespół cieśni nadgarstka, zapalenie zatok przynosowych, dyskopatia, zapalenie stawów oraz choroby układu nerwowego.

Air joga często postrzegana jest jako zajęcia dla ludzi lekkich i gibkich. Wprawdzie ten rodzaj ćwiczeń spala kalorie w podobnej (niewielkiej) ilości jak joga tradycyjna, czyli około 150 kcal w ciągu godziny, jednak air joga polecana jest osobom z nadwagą głównie z powodu odciążenia podczas ćwiczeń przez chustę kręgosłupa oraz stawów. Osoby grubsze przed udziałem w zajęciach z air jogi może blokować poczucie, że są za ciężkie na ćwiczenie w oparciu o hamak. Nic bardziej mylnego! Chusta przeznaczona do aerial jogi jogi jest w stanie utrzymać nawet 400 kg, więc duża waga nie stanowi żadnego problemu.

Polecamy
Oddech jogiczny: ćwiczenia oddechowe dla początkujących i zaawansowanych

Oddech jogiczny: ćwiczenia oddechowe dla początkujących i zaawansowanych

Oddychanie odgrywa kluczową rolę w praktyce jogi. O tym jak ważne jest właściwe oddychanie w jodze, świadczy ogromna liczba ćwiczeń ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 18.07.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

55

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

50

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

49

Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet

Wypróbuj 12-tygodniowy plan treningowy dla początkujących kobiet, zaczynających przygodę z...

więcej

49

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Lipiec 20, 2017

Z tych , które ja tak jeszcze pamiętam to była l-karnityna , to były takie tabletki do ssania ? Miały taki fajny cytrynowy smak . A tak to ja mam osobiście trenera personalnego ,a dokładniej pani Katarzyna Gryko z Białegostoku , świetny trener personalny ;) http://katarzynagryko.pl

data

Lipiec 20, 2017

Ja też zdecydowałem się na zastosowanie Largomass i jestem bardzo zadowolony z efektu jaki udało mi się osiągnąc. W końcu sukces i mam odpowiednio zbudowany sześciopak

data

Lipiec 19, 2017

Co do motywacji i biegów z drugą osobą to osobiście odradzam. Sam mam z tym problem i dużo bardziej wolę biegać sam przy dobrej nastrajającej muzyce

data

Lipiec 18, 2017

Nikt nie napisal, ze dosc intensywna jazda rowerem zwieksza ryzyko powstawania tzw hemoroidow (zylakow jelita grubego) - niektore analizy wskazuja nawet jako jedna z przyczyn powstawania wlasnie jazde rowerem; co jest plaga wsrod obecnie zyjacych (zla dieta, siedzacy tryb pracy), a...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.